Προς το περιεχόμενο

Alfa Romeo Giulietta ή Mercedes-Benz A180


akis_skrl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Giulietta 1.4 Multiair 170hp του 2012. Έχει 170.000 χιλιόμετρα στο ρολόι και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. ο μηχανικός μου είπε ότι η πετρελαιοκίνητη Giulietta δεν είναι τόσο αξιόπιστη, αλλά δεν ανέφερε λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, JohnnyMX είπε

Έχω μια Giulietta 1.4 Multiair 170hp του 2012. Έχει 170.000 χιλιόμετρα στο ρολόι και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. ο μηχανικός μου είπε ότι η πετρελαιοκίνητη Giulietta δεν είναι τόσο αξιόπιστη, αλλά δεν ανέφερε λεπτομέρειες. 

Να του πεις όταν ξεκινάει ράδιοαρβύλα , να έχει πρώτα αποδείξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο ευαίσθητο μέρος της Giulietta είναι το Multiair που τα παίζει συχνά στα 100Κ-150Κ κυρίως αν δεν αλλάζουν το ειδικό φιλτράκι Mulitiair και δεν γίνονται τακτικές αλλαγές λαδιών με ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ λάδια. Κατά τα άλλα είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη, αξιαγάπητη και ασφαλέστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο multiair αν εχεις και γατονι μηχανικο μπορεις πριν βγει η ζημια να το επισκευασεις με αστειο κοστος μια και καλη και να γλιτωσεις το χιλιαρικο.

Τα πασα σε μια ταπα τρωγονται και πεταει τη ταπα απο τη πιεση του λαδιου μεσα.Αν τη βγαλεις και μπει σωστα με κολλα,τοτε δε ξανα ασχολεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2021 στις 1:52 ΜΜ, JohnnyMX είπε

Έχω μια Giulietta 1.4 Multiair 170hp του 2012. Έχει 170.000 χιλιόμετρα στο ρολόι και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. ο μηχανικός μου είπε ότι η πετρελαιοκίνητη Giulietta δεν είναι τόσο αξιόπιστη, αλλά δεν ανέφερε λεπτομέρειες. 

 ο multijet ειναι απο τους πιο αξιοπιστους ντιζελ που βγηκανε ποτε. να αλλαξεις μηχανικο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2021 στις 1:52 ΜΜ, JohnnyMX είπε

Έχω μια Giulietta 1.4 Multiair 170hp του 2012. Έχει 170.000 χιλιόμετρα στο ρολόι και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. ο μηχανικός μου είπε ότι η πετρελαιοκίνητη Giulietta δεν είναι τόσο αξιόπιστη, αλλά δεν ανέφερε λεπτομέρειες. 

Γνωστός μου με τον πετρελαιοκινητήρα στα 105 άλογα είναι πολύ ικανοποιημένος, και φίλος που δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο Alfa μου είπε πολύ καλά λόγια για τον βενζινοκινητήρα με τα 120 άλογα και καθόλου καλά για τον βενζινοκινητήρα με τα 170 που έχεις.

Κρίμα που την απέσυρε η Alfa ήταν ένα διαμάντι και ανέβασε πολύ την εικόνα της με αυτό το μοντέλο. Καλή τύχη με την Tonale επειδή όμως έπιασε η Giulia δεν σημαίνει πωσθα συμβεί το ίδιο και με αυτό το μοντέλο, όπως και το Stelvio, αμάξια για λίγους, πασχίζει ένα μικρομεσαίο σε νορμάλ τιμή για κοινούς θνητούς.

 

Πάντως αν έβρισκα καλή περίπτωση μεταχειρισμένης 1.6 με τα 120 άλογα θα την αγόραζα σίγουρα άλλα με τις βλακείες της η Alfa και τα λίγα μοντέλα που κυκλοφορούν προτιμώ να χτυπήσω ένα V40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...