Προς το περιεχόμενο

Low end vs High End Μηχανικό Πληκτρολόγιο


Prasino Mantarinh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για το παραπανω θεμα

Ψαχνω για καινουργιο μηχανικο πληκτρολογιο

Εχω το hyperx alloy elite(με brown switches) εδω μετα 2 χρονια χρησης καπως εχω καταφερει να σπασω περιπου 15 keycaps(το ορκιζομαι δεν τα βαρεσα μπουνια ποτε 😂) κανει double type συγκεκριμενα κουμπια (Ζ Χ C B ) δεν πατιεται καλα το space εχουν φθαρει τα γραμματα απο τα keycaps. Ειναι τοσο ο καιρος ζωης ενως hyperX πληκτρολογιου ή εκανα πολυ κακη χρηση ?

Ποια ειναι η διαφορα ενως low end ενάντιων ενως high end μηχανικου πληκτρολογιου (περα απο τα switches outemu vs mx cherries) αμα παω σε καποιο motospeed θα δω τεραστια διαφορα?


Ποια θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη για μηχανικο πληκτρολογιο μεχρι 56 ευρω (οχι red switches). Επισης επειδη ειμαι και προγραμματιστης θα το μετανιωσω αμα παω για 60% πληκτρολογιο οπως το motospeed ck61 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για το παραπανω θεμα

Ψαχνω για καινουργιο μηχανικο πληκτρολογιο

Εχω το hyperx alloy elite(με brown switches) εδω μετα 2 χρονια χρησης καπως εχω καταφερει να σπασω περιπου 15 keycaps(το ορκιζομαι δεν τα βαρεσα μπουνια ποτε 😂) κανει double type συγκεκριμενα κουμπια (Ζ Χ C B ) δεν πατιεται καλα το space εχουν φθαρει τα γραμματα απο τα keycaps. Ειναι τοσο ο καιρος ζωης ενως hyperX πληκτρολογιου ή εκανα πολυ κακη χρηση ?

Ποια ειναι η διαφορα ενως low end ενάντιων ενως high end μηχανικου πληκτρολογιου (περα απο τα switches outemu vs mx cherries) αμα παω σε καποιο motospeed θα δω τεραστια διαφορα?


Ποια θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη για μηχανικο πληκτρολογιο μεχρι 56 ευρω (οχι red switches). Επισης επειδη ειμαι και προγραμματιστης θα το μετανιωσω αμα παω για 60% πληκτρολογιο οπως το motospeed ck61 ?

Φιλε μου δεν λες λεπτομερειες του τι ακριβως χρηση κανεις,περα απο προγραμματισμο.

Το συγκεκριμενο που αναφερεις πως εχεις,θεωρειται σχετικα καλης ποιοτητας και αρκετα στιβαρο, οποτε προφανως αν εσπασες 15 keycaps,εισαι βαρβαρος και εχεις προβλημα χρησης και νευρων.Οποιο και να παρεις θα του αλλαξεις τα φωτα.

Η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη,αναμεσα σε ακριβα ποιοτικα και μερικα ''δευτερα'' οutemu κ.τ.λ. απλα τα φτηνοτερα ειναι λιγοτερο στιβαρα και χαλανε πιο ευκολα με κακη και βαρβαρη χρηση. Αρα το θεμα σου δεν ειναι το πληκτρολογιο αλλα αυτα που του κανεις.

Χωρις παρεξηγηση,αλλα δεν μπορει να καταστρεφεις 15 keycaps σε 2 χρονια και να φταιει το πληκτρολογιο.Εκτος και αν επεσες σε ελαττωματικο κομματι,που συμβαινει και στα καλυτερα.Και παλι ομως σπασιμο τοσων πολλων caps ειναι απαραδεκτο.Μηπως να δεις εναν νευρολογο πρωτα και μετα να ψαξεις για πληκτρολογιο? :)

 

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, benign είπε

αν εσπασες 15 keycaps,εισαι βαρβαρος και εχεις προβλημα χρησης και νευρων.Οποιο και να παρεις θα του αλλαξεις τα φωτα.

😂🤣

 

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

θα το μετανιωσω αμα παω για 60% πληκτρολογιο οπως το motospeed ck61

Φίλε και γω πρώτη φορά ακούω να σπάει κάποιος τόσα κουμπιά χωρίς να έχει παίξει μπουνιές με το πληκτρολόγιο :P

Τώρα το numpad εσύ ξέρεις αν το χρησιμοποιείς για αυτά που κάνεις, για μένα καλό είναι να υπάρχει γενικά γιατί και να μην χρειάζεται τώρα μπορεί να χρειαστεί σε κάτι.

Πάντως αν έσπασες hyperX και υποθέσουμε ότι δεν ήταν ελαττωματικό, τότε μην πας σε motospeed, θα φύγει έτσι, δεν έχουν και λογισμικό της προκοπής, τα switches θα χαλάσουν πιο γρήγορα κλπ..

Για μένα παλιά που τα "καλά" μηχανικά κάναν πάνω από 120 ευρώ άμα ήθελες κάτι φτηνό πήγαινες προς τα εκεί. Τώρα που έχουν βγει πολλά και έχουν πέσει οι τιμές για μένα δεν αξίζει γενικά να πας σε motospeed για να γλυτώσεις 30 ευρώ. 

Εγώ είχα πάρει παλιά από τα πρώτα ένα razer blackwidow chroma με τα razer green switches και το χρησιμοποιώ 6+ χρόνια τώρα καθημερινά και δουλεύει ακόμα άψογα και φαίνεται και σχεδόν σαν καινούργιο.

Τώρα με 56 ευρώ και μηχανικό της προκοπής δεν βρίσκεις.. Σε αυτή την τιμή πήγαινε σε motospeed. Αν μπορείς να πας πιο πάνω μπορείς να ξαναπάρεις HyperX αν θες με cherry blue/red γύρω στα 70-80 ευρώ. Αλλιώς για μένα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα razer blackwidow στα 85-90 , με το numpad του και όλα να βρεις  την ησυχία σου.

Πάντως κοίτα το και το γιατί σου σπάνε, κρίμα είναι τα καημένα τα κουμπάκια.. :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, benign είπε

Φιλε μου δεν λες λεπτομερειες του τι ακριβως χρηση κανεις,περα απο προγραμματισμο.

Πιο πολυ για gaming και γραψιμο εκθεσεων

Το συγκεκριμενο που αναφερεις πως εχεις,θεωρειται σχετικα καλης ποιοτητας και αρκετα στιβαρο, οποτε προφανως αν εσπασες 15 keycaps,εισαι βαρβαρος και εχεις προβλημα χρησης και νευρων.Οποιο και να παρεις θα του αλλαξεις τα φωτα.

 

 

 

Πραγματικα δεν ξερω πως τα εχω καταφερει αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ελλατωματικο μοντελο , γιατι με ειχε βγαλει θεμα με τα φωτακια δεν δουλευαν μερικα κουμπακια και ξαφνικα απο μονο τους φτιαχτηκε εκτος απο 1 φωτακι που μεχρι και σημερα δεν δουλευει. Επισης τα περισσοτερα keycaps που εχουν σπασει ειναι απο κουμπια που σπανια χρησιμοποιω οπως το δεξι alt, δεξι ctrl, PGDN, Scroll lock, F10 ,arrow keys

Ειχα το Logitech g105 για περιπου 5 χρονια και δεν ειχε παθει ουτε γρατζουνια οποτε θελω να λεω οτι δεν εχω προβλημα με τα νευρα 🤣🤣

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Πραγματικα δεν ξερω πως τα εχω καταφερει αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ελλατωματικο μοντελο , γιατι με ειχε βγαλει θεμα με τα φωτακια δεν δουλευαν μερικα κουμπακια και ξαφνικα απο μονο τους φτιαχτηκε εκτος απο 1 φωτακι που μεχρι και σημερα δεν δουλευει. Επισης τα περισσοτερα keycaps που εχουν σπασει ειναι απο κουμπια που σπανια χρησιμοποιω οπως το δεξι alt, δεξι ctrl, PGDN, Scroll lock, F10 ,arrow keys

Ειχα το Logitech g105 για περιπου 5 χρονια και δεν ειχε παθει ουτε γρατζουνια οποτε θελω να λεω οτι δεν εχω προβλημα με τα νευρα 🤣🤣

Το δικο μου το τεστ,το περασες παντως οντως και μου απαντησες με ευγενεια και χιουμορ χωρις να θυμωσεις. Αρα εισαι καλλιεργημενο παιδι και στην κοινωνικη σου συναναστροφη εισαι οντως υγιης.

Ειχα καθηγητη ομως που ενω μεσα στην ταξη ηταν εξαιρετικος ,μερικα πραγματα που εμεις τα προσπερναμε ευκολα σχετικα τον εκαναν εξαλλο.Μηπως οταν χανεις εκεινη την μαχη στο fps στο just,αρχιζεις τα μπουνιδια στο πληκτρολογιο, μονο σε τετοιες περιπτωσεις?

Αφηνοντας κατα μερος τα αστεια,θα προτεινα coolermaster, logitech η corsair, που ειναι απο τα πιο καλα και στιβαρα εκτος και αν θελεις να τα χωσεις γερα και να πας σε Das Keyboard  που για μενα ειναι τα καλυτερα στον κοσμο.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, benign είπε

Το δικο μου το τεστ,το περασες παντως οντως και μου απαντησες με ευγενεια και χιουμορ χωρις να θυμωσεις. Αρα εισαι καλλιεργημενο παιδι και στην κοινωνικη σου συναναστροφη εισαι οντως υγιης.

Ειχα καθηγητη ομως που ενω μεσα στην ταξη ηταν εξαιρετικος ,μερικα πραγματα που εμεις τα προσπερναμε ευκολα σχετικα τον εκαναν εξαλλο.Μηπως οταν χανεις εκεινη την μαχη στο fps στο just,αρχιζεις τα μπουνιδια στο πληκτρολογιο, μονο σε τετοιες περιπτωσεις?

Αφηνοντας κατα μερος τα αστεια,θα προτεινα coolermaster, logitech η corsair, που ειναι απο τα πιο καλα και στιβαρα εκτος και αν θελεις να τα χωσεις γερα και να πας σε Das Keyboard  που για μενα ειναι τα καλυτερα στον κοσμο.

Τελευταια φορα που ειχα ξεσπασει σε περιφερειακο ηταν πριν πολλα χρονια (season 3 ή 4 στο lol αμα θυμαμαι καλα) σε ενα ποντικι Turbo-X που παρολο που ηταν Turbo-X το ειχα αγαπησει και με βολευε παρα πολυ , μια κακη μερα losing streak στο τελευταιο game το εδωσα μια και δεν ξανα λειτουργησε.... Απο τοτε ποτε ξανα 🤣

Coolermaster - δεν ηξερα καν οτι ασχολειται και με πληκτρολογια
Logitech - στα mid range φοβαμαι λιγο τα switches του ειχα δοκιμασει το G413 και ηταν σαν μεμβρανη
Das - Χωρις να εχω καποια εμπειρια απο οτι εχω διαβασει ειναι hit or miss με τα ιδια λεφτα μπορεις να πας σε Ducky
Corsair - Λιγο ακριβα τα βλεπω στην ιδια τιμη πας για ducky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Prasino Mantarinh Όλα τα mech keyboards κάνουν μετά από δύο χρόνια double click ή δεν πατιούνται κάποια κουμπιά, τα ανοίγεις τα καθαρίζεις και ψεκάζεις με contact spray και φτιάχνουν, θέλουν δηλαδή συντήρηση.

Τα ακριβότερα πληκτρολόγια (ακόμα και αυτά μαζικής παραγωγής όπως τα logitech g pro) έχουν πολύ καλύτερο φωτισμό, καλύτερα ελάσματα κάτω από τα μεγάλα κουμπιά και καλύτερα caps. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σπάσουν αφού κατάφερες να σπάσεις του hyperx (ακόμα και τα ανίψια μου που παίζουν forthnite και βαράνε ένα που τους έχω πάρει δεν έχουν καταφέρει να το σπάσουν...). Επίσης έχουν ανταλλακτικά keycaps. Τα ακόμα ακριβότερα έχουν διακόπτες που αλλάζουν χωρίς κόλληση.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω βρηκα το ιδανικο πληκτρολογιο αλλα δεν νομιζω δεν το φερνουν στην Ελλαδα
Γνωριζει κανεις αμα μπορω να βρω καπως το Anne Pro 2 στην Ελλαδα?

Στην σελιδα τους δεν υπαρχει επιλογη για αποστολη στην Ελλαδα

https://www.annepro.net/products/anne-pro-2

Εdit : Πρωτου ποσταρου δεν εκανα καλη ερευνα και τελικα το εχει στο banggood , δεν εχω παραγγειλει ποτε απο banggood πως "λειτουργει"? Πληρωνω τελωνειο (παραγγελια απο Πολωνια)  πως θα το φερουν Ελλαδα??
https://www.banggood.com/Gateron-Switch-Anne-Pro-2-Mechanical-Keyboard-61-Keys-60-pencent-NKRO-bluetooth-4_0-Type-C-RGB-Gaming-Keyboard-p-1337350.html?rmmds=search&DCC=GR&cur_warehouse=PL&currency=EUR&ID=6287845515631

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Δεν ξερω να κανω καλη ερευνα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2021 στις 1:37 ΠΜ, elpenor είπε

@Prasino Mantarinh Όλα τα mech keyboards κάνουν μετά από δύο χρόνια double click ή δεν πατιούνται κάποια κουμπιά, τα ανοίγεις τα καθαρίζεις και ψεκάζεις με contact spray και φτιάχνουν, θέλουν δηλαδή συντήρηση.

Τα ακριβότερα πληκτρολόγια (ακόμα και αυτά μαζικής παραγωγής όπως τα logitech g pro) έχουν πολύ καλύτερο φωτισμό, καλύτερα ελάσματα κάτω από τα μεγάλα κουμπιά και καλύτερα caps. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σπάσουν αφού κατάφερες να σπάσεις του hyperx (ακόμα και τα ανίψια μου που παίζουν forthnite και βαράνε ένα που τους έχω πάρει δεν έχουν καταφέρει να το σπάσουν...). Επίσης έχουν ανταλλακτικά keycaps. Τα ακόμα ακριβότερα έχουν διακόπτες που αλλάζουν χωρίς κόλληση.

Τα πιο πολλά ABS πλήκτρα έχουν, και στο καινούριο η Razer το 65άρι Razer BlackWidow V3 Mini HyperSpeed ABS έχει. Είναι τόσο γύφτοι και ζητάνε μόνο 190 ευρώ.

To Anne Pro 2 είναι καλό  απλά περίμενε χειρότερο RGB και πλήκτρα από το Hyperx 

 

Αν τελικά το αγοράσεις να το πάρεις από candykeys που είναι Ευρώπη και είναι και επίσημος διανομέας τους.

https://candykeys.com/category:mechanical-keyboards/brand:anne-pro

 

 

Από γερμανικό Άμαζον νομίζω το είχα δει 10-15 ευρώ ακριβότερο  ( βρετανικό λέι άουτ).

 

Επεξ/σία από tosser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Prasino Mantarinh Αν έχεις επιλογή ανάμεσα σε Gateron και Kailh η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τους Kailh.

@tosser Πάντως δεν είναι όλα τα ABS caps ίδια, το logitech pro x που έχω έχει μια ωραία ματ επεξεργασία και σου δίνει την αίσθηση πολύ πιο στιβαρού cap από το hyperx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tosser Δεν προλαβα να δω το μηνυμα σου εψαξα πρωτα στο amazon και μετα στο mechanicalkeyboards.com(Κανουν αποστολη Κυπρο και οχι Ελλαδα που φανηκε πολυ περιεργο ). Τελικα το παραγγειλα τελικα απο Banggood, το hyperx που εχω αυτη την στιγμη δεν εχει rgb (μονο κοκκινο) οποτε νομιζω δεν θα με πειραξει το "κακο" RGB τωρα για τα πληκτρα θα μαθουμε εν καιρο , μολις το παρω θα κανω ενa review

@elpenor Ειχα επιλογη μονο Gateron και πηρα blues

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ήταν να κοιτάξεις στο candykeys , mykeyboard.eu ή keygem.store . 

Θα το πληρώσεις ακριβότερα αλλά ξέρεις οτι είναι retail κομμάτια. 

@elpenor έκανα το λάθος να πάω σε Leopold. Το abs είναι ψεύτικο μπροστά σε καλο doubleshot pbt. 

Όχι οτι αξίζει η τιμή των καλών pbt σετ, αλλά τα άτιμα είναι ωραία. 

Μεγαλύτερη διαφορά θα κάνει να στρώσει κάποιος τα stabilizer παρά να έχει καλα keycaps. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κι εγω διαφορα με cherry mx, brown red blue

Εκανα πολυ καλη επιλογη και πηγα σε μη-cherry

ειμαι πολυ ευχαριστημένος, υπαρχουν απειρες επιλογες πλεον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετα απο μηνες χρησης μπορω να πω οτι εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος με το Anne Pro 2,

Πολυ ομορφο πληκτρολογιο ( το frame του απο πλαστικο βεβαια αλλα μπορει να το αλλαξω στο μελλον)
Λατρευω τα Gateron Blues(ερχομενος απο Mx Browns) ευχαριστιεμαι την καθε γραμμη κωδικα που γραφω
Τα keycaps πολυ καλη ποιοτητα σκεφτομαι να τα αλλαξω για Puddin ή Jelly αναλογως τι βρω
Λιγο μεχρι να συνηθησω το 60% και να κουνιεμαι με το Magic FN ηθελε καιρο αλλα σιγα σιγα τα καταφερνω θελω να αρχισω σιγα σιγα να βαλω δικα μου shortcuts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα, ψαχνω κι εγω καινουριο μηχανικο.

Ειχα 2 κινεζικα με μπλε διακοπτες, και λεω να παω σε κατι πιο ποιοτικο και με καφε διακοπτες.

Τι προτεινετε?

Μονο full size :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...