Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Τι να πουν κι αυτοί που το αγόρασαν χωρις να το δουν από κοντά? Μάλλον θα προσπαθήσουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι έκαναν καλή αγορά

Μια αγορά δεν είναι καλή με βάση την πλαστικούρα που έχει ένα ταμπλό....είναι καλή για μένα που έχει υβριδικό κινητήρα και κάνω πολλά χλμ μέσα στην πόλη(ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ)...
Έσυ θές να μπαίνεις μέσα σε ένα premium εσωτερικό άρα σε βλέπω για GLA αντε να ρίξεις λίγο τα στανταρ σου πας σε 2008...για σένα έκανες μια καλή αγορά για μένα ΟΧΙ...
Ένας γνωστός μου είναι σίγουρος οτι με τα γκάζια που βγάζει το PUMA έκανε την καλύτερη αγορά γιατι απο την μία το Cross είναι ψόφιο απο την άλλη το 2008 και γενικά όλη η κατηγορία δεν τον φτάνουν στο 0-100...και για μένα αλλα και για σένα λάθος αγορά αλλά αυτός ο μπαγλαμάς πιστεύει οτι έκανε καλή αγορά...
κοκ...
Όπως κατάλαβες δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...οτι δεν αρέσει σε μένα δεν σημαίνει είναι άχρηστο...πάντως τιμολογιακά αυτη τη στιγμή full hybrid με αυτόματο κιβώτιο με αρχική τιμή στα 20.000 δεν βρίσκεις Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!!!!Το μόνο ΑΚΡΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ είναι η αναμονή παραλαβής που πραγματικά είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Τι να πουν κι αυτοί που το αγόρασαν χωρις να το δουν από κοντά? Μάλλον θα προσπαθήσουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι έκαναν καλή αγορά

Why Would You Say Something So Controversial Yet So Brave? | Know Your Meme

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gagarin είπε

Μια αγορά δεν είναι καλή με βάση την πλαστικούρα που έχει ένα ταμπλό....είναι καλή για μένα που έχει υβριδικό κινητήρα και κάνω πολλά χλμ μέσα στην πόλη(ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ)...
Έσυ θές να μπαίνεις μέσα σε ένα premium εσωτερικό άρα σε βλέπω για GLA αντε να ρίξεις λίγο τα στανταρ σου πας σε 2008...για σένα έκανες μια καλή αγορά για μένα ΟΧΙ...
Ένας γνωστός μου είναι σίγουρος οτι με τα γκάζια που βγάζει το PUMA έκανε την καλύτερη αγορά γιατι απο την μία το Cross είναι ψόφιο απο την άλλη το 2008 και γενικά όλη η κατηγορία δεν τον φτάνουν στο 0-100...και για μένα αλλα και για σένα λάθος αγορά αλλά αυτός ο μπαγλαμάς πιστεύει οτι έκανε καλή αγορά...
κοκ...
Όπως κατάλαβες δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...οτι δεν αρέσει σε μένα δεν σημαίνει είναι άχρηστο...πάντως τιμολογιακά αυτη τη στιγμή full hybrid με αυτόματο κιβώτιο με αρχική τιμή στα 20.000 δεν βρίσκεις Π Ο Υ Θ Ε Ν Α!!!!Το μόνο ΑΚΡΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ είναι η αναμονή παραλαβής που πραγματικά είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

δεν θα μπορούσες να τα γράψεις καλύτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zanskou είπε

δεν θα μπορούσες να τα γράψεις καλύτερα !

Δεν το παίζω έξυπνος ούτε θεωρώ οτι αγόρασα το καλύτερο αυτοκίνητο που έβγαλέ ποτε η αυτοκίνηση...και έγω θα ήθελα μαλακά πλαστικά σε όλο το ταμπλό - πόρτες αλλά είχα άλλες προτεραιότητες....
Τα θέλω του καθενός δεν αποτελούν κριτήριο για μένα οπως επίσης τα δικά μου θέλω δεν αποτελούν κριτήρια επολογής για κανένα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω τα θέλω του αγόραστη του Cross, παρότι δε θα το έπαιρνα με τίποτα. Αλλά αυτό που μου φαίνεται μεγαλύτερο ρίσκο, και το έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα του θρεντ, είναι πως με την τυφλή αγορά δε το έχεις οδηγήσει κιόλας. Οπότε και κάποια κουσούρια να έχει στο δρόμο θα τα καταπιείς αφού τώρα το έχεις πάρει ενώ αν το είχες οδηγήσει ενδεχομένως θα τα είχες λάβει υπόψιν σου πριν κάνεις την αγορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

Γι αυτό λέγεται "Yaris" cross. Δεν ειξαι premium ούτε και το λανσάρει η Toyota για τέτοιο 

Ακόμη και το ταπεινό μου 15ετίας Getz έχει εσωτερικά μεταλικά χερούλια στις πόρτες ενώ το Yaris Cross πλαστικά. Η Corolla από την άλλη θυσιάζει λίγη άνεση και απόσταση από το έδαφος, αλλά είναι πολύ πιο προσεγμένη και φθηνότερη σε κάποιες εκδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ καταλαβαίνω τα θέλω του αγόραστη του Cross, παρότι δε θα το έπαιρνα με τίποτα. Αλλά αυτό που μου φαίνεται μεγαλύτερο ρίσκο, και το έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα του θρεντ, είναι πως με την τυφλή αγορά δε το έχεις οδηγήσει κιόλας. Οπότε και κάποια κουσούρια να έχει στο δρόμο θα τα καταπιείς αφού τώρα το έχεις πάρει ενώ αν το είχες οδηγήσει ενδεχομένως θα τα είχες λάβει υπόψιν σου πριν κάνεις την αγορά...

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό!!!Τυφλά αγοράσαμε αρκετοί!!!Μαζι με αυτούς και εγώ...
ΑΛΛΑ...
Να σε ρωτήσω κάτι...με ένα test drive λίγων λεπτών θα καταλάβω τα κουσούρια ενός αυτοκινήτου;
Εχω ενα suzuki jimny τώρα που το έδωσα για να πάρω το cross...οδηγικά σίγουρα έχω ανέβει κατηγορία...Επίσης έχω μια A class 2018 αυτόματη που είμαι σίγουρος οδηγικά δεν την φτάνει το Cross...
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ πιστέυω...
Ενα b suv δεν είναι το αυτοκίνητο που το παίρνεις να βγάλεις χλμ σε εθνικό δικτυο με την καμία...έχει αστικό κυριώς χαρακτήρα και επαρχιακό...οτι μπορείς 2-3-4 φορές να πάς ενα μεγάλο ταξίδι δεν ειναι απαγορευτικο δεν ειναι όμως και η εμπειρία της οδήγησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Ακόμη και το ταπεινό μου 15ετίας Getz έχει εσωτερικά μεταλικά χερούλια στις πόρτες ενώ το Yaris Cross πλαστικά. Η Corolla από την άλλη θυσιάζει λίγη άνεση και απόσταση από το έδαφος, αλλά είναι πολύ πιο προσεγμένη και φθηνότερη σε κάποιες εκδόσεις.

ναι οκ. το Getz βέβαια καίει όσο το RAV4 και αν (χτύπα ξύλο) τρακάρεις τότε οι πιθανότητες τραυματισμού του οδηγού ή των επιβατών είναι στο θεό. από την άλλη το Yaris Cross δεν καίει τιποτα και αν συμβεί κάτι στο δρόμο τότε πιθανότατα ακόμη και αν ο οδηγός κοιμάται θα φρενάρει μόνο του και δεν θα στραβώσει ούτε η πινακίδα. κι αν γίνει κάτι κάτι ακόμη πιο σοβαρό μπορεί να στραβώσει καμια λαμαρίνα αλλά επιβάτες θα κατέβουν για τα δέοντα ατσαλάκωτοι. 

Ωστόσο ναι, αφού τα χερούλια είναι πλαστικά άστο, δεν αξίζει :) 

 

ΥΓ: Προσπαθείστε να βλέπετε την ουσία και τι πραγματικά προσφέρει κάθε αυτοκίνητο χωρίς να συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. 
Όλα αυτά τα άσχετα μεταξύ τους πράγματα πάτε και λέτε στους ανθρώπους που δουλεύουν στις εκθέσεις και απορώ τι περιμένετε. . . 

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gagarin είπε

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό!!!Τυφλά αγοράσαμε αρκετοί!!!Μαζι με αυτούς και εγώ...
ΑΛΛΑ...
Να σε ρωτήσω κάτι...με ένα test drive λίγων λεπτών θα καταλάβω τα κουσούρια ενός αυτοκινήτου;
Εχω ενα suzuki jimny τώρα που το έδωσα για να πάρω το cross...οδηγικά σίγουρα έχω ανέβει κατηγορία...Επίσης έχω μια A class 2018 αυτόματη που είμαι σίγουρος οδηγικά δεν την φτάνει το Cross...
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ πιστέυω...
Ενα b suv δεν είναι το αυτοκίνητο που το παίρνεις να βγάλεις χλμ σε εθνικό δικτυο με την καμία...έχει αστικό κυριώς χαρακτήρα και επαρχιακό...οτι μπορείς 2-3-4 φορές να πάς ενα μεγάλο ταξίδι δεν ειναι απαγορευτικο δεν ειναι όμως και η εμπειρία της οδήγησης...

Τα Test Drive πλέον δεν είναι λίγων λεπτών. Εμένα η Τογιότα ο,τι ζήτησα μου το έδωσε για 1 ώρα και βάλε. Οπότε ναι, μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα. Το Yaris π.χ. σε αστική κίνηση μου άρεσε, όταν το έβγαλα Αττική Οδό απογοητεύτηκα και το έσβησα απο τη λίστα μου. Δε θα καταλάβεις όλα τα κουσούρια του αυτοκινήτου, θα καταλάβεις πολλά όμως. Αρκετά για να σε προβληματίσουν τουλάχιστον

21 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Ακόμη και το ταπεινό μου 15ετίας Getz έχει εσωτερικά μεταλικά χερούλια στις πόρτες ενώ το Yaris Cross πλαστικά. Η Corolla από την άλλη θυσιάζει λίγη άνεση και απόσταση από το έδαφος, αλλά είναι πολύ πιο προσεγμένη και φθηνότερη σε κάποιες εκδόσεις.

Η Corolla (όντας κάτοχος) έχει το κουσούρι πως στην πραγματικότητα δεν ειναι οικογενειακό αυτοκίνητο, τα πίσω καθίσματα είναι πολύ στενά. Πάτημα όμως στο δρομο έχει εξαιρετικό, το ίδιο και ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εγώ καταλαβαίνω τα θέλω του αγόραστη του Cross, παρότι δε θα το έπαιρνα με τίποτα. Αλλά αυτό που μου φαίνεται μεγαλύτερο ρίσκο, και το έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα του θρεντ, είναι πως με την τυφλή αγορά δε το έχεις οδηγήσει κιόλας. Οπότε και κάποια κουσούρια να έχει στο δρόμο θα τα καταπιείς αφού τώρα το έχεις πάρει ενώ αν το είχες οδηγήσει ενδεχομένως θα τα είχες λάβει υπόψιν σου πριν κάνεις την αγορά...

Κι όμως είναι πολλοί που αγοράζουν αμάξι χωρίς να το οδηγήσουν ή τουλάχιστον χωρίς να οδηγήσουν την έκδοση που θα πάρουν!

Άσε που και αυτοί που τα οδηγούν είναι συνήθως για 5-10 λεπτά και σε άκυρες διαδρομές!

Τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ όταν είχα πάρει καινούργιο αμάξι δεν είχα οδηγήσει την έκδοση που πήρα! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Νέος αγοραστής και εγώ του hybrid active. Παραλαβή Φεβρουάριο του 2023 με το καλό. Ελπίζω σε βελτίωση της κατάστασης μπας και παραλάβουμε μετά το καλοκαίρι. Θα αντικαταστήσει ένα Jimny 15+ ετών και 9-10 L/100km

Σχετικά τα test drive να πω ότι δεν έχουν όλοι οι αγοραστές (για αγορά οποιοδήποτε οχήματος δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο Yaris Cross):

1) Tη δυνατότητα να κάνουν test drive λόγω έλλειψης αυτοκινήτου από αντιπροσωπείες

2) Την ικανότητα να κρίνουν από ένα test drive.

3) Την ικανότητα να κρίνουν τεχνικά χαρακτηριστικά πχ τη διαφορά eCVT από το AGS ή πως επηρεάζει η 16αρα ή 17αρα ζάντα τις επιδόσεις/κατανάλωση του αυτοκινήτου και δεν είναι απλά στοιχείο ομορφιάς.

Επίσης στην επαρχία πολλές φορές θα πάρεις ή δεν θα πάρεις αυτοκίνητο βασιζόμενος στις διαπροσωπικές σχέσεις με τον τοπικό αντιπρόσωπο. Και φυσικά δεν παίζουν πολλές αντιπροσωπείες να έχεις επιλογές. Σε πολλά μέρη και δη νησιά δεν έχουν όλες οι μάρκες αντιπροσώπους οπότε και after sales service.

ΥΓ offtopic. Προσωπικά μένω σε νησί. Πρώτη αγορά αυτοκινήτου το 206. Μπήκα σε γνωστού μου άρεσε τρελά μέσα/έξω, το παρήγγειλα τηλεφωνικά από αντιπρόσωπο Θεσσαλονίκη, τον πλήρωσα μέσω τραπέζης, το παρέλαβε άλλος και το πήρα ένα Πάσχα που ανέβηκα. Δεύτερο αυτοκίνητο C4 diesel. Το αποφάσισα μετά από ψάξιμο και διάβασμα σε fora και βίντεο. Πήγα στον τοπικό αντιπρόσωπο εδώ και δεν το είχε καν στην έκθεση! Φώναξε ένα άλλον πελάτη του που το είχε παραλάβει σε βενζίνη τουλάχιστον να το δω εσωτερικά. Δεν είχε νόημα για test drive αφού ήταν βενζίνη ήταν και ξένο ψιλοντράπηκα να το ζητήσω. Πρώτη φορά test drive στο Cross. Όχι ότι κατάλαβα πολλά. Πρώτη φορά και σε αυτόματο. Περίεργο για εμένα. Στη 10λεπτη διαδρομή δεν πρόλαβε να μάθει καν ο εγκέφαλος μου να ξεχάσει το αριστερό. Με ενδιέφερε η κίνηση με το ηλεκτρικό, αν μπορώ να κάνω μια προσπέραση με ασφάλεια, αν μπορεί η σύζυγος που θα το οδηγεί να διαχειριστεί το χώρο γύρω του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, abitolive είπε

Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν.

Αύξηση τιμής +800 ευρώ περίπου.

Και θα ακολουθήσει και άλλη αύξηση, λένε.

Ευτυχώς προλάβαμε

Να πω ότι το ρώτησα συτο και μου ειπαν οτι η τιμη δεν θα αλλάξει για αυτους που εχουν δώσει προκαταβολές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ευτυχώς προλάβαμε

Να πω ότι το ρώτησα συτο και μου ειπαν οτι η τιμη δεν θα αλλάξει για αυτους που εχουν δώσει προκαταβολές. 

Έτσι είναι...
Σε αυτό η τογιοτα είναι τίμια...
Απ οτι γνωρίζω η VW δεν ακολουθεί κατι ανάλογο...παραγγέλνεις 20 και αν παει 30 το πληρώνεις 30...φουστια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 9:48 ΜΜ, gagarin είπε


Ένας γνωστός μου είναι σίγουρος οτι με τα γκάζια που βγάζει το PUMA έκανε την καλύτερη αγορά γιατι απο την μία το Cross είναι ψόφιο απο την άλλη το 2008 και γενικά όλη η κατηγορία δεν τον φτάνουν στο 0-100...

Βγάζει γκάζια το Puma; Αν μιλάμε για το st δεκτό. Αν λέμε για το 125 ε γελάει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...