Προς το περιεχόμενο

Μηνυση για βανδαλισμο


Teemoplayer1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, προχθες ειχα ενα δυσαρεστο επεισοδιο και θελω να δω μεχρι ποιο σημειο μπορω να το τραβηξω νομικα και αν αξιζει.

Προχθες ειχα παρκαρει μετα τα μεσανυχτα για 2 ωρες σε εναν δρομο που ενδεχομενως να εκλεινα ενα παρκινγκ.Παρ'ολο που πιστευω οτι δεν ειχα παρκαρει παρανομα, μιας και δινω ιδιαιτερη εμφαση στο που παρκαρω και υπηρχε χωρος παρκαρισματος, ας υποθεσουμε οτι οντως ειχα κλεισει ενα παρκινγκ μονοκατοικιας. Ενω ενας λογικος ανθρωπος θα καλουσε την τροχαια, ο ιδιοκτητης του σπιτιου βγηκε με ενα μαχαιρι, μου εσκισε το ενα λαστιχο ενω παραλληλα μ εκανε ζημια στον προφυλακτηρα. Αξιζει να σημειωθει οτι εβαλε και προκες μπροστα απο το αμαξι μου, αρα ουσιαστικα στην ακρη του δρομου.Εγω οταν συνηδειτοποιησα οτι εχω σκασμενο λαστιχο δεν εδωσα σημασια και δεν σκεφτηκα τιποτα απο αυτα,μεχρι που βρηκα ενα σημειωμα στο αμαξι που ειχε ενα τηλεφωνο ενος παιδιου που ηταν μαρτυρας σε αυτα που προανεφερα.Πραγματι, σημερα που πηγα να αλλαξω τα λαστιχα, τα παιδια βρηκαν σημαδια μαχαιριου σε τρια σημεια του λαστιχου μου.Εχω προβει σε μυνηση προς την κατοικια που μου ανεφεραν και εχει δωσει καταθεση και ο μαρτυρας.Υπαρχει επισης ο ισχυρισμος απο το παιδι οτι κατι παρομοιο εγινε σε μια φιλη του πριν 2 βδομαδες , οταν σταθμευσε για 10 λεπτα να βοηθησει μια φιλη της με καλωδια. Βρηκε και εκεινη το λαστιχο της σκισμενο, αλλα φοβοταν να το αναφερει στην αστυνομια.

Θελω να παω τον ιδιοκτητη τραινο στα δικαστηρια.Αυριο περιμενω πραγματογνωμων να κανει γραπτη δηλωση για το λαστιχο και τον λογο που ξεφουσκωσε. Τι κατηγοριες μπορω να αποδωσω στον ιδιοκτητη της κατοικιας περα απο βανδαλισμο? Η εσκεμμενη φθορα στο λαστιχο μου ειναι επικινδυνη τοσο για μενα οσο και για τους υπολοιπους οδηγους.

Ξερω οτι μπορει να ακουγεται σαν να ψαχνω μπελαδες, αλλα μιλαμε για μια περιπτωση τρελου που εχει κανει το ιδιο και σε αλλο ατομο. Δεν νιωθω καμια συμπονοια για αυτον.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Teemoplayer1 είπε

Τι κατηγοριες μπορω να αποδωσω στον ιδιοκτητη της κατοικιας

Εσύ δεν μπορείς να αποδώσεις καμία κατηγορία. Κάνεις τη μηνυσούλα σου και ο αστυνομικός θα βάλει κάποιο ή κάποια άρθρα του ΠΚ μέσα. Ο εισαγγελέας που θα τη διαβάσει θα διατηρήσει τα άρθρα ή θα βάλει κάποιο άλλο που θεωρεί ότι είναι πιο σωστό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό story...

Στα του θέματος δεν νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη, θα φέρει αυτός έναν μάρτυρα που θα λέει οτι ήταν αλλού εκείνη ήμερα και τρέχα γύρευε!

Δεν θα βρεις έτσι κανένα δίκιο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρείτε και την κοπέλα να καταθέσει, επαναλαμβανόμενη "σύμπτωση" παύει να είναι "σύμπτωση". Πάντως όχι, δύσκολα να βγάλεις άκρη όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω. Αν πέσεις σε ηλίθιο πρέπει να μπορείς να μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα του για να βγάλεις άκρη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Ετσι απο περιέργεια ποσες ωρες τον ειχες μπλοκαρει και δεν μπορουσε να βγει?

μεγιστο 2 ωρες, αλλα μετα τις 12 το βραδυ μεχρι τις 2.

Σημερα ομως που περασα απ'οτι καταλαβα ο τυπος παρκαρει εξω απτο παρκινγκ του γιατι ειδα ενα αμαξι παρκαρισμενο με λαστιχα κανονικα 😛

Πιθανοτατα το εχει κανει αποθηκη και παρκαρει απ'εξω,αρα αν και ας πουμε οτι παρκαρα παρανομα δεν τον εμποδιζα με καποιον τροπο.Ειχε θεσεις τοσο μπροστα οσο και πισω. Και ο λογος που το παρκαρα εκει ηταν επειδη δεν ειδα την σημανση, γιατι για καποιον λογο την εχουν βαλει σε υψος 3 μετρων,πανω απο την πορτα.Ειναι στο τυφλο σημειο αμα παρκαρεις στα δεξια του δρομου.

Δεν μου φαινεται παραλογο να το εχει βαλει επιτηδες εκει ωστε να βγαζει μισος σε ατομα που δεν το εχουν δει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλο το thread, μου κάνει εντύπωση που κανείς σχεδόν δεν στάθηκε στο γεγονός πως ο TS έκλεισε ένα parking επειδή απλά νόμιζε ότι είναι ΟΚ να παρκάρει εκεί για 2 ωρίτσες, μιας και ήταν αργά και λογικά ο άνθρωπος που έχει πληρώσει για να έχει parking, δεν θα θέλει να βγει.

Δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση την αντίδραση (ή απόγνωση) του συμπολίτη που σου έσκασε τα λάστιχα. Μπορώ όμως να τον καταλάβω 100%.
Δυστυχώς έχω βρεθεί πολλές φορές σε θέση να μου κλείνουν το parking. Σε καμία φορά δεν προχώρησα σε βανδαλισμό. Αντίθετα τη μια από αυτές τις φορές αναγκάστηκα να καλέσω ταξί για να πάω στη δουλειά μου. Έχω καλέσει την τροχαία πολλές φορές. Μόνο μια φορά έχουν έρθει και απλά έκοψαν κλήση, δεν έρχεται γερανός ή κάτι τέτοιο. Οπότε είσαι στο έλεος του κάθε βλαμμένου που αποφάσισε να σου κλείσει το parking.

Πριν σκεφτείς λοιπόν πως να "τρέξεις" τον κάθε άνθρωπο, σκέψου πρώτα πως ξεκίνησε όλο αυτό και ποιος φταίει πραγματικά σε αυτή την ιστορία.

  • Like 12
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο καθε ενας σέβεται το άλλον τοτε δεν θα γίνονταν αυτα, πας και παρκάρεις μπροστά στο πάρκινγκ κάποιου, ποιος ο λόγος, είναι μαγκια;

Αν αυτός χρειαστεί την νυχτα να φυγει τι πρέπει να κάνει να περιμένει εσένα ποτέ θα σου ξυπνήσεις να παρεις το αυτοκίνητο σου, παρκαρα λεει αλλα ηταν νυχτα😂

Αυτο δεν το κανει μονο ο τς το κάνουν όλοι και είναι αναισθησία και ανευθυνότητα

Με ευγενικό τρόπο το λεω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίρνεις το 100 και έρχεται περιπολικό της ΑΔ ή από ΑΤ και μαζί με την κλήση έχει και αφαίρεση πινακίδων.

Αν σε 3 ώρες δεν έχει φύγει ξαναπαίρνεις και έρχεται πάλι και κόβει και δεύτερη κλήση.

Την τρίτη φορά δεν κόβει κλήση, έρχεται γερανός. Το οποίο σημαίνει ότι μαζί με τις 2 προηγούμενες κλήσεις, πληρώνει και τα έξοδα του γερανού (ιδιωτικού ή της αστυνομίας) καθώς και τα έξοδα φύλαξης στο πάρκινγκ που θα μεταφερθεί. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

 

Παίρνεις το 100 και έρχεται περιπολικό της ΑΔ ή από ΑΤ και μαζί με την κλήση έχει και αφαίρεση πινακίδων.

Αν σε 3 ώρες δεν έχει φύγει ξαναπαίρνεις και έρχεται πάλι και κόβει και δεύτερη κλήση.

Την τρίτη φορά δεν κόβει κλήση, έρχεται γερανός. Το οποίο σημαίνει ότι μαζί με τις 2 προηγούμενες κλήσεις, πληρώνει και τα έξοδα του γερανού (ιδιωτικού ή της αστυνομίας) καθώς και τα έξοδα φύλαξης στο πάρκινγκ που θα μεταφερθεί. 

Εκτός πραγματικότητας !!!!! Η τροχαία δεν έρχεται ούτε σε ατύχημα εάν δεν υπάρχει τραυματισμός (παθών σε τροχαιο με ανασφάλιστο, περίμενα 5 ώρες την τροχαία )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Εκτός πραγματικότητας !!!!! Η τροχαία δεν έρχεται ούτε σε ατύχημα εάν δεν υπάρχει τραυματισμός (παθών σε τροχαιο με ανασφάλιστο, περίμενα 5 ώρες την τροχαία )

Κατανοείς αυτό που διαβάζεις ή όχι? Μάλλον όχι. Γράφω εγώ πουθενά για τροχαία? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς TS, 

Και εμένα με έχουν κλείσει πολλές φορές, μια φορά αναγκάστηκα να πάρω ταξί να πάρω την κόρη μου από τον παιδικό. 

Σκέψου να έπρεπε εκτάκτως να φύγει για κάποια ανάγκη. Σίγουρα δεν επικροτώ το ότι σου έσκασε τα λάστιχα,ο βανδαλισμος είναι κατακριτέος, αλλά καλύτερα θα ήταν να το αφήσεις με τις αγωγές και άλλη φορά να μην παρκάρεις κλείνοντας άλλους. 

Το λέω επειδή το ζω σχεδόν καθημερινά με τον κάθε μην πω τώρα. 

Ο ένας θέλει τσουχτερό πρόστιμο για βανδαλισμό, και  εσυ ένα τσουχτερό προστιμο που έκλεισες για ώρες έναν άλλο. Αν θέλεις δικαιοσύνη πρέπει και εσύ να πληρώσεις την παρανομία σου. 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, jmmys είπε

Προς TS, 

Και εμένα με έχουν κλείσει πολλές φορές, μια φορά αναγκάστηκα να πάρω ταξί να πάρω την κόρη μου από τον παιδικό. 

Σκέψου να έπρεπε εκτάκτως να φύγει για κάποια ανάγκη. Σίγουρα δεν επικροτώ το ότι σου έσκασε τα λάστιχα,ο βανδαλισμος είναι κατακριτέος, αλλά καλύτερα θα ήταν να το αφήσεις με τις αγωγές και άλλη φορά να μην παρκάρεις κλείνοντας άλλους. 

Το λέω επειδή το ζω σχεδόν καθημερινά με τον κάθε μην πω τώρα. 

Ο ένας θέλει τσουχτερό πρόστιμο για βανδαλισμό, και ο άλλος ένα τσουχτερό προστιμο που έκλεισε για ώρες έναν άλλο. Αν θέλεις δικαιοσύνη πρέπει και εσύ να πληρώσεις την παρανομία σου. 

 οι αντιδράσεις εξαρτώνται και από την ψυχολογική κατάσταση του παθόντος !

Θα έρθει η αστυνομία για παράβαση οχήματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναίκα μου πριν κάτι μήνες πάρκαρε ανάμεσα σε 2 πόρτες πολυκατοικίας χωρίς να ενοχλεί.

Όταν γύρισε να πάρει το αμάξι βρήκε κλήση, χλεπες στα τζάμια και κλειδί σε όλο το αμάξι.

Είχε πινακίδα ότι απαγορεύεται η στάθμευση πίσω από ένα δέντρο και δεν την είδε, μπήκα και στο Google maps και το είδα ότι όντως είχε δέντρο και όντως δεν ενοχλούσε.

Ο Καραγκιόζης που το έκανε αφού πήρε την αστυνομία και ήρθαν και έκοψαν κλήση γιατί έπρεπε να βανδαλισει και το αμάξι δλδ?

Δεν έχουν όλοι δόλο όταν κλείνουν έναν πάρκιγκ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...