Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές notebooks αυξήθηκαν κατά 81% το πρώτο τρίμηνο φέτος


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία νέα έκθεση της εταιρείας Strategy Analytics, οι αποστολές φορητών υπολογιστών (notebook PCs) εξακολουθούν να αυξάνονται και το πρώτο τρίμηνο φέτος παρουσίασαν αύξηση 81% σε σχέση με το ίδιο τρίμηνο της περασμένης χρονιάς.

Λαμβάνοντας υπόψη τις αυξημένες ανάγκες για τηλεκπαίδευση και τηλεργασία πέρυσι και φέτος με την πανδημία COVID-19 καθώς εκατομμύρια αναγκάστηκαν να εργάζονται ή να παρακολουθούν μαθήματα στο σπίτι, η αύξηση στις αποστολές είναι μάλλον φυσιολογική. Προσθέστε τώρα στα παραπάνω και όλους εκείνους που θέλησαν να αγοράσουν κάποιον φορητό υπολογιστή για παιχνίδι ή ψυχαγωγία στο σπίτι εξαιτίας των περιορισμών, καθώς κάθε κράτος επέβαλλε κάποιο τύπο καραντίνας. Τα Chromebooks συνέχισαν να κυριαρχούν στον εκπαιδευτικό τομέα καθώς οι απαιτήσεις παραμένουν υψηλές στις αναπτυσσόμενες αγορές ενώ και το τομέας των μικρομεσαίων επιχειρήσεων αναγνωρίζοντας τις ανταγωνιστικές τιμές των φορητών υπολογιστών του είδους καθώς και την διαχειρισιμότητα του οικοσυστήματος Chrome ανταποκρίθηκε θετικά.

Μία παρόμοια έκθεση της IDC τον περασμένο μήνα έδειξε παρόμοια αύξηση στη ζήτηση για φορητούς υπολογιστές για το πρώτο τρίμηνο στην Ευρωπαϊκή αγορά, στην Μέση Ανατολή και στην Αφρική με τις αποστολές να σημειώνουν αύξηση 44%.

Οι αποστολές έφτασαν τις 24 εκατομμύρια μονάδες το πρώτο τρίμηνο του 2021 σύμφωνα με την IDC. Οι αποστολές φορητών υπολογιστών, που μειώνονταν για χρόνια, άρχισαν να παρουσιάζουν αύξηση και το 2020 η ζήτηση έφτασε στα υψηλότερα επίπεδα εδώ και μία δεκαετία περίπου. Η αγορά των υπολογιστών κυριαρχείται αυτή τη περίοδο από τις εταιρείες HP και Lenovo με τις Dell, Acer και ASUS να ακολουθούν. Οι Microsoft, Huawei και Samsung στις πιο κάτω θέσεις έχουν επίσης την δική τους μάχη στην αγορά των notebooks.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κειμενο εξηγεί το γιατί και είναι όντως φυσιολογικό... Φυσικά και τα καταστήματα δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια: αύξησαν τις τιμές των laptop... έτσι, γιατί μπορούσαν...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Το κειμενο εξηγεί το γιατί και είναι όντως φυσιολογικό... Φυσικά και τα καταστήματα δεν έμειναν με στευρωμένα χέρια: αύξησαν τις τιμές των laptop... έτσι, γιατί μπορούσαν...

Δεν νομίζω ότι φταίνε τα καταστήματα... από τη στιγμή που υπάρχει μεγάλη ζήτηση όλοι η αλυσίδα έβγαλε το κατιτί της... από κατασκευαστές, χονδρέμπορους μέχρι το κατάστημα.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, evark είπε

Δεν νομίζω ότι φταίνε τα καταστήματα... από τη στιγμή που υπάρχει μεγάλη ζήτηση όλοι η αλυσίδα έβγαλε το κατιτί της... από κατασκευαστές, χονδρέμπορους μέχρι το κατάστημα.....

Συμφωνώ. Απλά έγινε και ο χρήστης χρειάζεται PC, πράγμα που κάποιοι το εκμεταλλεύονται...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ. Απλά έγινε και ο χρήστης χρειάζεται PC, πράγμα που κάποιοι το εκμεταλλεύονται...

Όλοι εκμεταλλευονται όπως μπορούν. Βρήκαν φέτος και τα κάνουν. Θα γυρίσει η ρόδα είναι νόμος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό όταν πχ σε μια οικογένεια υπήρχε ένα desktop ή ένα laptop να χρειάζεται πλέον για τηλεργασία ή τηλεκπαίδευση 2 - 3 μηχανήματα ακόμη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει με τα λάπτοπ. Πριν 11 χρόνια είχα πάρει με 340 ευρώ, επεξεργαστή i3 και αυτόνομη κάρτα γραφικών. Πλέον για να βρεις αξιοπρεπές λάπτοπ πάει πάνω από 500! Πλέον μέχρι τα 350 έχει όλη την σαβουρα!

  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, eko13 είπε

Είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει με τα λάπτοπ. Πριν 11 χρόνια είχα πάρει με 340 ευρώ, επεξεργαστή i3 και αυτόνομη κάρτα γραφικών. Πλέον για να βρεις αξιοπρεπές λάπτοπ πάει πάνω από 500! Πλέον μέχρι τα 350 έχει όλη την σαβουρα!

και γω για ενα απλο λαπτοπ για ιντερνετ και word πρεπει να δωσω επιπλεον 260€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το κειμενο εξηγεί το γιατί και είναι όντως φυσιολογικό... Φυσικά και τα καταστήματα δεν έμειναν με στευρωμένα χέρια: αύξησαν τις τιμές των laptop... έτσι, γιατί μπορούσαν...

Οικονομική θεωρία στο σχολείο δεν έκανες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Οικονομική θεωρία στο σχολείο δεν έκανες;

Χαχαχαχα!:D

Λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο είμαι. Λες να μην ξέρω αυτό που προπσαθείς να μου πεις; Σαν αυτονόητο παραθέτω το γεγονός, όχι σαν μεγάλη ανακάλυψη.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος προσφοράς/ζήτησης δεν εφαρμόζεται όπως στα βιβλία. Οι τιμές των προϊόντων σήμερα εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό και από άλλους παράγοντες, όπως πχ οι πολιτικές marketing της κάθε εταιρείας. Υπάρχουν και αθέμητες πρακτικές όπως οι σιωπηλές συμφωνίες διατήρησης τιμών μεταξύ των επιχειρήσεων του ίδιου κλάδου κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Χαχαχαχα!:D

Λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο είμαι. Λες να μην ξέρω αυτό που προπσαθείς να μου πεις; Σαν αυτονόητο παραθέτω το γεγονός, όχι σαν μεγάλη ανακάλυψη.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος προσφοράς/ζήτησης δεν εφαρμόζεται όπως στα βιβλία. Οι τιμές των προϊόντων σήμερα εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό και από άλλους παράγοντες, όπως πχ οι πολιτικές marketing της κάθε εταιρείας. Υπάρχουν και αθέμητες πρακτικές όπως οι σιωπηλές συμφωνίες διατήρησης τιμών μεταξύ των επιχειρήσεων του ίδιου κλάδου κ.α.

Καλα μην πας μακριά 2 φορές έχουν πιάσει τους κατασκευαστές RAM για καρτέλ .... ένα SET DDR4 RAM 32GB όταν το πήρα 175€ έλεγα ήταν πολλά ... και μετα από 2 χρόνια ήταν 400€ λόγο και καλά προβλήματα παραγωγής ... μετα το GPU mining  (RIP PSU 800w+) τώρα ανεβαίνουν και οι HDD γιατί κανουν mining και αυτούς .... 

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eko13 είπε

Είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει με τα λάπτοπ. Πριν 11 χρόνια είχα πάρει με 340 ευρώ, επεξεργαστή i3 και αυτόνομη κάρτα γραφικών. Πλέον για να βρεις αξιοπρεπές λάπτοπ πάει πάνω από 500! Πλέον μέχρι τα 350 έχει όλη την σαβουρα!

απο οτι φαινεται με ειχαν πιασει κοτσο εμενα πριν απο 9 χρονια γτ εδωσα  380 ευρω στον Γερμανο για λαπτοπ με AMD E1-1200

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Χαχαχαχα!:D

Λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο είμαι. Λες να μην ξέρω αυτό που προπσαθείς να μου πεις; Σαν αυτονόητο παραθέτω το γεγονός, όχι σαν μεγάλη ανακάλυψη.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος προσφοράς/ζήτησης δεν εφαρμόζεται όπως στα βιβλία. Οι τιμές των προϊόντων σήμερα εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό και από άλλους παράγοντες, όπως πχ οι πολιτικές marketing της κάθε εταιρείας. Υπάρχουν και αθέμητες πρακτικές όπως οι σιωπηλές συμφωνίες διατήρησης τιμών μεταξύ των επιχειρήσεων του ίδιου κλάδου κ.α.

Ναι μόνο που αυτά που λες ισχύουν όταν ο ρυθμός αύξησης των πωλήσεων ή οι συνολικές πωλήσεις είναι μέσα σε "λογικά" πλαίσια (ή μέσα στα πλαίσια που έχουν προβλέψει). Το 80% αύξηση είναι εξωγενής αύξηση της ζήτησης από το πουθενά ;)

Υ.Γ. Στο πανεπιστήμιο είχαμε ένα καθηγητή μίκρο που μας έλεγε ότι η λογιστική δεν είναι οικονομική επιστήμη 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Ναι μόνο που αυτά που λες ισχύουν όταν ο ρυθμός αύξησης των πωλήσεων ή οι συνολικές πωλήσεις είναι μέσα σε "λογικά" πλαίσια (ή μέσα στα πλαίσια που έχουν προβλέψει). Το 80% αύξηση είναι εξωγενής αύξηση της ζήτησης από το πουθενά ;)

Υ.Γ. Στο πανεπιστήμιο είχαμε ένα καθηγητή μίκρο που μας έλεγε ότι η λογιστική δεν είναι οικονομική επιστήμη 😈

Αυτό που γράφεις το λέει και στο άρθρο. Το επισήμανα όχι ως ανακάλυψη, αλλά ως γεγονός. Είναι νόμιμο, αλλά όχι ηθικό. Ήθελα να δείξω το ηθικό κομμάτι.

ΥΓ Εδώ σου εξηγεί το γιατί θεωρείται επιστήμη:

https://el.businessemt.com/51-how-does-4682007-why-accounting-sciencel-85099

Προσωπικά δε με νοιάζει τί θεωρείται. Δε μπαίνω καν στη διαδικασία. Σου απαντώ μονο και μόνο γιατί το ανέφερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...