Προς το περιεχόμενο

Στροφή 180 μοιρών για τον Musk και την Tesla που σταματά να δέχεται bitcoins


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thanosAIAS είπε

Μαθήματα πράσινης ενέργειας από την πιο βρώμικη περιβαλλοντικά επιχείρηση, την ηλεκτροκίνηση.

 

Που είναι οι όψιμοι υποστηρικτές του Μάσκ που μέχρι χτες μας έκαναν μαθήματα για το πόσο έξυπνος είναι που ασχολείται με τα κρυπτονομισματα;

Eσύ δεν ήσουν χτες που έλεγες ότι ο elon κατέστρεψε όσους πήραν DOGE την στιγμή που η τιμή του είναι 40 φορές πάνω από όσο ήταν πριν ασχοληθεί ο elon? Α, εσύ ήσουν. Σε πήραμε πρέφα στο άλλο θέμα και πήδηξες σε άλλο να συνεχίσεις την παραπληροφόρηση βλέπω. Σωραίος 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Ναι δεν προλαβαίνει να πουλάει tesla ο elon... όλος ο πλανήτης με ένα tesla στο δρόμο.

Παιδιά -όσοι ασχολείστε με το σπορ δλδ- , αν απλά ψάχνετε να πείτε μια δικαιολογία στον εαυτό σας τότε όλα καλά...

Εδω Ελλαδα βλεπεις Lada.USA βλεπεις αμαξια των 30.000 ευρων και πανω.Μην μιλησουμε και για αλλες χωρες.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Έτσι ακριβώς όπως τα λες. Not. 

Το BTC δεν minarete με gpus. Λεπτομέρεια όμως, μην την αφήσεις να μπεί εμπόδιο στη φαντασία σου :P 

Οτι πεις αγορινα μου.Φταιει ο γειτονας σου που κανει mining με 5 rx 580.Σας εχει κολησει το mining.Αμφιβαλω αν γνωριζετε για το συγκεκριμενο chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητά μου παιδιά, μιλάμε για ανθρώπους χαμηλής ηθικής υποστάθμης. Θυμήθηκα το γλέντι στο χρηματιστήριο της Ελλάδα  στα τέλη του 90.

Πέφτει γλέντι γερό. Μην τους πιστεύετε.. Ότι κάνουν , εσείς το αντίθετο.
Και μόνο που ασχολήθηκαν με τα κρυπτο..νομίσματα ήταν σημάδι εξόδου.

Λέει ο τύπος με τα ηλεκτρικά αμαξίδια:  "Νόμισα ότι το bitcoin ήταν καλό.  Δεν ήξερα , δεν ρώτησα" 
Χαχα μας γλεντάει. Σας το είπα πιο πάνω.

Ήταν καμπανάκι να την κάνουμε.  Ασχολήθηκε ο γυαλάκιας με τα εμv0λια;  Άλλο σημάδι και αυτό.

Τροφή για σκέψη:  Το παγκόσμιο οικοσύστημα που αναπνέει  απο ΑΜΑΖΟΝΙΟ και ΔΑΣΗ , αυτοί οι τύποι, το έχουν γραμμένο στα παλιά τους υποδήματα, γιατί δεν κάνουν τίποτα ούτε για τον ΑΜΑΖΟΝΙΟ ούτε για τα ΔΑΣΗ (και υπάρχουν τόσες τεχνολογικές εφαρμογές όπως και πακτωλός χρημάτων για να γίνει κάτι).
Αντίθετα θέλουν να γίνει μια μπαταρία όλος ο πλανήτης..

Κατά τ' άλλα, είναι τεχνολόγοι(?) και νοιάζονται βλέπεις, για το καλό μας


ΥΣ.  Μαζική εξαπάτηση σε όλα τα επίπεδα, λοιπόν.  Το μοναδικό εργαλείο για να διαλυθούν τα σκοτάδια τους, είναι η λογική , ο ορθός λόγος.
Το ξέρουν όμως και κυβερνούν με χειραγώγηση των συναισθημάτων και θέλουν πάντα να παρακάμπτουν τη λογική χρησιμοποιώντας κατώτερα συναισθήματα όπως είναι ο ΦΟΒΟΣ.

 

Επεξ/σία από Karnov
  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως τις επιπτωσεις του BTC στο περιβαλλον τις ηξερε απο πριν, δε τις εμαθε τωρα. Βεβαια ειναι πανεξυπνος και πολυ καλος στο market manipulation οποτε δε μου κανει καθολου εντυπωση αυτη η κινηση.

Ασχετα ομως με το γιατι το εκανε και τους πραγματικους λόγους (οι οποιοι προφανως ειναι οικονομικοι), το κοστος στο περιβαλλον απο τα proof of work νομισματα ειναι τεραστιο, οποτε οσο πιο συντομα γινει η καθολικη αλλαγη σε proof of stake τόσο το καλυτερο! Και το πιο σημαντικο: θα μπορουμε να βρουμε και καρτες γραφικων!:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, darkwolf8 said:

Ποιες ρε φιλε.Εδω στις αγγελιες με τις 6 καρτες.Οι GPU farmer ειναι λιγες.Ειναι αδιανοητο σε ολο τον κοσμο να υπαρχουν ελειψεις.Εκτος και θες να μου πεις οτι οι miners εχουν στην κατοχη τους 50.000.000 καρτες.

Η καραντίνα επηρέασε σημαντικά... πλάκωσε όλος ο κόσμος στα gaming builds. Αλλά και πάλι δεν ξέρω ποια ομάδα χρηστών "φταίει" περισσότερο. Βλέπεις τους απλούς miners να αγοράζουν 50-50 τις κάρτες... φαντάσου με τις φάρμες τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα αυτός που πουλάει ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν δέχεται την κριπτοπαπατζα γιατί και αυτή χρειάζεται ηλεκτρική ενέργεια για να παραχθει. 

Τάχα τον νοιάζει το περιβάλλον.. 

Τέλος πάντων λογικά θα σκάσει πρώτα η φούσκα με την κριπτοπαπατζα και μετά η φούσκα με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα,  απλές στοιχειώδη γνώσεις να έχει κάποιος και να σκέφτεται και λίγο ούτε φιλικό προς το περιβάλλον είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο ούτε είναι εφικτό βάση ορυκτού πλούτου να αντικατασταθούν όλα τα σημερινά οχήματα με ηλεκτρικά. 

Κλασσικά θα κρατήσει το παραμύθι το πολύ καμιά 8ετια με τα ηλεκτρικά και μετά βλέπουμε. 

 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Η καραντίνα επηρέασε σημαντικά... πλάκωσε όλος ο κόσμος στα gaming builds. Αλλά και πάλι δεν ξέρω ποια ομάδα χρηστών "φταίει" περισσότερο. Βλέπεις τους απλούς miners να αγοράζουν 50-50 τις κάρτες... φαντάσου με τις φάρμες τι γίνεται...

Ειχε βγει επισημα η NVIDIA πριν καιρο και ειπε οτι υπαρχει προβλημα στην παραγωγη καρτων.Και με το mining υπηρξε μεγαλη ζητηση.Τοσα χρονια mining εχουμε.Περσυ και προπερσυ δηλαδη εδω καποιοι φωστηρες μας λενε οτι δεν υπηρχε mining.Τωρα το μαθανε.Χρονια ειχε mining γιατι δεν ειχαμε θεμα τοτε.Και το ωραιο ας ψαξουν να δουν ποιες καρτες συμφερουν για mining.Δεν ειναι ολες.Η 3090 και 3080 δεν συμφερει για Mining.Πας με βαση ποσο την πηρες και σε ποσο καιρο βγαζεις τα λεφτα σου.Εδω εχουμε ελειψεις σε ολες τις καρτες.Αλλα ειπαμε εδω τα ξερουν ολα.

Θυμαμαι πριν βγει η 3000 σειρα της NVIDIA που ελεγα τοτε οτι η 3070 θα ειναι ισαξια με 2080ti.Και με κοροιδευαν μεχρι που τους ταπωσα οταν βγηκαν οι ανακοινωσεις.Τωρα επιμενουν καποιοι οτι εχουν δικιο.

Το προβλημα θα φυγει οταν οι εταιρειες παρουν στα χερια τους μεγαλη ποσοτητα chips και αρχισει η μαζικη παραγωγη καρτων.

Επεξ/σία από darkwolf8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkwolf8 είπε

Ειχε βγει επισημα η NVIDIA πριν καιρο και ειπε οτι υπαρχει προβλημα στην παραγωγη καρτων.Και με το mining υπηρξε μεγαλη ζητηση.Τοσα χρονια mining εχουμε.Περσυ και προπερσυ δηλαδη εδω καποιοι φωστηρες μας λενε οτι δεν υπηρχε mining.Τωρα το μαθανε.Χρονια ειχε mining γιατι δεν ειχαμε θεμα τοτε.Και το ωραιο ας ψαξουν να δουν ποιες καρτες συμφερουν για mining.Δεν ειναι ολες.Η 3090 και 3080 δεν συμφερει για Mining.Πας με βαση ποσο την πηρες και σε ποσο καιρο βγαζεις τα λεφτα σου.Εδω εχουμε ελειψεις σε ολες τις καρτες.Αλλα ειπαμε εδω τα ξερουν ολα.

Θυμαμαι πριν βγει η 3000 σειρα της NVIDIA που ελεγα τοτε οτι η 3070 θα ειναι ισαξια με 2080ti.Και με κοροιδευαν μεχρι που τους ταπωσα οταν βγηκαν οι ανακοινωσεις.Τωρα επιμενουν καποιοι οτι εχουν δικιο.

Το προβλημα θα φυγει οταν οι εταιρειες παρουν στα χερια τους μεγαλη ποσοτητα chips και αρχισει η μαζικη παραγωγη καρτων.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Φιλικό στο λέω ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Φιλικό στο λέω ;) 

Και πριν καιρο το ιδιο μου λεγανε.Ασχετως αν βγηκαν αυτα που ειπα.Δεν τα λεω εγω φιλαρακι αλλα επισημα η NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkwolf8 είπε

Και πριν καιρο το ιδιο μου λεγανε.Ασχετως αν βγηκαν αυτα που ειπα.Δεν τα λεω εγω φιλαρακι αλλα επισημα η NVIDIA.

Tι βγήκε και ποια nvidia. Ποιο mining πέρσυ και πρόπερσυ, άστο σου λέω, αφού δεν ξέρεις. Πήγαινε εσύ κάνε mining το 2019 να μην βγάζεις ούτε το ρεύμα που καίς. 
 

'Ελληνας ξερόλας κλασσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μου κανεις.Και θες να ακουσω εσενα η την Nvidia.Κλασικος ξερολας εισαι εσυ.Αν δεν γνωριζεις τις δηλωσεις απο τις εταιρειες μην μιλας.Κλασικος Ελληνας ξερολας δεν ειμαι.Αλλα δεν γινεται να ακουω την μαλακια του καθενος.Εσυ που νομιζεις οτι ξερεις και εισαι μεσα στα κολπα για πες μας.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkwolf8 είπε

Πλακα μου κανεις.Και θες να ακουσω εσενα η την Nvidia.Κλασικος ξερολας εισαι εσυ.Αν δεν γνωριζεις τις δηλωσεις απο τις εταιρειες μην μιλας.Κλασικος Ελληνας ξερολας δεν ειμαι.Αλλα δεν γινεται να ακουω την μαλακια του καθενος.Εσυ που νομιζεις οτι ξερεις και εισαι μεσα στα κολπα για πες μας.

Nτάξει σου λέω, όπως τα λές. Mining το 2019 με την τιμή του Ethereum στα 80€. Σήμερα η τιμή του είναι πάνω από 3.000€. Πότε λες να πέσανε με τα μούτρα οι miners λοιπόν, το 2019 που δεν βγάζανε ούτε το ρεύμα, ή σήμερα που σε 3-4 μήνες έχουν κάνει απόσβεση την κάρτα, ΟΠΟΙΑ κάρτα, ακόμα και την 3080 και 3090 που λές οτι δεν συμφέρει?

Η nvidia είπε οτι δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση. Κάρτες παράγει, περισσότερες μάλιστα από άλλες χρονιές. Υπάρχουν και επίσημα νούμερα. Όλο το ποστ σου ένα λάθος είναι αλλά τεσπά, με 80€ το Ethereum mining, θα σου χαλάσω εγώ χατίρι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λες ψεματα.Γιατι εδω γινεσαι υπερβολικα ψευτης.Η ΝVIDIA ειπε συγκεκριμενα οτι εχει κολησει η παραγωγη λογω ελλειματως συγκεκριμενου chip με αποτελεσμα να μην καλυφθουν οι αναγκες στην μεγαλη ζητηση GPU.Το bitcoin προπερσυ εκανε τρελη ανοδο.Δεν ειδα εκει ελειψη.

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Nτάξει σου λέω, όπως τα λές. Mining το 2019 με την τιμή του Ethereum στα 80€. Σήμερα η τιμή του είναι πάνω από 3.000€. Πότε λες να πέσανε με τα μούτρα οι miners λοιπόν, το 2019 που δεν βγάζανε ούτε το ρεύμα, ή σήμερα που σε 3-4 μήνες έχουν κάνει απόσβεση την κάρτα, ΟΠΟΙΑ κάρτα, ακόμα και την 3080 και 3090 που λές οτι δεν συμφέρει?

Η nvidia είπε οτι δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση. Κάρτες παράγει, περισσότερες μάλιστα από άλλες χρονιές. Υπάρχουν και επίσημα νούμερα. Όλο το ποστ σου ένα λάθος είναι αλλά τεσπά, με 80€ το Ethereum mining, θα σου χαλάσω εγώ χατίρι?

Μου αναφερεις γιατι δεν συμφερει η 3090.Βαλε 100 3090 και 100 5700χτ.Βαλτα κατω ποιος θα βγαλει μεγαλυτερο κερδος σε 3 η 5 χρονια αν θες.Ποσο ρευμα θα καψουν και εννοειται σε 3090 τι τροφοδοτικα θα μπουν.Κοιτα τα εξοδα-εσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkwolf8 είπε

Μην λες ψεματα.Γιατι εδω γινεσαι υπερβολικα ψευτης.Η ΝVIDIA ειπε συγκεκριμενα οτι εχει κολησει η παραγωγη λογω ελλειματως συγκεκριμενου chip με αποτελεσμα να μην καλυφθουν οι αναγκες στην μεγαλη ζητηση GPU.Το bitcoin προπερσυ εκανε τρελη ανοδο.Δεν ειδα εκει ελειψη.

Αμά σου λέω δεν έχει ιδέα, επιμένεις εσύ τα δικά σου.

 

1) Το Bitcoin δεν minaretε με GPU's.

2) Το Bitcoin πρόπερσυ (δηλαδή το 2019) δεν έκανε τρελή άνοδο. Η τιμή του ήταν μεταξύ 2.500 και 7.000€. Φέτος έφτασε τα 50+

3) Άρα η nvidia συμφωνεί μαζί μου και διαφωνεί μαζί ΣΟΥ. Έχει πρόβλημα να καλύψει την ΖΗΤΗΣΗ γιατί είναι ΜΕΓΑΛΗ. Δεν έχει προβλήματα στην παραγωγή. Φέτος παράγει περισσότερες κάρτες από ότι τα προηγούμενα χρόνια. Πρόβλημα στην παραγωγή έχουμε όταν από εκεί που φτιάχναμε 100 κομμάτια τώρα φτιάχνουμε 50. Η nvidia φτιάχνει 150, απλά δεν φτάνουν γιατί έχει αυξηθεί η ζήτηση. 

 

Σε ξαναρωτάω εγώ, mining το 2019? Really? Την τελευταία φορά που ήταν ψηλά τα cryptos, ΠΑΛΙ υπήρχε έλλειψη σε καρτές και οι τιμές είχαν πάει στο θεό. Μιλάω για το 2017. Καί εκεί προβλήματα στην παραγωγή είχε η nvidia? :P 

Μόλις τώρα, darkwolf8 είπε

Μου αναφερεις γιατι δεν συμφερει η 3090.Βαλε 100 3090 και 100 5700χτ.Βαλτα κατω ποιος θα βγαλει μεγαλυτερο κερδος σε 3 η 5 χρονια αν θες.Ποσο ρευμα θα καψουν και εννοειται σε 3090 τι τροφοδοτικα θα μπουν.Κοιτα τα εξοδα-εσοδα.

Προφανώς οι 100 3090 θα βγάλουν περισσότερα.Όταν η αξία των crypto ανεβαίνει θες το hashing power και όχι το ROI. Το ROI χρησιμεύει σαν ένδειξη μόνο με σταθερές τιμές στα cryptos. Αλλά τι σου λέω τώρα, mining το 2019 με τιμή ethereum τα 80€ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αμά σου λέω δεν έχει ιδέα, επιμένεις εσύ τα δικά σου.

 

1) Το Bitcoin δεν minaretε με GPU's.

2) Το Bitcoin πρόπερσυ (δηλαδή το 2019) δεν έκανε τρελή άνοδο. Η τιμή του ήταν μεταξύ 2.500 και 7.000€. Φέτος έφτασε τα 50+

3) Άρα η nvidia συμφωνεί μαζί μου και διαφωνεί μαζί ΣΟΥ. Έχει πρόβλημα να καλύψει την ΖΗΤΗΣΗ γιατί είναι ΜΕΓΑΛΗ. Δεν έχει προβλήματα στην παραγωγή. Φέτος παράγει περισσότερες κάρτες από ότι τα προηγούμενα χρόνια. Πρόβλημα στην παραγωγή έχουμε όταν από εκεί που φτιάχναμε 100 κομμάτια τώρα φτιάχνουμε 50. Η nvidia φτιάχνει 150, απλά δεν φτάνουν γιατί έχει αυξηθεί η ζήτηση. 

 

Σε ξαναρωτάω εγώ, mining το 2019? Really? Την τελευταία φορά που ήταν ψηλά τα cryptos, ΠΑΛΙ υπήρχε έλλειψη σε καρτές και οι τιμές είχαν πάει στο θεό. Μιλάω για το 2017. Καί εκεί προβλήματα στην παραγωγή είχε η nvidia? :P 

Ο λογος mining ξερεις γιατι ειναι.Το οτι ανεβοκατεβαινει το Bitcoin δεν ειναι απο το Mining αλλα απο το πουλα-αγορασε σε μεγαλες ποσοτητες.Περσυ το Bitcoin που ηταν για πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...