Προς το περιεχόμενο

Επιθετικό κοράκι στην γειτονιά


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lofter είπε

Μπορείτε να αρχίσετε να ντύνεστε όλοι σαν κοράκια, γιατί ως γνωστόν "Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει" 

 

Περα από την πλάκα σε καταλαβαίνω ως προς τον θόρυβο τουλάχιστον. Στο εξοχικό μου ερχόντουσαν κάθε πρωί κατά τις 7 στην ταράτσα και κράζανε ασταμάτητα μέχρι να βγω και να τα διώξω. 

ΠΕΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΕΤΙΔΗΣ - ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ (VIDEO) |  TASTV.gr | Τα νέα της Πέλλας LIVE

 

εχω δακρυσει απο τα γελια απο αυτο το τοπικ

σας παρακαλω μη το σβησετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Εξάρχεια υπάρχουν κάτι περιστέρια που οπότε περνάνε περιπολικά κλούβες και ΜΑΤ ρίχνουν κουτσουλιές. Η αστυνομία νόμιζε μήπως τα περιστέρια τα είχανε εκπαιδεύσει αναρχικοί και έστελνε drone να τα παρακολουθούν τι παίζει. Τελικά δεν κατάφεραν τίποτα. 

4 ώρες πριν, lofter είπε

Μπορείτε να αρχίσετε να ντύνεστε όλοι σαν κοράκια, γιατί ως γνωστόν "Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει" 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας για ένα... περίεργο θέμα που μας συμβαίνει για πρώτη φορά.

Στην γειτονιά λοιπόν (ακριβώς μπροστά από την πολυκατοικία μου στην Θεσσαλονίκη), έχει εγκατασταθεί ένα κοράκι το οποίο είναι αρκετά επιθετικό και κάθε φορά που περνάει περαστικός τον κορακιάζει και πετάει πάνω από το κεφάλι του απειλητικά. Μάλιστα ακολουθεί τα άτομα για μερικά τετράγωνα. Δεν ξέρω εάν έχει τραυματίσει κάποιον μέχρι στιγμής αλλά δεν θα ήθελα να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Υπάρχουν παιδιά που παίζουν παραδίπλα, νεογέννητα γατάκια κτλ. Εκτός από το bullying που κάνει όμως είναι και φοβερά εκνευριστικό καθώς όλοι την ημέρα πρέπει να ακούμε 'κράου κράου'. Και δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε καθώς είναι ακριβώς μπροστά απο την είσοδο.

Εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα στο παρελθόν ή έχει κάποια ιδέα, παρακαλώ να την μοιραστεί.

Κάποια άτομα της οικοδομής έχουν φτάσει στο σημείο να σκέφτονται αγορά αεροβόλου για να λύσουν το πρόβλημα, αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι καλή ιδέα. Η τουλάχιστον μέχρι να ακουστεί κάποια σοβαρή επίθεση..

Όταν ήμουν φαντάρος στην μονάδα υπήρχαν εκατοντάδες κοράκια,  ουδέποτε μας ενόχλησε κανένα και ουδέποτε ασχοληθήκαμε ή ασχολήθηκε κάποιος με αυτά. Έκαναν την ζωή τους και εμείς την δική μας. 

Έτσι όπως το περιγράφεις για μέρος μέσα στην Θεσσαλονίκη το πουλί για κάποιον λόγο βρέθηκε σε μέρος που δεν του αρμόζει και λογικό είναι να έχει φρικάρει.  Κάλεσε κάποια αρμόδια υπηρεσία για άγρια ζώα και πτηνά ώστε να μεταφερθεί στο φυσικό του περιβάλλον. 

Το πιο επικίνδυνο ον πάνω στην γη είναι ο άνθρωπος,  να είσαι σίγουρος ότι δεν σκέφτεται να αγοράσει τουφέκι για να σε εξοντώσει όπως σκέφτεσαι εσύ.

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

ΠΕΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΕΤΙΔΗΣ - ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ (VIDEO) |  TASTV.gr | Τα νέα της Πέλλας LIVE

 

εχω δακρυσει απο τα γελια απο αυτο το τοπικ

σας παρακαλω μη το σβησετε.

Συμφωνώ έχω λυθεί στα γέλια από τα πραγματικά υπέροχα τρολαρίσματα πολλών που τα έχουμε ανάγκη.

Πέραν της πλάκας και επειδή στη γειτονιά μου που έχουμε 18ούρες και φωλιές από κοτσύφια , πολλά πρωινά μαζεύονται καρακάξες και γίνεται χαμός από τα κραξίματα. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά έχω ακούσει ότι κράζουν να τα διώξουν από τις φωλιές να φάνε τα αυγά. Χαμένα πουλιά ως γνωστόν οι καρακάξες.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John_vlahidis είπε

τα κοράκια είναι πολύ έξυπνα συχνά παρενοχλούν άλλα πουλιά, καμιά φορά και ανθρώπους υπάρχουν σχετικά βίντεο στο YouTube . H φώτο είναι τραβηγμένη προχθές: ένας μεγάλος γλάρος κάθεται στη στέγη ενός σπιτιού και δέχεται την ενόχληση Από ένα κοράκι. Σε έναν υδροβιότοπο που πηγαίνω για φωτογραφίες, τα κοράκια είναι τα πιο συναρπαστικά αν τα παρατηρείς, Είναι πανέξυπνο με μεγάλη περιέργεια 

Screenshot 2021-05-17 at 7.17.13 PM.png

Καρακαξα ειναι αυτο και οχι κορακι.το κορακι ειναι ολομαυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Όταν ήμουν φαντάρος στην μονάδα υπήρχαν εκατοντάδες κοράκια,  ουδέποτε μας ενόχλησε κανένα και ουδέποτε ασχοληθήκαμε ή ασχολήθηκε κάποιος με αυτά. Έκαναν την ζωή τους και εμείς την δική μας. 

Έτσι όπως το περιγράφεις για μέρος μέσα στην Θεσσαλονίκη το πουλί για κάποιον λόγο βρέθηκε σε μέρος που δεν του αρμόζει και λογικό είναι να έχει φρικάρει.  Κάλεσε κάποια αρμόδια υπηρεσία για άγρια ζώα και πτηνά ώστε να μεταφερθεί στο φυσικό του περιβάλλον. 

Το πιο επικίνδυνο ον πάνω στην γη είναι ο άνθρωπος,  να είσαι σίγουρος ότι δεν σκέφτεται να αγοράσει τουφέκι για να σε εξοντώσει όπως σκέφτεσαι εσύ.

Είπα εγώ ότι σκέφτομαι να το τουφεκίσω ; Ότι θέλεις λες; Διάβασε σε παρακαλώ καλύτερα το τόπικ.

Α, και για όσους γελάνε:

https://au.news.yahoo.com/man-victoria-attacked-both-eyes-magpie-113420199.html

https://au.news.yahoo.com/two-children-may-lose-sight-one-eye-magpie-swoops-120429439.html

https://7news.com.au/lifestyle/health-wellbeing/swooping-magpie-blinds-little-boy-family-pleads-for-awareness-c-436878

Ας ήταν το παιδί σου σε κίνδυνο (έστω και μικρή πιθανότητα) και θα σου έλεγα εγώ πως θα γελούσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Είπα εγώ ότι σκέφτομαι να το τουφεκίσω ; Ότι θέλεις λες; Διάβασε σε παρακαλώ καλύτερα το τόπικ.

Α, και για όσους γελάνε:

https://au.news.yahoo.com/man-victoria-attacked-both-eyes-magpie-113420199.html

https://au.news.yahoo.com/two-children-may-lose-sight-one-eye-magpie-swoops-120429439.html

https://7news.com.au/lifestyle/health-wellbeing/swooping-magpie-blinds-little-boy-family-pleads-for-awareness-c-436878

Ας ήταν το παιδί σου σε κίνδυνο (έστω και μικρή πιθανότητα) και θα σου έλεγα εγώ πως θα γελούσες.

Προφανώς δεν το είπες. Το υπέθεσε μάλλον διαβάζοντας αυτό που έγραψες πως στην πολυκατοικία σου σκέφτονται την λύση του αεροβόλου και έβαλε ακούσια και εσένα μέσα. 

Γενικά μην το δοκιμάσετε, τσάμπα λεφτά θα δώσετε, δύσκολα θα το πετύχετε και ίσως το τραυματισετε λίγο αλλά δεν θα πεθάνει, το αεροβόλο γενικά είτε σε άνθρωπο είτε σε άλλο ζώο προκαλεί ζημιά αν το πιστόλι βρίσκεται λίγα εκατοστά από τον στόχο και χτυπησει σημαντικό κάποιο όργανο εξωτερικά, επίσης παίζει να ξεφύγει ο βόλος και να χτυπησει κανένα τζάμι από άλλο κτίριο προκαλώντας ρωγμή αν είναι λεπτό τζάμι η μπορεί να πέσει και σε περαστικό.

Ψάξτε την λύση κάποιου φορέα εξειδικευμένου στα κοράκια και γενικά σε πουλιά, θα παγιδευσουν το πουλί σε κάποιο κλουβί με δόλωμα και θα το ελευθερώσουν σε κάποιο κατάλληλο μερος.

Τι να πούμε και εμείς που μας έχουν καταχεσει τα περιστέρια και έχουμε γίνει συνεργείο καθαρισμού, σε μπαλκόνι ακάλυπτο και ταράτσα. Αλλού τύπου θέμα με το δικό σου αλλά τεράστιο πρόβλημα για εμάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...