Προς το περιεχόμενο

Μηνυση για βανδαλισμο


Teemoplayer1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μόνο που μπορούσε να κάνει να καλέσει την τροχαια και άντε να αφήσει ένα σημείωμα που βρίζει οι εχεις και δεν εχεις από εκεί και πέρα αν εχεις και μάρτυρες ανετα του παιρνεις και το σπίτι... αν βαριέσαι να κάνεις αυτό βρες μια μάσκα γάντια κλπ πάρε μερικά μολοτοβ και καντον να μην έχει σπίτι

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, costas1973 είπε

Θα έρθει η αστυνομία για παράβαση οχήματος

Συμβαίνει συνέχεια στο πατρικό μας. Σε πάρκινγκ με σήμανση (σε ύψος 1.80μ), παρκάρουν συνεχώς. Συνεχώς λοιπόν και ο πατέρας μου, παίρνει την τροχαία και συνεχώς κόβουν κλήσεις (προστίματα που λέει και ενας γνωστός μου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προσωπικά όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο για τα αυτοκίνητα πάνω στο πεζοδρόμιο που δεν χωραγα με το καρότσι των παίδων δεν ήρθε ποτέ κανείς. Βέβαια πάντα έκανα ανώνυμη κλήση γιατί δεν κρύβω ότι φοβάμαι ότι όλο και κάποιος θα έχει γνωστό που θα διαρρεύσει το όνομα μου και μπορεί να μπλέκω με κανά παλαβό. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αυτή τη διαίσθηση έχω όταν ακούω από φίλους ότι έχουν γνωστό αστυνομικό και μαθαίνουν πληροφορίες από πινακίδες κτλ

Αν είναι πολλά αυτοκίνητα, δηλαδή κλήσεις πολλαπλής στάθμευσης τότε κανονικά αναλαμβάνει η τροχαία. Εκτός κι αν έχει όρεξη το όχημα της ΑΔ ή του ΑΤ να γράφουν. Για τις ανώνυμες κλήσεις ισχύει ότι είπα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Προσωπικά όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο για τα αυτοκίνητα πάνω στο πεζοδρόμιο που δεν χωραγα με το καρότσι των παίδων δεν ήρθε ποτέ κανείς.

Να κατεβάσεις την εφαρμογή novoville. Θα σου λύσει τα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Συμβαίνει συνέχεια στο πατρικό μας. Σε πάρκινγκ με σήμανση (σε ύψος 1.80μ), παρκάρουν συνεχώς. Συνεχώς λοιπόν και ο πατέρας μου, παίρνει την τροχαία και συνεχώς κόβουν κλήσεις (προστίματα που λέει και ενας γνωστός μου). 

Μα πώς γινεται αυτο, εδω μεσα υπαρχει πληθος ατομων που λενε οτι η αστυνομια, η τροχαία κοκ δεν ερχεται (το σχολιο είναι καλοπροαιρετο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Να κατεβάσεις την εφαρμογή novoville. Θα σου λύσει τα χέρια. 

Λυμένα τα έχω αλλά για πες σε τι βοηθάει αυτή εφαρμογή?

Μόλις τώρα, mourouzis2005 είπε

Μα πώς γινεται αυτο, εδω μεσα υπαρχει πληθος ατομων που λενε οτι η αστυνομια, η τροχαία κοκ δεν ερχεται (το σχολιο είναι καλοπροαιρετο). 

Γιατί ο Έλληνας ένα δικό του περιστατικό και εμπειρία το θεωρεί σαν κανόνα και όχι εξαίρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adverts είπε

Διαβάζοντας όλο το thread, μου κάνει εντύπωση που κανείς σχεδόν δεν στάθηκε στο γεγονός πως ο TS έκλεισε ένα parking επειδή απλά νόμιζε ότι είναι ΟΚ να παρκάρει εκεί για 2 ωρίτσες, μιας και ήταν αργά και λογικά ο άνθρωπος που έχει πληρώσει για να έχει parking, δεν θα θέλει να βγει.

Δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση την αντίδραση (ή απόγνωση) του συμπολίτη που σου έσκασε τα λάστιχα. Μπορώ όμως να τον καταλάβω 100%.
Δυστυχώς έχω βρεθεί πολλές φορές σε θέση να μου κλείνουν το parking. Σε καμία φορά δεν προχώρησα σε βανδαλισμό. Αντίθετα τη μια από αυτές τις φορές αναγκάστηκα να καλέσω ταξί για να πάω στη δουλειά μου. Έχω καλέσει την τροχαία πολλές φορές. Μόνο μια φορά έχουν έρθει και απλά έκοψαν κλήση, δεν έρχεται γερανός ή κάτι τέτοιο. Οπότε είσαι στο έλεος του κάθε βλαμμένου που αποφάσισε να σου κλείσει το parking.

Πριν σκεφτείς λοιπόν πως να "τρέξεις" τον κάθε άνθρωπο, σκέψου πρώτα πως ξεκίνησε όλο αυτό και ποιος φταίει πραγματικά σε αυτή την ιστορία.

 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αν ο καθε ενας σέβεται το άλλον τοτε δεν θα γίνονταν αυτα, πας και παρκάρεις μπροστά στο πάρκινγκ κάποιου, ποιος ο λόγος, είναι μαγκια;

Αν αυτός χρειαστεί την νυχτα να φυγει τι πρέπει να κάνει να περιμένει εσένα ποτέ θα σου ξυπνήσεις να παρεις το αυτοκίνητο σου, παρκαρα λεει αλλα ηταν νυχτα😂

Αυτο δεν το κανει μονο ο τς το κάνουν όλοι και είναι αναισθησία και ανευθυνότητα

Με ευγενικό τρόπο το λεω.

 

Και ξαναλεω, στην περιπτωση που οντως εκλεισα το παρκινγκ, 1) δεν το εκανα επιτηδες, η σημανση ειναι σε σημειο που δεν φαινεται ευκολα αν εισαι στην θεση του οδηγου

2) πιθανοτατα ο κατοικος το χρησιμοποιει σαν αποθηκη

Πριν δυο βδομαδες εγινε ακριβως το ιδιο με την κοπελα που ανεφερα, η οποια σταθμευσε για 20 λεπτα να βοηθησει την φιλη της, ο κατοικος απλως ψαχνει μπελαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Μα πώς γινεται αυτο, εδω μεσα υπαρχει πληθος ατομων που λενε οτι η αστυνομια, η τροχαία κοκ δεν ερχεται (το σχολιο είναι καλοπροαιρετο). 

Προφανώς έχει να κάνει με τον Δήμο και το τοπικό τμήμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο! Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα : σε άλλα τμήματα και σε προφορική - δια ζώσης - καταγγελία για παραβίαση του ωραρίου κοινής ησυχίας, το τμήμα καλεί τον καταγγελόμενο για συστάσεις. Στο δικό μας, εδώ της περιοχής, αρνούνται να κάνουν κάτι αντίστοιχο!

13 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Λυμένα τα έχω αλλά για πες σε τι βοηθάει αυτή εφαρμογή?

Και γιατί δεν το ψάχνεις εσύ;  Εγώ έδωσα μια λύση (καλή ή κακή, ο χρόνος θα δείξει). Δεν θεωρείς σωστό να το δεις και εσύ, αφού αντιμετωπίζεις αντίστοιχο πρόβλημα; 

17 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γιατί ο Έλληνας ένα δικό του περιστατικό και εμπειρία το θεωρεί σαν κανόνα και όχι εξαίρεση

Εσύ το μετέτρεψες σε κανόνα, μην παρεξηγηθουμε! Εγώ κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία (του πατέρα μου, για την ακρίβεια). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρέπει να κλείνετε το πάρκινγκ. Και σε εμένα το ίδιο κάνουν, τους λέω να αφήνουν ένα σημείωμα τουλάχιστον με το τηλέφωνο τους, το 99% δεν αφήνει τίποτα, κάτι έκτακτο να μου τύχει δε θα μπορώ να φύγω. Φυσικά να σκάσει τα λάστιχα είναι μια καταδικαστική ενέργεια, εγώ προσωπικά δεν έχω καλέσει ούτε την τροχαία πόσο μάλλον να κάνω ζημιά στη ξένη περιουσία. Βέβαια στην περίπτωση μου παρκάρουν το αμάξι ακριβώς μπροστά από την πόρτα, εσύ  υποστηρίζεις ότι το άφησες πιο πίσω και δεν εκλεινες. 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Καλό story...

Στα του θέματος δεν νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη, θα φέρει αυτός έναν μάρτυρα που θα λέει οτι ήταν αλλού εκείνη ήμερα και τρέχα γύρευε!

Δεν θα βρεις έτσι κανένα δίκιο.

Ποιος θα πει ψέματα ενώπιον του νόμου για ένα σκίσιμο λάστιχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Και γιατί δεν το ψάχνεις εσύ;  Εγώ έδωσα μια λύση (καλή ή κακή, ο χρόνος θα δείξει). Δεν θεωρείς σωστό να το δεις και εσύ, αφού αντιμετωπίζεις αντίστοιχο πρόβλημα; 

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Τα έχεις μπερδέψει λίγο. 

 

24 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εσύ το μετέτρεψες σε κανόνα, μην παρεξηγηθουμε! Εγώ κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία (του πατέρα μου, για την ακρίβεια)

Δεν σε πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, costas1973 said:

Αναφέρεις στα ποστ σου συνέχεια την ψευτοδικαιολογία ότι δεν είδα την πινακίδα, αυτές είναι δικαιολογίες νηπίων όχι ενηλίκων που έχουν αντίληψη και παρκάρουν παράνομα σε εισόδους πολυκατοικιών !

Και ξαναλέμε, επειδή μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις, ή πιθανόν έχεις κάνει κάτι παρόμοιο και εσύ και δεν θες να σου λένε ότι ήταν λάθος.ΔΕΝ ήταν πολυκατοικία, ΥΠΗΡΧΑΝ άλλες θέσεις να παρκάρω, ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΣΗΜΕΙΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασια εχει οτι δεν πρεπει να παρκαρουμε στις εισοδους εξοδους παρκινγκ ...δε χρειαζεται πινακιδα για να μας το θυμιζει...ειναι απλα θεμα σεβασμου προς τον αλλον....τωρα αν θεωρουμε οτι τα 5 η 10 η 20 λετπα ειναι αμελητεος χρονος και ο αλλος μπορει να περιμενει μαλλον ειναι λαθος.

Σιγουρα δεν θα παρω τη βαριοπουλα και να σπασω το αμαξι του αλλου αλλα καποια μπινελικια θα του τα χωσω ....βεβαια καλυτερα ειναι να ερθει η τροχαια και να παρει τη κληση του και να μην ανεβαζουμε τη πιεση μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Προς TS, 

Και εμένα με έχουν κλείσει πολλές φορές, μια φορά αναγκάστηκα να πάρω ταξί να πάρω την κόρη μου από τον παιδικό. 

Σκέψου να έπρεπε εκτάκτως να φύγει για κάποια ανάγκη. Σίγουρα δεν επικροτώ το ότι σου έσκασε τα λάστιχα,ο βανδαλισμος είναι κατακριτέος, αλλά καλύτερα θα ήταν να το αφήσεις με τις αγωγές και άλλη φορά να μην παρκάρεις κλείνοντας άλλους. 

Το λέω επειδή το ζω σχεδόν καθημερινά με τον κάθε μην πω τώρα. 

Ο ένας θέλει τσουχτερό πρόστιμο για βανδαλισμό, και  εσυ ένα τσουχτερό προστιμο που έκλεισες για ώρες έναν άλλο. Αν θέλεις δικαιοσύνη πρέπει και εσύ να πληρώσεις την παρανομία σου. 

 

Δεν με πειράζει καθόλου να πληρώσω το πρόστιμο στην περίπτωση που πράγματι έκλεινα το παρκινγκ.Τώρα, το πώς θα αποδειχθεί αυτό δεν ξέρω , εγώ μέχρι να πάρω την κατάθεση του μάρτυρα την επόμενη μέρα θεωρούσα ότι είχα παρκάρει σε κανονικό σημείο και το λάστιχο απλώς ξεφούσκωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εσεις που αναφερετε πως πρεπει μπορουμε να παρκαρουμε οπου γουσταρουμε και αν ο αλλος που τον κλεινουμε και δεν μπορει να βγει απλα να καλει την αστυνομια,να σας πω οτι η κορη μου κοντεψε να χασει τη ζωη της απο ενα τυπο με παρομοια νοοτροπια .Σε διακοπες την τσιμπησε σφηκα μεσα στο στομα ,αρχισε να πρηζεται ,καλεσαμε ασ θενοφορο,το οποιο ειπε οτι θα ερθει σε 1 ωρα και οταν πηγα να ξεπαρκαρω για να την παω εγω στο κεντρο υγειας,διοτι σε 1 ωρα θα ειχε πεθανει ,ενας εξυπνος με εχει κλεισει και για να βγω εγδαρα το αυτοκινητο μου σε ενα φρακτη προξενοντας ζημια 500 ευρω .

Ο λογικος καλει την αστυνομια,αλλα ας ξεκιναμε πρωτα οτι ο λογικος δεν κλεινει το parking .Οσο ψυχοπαθης ειναι αυτος που αυτοδικει ,αλλο τοσο ειναι αυτος που κλεινει το parking 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...