Προς το περιεχόμενο

Low end vs High End Μηχανικό Πληκτρολόγιο


Prasino Mantarinh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Ntinaras Πήγα από HyperX Alloy που έχει πολύ καλή κατασκευή σε Leopold FC980. 
Η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη. Αν και πλαστικό το θεωρώ πολύ ωραίο με καλό και βαθύ ήχο. 
Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα brown. Είναι πολύ ελαφρύς διακόπτης και νιώθεις να γδέρνει αρκετά. 
Έτσι κι αλλιώς σε όλα τα prebuild θα έχει διακόπτες με ping noise και θα γδέρνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. 

Αυτή τη στιγμή είμαι με red. Θέλω να πάω σε 62-67gr linear για να μπορώ να έχω καλύτερο control στο typing. Για tactile θα πρέπει να κοιτάξεις exotic διακόπτη. 
Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις κάτι που μοντάρετε εύκολα. Ώστε το μόνο αναλώσιμο που έχεις στο χρόνο να είναι Solder - desolder διακόπτες. 


Σε τι τιμές θες να παίξεις? 
Το candykeys.com είναι ευρωπαικό με 10-20ευρώ μεταφορικά. Δηλ. στα 150 ευρώ τελική τα Leopold. 
Αν θες να ενέβεις στα 200 μπορείς να δεις για custom σιγά σιγά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@Ntinaras Πήγα από HyperX Alloy που έχει πολύ καλή κατασκευή σε Leopold FC980. 
Η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη. Αν και πλαστικό το θεωρώ πολύ ωραίο με καλό και βαθύ ήχο. 
Θα σου έλεγα να αποφύγεις τα brown. Είναι πολύ ελαφρύς διακόπτης και νιώθεις να γδέρνει αρκετά. 
Έτσι κι αλλιώς σε όλα τα prebuild θα έχει διακόπτες με ping noise και θα γδέρνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. 

Αυτή τη στιγμή είμαι με red. Θέλω να πάω σε 62-67gr linear για να μπορώ να έχω καλύτερο control στο typing. Για tactile θα πρέπει να κοιτάξεις exotic διακόπτη. 
Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις κάτι που μοντάρετε εύκολα. Ώστε το μόνο αναλώσιμο που έχεις στο χρόνο να είναι Solder - desolder διακόπτες. 


Σε τι τιμές θες να παίξεις? 
Το candykeys.com είναι ευρωπαικό με 10-20ευρώ μεταφορικά. Δηλ. στα 150 ευρώ τελική τα Leopold. 
Αν θες να ενέβεις στα 200 μπορείς να δεις για custom σιγά σιγά. 

Η αληθεια ειναι πως δε ξερω τι θελω.

Σιγουρα να εχει φωτισμο στα πληκτρα, και ακομα καλυτερα και ενα ροοστατη για ενταση ηχου.

Δε θα ηθελα να δωσω πανω απο 150 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δε θα ηθελα να δωσω πανω απο 150 ευρω.

Σε αυτά τα χρήματα είναι λίγο πολύ ότι βρεις. Δεν γίνεται να χωρέσεις rotary και led μαζί. 
Είναι σε αυτά που κοστίζουν πολύ γιατί πας σε QMK/VIA. 

Η διαφορά στην τιμολόγηση φεύγει πολύ απότομα στα custom. 
Για τέτοια feature πολλές φορές συμφέρει να πάρεις ένα μικρό 65% / 75% καλής ποιότητας και να βάλεις διπλά ένα custom macro board για να έχεις όλα τα περίεργα που θες. 

Έρχεται όπου να ναι Group buy σε https://doodboard.xyz/products/duckboard . Τρομερό macro pad. Αλλά να είσαι έτοιμος για 80 ευρώ με switches+keycaps.
Αν είσαι διατεθιμένος να βάλεις μία φορά τα χρήματα και να τελειώσει, θα έχεις ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε θέμα ευχρηστίας. 
Μετά στο πληκτρολόγιο κάνεις εκπτώσεις μέχρι να είσαι σε θέση να μπεις με κάτι αξιόλογο. 

Γενικά τα βασικά σετάκια θα παίξουν εως τα 250 ευρώ τελικά.
Μία από τις πιο φτηνές λύσεις με την καλύτερη δυνατή ποιότητα είναι τα GMMK barebones. Για να βάλεις ότι switch και keycaps σου αρέσουν. 
Στα 80 base + 70 switches + 40 keycaps πάλι οριακά στο 200αρι θα βγει. 

Αυτός είναι ο λόγος που πήγα στο FC980. Το έχω 9 μήνες και το μόνο που δεν έχει ( με βάση τις απαιτήσεις μου) είναι Lubed switches. Ωστόσο είναι μία καλή βάση για να το ανοίξω και να βάλω τη δουλειά για τους δικούς μου. 

Ρίξε μία ματιά τριγύρω να έχεις μία εικόνα στις τιμές. Και σιγά σιγά ότι χρειαστείς βοηθάμε. Είναι μεγάλο χάος η αγορά των custom. 
Keygem.store
Candykeys.com
mykeyboard.eu
https://www.mechgroupbuys.com/

Επεξ/σία από Dr.Tesla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Σε αυτά τα χρήματα είναι λίγο πολύ ότι βρεις. Δεν γίνεται να χωρέσεις rotary και led μαζί. 
Είναι σε αυτά που κοστίζουν πολύ γιατί πας σε QMLK/VIA. 

Η διαφορά στην τιμολόγηση φεύγει πολύ απότομα στα custom. 
Για τέτοια feature πολλές φορές συμφέρει να πάρεις ένα μικρό 65% / 75% καλής ποιότητας και να βάλεις διπλά ένα custom macro board για να έχεις όλα τα περίεργα που θες. 

Έρχεται όπου να ναι Group buy σε https://doodboard.xyz/products/duckboard . Τρομερό macro pad. Αλλά να είσαι έτοιμος για 80 ευρώ με switches+keycaps.
Αν είσαι διατεθιμένος να βάλεις μία φορά τα χρήματα και να τελειώσει, θα έχεις ότι καλύτερο μπορείς να βρεις σε θέμα ευχρηστίας. 
Μετά στο πληκτρολόγιο κάνεις εκπτώσεις μέχρι να είσαι σε θέση να μπεις με κάτι αξιόλογο. 

Γενικά τα βασικά σετάκια θα παίξουν εως τα 250 ευρώ τελικά.
Μία από τις πιο φτηνές λύσεις με την καλύτερη δυνατή ποιότητα είναι τα GMMK barebones. Για να βάλεις ότι switch και keycaps σου αρέσουν. 
Στα 80 base + 70 switches + 40 keycaps πάλι οριακά στο 200αρι θα βγει. 

Αυτός είναι ο λόγος που πήγα στο FC980. Το έχω 9 μήνες και το μόνο που δεν έχει ( με βάση τις απαιτήσεις μου) είναι Lubed switches. Ωστόσο είναι μία καλή βάση για να το ανοίξω και να βάλω τη δουλειά για τους δικούς μου. 

Ρίξε μία ματιά τριγύρω να έχεις μία εικόνα στις τιμές. Και σιγά σιγά ότι χρειαστείς βοηθάμε. Είναι μεγάλο χάος η αγορά των custom. 
Keygem.store
Candykeys.com
mykeyboard.eu
https://www.mechgroupbuys.com/

Ρε φίλε λέει 150 Μαξ σιγά μη του προτείνουμε και keycult, άκου macroboard.

 

Ντίνο θες RGB στα πλήκτρα ή οχι;;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tosser είπε

Ρε φίλε λέει 150 Μαξ σιγά μη του προτείνουμε και keycult, άκου macroboard.

 

Ντίνο θες RGB στα πλήκτρα ή οχι;;

 

 

 

ναι θελω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε φτηνο και ακριβο μηχανικο πληκτρολογιο ειναι η ποιοτητα των διακοπτων. Τα φτηνα μηχανικα τεινουν στο να μην νοιωθεις στο πατημα ολα τα πληκτρα το ιδιο (ιδιως σε κλικι εκδοση), να κανουν double register και ισως και να πεθαινουν σχετικα ποιο ευκολα. Και παλι ολο αυτο ειναι σχετικο καθως εχω φιλο που εχει παρει κινεζικο μηχανικο και εδω και  2 χρονια του δουλευει πενα.

Γενικα για μηχανικο μη δωσεις πανω απο 120€. Πανω απο αυτα τα χρηματα πλεον πληρωνεις γουστα. 

Μπορεις να πας σε Gmmk TKL της glorius και να βαλεις οτι διακοπτες γουσταρεις εσυ πανω του καθως ειναι hot swap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω περίπου εδώ και καμιά εβδομάδα  μηχανικό πληκτρολόγιο 75% ή full size,rgb και με rotary μέχρι στιγμής έχω βρεί:

  1. GMMK Pro
  2. DAS KeyBoard 5QS
  3. Razer Blackwidow V3 Pro
  4. Razer Huntsman Elite

Τα razer θέλω να τα αποφύγω τα άλλα 2 παίζουν στα 200+ έχει κανείς καμιά εμπειρία με κάποιο από τα δύο πρώτα ?Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση(max budget 250)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, solton57010 είπε

μηχανικό πληκτρολόγιο 75% ή full size,rgb και με rotary

HyperX Alloy Elite 2 , αν δεν θες να πονέσει η τσέπη σου.

GMMK Pro δεν παίζει να βγαίνει κάτω από 300 ευρώ. 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

HyperX Alloy Elite 2 , αν δεν θες να πονέσει η τσέπη σου.

GMMK Pro δεν παίζει να βγαίνει κάτω από 300 ευρώ. 


 

Δεν το είχα δει ποτέ ,ευχαριστώ για την πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@solton57010 Έχει καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ στρωμένο software, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν software macro για δουλειά. 
Παίζει μέχρι 2 layer αν θυμάμαι καλά. 

Τα keycaps είναι ικανοποιητικό PBT αλλά ένα σκαλί κάτω από τα καλά doubleshot. 
Και το μεγαλύτερο θέμα του είναι τα μέτρια stabilizer. Είναι ψιλοχαλαρά, αλλά αν έχεις όρεξη με πινελάκι και σύριγγα μπορείς να τα κάνεις ΠΟΛΥ καλύτερα, χωρίς καν να το ανοίξεις. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...