Προς το περιεχόμενο

Μαύρες κατσαρίδες βοήθεια


Geogeo89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Geogeo89 είπε

Στην τελευταία απεντομωση με καπνογονα στο κεντρικό φρεάτιο πλήρωσε όλη η οικοδομή γιατί τους είπα ότι άμα συνεχιστεί αυτό θα πηγαίνω κάθε φορά και σε ένα διαμέρισμα να κάνω μπάνιο. Οι άνθρωποι έχουν κατανόηση δεν μπορώ να πω κάτι είμαστε λίγα διαμερισματα και υπάρχει συνεννόηση. Από τη   λεκάνη αν υπήρχε θέμα με τρύπα δεν θα έβλεπα και κάποια υγρασία ή νερά ή κάτι τέλος πάντων. Στο κλειστό διαμέρισμα ήρθαν άνθρωποι να το δουν να το νοικιάσουν και δεν βρέθηκε ούτε μια ψόφια ή ζωντανη οπότε μου φαίνεται τρελό να είναι όλες εκεί στο 1ο όροφο και απλά να ανεβαίνουν έως πάνω σε μένα 4ο. Οι γείτονες όπως είπα βρήκαν από ελάχιστες έως καθόλου και τους πιστεύω καθώς πήγα πολλές φορές σπίτι τους και οι άνθρωποι περπατάνε ξυπόλητοι στο σπίτι τους δε νομίζω να είχαν δει έστω 2-3 και να ήταν τόσο χαλαροί. Εγώ πιάσαμε Μάιο και γυρνάω μέσα στο σπίτι με κάλτσες και χειμωνιάτικες παντόφλες σαν τρελός. 

 

Καρτέρι έστησα πολλές φορές μέσα στη νύχτα αλλά δεν κατάφερα να δω κάτι δυστυχώς 

Καλημέρα αδερφέ, μου θύμισες τα δικά μου προβλήματα με τις σαρανταποδαρούσες των χωραφιών που γέμιζε το σπίτι... τουλάχτιστον οι κατσαρίδες δεν τσιμπάνε.  Θα βοήθαγε να βάλεις κάμερες με φώς ανοιχτό όλο το βραδυ για να δεις απο που μπαίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3η ημέρα που όλα τα σιφωνια νιπτήρες κλπ είναι κλειστά όλο το 24ωρο κ πάλι βρήκα μια ψόφια. Δε ξέρω αν γίνεται με τόσα φάρμακα στο πάτωμα να έζησε 3 μέρες κ να ψόφησε σήμερα ή αν μπήκε από κάπου. 

Από τη μέρα που τα έχω όλα κλειστά όλη την ημέρα έχω βρει σύνολο 5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Φρίκη! Μου θύμησες κάτι αντίστοιχο που είχα ζήσει στην Ρόδο!

Καλοκαίρι και φαντάρος είχα πάει να μείνω ένα βράδυ στης ξαδέρφης μου το φοιτητικό σπίτι η οποία είχε επιστρέψει σπίτι της.

Ανοίγω την πόρτα και βλέπω ένα λαό από τεράστιες κατσαρίδες. Τουλάχιστον 35!

Σκέφτηκα να φύγω αλλά λυπήθηκα την ξαδερφούλα οπότε κλείνω, πάω Super παίρνω ότι φάρμακο υπήρχε, γάντια/ μάσκα και ξεκίνησα τον πόλεμο.

Της το έκανα σένιο και μετά μπαίνοντας στο μπάνιο ανακάλυψα οτι είχε αφήσει μια χαραμάδα στο παράθυρο και η σίτα σε ένα σημείο ήταν σχισμένη. Είχαν κάνει απεντόμωση 2 μέρες πριν πάω και όλες βρήκαν καταφύγιο εκεί!

Πλένω χλωρινιάζω τα πάντα και πάω σε ένα ξενοδοχείο να μείνω! Περνάει κανένα 2μηνο και παίρνω άδεια. Είχα μια διαμονή και λέω να κάνω προσπάθεια! Ανοίγω και τσούπ! Τουλάχιστον 15 ψόφιες! Δεν κατάλαβα απο που μπήκαν γιατί είχα κλείσει τα πάντα (νιπτήρες, σιφώνια κτλ.)

Λυπάμαι πάλι την ξαδερφούλα και της το ξανακάνω σένιο! Την ειδοποιώ να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και φεύγω!

Μετά απο 10 μέρες επέστρεψε για την σχολή και βρήκε 2-3 μόνο!

Υ.Γ. Την πρώτη φορά δεν της είπα ποτέ οτι ήταν 35! Δεν θα πατούσε ποτέ ξανά στη Ρόδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geogeo89 είπε

3η ημέρα που όλα τα σιφωνια νιπτήρες κλπ είναι κλειστά όλο το 24ωρο κ πάλι βρήκα μια ψόφια. Δε ξέρω αν γίνεται με τόσα φάρμακα στο πάτωμα να έζησε 3 μέρες κ να ψόφησε σήμερα ή αν μπήκε από κάπου. 

Από τη μέρα που τα έχω όλα κλειστά όλη την ημέρα έχω βρει σύνολο 5. 

Πολυ μεγαλη προοδος θα ελεγα...Συνεχισε με τις ταπες κτλπ να δεις πως θα παει η εβδομαδα. Οντως μπορει να ειχε κρυφτει καπου και να μην την επιασε στην αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πολυ μεγαλη προοδος θα ελεγα...Συνεχισε με τις ταπες κτλπ να δεις πως θα παει η εβδομαδα. Οντως μπορει να ειχε κρυφτει καπου και να μην την επιασε στην αρχη. 

Βρήκα άλλη μια ψόφια, οπότε πάμε σύνολο στις 6 από τότε που είναι ΟΛΑ κλειστά. Σίγουρα είναι μια πρόοδος αν σκεφτεί κανείς ότι 5-6 έβρισκα τη μέρα αλλά όσο να ναι δεν με αφήνει σε ηρεμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Geogeo89 είπε

Βρήκα άλλη μια ψόφια, οπότε πάμε σύνολο στις 6 από τότε που είναι ΟΛΑ κλειστά. Σίγουρα είναι μια πρόοδος αν σκεφτεί κανείς ότι 5-6 έβρισκα τη μέρα αλλά όσο να ναι δεν με αφήνει σε ηρεμία. 

Δεν βλέπεις μήπως η εξώπορτα έχει κάποιο κενό από κάτω και περνούν από εκεί; 

Επεξ/σία από neutrinogr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστό έμπαιναν κάτω και πίσω απο εντοιχιζόμενη ντουλάπα, ειχε σπάσει ενας σωλήνας και καπως βρήκαν διαφυγή!

Σε αλλη περίπτωση ζούσαν σε άλλον όροφο αμφιβόλου καθαριότητας ένοικοι και όταν έφυγαν φάνηκε το προβλημα, ολοι ηθελαν να κάψουν την πολυκατοικία μετά από τις εικόνες που αντίκρισε ο ιδιοκτήτης (χιλιάδες κατσαρίδες στα ντουλάπια της κουζίνας και στους τοίχους κτλ)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, neutrinogr είπε

Δεν βλέπεις μήπως η εξώπορτα έχει κάποιο κενό από κάτω και περνούν από εκεί; 

Αυτό ήταν από τα πρωτα που έκανα δεν υπάρχει θέμα, εκτός ότι θα έμπαιναν και στο ακριβώς δίπλα σπίτι του γείτονα δε γίνεται να μπαίνανε ασταμάτητα από την πόρτα κ να πήγαιναν όλες προς το μπάνιο. Από το μπάνιο ξεκίνησε το θέμα. 

 

13 λεπτά πριν, inflation είπε

Σε γνωστό έμπαιναν κάτω και πίσω απο εντοιχιζόμενη ντουλάπα, ειχε σπάσει ενας σωλήνας και καπως βρήκαν διαφυγή!

Σε αλλη περίπτωση ζούσαν σε άλλον όροφο αμφιβόλου καθαριότητας ένοικοι και όταν έφυγαν φάνηκε το προβλημα, ολοι ηθελαν να κάψουν την πολυκατοικία μετά από τις εικόνες που αντίκρισε ο ιδιοκτήτης (χιλιάδες κατσαρίδες στα ντουλάπια της κουζίνας και στους τοίχους κτλ)

Η πρώτη περίπτωση δεν νομίζω να είναι γιατί κοίταξα όσο το δυνατόν για σπασμένους σωλήνες υγρασιες κλπ δεν βρήκα κάτι. Στην δεύτερη περίπτωση που λες πως το αντιμετώπισαν οι ένοικοι, κάναν απλά ένα ψεκασμα και τελείωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Geogeo89 Μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα πω αλλά τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να συμβεί ορμώμενος απο αυτό:

35 λεπτά πριν, Geogeo89 είπε

Σε γνωστό έμπαιναν κάτω και πίσω απο εντοιχιζόμενη ντουλάπα, ειχε σπάσει ενας σωλήνας και καπως βρήκαν διαφυγή!

Έχεις κοιτάξει τους τοίχους που είναι στην μεριά που ματίζει η πολυκατοικία σας με την διπλανή?

Εκεί υπάρχει ένα κενό για να τις συστολές διαστολές και μπορεί να έχει μονό τούβλο!

Το λέω γιατί στο δικό μου διαμέρισμα πήγα να κάνω μια τρύπα για μεταλλικό ούπα και μου ξεφυγε και τρύπησα όλο το τούβλο και έμπαινε έντονος αέρας.

Δεν είναι και δύσκολο κανένα μαστόρι να είπε: "Έλα μωρέ δεν φαίνεται!"

Επεξ/σία από JLEE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JLEE είπε

@Geogeo89 Μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα πω αλλά τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να συμβεί ορμώμενος απο αυτό:

Έχεις κοιτάξει τους τοίχους που είναι στην μεριά που ματίζει η πολυκατοικία σας με την διπλανή?

Εκεί υπάρχει ένα κενό για να τις συστολές διαστολές και μπορεί να έχει μονό τούβλο!

Το λέω γιατί στο δικό μου διαμέρισμα πήγα να κάνω μια τρύπα για μεταλλικό ούπα και μου ξεφυγε και τρύπησα όλο το τούβλο και έμπαινε έντονος αέρας.

Δεν είναι και δύσκολο κανένα μαστόρι να είπε: "Έλα μωρέ δεν φαίνεται!"

Δεν κατάλαβα τι εννοείς για μονό τούβλο να σου πω την αλήθεια, αλλά ρώτησα τον άνθρωπο στο μπαλκόνι της διπλανής οικοδομης και δεν έχει απολύτως τίποτα μου είπε έχει να βρει χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off topic

χρόνια πριν ανέμελος φοιτητής και μέγας χεστης κατσαριδών πίστευα ότι το σπίτι όπου νοίκιαζα ήταν οκ. καθώς δεν είχα ευρήματα στην αρχή. μια ημέρα σε μια άκυρη ώρα τράβηξα το συρτάρι για τα μαχαιροπίρουνα και απλά περπατούσαν πάνω 4-5. από τότε κάθε 6 μήνες απεντόμωση και όλα τα είδη τροφής (πίατα,πιρούνια κλπ) σε κλειστά κουτιά η βάζα. το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε ποτέ στο 100% , στα εξάρχεια σε πολυκατοικία 30-40 ετών σχεδόν. 

εύχομαι καλά ξεμπερδέματα 

Επεξ/σία από stelios_2809
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω το παρακάτω βίντεο και για τα σχόλια κυρίως που γίνονται. Αναφέρεται και το Δάφνη Agrotrade Dobol Gel Pro 10gr με πολύ καλές κριτικές.

Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο να αφήνει ανοιχτό πχ το πατοσίφονο μερικές μέρες και αν αυξηθεί ο πλυθισμός τους τότε μάλλον θα είναι από εκεί το κακό ή/και από την αποχέτευση γενικότερα. Γιατί ήδη έχεις μειώσει τον πληθυσμό τους πλέον.

https://www.skroutz.gr/s/6008336/Δάφνη-Agrotrade-Dobol-Gel-Pro-10gr.html#description

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...