Προς το περιεχόμενο

Επισκευή κινητού: η εγγύηση έληξε με την θραύση του


NotRepair

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ειχα κάνει αλλαγή στην πλάτη, οθόνη , μπαταρία του κινητού μου πριν ένα σύντομο διάστημα. 
 

Το κινητό έβγαζε ένα μήνυμα ότι η μπαταρία δεν είναι αυθεντική. Χμμ... οκ. Δεν μου είπαν ότι είναι αυθεντική αλλά έκανε και 50€

Ολα καλά, όλα ανθηρά. Μέχρι που έπεσε το τζαμί προστασίας των αισθητήρων της κάμερας του κινητού ενώ το έβαζα στην τσέπη. Απλώς ξεκόλλησε. Λέω δεν είναι κάτι θα τους το πάω να το βάλουν πίσω να το φτιάξουν. Το έκαναν. Ο φακός είχε πάνω δαχτυλιές αλλά δούλευε. Δεν έδωσα σημασία. 

Εσπασε η πλάτη ενώ ήταν το κινητό μέσα στην θήκη και το άφηνα στο γραφείο μου. Πράγμα που δεν με απασχολούσε καθόλου γιατί δεν είμαι της λεπτομέρειας. 
 

Πριν λίγες μέρες όμως, ξεκίνησε να μου κάνει κάτι περίεργες πτώσεις η μπαταρία. Τύπου 100% πτώση σε 4 ώρες χρήσης. Όταν φτάνει 8%, πάει το κινητό σβήνει. Εκνευριστικό. 
 

Καθως είχα και το θέμα με τους φακούς και πλέον με είχε φτάσει στο αμήν το τηλέφωνο με την μπαταρία το πάω πίσω για επισκευή. Ζήτησα έναν έλεγχο της μπαταρίας και καθαρισμό του αισθητήρα. Δεν πήγα ο ιδίως γιατί ήμουν απασχολημένος και έστειλα άτομο στο όνομα μου (που υπήρχε το ιστορικό της συσκευής). 
 

Και μου λένε την εξής ατάκα:

Το κινητό έχει θέμα με την μπαταρία επειδή σας έπεσε. Γι αυτό έσπασε και η πλάτη, λόγω της πτώσης. Και ο αισθητήρας δεν καθαρίζει γιατί είναι κολλημένος πάνω στην συσκευή. 
 

Αυτό ξεκινάει και ακούγεται περίεργο όταν:

-Δεν έριξα την συσκευή. 
-Το τζαμί πάνω από τον αισθητήρα αυτοί τον κόλλησαν

-Η μπαταρία είναι 5 μηνών (όπως και τα υπόλοιπα κομμάτια που υπολειτουργούν )

 

Εγω θέλω έλεγχο και αντικατάσταση της μπαταρίας. Δεν την κάνουν γιατί λόγω θραύσης λένε ότι κακομεταχειρίστηκα την συσκευή. 
 

Μπορώ να βγάλω άκρη;

Μιλάμε για μεγάλη εταιρία στον χώρο επισκευής κινητών και είχα αρκετά νεύρα όταν τα άκουγα όλα αυτά. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια: δεν νομίζω να βρεις το δίκιο σου. 
 

οχι γιατί εσυ έκανες κάτι λάθος αλλά από την στιγμή που η συσκευή έχει σπάσιμο θεωρείται κακομεταχείριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Την μπαταρία την άλλαξες στην αντιπροσωπεία ή έξω;

- Το κινητό τώρα το πήγες εκεί που άλλαξες τη μπαταρία ή στην αντιπροσωπεία;

- Λες ότι άλλαξες και οθόνη αλλά δεν είπες πού και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, NotRepair είπε

Ειχα κάνει αλλαγή στην πλάτη, οθόνη , μπαταρία

 

21 ώρες πριν, NotRepair είπε

Μέχρι που έπεσε το τζαμί προστασίας των αισθητήρων της κάμερας του κινητού ενώ το έβαζα στην τσέπη. Απλώς ξεκόλλησε

 

21 ώρες πριν, NotRepair είπε

Εσπασε η πλάτη ενώ ήταν το κινητό μέσα στην θήκη και το άφηνα στο γραφείο μου.

Ρε φιλε , αρχικα να πω , ελπιζω να βρεις το δικιο σου ( που χλωμο το βλεπω ) αλλα δες λιγο τα παραπανω που παραθετω απο τα λεγομενα σου.
Δηλαδη με λιγα λογια λες , οτι το κινητο σου διαλυεται μονο που το ακουμπας. Ειτε εχεις κανα κινεζικο κινητο απο τα βαθη των υπογειων την shenzhen , ειτε το κινητο σου ειναι φτιαγμενο απο lego τουβλακια που με το παραμικρο διαλυονται...
Και ενω σκεφτομουν , πως γινεται ενα κινητο να ειναι τοσο επιρρεπες στις καταστροφες...ηρθες και με διαφωτισες...
 

21 ώρες πριν, NotRepair είπε

είχα αρκετά νεύρα όταν τα άκουγα όλα αυτά. 

Τωρα εξηγουνται πολλα... 
 

21 ώρες πριν, NotRepair είπε

Μπορώ να βγάλω άκρη;

Μαλλον οχι. Γιατι η κακηχρησια που εχει υποστει το κινητο σου , νομιμοποιει το οτιδηποτε που μπορουν να σκεφτουν να σου πουν για να αποφυγουν να στο βγαλουν εντος εγγυησης ή οτιδηποτε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, NotRepair είπε

Εσπασε η πλάτη ενώ ήταν το κινητό μέσα στην θήκη και το άφηνα στο γραφείο μου.

Αυτό απλά δεν παίζει να έχει γίνει. Μήπως το πέταξες πάνω το γραφείο;

Επίσης σε αυτή την περίπτωση το κατάστημα έχει δίκιο. Η εγγύηση στα κινητά, όπως και στα λάπτοπ και στα ταμπλετ είναι ενιαία. Δεν είναι σαν το αυτοκίνητο πχ που αν σπάσει το τζάμι δεν έχει σχέση με τη μηχανή. 

Το παραπάνω δεν το λέω ούτε εγώ, ούτε το κατάστημα. Είναι ορισμένο από τη νομοθεσία. Γιατί, ναι μεν πρέπει να προστατευτεί ο καταναλωτής, αλλά πρέπει να προστατευτεί και ο καταστηματάρχης. Τώρα το τι σχέση έχει η μπαταρία με την πλάτη, είναι άλλη συζήτηση. Μπορεί κάτι να κουνήθηκε μέσα και να βραχυκυκλώνει. Κανεις δεν μπορεί να ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...