Προς το περιεχόμενο

Νέο smartphone μετά από κλοπή του S10+


kar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, όπως έγραψα και στο τίτλο αναζητώ νέο τηλέφωνο μιας το s10 έκανε φτερά. Το αρχικό πλάνο ήταν να κρατήσω ένα παλιό xiaomi M1 έως την κυκλοφορία του s22,δυστυχώς έπεσε θύμα σφοδρής πτώσης με αποτέλεσμα να καταστραφεί ολοσχερώς η οθόνη. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 450 ευρώ πάνω κάτω, ή αγορά θα γίνει από ελληνικό κατάστημα μίας και έχω το δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ. Στα πλαίσια αυτά ως βέλτιστη λύση βλέπω το oneplus 8 ίσως και το 8τ αν ανεβάσω λίγο το budget,δεν αναζητώ κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, όπως οι περισσότεροι εκτιμώ ένα καλό λειτουργικό, αναβαθμίσεις και υποστήριξη που απ' οτι ακούω τα προσφέρει η oneplus.Παρακαλώ τις προτάσεις σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kar10 είπε

Καλησπέρα σας, όπως έγραψα και στο τίτλο αναζητώ νέο τηλέφωνο μιας το s10 έκανε φτερά. Το αρχικό πλάνο ήταν να κρατήσω ένα παλιό xiaomi M1 έως την κυκλοφορία του s22,δυστυχώς έπεσε θύμα σφοδρής πτώσης με αποτέλεσμα να καταστραφεί ολοσχερώς η οθόνη. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 450 ευρώ πάνω κάτω, ή αγορά θα γίνει από ελληνικό κατάστημα μίας και έχω το δικαίωμα απαλλαγής ΦΠΑ. Στα πλαίσια αυτά ως βέλτιστη λύση βλέπω το oneplus 8 ίσως και το 8τ αν ανεβάσω λίγο το budget,δεν αναζητώ κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, όπως οι περισσότεροι εκτιμώ ένα καλό λειτουργικό, αναβαθμίσεις και υποστήριξη που απ' οτι ακούω τα προσφέρει η oneplus.Παρακαλώ τις προτάσεις σας 

 

Αφού είχες s10 plus και ήθελες να πας σε s22 γιατί θες να φύγεις από samsung ξαφνικά? Σε αυτά τα λεφτά θα έλεγα να πας στο samsung s20 fe 5g

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Αφού είχες s10 plus και ήθελες να πας σε s22 γιατί θες να φύγεις από samsung? Σε αυτά τα λεφτά θα έλεγα να πας στο samsung s20 fe 5g

Δυστυχώς είναι αρκετά πάνω από το budget μου ξεκινά στα 600 περίπου στο skroutz έχω βάλει όριο τα 450 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kar10 είπε

Δυστυχώς είναι αρκετά πάνω από το budget μου ξεκινά στα 600 περίπου στο skroutz έχω βάλει όριο τα 450 

Είπες θα το πάρεις χωρίς ΦΠΑ. Άρα κάπου εκεί δεν θα βγει;  αλλιώς μπορείς να πας στο απλό s20 fe.

Επίσης τώρα είδα ότι στο best price έχει 510 το 5g

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ΦΠΑ 450 δηλαδή γύρω στα 320 με 350 χωρίς, βγαίνει λίγο παραπάνω, αλλά ΟΚ δεν είναι απαγορευτική  διαφορά, το θέμα είναι τί το κάνει καλύτερο για να δώσω 100 παραπάνω από το 1+? 

Παρεμπιπτόντως στο κατάστημα που το δίνει 510 με ΦΠΑ, είναι άλλη ή τιμή με τιμολόγιο (587) και δεν είναι το μόνο, πολλά καταστήματα στο best price έχουν διαφορετικές τιμές λιανικής με τιμολόγιο. Δεν ξέρω γιατί ή αν είναι νόμιμο αλλά θα το μάθω 

Για την ακρίβεια 474 το s10, 345 to 1+ είναι 129 ευρώ διαφορά

 

 

Επεξ/σία από kar10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kar10 είπε

Παρεμπιπτόντως στο κατάστημα που το δίνει 510 με ΦΠΑ, είναι άλλη ή τιμή με τιμολόγιο (587) και δεν είναι το μόνο, πολλά καταστήματα στο best price έχουν διαφορετικές τιμές λιανικής με τιμολόγιο. Δεν ξέρω γιατί ή αν είναι νόμιμο αλλά θα το μάθω 

Κλασικη τακτικη . Δεν ειναι νομιμο. Η τιμη ενος προιοντος ειναι ΜΙΑ. Κοστος + κερδος = ΤΙΜΗ προιοντος (χοντρικη αν καποιος κοψει τιμολογιο για να το παρει) . ΤΙΜΗ + φπα = ΤΙΜΗ λιανικης (με αποδειξη λιανικης δηλ). Το ΤΙΜΗ δεν αλλαζει. Απλα αλλαζει αν καποιος πληρωσει και φπα πανω σε αυτην την μια ΤΙΜΗ.
Δεν παιζει να υπαρχει ΤΙΜΗ1 να πληρωσεις με αποδειξη και ΤΙΜΗ2 , αν πληρωσεις με τιμολογιο. Δεν ειναι νομιμο.

Για το συγκεκριμενο κινητο , το σαιτ που το εχει 510 αναγραφει :
 

Τιμή Καταστήματος: 587,60 €

Τιμή Τιμολογίου Χωρίς ΦΠΑ: 473,87 €

Και απο κατω τιμη : 510

Τελικα το προιον κανει 587.60 ή 510 ? Και τιμολογιο στην τιμη 587.60 ? Και το 510 για κραχτη για να φαινεται το πιο φτηνο καταστημα στο bestprice ? Διοτι η επομενη τιμη στο bestprice ειναι στα 592. Δυο τιμες ? Μια καταστηματος , μια web και καλα ? Δεν το κοβω για νομιμο.
Εντωμεταξυ το σαιτ λεει οτι απευθυνεται μονο σε επαγγελματιες και εταιριες. Κανονικα θα επρεπε να εχει αποφορολογημενες τιμες παντου.. δεν εχει νοημα να βαζει τιμες λιανικης..τεσπα.
 

ΥΓ : Σκεψου τωρα να θες να το παρεις απο αυτο το μαγαζι γρηγορα και σου πουν για να εγκρινουμε την αποφορολογηση στα 474 θελουμε 10 μερες να τσεκαρουμε τα εγγραφα και καλα , και βλεπεις και την τιμη κραχτη στα 510 και σκεφτεσαι... τι 474 , τι 510..36 ευρω διαφορα και το εχω στο μπαμ και δεν περιμενω 10 μερες εγκριση και 14 μερες παραδοση... ας το παρω στα 510 λιανικη (οπως ειπα το σαιτ λεει οτι απευθυνεται σε εταιριες και επαγγελματιες οποτε δεν ξερω αν το 510 υφισταται ως τιμη "λιανικης") . Το παιρνεις λιανικη , τσεπωνει το φπα το καταστημα και εκανε την δουλεια του... Στην αποφορολογηση δεν υπαρχει φπα να τσεπωσει :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OnePlus 8T φυσικά είναι προτιμότερο, αλλά εφόσον είναι εκτός budget μια χαρά θα κάνει την δουλειά σου και το 8. Εναλλακτικά μπορείς να δεις το Poco F3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Κλασικη τακτικη . Δεν ειναι νομιμο. Η τιμη ενος προιοντος ειναι ΜΙΑ. Κοστος + κερδος = ΤΙΜΗ προιοντος (χοντρικη αν καποιος κοψει τιμολογιο για να το παρει) . ΤΙΜΗ + φπα = ΤΙΜΗ λιανικης (με αποδειξη λιανικης δηλ). Το ΤΙΜΗ δεν αλλαζει. Απλα αλλαζει αν καποιος πληρωσει και φπα πανω σε αυτην την μια ΤΙΜΗ.
Δεν παιζει να υπαρχει ΤΙΜΗ1 να πληρωσεις με αποδειξη και ΤΙΜΗ2 , αν πληρωσεις με τιμολογιο. Δεν ειναι νομιμο.

Για το συγκεκριμενο κινητο , το σαιτ που το εχει 510 αναγραφει :
 

Τιμή Καταστήματος: 587,60 €

Τιμή Τιμολογίου Χωρίς ΦΠΑ: 473,87 €

Και απο κατω τιμη : 510

Τελικα το προιον κανει 587.60 ή 510 ? Και τιμολογιο στην τιμη 587.60 ? Και το 510 για κραχτη για να φαινεται το πιο φτηνο καταστημα στο bestprice ? Διοτι η επομενη τιμη στο bestprice ειναι στα 592. Δυο τιμες ? Μια καταστηματος , μια web και καλα ? Δεν το κοβω για νομιμο.
Εντωμεταξυ το σαιτ λεει οτι απευθυνεται μονο σε επαγγελματιες και εταιριες. Κανονικα θα επρεπε να εχει αποφορολογημενες τιμες παντου.. δεν εχει νοημα να βαζει τιμες λιανικης..τεσπα.
 

ΥΓ : Σκεψου τωρα να θες να το παρεις απο αυτο το μαγαζι γρηγορα και σου πουν για να εγκρινουμε την αποφορολογηση στα 474 θελουμε 10 μερες να τσεκαρουμε τα εγγραφα και καλα , και βλεπεις και την τιμη κραχτη στα 510 και σκεφτεσαι... τι 474 , τι 510..36 ευρω διαφορα και το εχω στο μπαμ και δεν περιμενω 10 μερες εγκριση και 14 μερες παραδοση... ας το παρω στα 510 λιανικη (οπως ειπα το σαιτ λεει οτι απευθυνεται σε εταιριες και επαγγελματιες οποτε δεν ξερω αν το 510 υφισταται ως τιμη "λιανικης") . Το παιρνεις λιανικη , τσεπωνει το φπα το καταστημα και εκανε την δουλεια του... Στην αποφορολογηση δεν υπαρχει φπα να τσεπωσει :) 

Καλημέρα,έχω και εγώ αυτή την απορία και να σκεφτείς ότι είμαι και της ΄΄δουλειάς΄΄ (λογιστής),ίσως μέσω προσφορών να νομιμοποίητε κάτι τέτοιο,άλλα όπως είπα θα το ψάξω,το θέμα είναι ότι στις πολύ χαμηλές τιμές ισχύει αυτό το καθεστώς,τα 4 φτηνότερα oneplus 8 στο bestprice είναι μόνο σε τιμή λιανικής 

1 ώρα πριν, intruder99 είπε

Το OnePlus 8T φυσικά είναι προτιμότερο, αλλά εφόσον είναι εκτός budget μια χαρά θα κάνει την δουλειά σου και το 8. Εναλλακτικά μπορείς να δεις το Poco F3.

Η διαφορά τους είναι περίπου 95 ευρώ αξίζει το κόπο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, kar10 είπε

Καλημέρα,έχω και εγώ αυτή την απορία και να σκεφτείς ότι είμαι και της ΄΄δουλειάς΄΄ (λογιστής),ίσως μέσω προσφορών να νομιμοποίητε κάτι τέτοιο,άλλα όπως είπα θα το ψάξω,το θέμα είναι ότι στις πολύ χαμηλές τιμές ισχύει αυτό το καθεστώς,τα 4 φτηνότερα oneplus 8 στο bestprice είναι μόνο σε τιμή λιανικής 

Καλημερα . Πιστευω οτι σε περιπτωσεις προσφορων , αυτο που συνηθως συμβαινει ειναι να λεει το καταστημα "ξερετε η τιμη ηταν αυτη , και τωρα λογω (black friday ? οτιδηποτε λογο) η τιμη ειναι αυτη". Δηλαδη και παλι μια τιμη. Οχι δυο.

Πριν καιρο , με εναν φιλο μου που μαλακιζομασταν μια μερα και ειχαμε πεσει σε παμπολλα σκρουτζομαγαζα με αυτην την τακτικη , ειχαμε αποφασισει να παμε αυτοπροσωπως σε ενα απο αυτα να κανουμε "φασαρια". Σκαμε λοιπον μυτη , γεια σας , το ταδε κινητο ? Ταδε τιμη.. και η αλλη τιμη τι ειναι ? Κλασικη απαντηση .. "Ειναι η τιμη web" . Ξερεις , αν το παραγγειλεις ονλαιν εχει αλλη τιμη , και αν το παρεις απο το μαγαζι , αλλη τιμη. Το κανανε και μεγαλες αλυσιδες ενα φεγγαρι. Δεν το κοβω για νομιμο ...αλλα τεσπα...
Αρχισαμε την μανουρα εμεις... τι τιμη ειναι αυτη..δεν ειναι νομιμο αυτο που κανετε... ωραια μπειτε στο σαιτ και βαλτε παραγγελια στην τιμη web , τους λεγαμε διαφορες ασυναρτησιες για να δουμε αντιδρασεις. Μιλαμε ηταν ενα μαγαζακι 1x1 , 2 ατομα μεσα , προφανως ηταν οι ιδιοκτητες , και στον τοιχο μια προθηκη με 3-4 προιοντα. Πολυ βασικο configuration μαγαζιου δηλ.
Σε μια φαση και αφου ειχαμε βαρεθει γιατι το παιζανε πολυ βλακεια και κανανε τους κινεζους , τους λεμε , ωραια φερτε τον υπευθυνο να μιλησουμε γιατι εσεις μαλλον δεν το κατεχετε το θεμα που συζηταμε , ξεροντας οτι αυτοι ειναι οι υπευθυνοι ή τελοσπαντων θα ειναι εκει μεσα ο υπευθυνος. Κλασικα η απαντηση ηταν "ο υπευθυνος δεν βρισκεται εντος της εταιριας αυτη την στιγμη". Φυσικα ουτε λογος να τον παρουν τηλεφωνο να μιλησουμε μαζι του ... 

Τεσπα , ηθικο διδαγμα , συμπερασμα δεν βγηκε. Κατα πασα πιθανοτητα οι πολλαπλες (παραλληλες) τιμες δεν ειναι νομιμες και το κανουν για να αποφυγουν να πουλανε με τιμολογιο γιατι ενα φεγγαρι (και ισως σε μικροτερο βαθμο ακομα γινεται) , πουλουσανε λιανικη , και οταν ηταν να αποδωσουν ΦΠΑ , κλεινανε την εταιρια , ανοιγανε αλλη με αλλο ΑΦΜ και παρομοιο ονομα και συνεχιζαν το ιδιο τροπαρι. Για αυτο και οι διπλες τιμες ή και καλα το μεγαλο χρονικο διαστημα να εγκρινουν τα στοιχεια του πελατη που θελει αποφορολογηση , ενω στις μεγαλες αλυσιδες ο ελεγχος ειναι ακαριαιος στο ταμειο , ωστε να αναγκασουν τον πελατη να ψωνισει λιανικη για να τσιμπησουν το ΦΠΑ.

Ειδικα τωρα (εσυ σαν λογιστης τα ξερεις καλυτερα) με κατι σχηματα εταιριων στυλ ΙΚΕ , αντε να τον πιασεις τον παραβατη... Βασικα αντε να του παρεις τα χρωστουμενα...αυτο ειναι το ζητουμενο σε τελικη αναλυση.

ΥΓ : Αχ τωρα το θυμηθηκα, η τιμη web ηταν στην ουσια η τιμη κραχτης για λιανικη. Δηλαδη τιμη πολυ κοντα στην τιμη χωρις το φπα , δηλ με αποφορολογηση. Γιατι το λεω αυτο. Αν πηγαινες να παραγγειλεις ονλαιν στην "τιμη web" το συστημα δεν σου εδινε δυνατοτητα να κοψεις τιμολογιο. Αρα η τιμη web ηταν το δελεαρ ...για να ψωνισεις λιανικη και οχι με τιμολογιο... το 510 που λεγαμε παραπανω στο παραδειγμα με το s20 fe 5g.

Επεξ/σία από mphxths
συμπληρωση ΥΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Eχεις δίκιο φίλε δυστυχώς ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και αυθαιρετεί κατά το δοκούν,όποτε βρώ λίγο χρόνο θα το ψάξω και ''επίσημα'' 

Σε κάθε περίπτωση το 8 βγαίνει λίγο κάτω από τα 350 ευρώ αποφορολογημένο και πάλι είναι αρκετά desend τιμή και λέω να προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kar10 είπε

Η διαφορά τους είναι περίπου 95 ευρώ αξίζει το κόπο;

Κατά την γνώμη μου όχι. Προσωπικά θα πήγαινα στο OnePlus 8 με τόσο μεγάλη διαφορά. Το Poco F3 δεν το σκέφτεσαι;

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Κατά την γνώμη μου όχι. Προσωπικά θα πήγαινα στο OnePlus 8 με τόσο μεγάλη διαφορά. Το Poco F3 δεν το σκέφτεσαι;

Όλα τα σκέφτομαι δεν έχω ούτε συμπάθειες ούτε αντιπάθειες για καμία εταιρεία,επίσης στην ίδια περίπου τιμή παίζει και το Μi 10tpro,δείχνει αρκετά ενδιαφέρον στα specs τουλάχιστον είναι ποιο δυνάτο, το μόνο που με φοβίζει είναι το miui της xiaomi δεν ακούω και τα καλύτερα εδώ μέσα,αλλά δεν απορρίπτω κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...