Προς το περιεχόμενο

Skoda ή Mercedes


Drake27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LongTom είπε

+1 σε αυτούς που γράφουν να τα δώσεις δρόμο και να πάρεις κάτι πιο καινούργιο. 
Σε αμάξι 26 ετών οι "βιτρίνες" του πεθερού είναι ψιλο-γελοίες (μετά συγχωρήσεως).
Η παθητική ασφάλεια είναι οι ζώνες, τίποτα ψιλο-σάπιοι αερόσακοι και η προσευχή στην Παναγιά να μην τρακάρουμε.

 

Και εγώ θέλω να πάρω ποιο καινούργιο από αυτό που έχω αλλά τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν στην παρούσα φάση,μου βγήκε αυτή η απόφαση και απλά ρωτάω αν αξίζει από το fabia να πάω στο c180.
Αυτό που εννοώ είναι ότι είναι ένα ατρακάριστο αμάξι με όλα τα σέρβις στην ώρα του και να το διατήρη όσο ποιο καλά γίνεται,έχω δει ίδιο μοντέλο σε άλλους ανθρώπους που πραγματικά λες πως κυκλοφορεί με αυτό έτσι όπως το έχει κάνει.

10 λεπτά πριν, dpolal είπε

Λάθος μου, μπλέχτηκαν οι Merc. :D

Για μένα πάντως αξίζει να κάνεις την αλλαγή για τους χώρους και την παθητική ασφάλεια σε σχέση με το fabia που φαντάζομαι σε ενδιαφέρει αν και νομίζω ότι και από άποψη κινητήρα η c180 είναι ποιό δυνατή από το 1.2 fabia.

Fabia 1.4 με τα 105 άλογα και ένα μουλάρι 😄

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Drake27 είπε

Καλησπερα παιδια,

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε μια αποφαση που μου βγηκε,ειμαι κατοχος ενος skoda fabia 1400cc 2001,ο πεθερος μου ειχε ενα mercedes C180 1996 και το εχει αφησει στην ακρη γιατι εχει ενα mercedes clk 180 cabrio και με την προφαση οτι σε ενα μηνα θα ερθει το εγγονι του στο κοσμο μου χαριζει το c180 και μαλιστα μου λεει πουλησω το fabia και με τα λεφτα αυτα να βαλω αεριο στο mercedes,το ειχε βαλει αεριο και το μετεφερε στο clk 180 αλλα εχει ετοιμη εγκατασταση.

Το δικο μου εχει 180000 χλμ ενω το c180 εχει 280000 αλλα ειναι υπερβολικα καλοδιατηρημενο,ακομα γουργουριζει.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης,αξιζει να κανω μια τετοια κινηση?!

Στο θεμα των τελων ειναι +40€ τον χρονο αλλα στο θεμα ανταλλακτικων ξερω οτι ειναι ακριβα και δεν ειναι καν κατηγοριας fabia/WW

 

Πες τον πεθερό σου να σου δώσει την CLK, χαωδης η διαφορά σε εμφάνιση, επιδόσεις, ασφάλεια σε σχέση με την παππουδιστικη C180 την οποία την θεωρώ εντελώς μαϊμού Mercedes. 

Εκτός αν δώσεις κάτι και πάρεις ένα νεότερο ή καινούριο ιαπωνικό μικρό κουβά να κάνεις τη δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Fabia 1.4 με τα 105 άλογα και ένα μουλάρι 😄

2 στα 2 λάθος 😛 , καλύτερα να κάνω κάνα διάλλειμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Πες τον πεθερό σου να σου δώσει την CLK, χαωδης η διαφορά σε εμφάνιση, επιδόσεις, ασφάλεια σε σχέση με την παππουδιστικη C180 την οποία την θεωρώ εντελώς μαϊμού Mercedes. 

Εκτός αν δώσεις κάτι και πάρεις ένα νεότερο ή καινούριο ιαπωνικό μικρό κουβά να κάνεις τη δουλειά σου. 

Το clk200 δεν είναι για γονείς,έχεις δει τον χώρο που έχει ο πίσω?!Ειναι πολύ μικρός,επίσης αν κανείς και ανοίξεις την οροφή τέλος,μετά δεν έχεις χώρο ούτε για το καρότσι πίσω.

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

2 στα 2 λάθος 😛 , καλύτερα να κάνω κάνα διάλλειμα. :D

Φάε ένα snickers να στανιάρεις όπως λέει και η διαφήμιση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να μη μπλέξεις με αμάξι που δεν είναι δικό σου εκτός αν στο μεταβιβάσει. Δηλαδή να σκοτώσεις το δικό σου και να ρίξεις τα λεφτά σε ένα αμάξι που είναι δανεικό επι της ουσίας και 25ετίας (συν πιθανές ζημιές λόγω ηλικίας-φθοράς). Και ναι είναι μεγάλο αμάξι, εχει λαμαρίνα αλλά είναι πάρα πολύ παλιό. Άμα θέλει να σας βοηθήσει πραγματικά, κι όχι να σας παρκάρει ο,τι του έχει ξεμείνει, να σας βοηθήσετε να πάρετε κάτι άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος πεθερός, δεν μπορεί να το ξεφορτωθεί, στο φορτώνει εσένα, και θα σου το κοπαναει μια ζωή  Σου χάρισα Μερσεντές......

Κοιταξε μη μπλέξεις μεθαύριο θα σου κάνει τα ίδια σε χειρότερες καταστάσεις θα σου φορτώσει και άλλα ερείπια χρέη και προβλήματα. 

Τέτοιοι πεθεροι δεν λύνουν θέματα. Δημιουργούν.

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεθερός είναι όχι η κακία πεθερά :p

 Για μένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να διαλέξεις επειδή στο χαρίζει. Και λοιπόν;

συνέχισε με αυτό που έχεις, πιο νέο, πιο οικονομικό, πιο άνετο και ας χρειάζεται μαζεματα.

 πιστεύω πιο οικονομικά θα σου έρθει σε βάθος χρόνου.

Άσε που θα πάρεις και περισσότερα πίσω όταν το πουλήσεις αν αποφασίσεις να το μαζέψεις.

Επεξ/σία από GoMaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω Αθήνα και δεν έχω άποψη για τις τοπικές μετακινήσεις στο Βόλο.
Έχω το προηγούμενο μοντέλο απ' αυτό που σου χαρίζει ο πεθερός σου (190 Ε), και αυτό που σου χαρίζει το είχα ως ταξί εδώ, για 5 περίπου χρόνια, και μάλιστα πολύ βαρύτερο λόγω μεγαλύτερου κινητήρα.

Η αίσθηση της διαφοράς στο βάρος που κάνει το αυτοκίνητο κουραστικό θα σου φύγει σύντομα, μόλις το συνηθίσεις. Εάν όμως κάνεις πολλές μικρές τοπικές μετακινήσεις με παρκαρίσματα (ψώνια κλπ), θα νοσταλγήσεις (ίσως και να βλαστημήσεις) την ώρα και τη στιγμή που αποχωρίστηκες το Skoda (ή οποιοδήποτε άλλο μικρότερο-ελαφρύτερο αυτοκίνητο).
Αν κάνεις μεγάλα ταξίδια, πάρε μια μακρινή βόλτα το μεγάλο. Η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ του. Μάλιστα, αν το αμάξι έχει χρησιμοποιηθεί έτσι, τα 280.000 θεωρούνται "ξεκούραστα", μην σου φαίνονται υπερβολικά πολλά για τέτοιο αυτοκίνητο.

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρό, και τα οικονομικά σου σύντομα να σου επιτρέψουν να μην έχεις τέτοια διλήμματα.
Ξεκαθάρισε όμως ότι αν κρατήσεις το Mercedes, ο πεθερός δεν θα δυσαρεστηθεί έτσι και σου δοθεί η δυνατότητα να το αλλάξεις.

Και κάτι τελευταίο. Η σύζυγος οδηγεί; Ξέρω πολλά ζευγάρια που -κυρίως λόγω παιδιού- έχουν ανάγκη από δεύτερο αυτοκίνητο. Μήπως προσωρινά δεν πρέπει να πουληθεί κανένα;
Επίσης, εάν οδηγεί, έχει άποψη για το Mercedes; Μερικές γυναίκες ζορίζονται πολύ με τέτοιου τύπου αυτοκίνητα, κυρίως λόγω μεγέθους και βαρύ συμπλέκτη. 

Επεξ/σία από Georgie2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παρόμοια εμπειρία με octavia mk2 όμως με το ίδιο mercedes.

Πολύ ανώτερο το merc σε ποιότητα κύλισης αν και για αρχή αμφέβαλλα λόγω διαφοράς ηλικίας. Αυτό είναι το πρώτο και τελευταίο πλεονέκτημά του. Χειρότερη απόκριση γκαζιού αν ντίζα vs ηλεκτρικό, επιδόσεις χειρότερες αν και 1,8 vs 1.6 , , , , συμπλέκτης βαρύς κ ασαφής, τιμόνι-ταψί, παθητική ασφάλεια ποιος ξέρει αλλά πιθανότατα χειρότερη. Το κερασάκι? 

Σωληνάκι βενζίνης βρέθηκε μόνο σε αντιπροσωπεία με κόστος αγοράς ανταλλακτικού 140 €! 

Αντιλαμβάνομαι την mercediness ενός παλιού Merc, εξαιρετική η καβάλα του αλλά ώς εκεί, για νεότερο θα εκανα τουμπες, μάλλον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το c180 πέρασε από τα χέρια μου (ήταν του πατέρα μου) για αρκετά χρόνια, μοντέλο του 97 και η έκδοση του ήταν elegance.
Το αυτοκίνητο δεν έχει να ζηλέψει πολλά από τα νέα, η οδηγική του συμπεριφορά είναι ανάλογη με σημερινά αυτοκίνητα των 20+ χιλιάδων ευρώ. Τα ανταλλακτικά του πλέον είναι φθηνά και το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι τα καύσιμα, στο δικό μου η κατανάλωση ήταν περίπου στα 9-10l/100 (αυτόματο σασμάν) και παρότι και εγώ αλλά και ο πατέρας μου το σκίζαμε έφτασε τα 450.000km χωρίς να κάνει τα service στην ώρα του.

Εγώ θα κρατούσα την μερσέντα και θα της έβαζα αέριο, ναι οκ είναι outdated το design του με άσχημες συνέπειες στο θέμα ασφάλειας αλλά έχει τρομερό ταξίδι και άνετη οδήγηση.

Αν και είμαι λάτρης της σπορ οδήγησης και το c180 είναι ακριβώς το ανάποδο δεν θα ξεχάσω ποτέ μου το πόσο γλυκιά ήταν η οδήγηση του και το πόσο δυσκολεύτηκα να πάω σε άλλο αμάξι.

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, odys03 είπε

Ωραίος πεθερός, δεν μπορεί να το ξεφορτωθεί, στο φορτώνει εσένα, και θα σου το κοπαναει μια ζωή  Σου χάρισα Μερσεντές......

Κοιταξε μη μπλέξεις μεθαύριο θα σου κάνει τα ίδια σε χειρότερες καταστάσεις θα σου φορτώσει και άλλα ερείπια χρέη και προβλήματα. 

Τέτοιοι πεθεροι δεν λύνουν θέματα. Δημιουργούν.

 

 

Φίλε μου το παράκανες και επειδή δεν ξέρεις για τι πεθερό μιλάω καλύτερα να μην λες ότι θες,το κάνει επειδή έτσι νιώθει και αντί να το σκοτώσει σου λέει θα κάτσει,θες να το πάρεις εσυ?!Δεν μου έβαλε και κανένα μαχαίρι στο λαιμό,και πραγματικά αυτός ο άνθρωπος έχει δώσει περισσότερα ακόμα και από τον ίδιο μου τον πατέρα,για αυτό σε παρακαλώ πολύ σκέψου πριν πας να γράψεις κάτι γιατί έτσι μπορεί να γίνει παρεξήγηση.

 

15 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ θα σου έλεγα να μη μπλέξεις με αμάξι που δεν είναι δικό σου εκτός αν στο μεταβιβάσει. Δηλαδή να σκοτώσεις το δικό σου και να ρίξεις τα λεφτά σε ένα αμάξι που είναι δανεικό επι της ουσίας και 25ετίας (συν πιθανές ζημιές λόγω ηλικίας-φθοράς). Και ναι είναι μεγάλο αμάξι, εχει λαμαρίνα αλλά είναι πάρα πολύ παλιό. Άμα θέλει να σας βοηθήσει πραγματικά, κι όχι να σας παρκάρει ο,τι του έχει ξεμείνει, να σας βοηθήσετε να πάρετε κάτι άλλο.

το αυτοκίνητο θα γίνει πλήρης μεταβίβαση σε μένα,δεν θα το άφηνε έτσι.

 

Παντως παιδιά σας Ευχαριστω πολύ για της προτάσεις σας και της γνώμες σας,θα καθίσω να ζυγίσω τα πάντα και να δω τι θα κάνω στο τέλος.Πριν ανοίξω το θέμα δεν είχα πολλές γνώμες και μου ειμουν πολύ μπερδεμένος,τώρα που έχω περισσότερες και εμπειριες θα μπορέσω να τα ξεκαθαρίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...