Προς το περιεχόμενο

Μηνυση για βανδαλισμο


Teemoplayer1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, ougxar είπε

Γι αυτο δε κανουμε μαλακιες και δε πηδαμε τα δικαιωματα του αλλου,επεσες σε τρελο και εχασες

Και που ξέρεις ότι ο τρελός έχει βγάλει άδεια για parking;

Στο 90% των περιπτώσεων αυτοί που κάνουν τέτοια σκηνικά απλά κρατάνε θέση με το έτσι θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Peugeot208 είπε

Και που ξέρεις ότι ο τρελός έχει βγάλει άδεια για parking;

Στο 90% των περιπτώσεων αυτοί που κάνουν τέτοια σκηνικά απλά κρατάνε θέση με το έτσι θέλω 

Παιζει και αυτό το σενάριο, γιατί αν είχε άδεια θα φωναζε απλα την τροχαια να το σηκώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmmys είπε

Τίποτα δεν κερδίζεις. Δεν έχεις καμία απόδειξη ότι το έκανε αυτός που λες, ούτε ο μάρτυρας σου. 

Και αφού νομιζεις ότι κερδίζεις νομικά, πάνε σε δικηγόρο και τράβα στα δικαστήρια να βγάλεις άκρη.

Και την επομενη φορά πρόσεχε που παρκάρεις ξημερώματα.

Επίσης πιθανόν να πληρώσεις και το 300αρι λόγω της απαγόρευσης κυκλοφορίας την ώρα που κυκλοφορούσες. 

Για το 300ρι δεν το είχα σκεφτεί, αλλά μπορεί να είχα πάει για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο.Επίσης όταν ξέμεινα με σταμάτησε περιπολία και δεν μου το έκανε θέμα,ίσως επειδή είδαν το λάστιχο και βαριόντουσαν να ασχοληθούν περαιτέρω.

Το νομικό κομμάτι που ανέφερα δεν το σκέφτηκα μόνος μου,πήρα τον ασφαλιστή μου και μάλιστα εκείνος μου είπε να προβώ σε αγωγή,δεδομένου τα στοιχεία που του έδωσα.Παράλληλα ένας τελειόφοιτος φίλος μου απο Νομική τα ίδια μου είπε, αλλά οκ δεν έχει το χαρτί και δεν είναι δικηγόρος.Θα πάρω την νομική κάλυψη την Δευτέρα που ανοίγουν.

Για την συζήτηση πάντως, ο μάρτυρας μου είπε ότι ο κάτοικος πρώτα μου έσκασε το λάστιχο και μετά πήρε την τροχαία.Όταν ο μάρτυρας πήρε το 100, ο κάτοικος κλειδαμπαρώθηκε μέσα και τα άφησε όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά αλήθεια τώρα.

Τι ψυχολογικά βγάζετε;

Ο  ts το ανέφερε από την αρχή ότι έκανε λάθος, δεν είδε την πινακίδα.

Ούτε ψάχνονταν για φασαρία, ούτε ήθελε να καταπατήσει τα δικαιώματα κανενός.

Έκανε λάθος και το παραδέχτηκε.

Και από κάτω σκοτώνετε αν πρέπει να κλείνουμε parking, πόσο μάγκας είναι ο ένας, να του κάψει το σπίτι ο άλλος και και και....

Τέτοια κάνετε και κλειδώνονται τα θέματα!

Αν θέλετε να πλακωθείτε ή να την πει ο ένας στον άλλο υπάρχουν άλλοι τρόποι.

Σεβαστείτε το θέμα που ανοίγει ένας συμφορουμιτης μας και ψάχνει μια συμβουλή, γιατί στην τελική όταν συμπεριφέρεστε έτσι δεν διαφέρετε ούτε από αυτούς που κλείνουν τα parking, ούτε από αυτούς που σκάνε τα λάστιχα!

Επεξ/σία από Peugeot208
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Παιζει και αυτό το σενάριο, γιατί αν είχε άδεια θα φωναζε απλα την τροχαια να το σηκώσει.

Αυτό θέλω να ρωτήσω, δεν θα έπρεπε να έχει αναγραφόμενη τον αριθμό άδειας?

Επίσης το ότι έριξε πρόκες στον δρόμο δεν είναι και αυτό ένα θέμα?

2 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Ρε παιδιά αλήθεια τώρα.

Τι ψυχολογικά βγάζετε;

Ο  ts το ανέφερε από την αρχή ότι έκανε λάθος, δεν είδε την πινακίδα.

Ούτε ψάχνοντας για φασαρία, ούτε ήθελε να καταπατήσεις τα δικαιώματα κανενός.

Έκανε λάθος και το παραδέχτηκε.

Και από κάτω σκοτώνετε αν πρέπει να κλείνουμε parking, πόσο μάγκας είναι ο ένας, να του κάψει το σπίτι ο άλλος και και και....

Τέτοια κάνετε και κλειδώνονται τα θέματα!

Αν θέλετε να πλακωθείτε ή να την πει ο ένας στον άλλο υπάρχουν άλλοι τρόποι.

Σεβαστείτε το θέμα που ανοίγει ένας συμφορουμιτης μας και ψάχνει μια συμβουλή, γιατί στην τελική όταν συμπεριφέρεστε έτσι δεν διαφέρετε ούτε από αυτούς που κλείνουν τα parking, ούτε από αυτούς που σκάνε τα λάστιχα!

Ευχαριστώ πάρα πολύ, έχει γίνει λαικό δικαστήριο το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Teemoplayer1 είπε

Αυτό θέλω να ρωτήσω, δεν θα έπρεπε να έχει αναγραφόμενη τον αριθμό άδειας?

Επίσης το ότι έριξε πρόκες στον δρόμο δεν είναι και αυτό ένα θέμα?

Φίλε μου με τρελούς και ηλιθιους δεν μπλέκεις.

Μην ακούς για αντίποινα και τέτοια.

Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις.

Το πρώτο είναι αυτό που έχεις ξεκινήσει. Συγκέντρωσε τα στοιχεία εναντίον του και πήγαινέ τα σε ένα δικηγόρο.

Αυτός θα σε καθοδηγήσει.

Και το δεύτερο, αν το πρώτο δεν μπορεί να προχωρήσει,  είναι να κάνεις καταγγελία για παράνομο parking.

Δυστυχώς, εδώ δεν θα αποζημιωθείς, αλλά θα κερδίσεις ψυχολογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

1 hour ago, ougxar said:

Γι αυτο δε κανουμε μαλακιες και δε πηδαμε τα δικαιωματα του αλλου,επεσες σε τρελο και εχασες

Βέβαια ο "τρελός" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σε χειρότερη κατάσταση. Γιατί αν είναι κι η άλλη πλευρά το ίδιο, το σπίτι είναι sitting duck, πάντα εκεί ο στόχος. Ελπίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο post να μην γκρινιάξει ο "τρελός" αν πετύχει αντίστοιχο τύπο κι αρχίσει βεντέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που το έχω κάνει τόσο θέμα δεν είναι μόνο για να πάρω μια αποζημίωση για υλικές φθορές.

Ο κάτοικος έκανε το ίδιο σε μια κοπέλα 2 βδομάδες πριν και φοβόταν να το δηλώσει επειδή όπως λένε "είναι τρελή".

Της είχε κρατήσει τις πινακίδες και φοβόταν ότι θα την κυνηγάει μέχρι το σπίτι της( είναι και αυτή στον ίδιο δήμο οπότε λογικό).

Δεν γίνεται να αφήσεις τον τραμπούκο της γειτονιάς να κάνει ότι θέλει χωρίς αντίποινα. Πιθανότατα σε αυτό ποντάρει,ότι δηλαδή δεν θα ασχοληθεί κανένας, γιατι το σπίτι είναι δίπλα σε μια πλατεία που προσελκύει πολύ κόσμο το βράδυ(ηλικίες 18-30).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Teemoplayer1 είπε

Αυτό θέλω να ρωτήσω, δεν θα έπρεπε να έχει αναγραφόμενη τον αριθμό άδειας?

Αν θυμάμαι καλά όχι. Εφόσον το αμφισβητείς (που έχεις όλο το δικαίωμα να το κάνεις), θα υποβάλεις αίτημα στην αρμόδια ΥΔΟΜ για να λάβεις γνώση της άδειας. Συμπληρωματικά, μπορείς να αναζητήσεις στον φάκελο και τη σύσταση οριζοντίου (ιδιοκτησίας), προκειμένου να λάβεις γνώση του τρόπου με τον οποίο χαρακτηρίζεται αυτή εκεί, κυρίως όμως της ύπαρξης της ή μη.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Η γυναίκα μου πριν κάτι μήνες πάρκαρε ανάμεσα σε 2 πόρτες πολυκατοικίας χωρίς να ενοχλεί.

Όταν γύρισε να πάρει το αμάξι βρήκε κλήση, χλεπες στα τζάμια και κλειδί σε όλο το αμάξι.

Είχε πινακίδα ότι απαγορεύεται η στάθμευση πίσω από ένα δέντρο και δεν την είδε, μπήκα και στο Google maps και το είδα ότι όντως είχε δέντρο και όντως δεν ενοχλούσε.

Ο Καραγκιόζης που το έκανε αφού πήρε την αστυνομία και ήρθαν και έκοψαν κλήση γιατί έπρεπε να βανδαλισει και το αμάξι δλδ?

Δεν έχουν όλοι δόλο όταν κλείνουν έναν πάρκιγκ

 

εγω λεω να ερθει καποιος να σε κλείσει εσενα να θες να βγεις η να μπεις στο σπιτι σου και ηδικα αν θελεις να πας και σε δουλεια η νοσοκομείο  να δω ποσο πολυ θα το χαρειτε που κοιτατε να κάνετε και μήνυση !!!!αντι να πειτε λάθος μου που εκλεισα την πορτα του ανθρώπου!!!!!

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Thresh said:

  

Βέβαια ο "τρελός" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σε χειρότερη κατάσταση. Γιατί αν είναι κι η άλλη πλευρά το ίδιο, το σπίτι είναι sitting duck, πάντα εκεί ο στόχος. Έλπίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο post να μην γκρινιάξει ο "τρελός" αν πετύχει αντίστοιχο τύπο κι αρχίσει βεντέτα.

Πράγματι, το σπίτι είναι δίπλα σε μια πλατεία που προσελκύει πολύ κόσμο το βράδυ.Θα ήθελα να δω τι θα γίνει εαν το κάνει σε κάποιον τραμπούκο της πλατείας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Thresh said:

  

Βέβαια ο "τρελός" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σε χειρότερη κατάσταση. Γιατί αν είναι κι η άλλη πλευρά το ίδιο, το σπίτι είναι sitting duck, πάντα εκεί ο στόχος. Έλπίζω όπως έγραψα σε προηγούμενο post να μην γκρινιάξει ο "τρελός" αν πετύχει αντίστοιχο τύπο κι αρχίσει βεντέτα.

Δεν αντιλεγω παντα πρεπει να ειμαστε λογικοι και να λειτουργουμε χωρις νευρα,απλα λεω τι συνεβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Manousosa13 είπε

 

εγω λεω να ερθει καποιος να σε κλείσει εσενα να θες να βγεις η να μπεις στο σπιτι σου και ηδικα αν θελεις να πας και σε δουλεια η νοσοκομείο  να δω ποσο πολυ θα το χαρειτε που κοιτατε να κάνετε και μήνυση !!!!αντι να πειτε λάθος μου που εκλεισα την πορτα του ανθρώπου!!!!!

Λάθος μου, αλλα για κάποιον που μόλις του καλούν το 100 επειδή σκίζει λάστιχα κλειδαμπαρώνεται και δεν βγάζει άχνα δεν μπορώ να νιώσω ιδιαίτερη συμπαράσταση.

6 λεπτά πριν, Manousosa13 είπε

 

εγω λεω να ερθει καποιος να σε κλείσει εσενα να θες να βγεις η να μπεις στο σπιτι σου και ηδικα αν θελεις να πας και σε δουλεια η νοσοκομείο  να δω ποσο πολυ θα το χαρειτε που κοιτατε να κάνετε και μήνυση !!!!αντι να πειτε λάθος μου που εκλεισα την πορτα του ανθρώπου!!!!!

Που και αυτό αμφιλεγόμενο, με βάση τον μάρτυρα , δηλαδή στην χειρότερη, αν και έκλεινα την πόρτα το αμάξι είχε αρκετό χώρο να περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν θυμάμαι καλά όχι. Εφόσον το αμφισβητείς (που έχεις όλο το δικαίωμα να το κάνεις), θα υποβάλεις αίτημα στην αρμόδια ΥΔΟΜ για να λάβεις γνώση της άδειας. Συμπληρωματικά, μπορείς να αναζητήσεις στον φάκελο και τη σύσταση οριζοντίου (ιδιοκτησίας), προκειμένου να λάβεις γνώση του τρόπου με τον οποίο χαρακτηρίζεται αυτή εκεί, κυρίως όμως της ύπαρξης της ή μη.

Δεν το νομιζω. Οι πινακίδες Ρ39 που τοποθετούν οι παρόδιοι στην είσοδο χώρου στάθμευσης θα πρέπει να αναγράφουν και τον αριθμό της σχετικής άδειας, αυτη την εντυπωση εχω. Λογικα θα υπαρχει η σχετικη νομοθεσια, ποτ δεν εχω βεβαια τη διαθεση να ψαξω. Αλλο φυσικα εαν ερχεται ο Δημος και τοποθετεί κανονικα την πινακιδα, το οποιο φυσικα γίνεται με τα προβλεπομενα, οχι σε ασχετο σημειο. Αλλιως ο καθενας προμηθευεται μια πινακιδα του εμπορίου και τη βαζει οπου γουσταρει. 

 

Επι του θεματος. Η παρανομη σταθμευση, και να ηταν οντως παρανομη, αποτελει απλως μια παραβαση του ΚΟΚ. Η φθορα ξενης ιδιοκτησιας αποτελει *ποινικο αδικημα*. Οσοι δεν κατανοειτε τη διαφορα των δυο, κακως συμμετέχετε στη συζητηση. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω κατι απλο αυριο αντι να παρεις το αμαξακι σου να πας δουλεια  παρε ενα ωραιο ταξακι καλεσε το κιολας διοτι ισως αλλιως αργησεις να πας δουλεια!!! διυλευε 2-3 ωρες τσαμπα να πληρωσεις το ταξι  διοτι καποιος εξυπνος δεν ειχε τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να δει οτι ενοχλει !!!! εγω θελω να ανταποδώσει τη μήνυση να πει οτι χρειαζοταν επειγόντως γιατρο και οτι εξετιας σου απέκτησε μεγαλυτερο προβλήμα να δουμε ποιος και τι θα κερδισει

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...