Προς το περιεχόμενο

Alfa Romeo Giulietta ή Mercedes-Benz A180


akis_skrl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες,

τον τελευταίο καιρό είμαι στην αναζητήση μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και είμαι ανεμεσα σε δυο επιλογές... Giulietta ή A180;

Μοντέλα από το 2015 και μετά με λιγότερο από 90.000 χιλιόμετρα.

Κοιτάω πετρέλαιο κατά κύριο λόγο αλλά αν βρω και κάτι σε βενζίνη θα το χτυπήσω.

Η Giulietta πετρέλαιο βγαίνει στα 1.600cc 120 bhp, ενώ το Α180 1.461cc 106 bhp. 
Στο Α180 κοιτάω πιο έντονα για βενζίνη καθώς ανεβαίνει στα 122 bhp.

Έχετε κάποια εμπειρία από τα δυο αυτά αμάξια; Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις- γνώμες- κριτικές.

 

ευχαριστώ!

Επεξ/σία από akis_skrl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Αποψη μου αν και λιγο biased (κατοχος G) ειναι οτι η Α180 εχει αν θυμαμαι πιο αδυναμο diesel (renault) και μικροτερο ντεποζιτο , οι multijet της Fiat εχουν βγει σκυλια. 

Σε G προσεξε τον αεροσακο του συνοδηγου εαν εχει φουσκωσει το ταμπλο απτον ηλιο, τα χερουλια στις πορτες θελουν προσοχη καθως και οι πανω πλεξουδες στο πορτ παγκαζ ( δεν το αφηνεις να ανοιξει μονο του τελειως αλλα το φρεναρεις λιγακι) συνηθως κοβονται τα καλωδια μεσα  αλλα ειναι 30 € δουλεια σε ηλεκτρολογο.

Η G ντιζελ εχει 32 κιλα ροπης  επισης :).

Να κοιταξεις για την 120αρα οχι την 105.

Το αμαξι παταει πολυ καλα, δεν με εχει προδωσει ποτε 1 χρονο που το εχω.Πολυ οικονομικο επισης και στα service και σε καταναλωση(δεν εχω ξεπερασει σε ενα μηνα τα 5,6 ουτε ακομα και αν το ανεβαζω αρκετα συχνα στη αττικη οδο με 180). Δεν θα βαλει φωτια στην ασφαλτο (ουτε η Α180) αλλα αυτο το dynamic ειναι σκετη απολαυση.

Ισως σε ενοχλησει ο τεμπελης γτ ανοιχτος καθεται πανω απο τις ποτηροθηκες.

Δεν εχει χωρους για μικροαντικειμενα αλλα πορτ παγκαζ ειναι νορμαλ (350)

 

 

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τον κινητήρα της Α180 το έχω ακούσει και εγώ, χάνει λίγο σε γκάζι. Αυτός είναι ο λόγος που ειδικά για Α180 σκέφτομαι και βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να κοιτούσες κάτι με αυτόματο κιβώτιο ; αν λατρεύεις το χειροκίνητο , όλα καλά , εγώ προσωπικά το βαρέθηκα το χειροκίνητο. 

Και τα δύο αμάξια που αναφέρεις δεν έχουν τρελές επιδόσεις , νομίζω ότι είναι θέμα γούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akis_skrl είπε

Τι εννοείς δεν εχουνε τρελές επιδόσεις;

δεν θέλω αεροπλάνο, ξέρω τι ψάχνω😂

ότι ένα saxoραλλο είναι πιο γρήγορο. ενδεικτικά το 0 -100 για την Αλφα είναι 10,5 δευτερόλεπτα. Αν κυνηγάς τις επιδόσεις , χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jos3ph είπε

ότι ένα saxoραλλο είναι πιο γρήγορο. ενδεικτικά το 0 -100 για την Αλφα είναι 10,5 δευτερόλεπτα. Αν κυνηγάς τις επιδόσεις , χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό.

Το πιο δυνατό ανεβαίνει και σε μπατζετ.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι όμορφο εξωτερικά αλλά και να έχει λίγο γκάζι.

Αν πήγαινα σε Guiietta θα πήγαινα λόγω εμφάνισης και ροπή- δύναμης σε σχέση με το Α180 που με κερδίζει σε ασφάλεια και πρεστίζ... όπως και να τ κανείς είναι το αστέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εναλλακτικες εαν θελεις κατι πιο γρηγορο.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/37186954-seat-leon

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35399547-opel-astra

Δεν ξερω απο τι αυτοκινητο προερχεσαι,αλλα τουλαχιστον για τη giulietta που οδηγω συχνα-πυκνα φιλου,ειναι αρκετα σπιρτοζικη,θα σου δωσει την αισθηση οτι εχει μεγαλυτερη ιπποδυναμη (εχει πολυ καλη ροπη).

Aριστη συμπεριφορα,γρηγορο τιμονι και πολυ καλη πληροφορηση,κινητηρας χωρις προβληματα και αρκετα οικονομικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη η Τζουλιέτα σαν αμάξι και πιο απολαυστική και όμορφη.

 

Το A class , ιδίως Α160 είναι φτωχός συγγενής των Mercedes συναρμολογημένα στην Τουρκία. Έχει το πρεστίζ, έχει την μεταπωλητικη αξία αλλά και ακριβότερα σέρβις, ανταλλακτικά.

Ρωτα πόσο έχει ένα φανάρι της νέας Α class; Κοντά στο χιλιάρικο. Στην προηγούμενη δεν ξέρω πόσο φτηνότερο θα είναι.

 

Πλέον ακόμη και τα νέα Leon με τα Led φώτα, τα γνήσια φανάρια φτάνουν κι αυτά το χιλιαρι.

 

Αν δεν έχεις δικό σου πάρκινγκ σκέψου διπλά το που θα παρκάρεις το Α κλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πήγαινα σε Alfa Romeo, γιατι οδήγησα το A180 για μια βδομάδα (diesel) και οι χώροι είναι απίστευτα μικροί και στενοί! Επίσης ο εξοπλισμός είναι τρομερά ελλιπής. Δεν ξέρω τι έκδοση βρήκες, αλλά εαν βρήκες την βασική της Α180 είναι εντελώς άδεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ προς Guilietta κλείνω, απλά με ξενερώνει λίγο το φτωχό εσωτερικό της.

Α180 κοιτούσα με τα νέα καθίσματα και όχι τα απλά, και κυρίως βενζίνη γιατί ξέρω ότι ο κινητήρας diesel που έχει είναι πολύ αδύναμος.

Επίσης ρίχνω και κ κλέφτες ματιές στο bmw 116d facelift, εξίσου ωραίο αυτοκίνητο και με ένα σχετικό γκάζι αν θέλω να το πατήσω.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πίσω κίνηση, την οποία ειδικά οι δικοί μου εχουνε πάρει από φόβο... νομίζουνε ότι θα γλιστράει σαν πατίνι σε συνθήκες βροχής ή με λίγο πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akis_skrl είπε

Ναι και εγώ προς Guilietta κλείνω, απλά με ξενερώνει λίγο το φτωχό εσωτερικό της.

Α180 κοιτούσα με τα νέα καθίσματα και όχι τα απλά, και κυρίως βενζίνη γιατί ξέρω ότι ο κινητήρας diesel που έχει είναι πολύ αδύναμος.

Επίσης ρίχνω και κ κλέφτες ματιές στο bmw 116d facelift, εξίσου ωραίο αυτοκίνητο και με ένα σχετικό γκάζι αν θέλω να το πατήσω.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πίσω κίνηση, την οποία ειδικά οι δικοί μου εχουνε πάρει από φόβο... νομίζουνε ότι θα γλιστράει σαν πατίνι σε συνθήκες βροχής ή με λίγο πάγο.

ναι , η Ε30 , η Ε36 και η Ε46 γλιστράνε. Τα νεότερα έχουν συστήματα ευστάθειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2021 στις 3:11 ΜΜ, akis_skrl είπε

Ναι και εγώ προς Guilietta κλείνω, απλά με ξενερώνει λίγο το φτωχό εσωτερικό της.

Α180 κοιτούσα με τα νέα καθίσματα και όχι τα απλά, και κυρίως βενζίνη γιατί ξέρω ότι ο κινητήρας diesel που έχει είναι πολύ αδύναμος.

Επίσης ρίχνω και κ κλέφτες ματιές στο bmw 116d facelift, εξίσου ωραίο αυτοκίνητο και με ένα σχετικό γκάζι αν θέλω να το πατήσω.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πίσω κίνηση, την οποία ειδικά οι δικοί μου εχουνε πάρει από φόβο... νομίζουνε ότι θα γλιστράει σαν πατίνι σε συνθήκες βροχής ή με λίγο πάγο.

Τα πατινια δεν γλυστεανε, ισα ισα . Πατιναζ θα εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...