Προς το περιεχόμενο

Smartphone vs Κάμερα των 300€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum,

Κάτοχος iPhone 7, (προσωρινά, μελλοντικά θα κινηθώ πάλι σε iPhone, λογικά X/XS) και άρχισε τους τελευταίους μήνες να μου αρέσει και να με ενδιαφέρει η φωτογραφία σαν χόμπι και μόνο.
 

Το 7αράκι μου παρά την ηλικία του, με καλό φως βγάζει ακόμα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ανεξάρτητα από το κινητό που θα έχω στην κατοχή μου, σκεφτόμουν μήπως να είχα και κάποια (compact λογικά σε αυτά τα χρήματα) φωτογραφική μηχανή για όταν με ενδιαφέρει να πειραματιστώ περισσότερο και ταυτόχρονα να έχω καλύτερη ποιότητα. 
 

Επομένως η απορία μου είναι η εξής. Θα άξιζε η επένδυση για αγορά φωτογραφικής μηχανής κοντά στα 300€; Θα βγάζει αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα από το iPhone 7 (και γενικότερα τα περισσότερα smartphones πλην των τελευταίων ναυαρχίδων εννοείται);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα στο forum,

Κάτοχος iPhone 7, (προσωρινά, μελλοντικά θα κινηθώ πάλι σε iPhone, λογικά X/XS) και άρχισε τους τελευταίους μήνες να μου αρέσει και να με ενδιαφέρει η φωτογραφία σαν χόμπι και μόνο.
 

Το 7αράκι μου παρά την ηλικία του, με καλό φως βγάζει ακόμα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ανεξάρτητα από το κινητό που θα έχω στην κατοχή μου, σκεφτόμουν μήπως να είχα και κάποια (compact λογικά σε αυτά τα χρήματα) φωτογραφική μηχανή για όταν με ενδιαφέρει να πειραματιστώ περισσότερο και ταυτόχρονα να έχω καλύτερη ποιότητα. 
 

Επομένως η απορία μου είναι η εξής. Θα άξιζε η επένδυση για αγορά φωτογραφικής μηχανής κοντά στα 300€; Θα βγάζει αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα από το iPhone 7 (και γενικότερα τα περισσότερα smartphones πλην των τελευταίων ναυαρχίδων εννοείται);

Πιστεύω κάποια μέλη θα διαφωνήσουν αλλά για μένα γενικά δεν αξίζει όσον αφορά στις compact. Δηλαδή πέραν της ευκολίας χρήσης κατά τη λήψη ( είναι σαφώς πιο άνετο να βγάζεις φωτογραφίες με μια οποιαδήποτε μηχανή παρά με ένα κινητό ) δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να προτιμήσω μια compact. 

Αντίθετα όμως, με τα χρήματα αυτά σίγουρα υπάρχουν μεταχειρισμένες DSLR ( και καινούργιες σε περίοδο εκπτώσεων π.χ. nikon D3500, canon 2000D ) που αξίζουν τα χρήματα αυτά εφόσον θέλει κάποιος να εμπλακεί με τη φωτογραφία. Βέβαια δεν έχουν την ίδια ευκολία μεταφοράς σε σχέση με τις compact αλλά αυτό είναι προσωπικό κριτήριο και κατ΄ εμέ το μόνο που υστερούν. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα στο forum,

Κάτοχος iPhone 7, (προσωρινά, μελλοντικά θα κινηθώ πάλι σε iPhone, λογικά X/XS) και άρχισε τους τελευταίους μήνες να μου αρέσει και να με ενδιαφέρει η φωτογραφία σαν χόμπι και μόνο.
 

Το 7αράκι μου παρά την ηλικία του, με καλό φως βγάζει ακόμα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ανεξάρτητα από το κινητό που θα έχω στην κατοχή μου, σκεφτόμουν μήπως να είχα και κάποια (compact λογικά σε αυτά τα χρήματα) φωτογραφική μηχανή για όταν με ενδιαφέρει να πειραματιστώ περισσότερο και ταυτόχρονα να έχω καλύτερη ποιότητα. 
 

Επομένως η απορία μου είναι η εξής. Θα άξιζε η επένδυση για αγορά φωτογραφικής μηχανής κοντά στα 300€; Θα βγάζει αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα από το iPhone 7 (και γενικότερα τα περισσότερα smartphones πλην των τελευταίων ναυαρχίδων εννοείται);

     Καλημέρα σας , θα απαλείψω το Versus αφού έχει κουραστεί πλέον σαν θέμα συζήτησης εδώ μέσα και όχι μόνον , χωρίς να το πάω παραπέρα .

     Δεν μπορώ να γνωρίζω τον βαθμό του ενδιαφέροντος σας γύρω από την φωτογραφία , όπως επίσης και το αν τελικά θα σας τραβήξει πέρα από κάποιο σημείο .

     Αν λοιπόν πίνετε εσπρέσσο , θα πάρετε το αντίστοιχο μηχάνημα για το σπίτι και σίγουρα δεν θα πάτε να κάνετε τέτοιο καφέ στο μπρίκι που κάνουμε τον ελληνικό αντίστοιχο .

    Ναι , ακόμη και μία compact , παλαιότερη η εξελιγμένη ( βλέπε Sony RX ) θα κάνει σημαντική διαφορά με τον όρο ότι θέλετε να ασχοληθείτε πραγματικά , σε άλλη περίπτωση το οποιοδήποτε smartphone σας καλύπτει απόλυτα . 

   ΑΝ , λέω ΑΝ θελήσετε να ασχοληθείτε με την φωτογραφία και να πάτε πιο πέρα , θα διαβάσετε , θα ασχοληθείτε και μέσα από αυτά θα ανακαλύψετε τις διαφορές ακόμη και μόνος σας , κάτι που με την σειρά του θα σας δείξει τι χρειάζεστε σε εξοπλισμό . 

   Φυσικά και μπορείτε να βγάζετε φωτογραφίες και με smartphone , όπως κάνουμε κι' εμείς κάποιες στιγμές , γνωρίζοντας όμως τις αδυναμίες και το τι πρέπει να περιμένουμε σε επίπεδο αποτελέσματος .

   Στην διάθεση σας , όταν θελήσετε να πάτε πιο πέρα .

  Σημ. Η φωτογραφία παρατίθεται as is και δεν είναι τραβηγμένη με smartphone .

   Ομοίως και η δεύτερη και μην προσπαθήσετε να την τραβήξετε με smartphone διότι απλά δεν γίνεται .

   

      

     

1621146910325~3.JPG

Screenshot_2021-04-16-14-04-16-288_com.google.android.apps.photos~3.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με budget 300 ευρώ, αν ψωνίσεις μεταχειρισμένο από το φόρουμ, μπορείς να αγοράσεις κάτι αξιόλογο σε φωτογραφική μηχανή με ένα κιτ φακό, είτε σε dslr είτε σε mirrorless. Τα αποτελέσματα σαν ποιότητα εικόνας θα είναι καλύτερα, αλλά μην περιμένεις θαύματα αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς.

Κατά τ' άλλα αν επιλέξεις να εμβαθύνεις στον υπέροχο κόσμο της φωτογραφίας, μέσα στο φόρουμ θα βρεις και καλές μηχανές να αγοράσεις, και άτομα με γνώσεις να σε κατευθύνουν. Αν σε ενδιαφέρει να δεις τι αποτελέσματα μπορεί να πετύχει κανείς με μια μηχανή σε παραπέμπω στο νήμα "η ματιά του φωτογράφου" .

Οι περισσότερες φωτογραφίες είναι προϊόν σχετικά απλού εξοπλισμού και αρκετής ενασχόλησης με το άθλημα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Επομένως η απορία μου είναι η εξής. Θα άξιζε η επένδυση για αγορά φωτογραφικής μηχανής κοντά στα 300€;

Εξαρτάται από το πόσο πρόθυμος είσαι να ασχοληθείς με αυτό το χόμπι.

Αν σου ξενίζει η ιδέα ότι θα πρέπει να κουβαλάς ένα έξτρα γκάντζετ πάνω σου, τότε είναι πεταμένα λεφτά.

Αν θες όντως να ασχοληθείς με τη φωτογραφία, ασφαλώς και παίρνεις φωτογραφική μηχανή και σε περίπτωση που είναι κόμπακτ πρόσεξε να έχει και χειροκίνητες/ημι-χειροκίνητες ρυθμίσεις (πάνω στη ροδέλα να έχει τα γράμματα M A S P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εννοείται δεν έχω κανένα θέμα να κουβαλάω φωτογραφική πάνω μου μαζί με ότι άλλο έξτρα χρειαστεί, ανεξάρτητου μεγέθους. Είδα την FZ82 στα 250€. Αξίζει για αρχή; Θα είναι αισθητά καλύτερη από το κινητό μου συν φυσικά το γεγονός ότι θα ασχοληθώ αποκλειστικά για manual κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι με φακούς που αλλάζουν, ώστε αν αποφασίσεις να ασχοληθείς, να μπορείς να έχεις αυτή την ευελιξία. Θα μπορείς να επιλέξεις κάποιο φακό με ανοιχτό διάφραγμα για φωτογραφία σε χαμηλό φωτισμό, κάποιο φακό μάκρο, ή κάποιο καλό τηλεφακό. 

Η δική μου πρόταση θα ήταν κάτι σε olympus omd em10 σε mirrorless, ή κάποια Nikon d3300 ή αντίστοιχη Canon σε dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ο εμπειρότερος στη φωτογραφία, αλλά θα σου γράψω τι έχω αποκομίσει από εμένα και διαβάζοντας στα διάφορα forum, ελληνικά και μη:

Θεωρώ λάθος την αγορά μιας compact με αισθητήρα 1/2.3''. Η κατηγορία αυτή έχει συρρικνωθεί πολύ στην αγορά, επειδή ακριβώς προσφέρει λίγα πράγματα παραπάνω σε σχέση με ένα σύγχρονο —και όχι ακριβό— κινητό.

Καλύτερα να κοίταζες για

a) μία camera με αισθητήρα 1'' ή

b) μια φωτογραφική με μεγαλύτερο αισθητήρα (DSLR ή mirrorless, σαν αυτές που προτείνει ο DVaderLa) με εναλλάξιμους φακούς για πλουσιότερη φωτογραφική εμπειρία και δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης.

Αλλού υπερτερούν οι μεν, αλλού οι δε και έχει να κάνει με τις ανάγκες σου (που ίσως γνωρίζεις, αλλά ίσως αυξηθούν, π.χ. autofocus, απόδοση σε νυχτερινές συνθήκες, zoom, macro) και τις ανοχές σου (τις οποίες ίσως ακόμα δεν γνωρίζεις, π.χ. κόστος συμπληρωματικού εξοπλισμού, βάρος, αυτονομία, φορητότητα). Πάντως, εάν έχεις το μεράκι, το "μικρόβιο" και το ταλέντο, θα βγάλεις υπέροχες φωτογραφίες με όλες τις κατηγορίες.

Επεξ/σία από TouPia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εννοείται δεν έχω κανένα θέμα να κουβαλάω φωτογραφική πάνω μου μαζί με ότι άλλο έξτρα χρειαστεί, ανεξάρτητου μεγέθους. Είδα την FZ82 στα 250€. Αξίζει για αρχή; Θα είναι αισθητά καλύτερη από το κινητό μου συν φυσικά το γεγονός ότι θα ασχοληθώ αποκλειστικά για manual κτλ. 

     Ευχαριστούμε κι' εμείς με τη σειρά μας , θα πρότεινα να εξοικειωθείτε αρχικά με την ιδέα ότι θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να καταλήξετε φωτογραφικά σ' αυτό που τελικά θα λειτουργήσει καλύτερα για σάς .

  Μία FZ28 σαφέστατα βγάζει φωτογραφίες και είναι στο χέρι σας να την ξεζουμισετε . Στην διάρκεια θα δείτε και μόνος σας , ότι ίσως χρειαστείτε κάτι με , ας πούμε υψηλότερη ταχύτητα καρέ το δευτερόλεπτο , διότι σας άνοιξε η όρεξη να ασχοληθείτε με φωτογράφιση πτηνών κι' εκεί ένα τέτοιο χαρακτηριστικό είναι αναγκαίο . Δεν αποτελεί αναγκαία συνθήκη , το αναφέρω διότι ξεκινώντας από κάπου , όπως το παράδειγμα που δώσατε , είναι προτιμότερο από το να σας προτείνω εγώ κάτι το οποίο λειτουργεί μεν για μένα πχ μία DSLR , όμως όχι απαραίτητα και για σας . Στον αντίποδα , αν ξεκινήσετε με μία FZ28 , οι όποιες ελλείψεις σε τεχνικό επίπεδο , θα βγουν στην πορεία κάτι που θα είναι προτιμότερο σαν οδηγός γι' αυτό που χρειάζεστε πραγματικά . Ευνόητο είναι πως ελλείψεις θα βγουν αφού ασχολείστε , οπότε εκεί που δουλεύετε ανακαλύπτετε πως χρειάζεστε κάτι με πιο γρήγορο μηχανισμό εστίασης , ένα τυχαίο παράδειγμα .

   Σε ένα τέτοιο σενάριο , η λύση μιας compact δεν είναι άσχημη , πολύ οικονομική κιόλας , με την προϋπόθεση ότι αντιλαμβάνομαι πως δεν θα την ξαναπουλήσω λόγω χαμηλού ενδιαφέροντος γενικά . Δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο κάτι τέτοιο , αφού η παλιά μου Canon Powershot a540 είναι μια χαρά για όταν βαριέμαι να κουβαλάω πράγματα , έχει αποσπώμενο δαχτυλίδι στον φακό και φοράει προέκταση που δέχεται και φίλτρα η και πρόσθετους φακούς και βγάζει αξιόλογα αποτελέσματα τηρουμένων των αναλογιών . Άλλωστε μου κόστισε μόλις 20 ευρώ ως μεταχειρισμένη . 

  Αυτό που είναι σίγουρο , είναι πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη , όσο για την φωτογραφία αυτή καθεαυτή , χρειάζεστε και ένα φωτογραφικό σύνολο και είναι ο χρόνος που θα δείξει ποιο είναι αυτό η και περισσότερα του ενός και μην το αποκλείσετε κάτι τέτοιο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...