Προς το περιεχόμενο

Skoda ή Mercedes


Drake27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το καλό ο διάδοχος εύχομαι! Επειδή λες ότι οικονομικά δυσκολεύεσαι, δεν εξυπηρετεί ένα αμάξι το οποίο καίει πιο πολύ και τα ανταλλακτικά του κοστίζουν παραπάνω από αυτό που έχεις τώρα. Συν ότι θα ανέβουν τα τεκμήρια σου και η ασφάλεια. Για μένα μείνε σε αυτό που έχεις, να κάνεις την δουλειά σου και όταν με το καλό μαζέψεις χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο να αναβαθμιστείς. Ωραία η Merc , όλοι θα θέλαμε λίγο ή πολύ κακά τα ψέματα 🙂, αλλά δεν κάνεις την δουλειά σου πιο οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Φίλε μου το παράκανες και επειδή δεν ξέρεις για τι πεθερό μιλάω καλύτερα να μην λες ότι θες,το κάνει επειδή έτσι νιώθει και αντί να το σκοτώσει σου λέει θα κάτσει,θες να το πάρεις εσυ?!Δεν μου έβαλε και κανένα μαχαίρι στο λαιμό,και πραγματικά αυτός ο άνθρωπος έχει δώσει περισσότερα ακόμα και από τον ίδιο μου τον πατέρα,για αυτό σε παρακαλώ πολύ σκέψου πριν πας να γράψεις κάτι γιατί έτσι μπορεί να γίνει παρεξήγηση.

Φίλε μου στο μπλα μπλα του insomnia insomnia ρώτησες, λογικό ήταν να ακούσεις ανοησίες. 

Γνώμη μου κανε τη συζήτηση με τον πεθερο σου και πες του τους προβληματισμούς σου, είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσει καλύτερες συμβουλές από εδώ και μην ακούς τον κάθε ασχετο εδώ μέσα. 

Επίσης επειδή κάτι αναφέρθηκε για τεκμηρια, για το C180 είναι 3.600 ευρώ, δεν τα λες και πολλά, ασφάλεια βρίσκεις με 200 ευρώ το χρόνο,195 πληρώνω εγώ το χρόνο σε mercedes coupe 2.3 λίτρα. 

Τα ανταλλακτικά επίσης για την c-class είναι άπειρα, χώρια τα πάρα πολλά από σφαγμενα. 

Ζύγισε τα και ότι νομίζεις κάνεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο car έχει καμια 10αρια C180 με 600-700 ευρώ για ανταλλακτικά. Χαλαρά θα βρίσκεις ότι θέλεις σε μάντρες και φθηνά. Ούτε τεκμήρια έχει και τα τέλη είναι 40 ευρώ περισσότερα από το Fabia.

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι η καλύτερη λύση θα ήταν σπρώξιμο και τα δυο και αγορά ενός πιο καινούριου αλλά εφόσον η επιλογή είναι καθαρά ανάμεσα σε αυτά τα 2 πάρε το Mercedes. Χίλιες φορές καλύτερη μια Merc 25ετιας από ένα Fabia 20ετιας. Ζόρι στην καθημερινότητα λόγω μεγέθους δεν θα έχεις. C είναι όχι S. Δώσε το Fabia και με τα 1000-1500 που θα πάρεις βάλε αέριο και κράτα το μέχρι να μπορέσεις να πάρεις κάτι πιο καινούριο και ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ σε ένα και μόνο πράγμα το οποίο με δυσκολεύει και μένα σε αυτοκίνητο που είναι 5 χρόνια παλαιότερο απο την c180, και αυτό είναι η εύρεση των ανταλλακτικών και η τιμή τους. Και όταν λέω ανταλλακτικά όχι λάδια ξύδια φίλτρα, κτλ αλλά ποιό χοντρά πράγματα. Γιατί όσο λιγότερη επάρκεια θα έχει τόσο ποιό δυσεύρετο θα είναι και τόσο ποιό πολλά θα ζητάνε για αυτό.

Π.Χ έψαχνα ψυγείο για το προαναφερόμενο 30ετίας αμάξι, καθώς το παλιό τρύπησε(καλά κράτησε για 30 χρόνια). Εφαγα το κόσμο όλο. Τελικά κατάφερα να βρώ γνήσιο γιατί ούτε aftermarket έπαιζαν στην τιμή των 150 ευρώ. Υπόψιν ότι όλο το αυτοκίνητο(ένα opel corsa του 90) δεν έχει αξία πάνω από 300-400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Noμιζα ότι εχει καταργηθεί για τα πανω της δεκαετίας.

Ο φόρος πολυτελείας καταργείται μετά τη δεκαετία. Εγώ έχω peugeot 206 1600cc του 2004 και έχω τεκμήριο 3000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε στο πακισταν τετοια καταντια.

25 χρονων χρεπι επρεπε να ειχε παει για σκραπ. αλλα εδω στο ινσομνια τι να λεμε. κουτα ειναι πολλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ουτε στο πακισταν τετοια καταντια.

25 χρονων χρεπι επρεπε να ειχε παει για σκραπ. αλλα εδω στο ινσομνια τι να λεμε. κουτα ειναι πολλους. 

Ενώ στη Γερμανία που κυκλοφορούν πολλά περισσότερα ακόμα και πιο παλιά BMW και Mercedes τι είναι? Μπαγκλαντές? 

Απλά εκεί έχουν το TUV το οποίο δεν είναι σαν τα δικά μας κτέο. Σε κόβουν για το παραμικρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ουτε στο πακισταν τετοια καταντια.

25 χρονων χρεπι επρεπε να ειχε παει για σκραπ. αλλα εδω στο ινσομνια τι να λεμε. κουτα ειναι πολλους. 

Σε πολιτισμένες χώρες με οδηγική παιδεία τα άριστα συντηρημένα παλιά αμάξια τα θαυμάζουν. 

Στο Ελλάντα που ο άλλος επειδή οδηγει έναν καινούριο μικρό κουβά νομίζει ότι είναι κάτι, επειδη έχει καινούριο αμάξι, θεωρεί χρεπι ένα παλιό αμάξι,, άσχετα την κατάσταση του. Αυτό είναι τριτοκοσμικο. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ενώ στη Γερμανία που κυκλοφορούν πολλά περισσότερα ακόμα και πιο παλιά BMW και Mercedes τι είναι? Μπαγκλαντές? 

Απλά εκεί έχουν το TUV το οποίο δεν είναι σαν τα δικά μας κτέο. Σε κόβουν για το παραμικρό

καλα τωρα. στην γερμανια εχουν παει ολοι οι πακιστανοι τουρκοι και μπαγκλαντεσιανοι. τι να λεμε τωρα. αυτοι τα παιρνουν

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

καλα τωρα. στην γερμανια εχουν παει ολοι οι πακιστανοι τουρκοι και μπαγκλαντεσιανοι. τι να λεμε τωρα. αυτοι τα παιρνουν

Μια βόλτα στο γιουτιούμπι θα σου δείξει ότι μερσεντές του 80 και του 90 που πιάνουν άνετα 200άρια χλμ είναι πιο σταθερές στην αουτομπαν από κάτι κουβαδάκια του 2021. Και όχι δεν τα έχουν αυτοί που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mp123 είπε

καλα τωρα. στην γερμανια εχουν παει ολοι οι πακιστανοι τουρκοι και μπαγκλαντεσιανοι. τι να λεμε τωρα. αυτοι τα παιρνουν

Πάνε μεινε λίγο καιρό εκεί και θα αναθεωρήσεις. 

Την μπερδεύεις με την Αθήνα. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mp123 είπε

καλα τωρα. στην γερμανια εχουν παει ολοι οι πακιστανοι τουρκοι και μπαγκλαντεσιανοι. τι να λεμε τωρα. αυτοι τα παιρνουν

Σου βγαίνει λίγο ρατσιστικό αυτό αν δεν το κατάλαβες

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...