Προς το περιεχόμενο

Το Apple Music φέρνει τον Ιούνιο τεχνολογίες Spatial Audio, Dolby Atmos και Lossless Audio χωρίς πρόσθετο κόστος


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple αναφέρει πως η «μουσική θα αλλάξει για πάντα» αφήνοντας τον στερεοφωνικό ήχο στο παρελθόν.

Με το λανσάρισμα της νέας τεχνολογίας Spatial Audio, οι συνδρομητές Apple Music θα έχουν πρόσβαση σε χιλιάδες τραγούδια από καλλιτέχνες όπως οι J Balvin, Gustavo Dudamel, Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves, The Weeknd και πολλούς άλλους. Η Apple αναφέρει ότι αυτή η λειτουργία θα προσφέρει μια επαναστατική, καθηλωτική εμπειρία ήχου που επιτρέπει στους καλλιτέχνες να δημιουργούν με τέτοιο τρόπο τη μουσική τους ώστε ο ήχος να φθάνει στα αυτιά των ακροατών «από παντού».

Εκτός από το Spatial Audio, οι συνδρομητές Apple Music θα μπορούν επίσης να ακούσουν περισσότερα από 75 εκατομμύρια τραγούδια στην αρχική τους μορφή χωρίς καμία συμπίεση (Lossless Audio).

Το Apple Music θα διαθέσει έναν κατάλογο με περισσότερα από 75 εκατομμύρια τραγούδια σε Lossless Audio. Η Apple χρησιμοποιεί το ALAC (Apple Lossless Audio Codec) για να διατηρήσει κάθε κομμάτι του αρχικού αρχείου. Αυτό σημαίνει ότι οι συνδρομητές Apple Music θα μπορούν να ακούσουν ακριβώς το ίδιο πράγμα που οι καλλιτέχνες δημιούργησαν στο στούντιο.

Η Apple αναφέρει ότι κατά την κυκλοφορία τον Ιούνιο, θα υπάρχουν 20 εκατομμύρια τραγούδια σε Lossless Audio αλλά θα γίνουν 75 εκατομμύρια μέχρι το τέλος του έτους. Το «τυπικό» επίπεδο Lossless Audio του Apple Music θα ξεκινάει από τη λεγόμενη «ποιότητα CD» στα 16bit και 44,1kHz και θα φθάνει έως τα 24bit και τα 48kHz. Το Apple Music θα προσφέρει επίσης και Hi-Res Lossless με ποιότητα στα 24bit και τα 192kHz.

Από προεπιλογή, το Apple Music θα αναπαράγει αυτόματα τα τραγούδια με τεχνολογία Dolby Atmos σε όλα τα ακουστικά AirPods και Beats με τσιπ H1 ή W1 καθώς και στα ενσωματωμένα ηχεία των τελευταίων εκδόσεων iPhone, iPad και Mac. Για ευκολότερη αναγνώριση των κομματιών Dolby Atmos, θα υπάρχει ένα ειδικό λογότυπο στο άλμπουμ ενώ συνεχώς θα γίνονται νέες προσθήκες στις λίστες αναπαραγωγής. Όμως εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι τα AirPods Max, AirPods Pro αλλά και τα HomePod, HomePod Mini, δεν υποστηρίζουν την αναπαραγωγή lossless audio αρχείων είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

Οι τεχνολογίες Spatial Audio και Lossless Audio θα είναι διαθέσιμες σε iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 και tvOS 14.6 ή μεταγενέστερες εκδόσεις.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

18 hours ago, trib said:

Όμως εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι τα AirPods Max και τα HomePod, HomePod Mini, δεν υποστηρίζουν την αναπαραγωγή lossless audio αρχείων είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

 

giphy-downsized-large.gif.512525f997b7004dd0324e470ea91ff7.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν δεν κάνω λάθος τα ασύρματα ακουστικά της apple υποστηρίζουν AAC codec μέσω Bluetooth. Πως θα μπορείς να ακούς lossless?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λολ..

Απευθυνονται σε τοσο ασχετους με τη μουσικη και τον ηχο..

Οπως τοτε με τα σαπια τα beats audio,παλι επανασταση ρε απλ?

Επεξ/σία από azuli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, azuli said:

λολ..

Απευθυνονται σε τοσο ασχετους με τη μουσικη και τον ηχο..

Οπως τοτε με τα σαπια τα beats audio,παλι επανασταση ρε απλ?

Αυτό κατάλαβες ε; 😛

Για τους υπόλοιπους που ασχολούνται κάπως πιο σοβαρά με τον καλό ηχο και ταυτόχρονα γνωρίζουν τους προορισμούς της ασύρματης μετάδοσης σε ακουστικά κλπ, να αναφέρω πως πλέον ένα νέο Apple TV πάνω στον ενισχυτή του σπιτιού, θα είναι …λουκουμακι! Τη στιγμή μάλιστα που άλλες υπηρεσίες που προσφέρουν lossless και atmos (βλέπε tidal), ζητούν 18 ευρώ το μήνα! :) 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, KnightRider said:

Welcome to 2013....

Για πες κι εσυ… 

Ποιες πλατφόρμες μουσικής σου προσφέρουν αυτή τη στιγμή lossless κωδικοποίηση και Dolby Atmos (αφήνω απ έξω το spatial μιας είναι κάτι που χρησιμοποιεί η apple) και πόσο κοστίζει η συνδρομή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, billdanos said:

Αυτό κατάλαβες ε; 😛

Για τους υπόλοιπους που ασχολούνται κάπως πιο σοβαρά με τον καλό ηχο και ταυτόχρονα γνωρίζουν τους προορισμούς της ασύρματης μετάδοσης σε ακουστικά κλπ, να αναφέρω πως πλέον ένα νέο Apple TV πάνω στον ενισχυτή του σπιτιού, θα είναι …λουκουμακι! Τη στιγμή μάλιστα που άλλες υπηρεσίες που προσφέρουν lossless και atmos (βλέπε tidal), ζητούν 18 ευρώ το μήνα! :) 

είχα μέχρι πριν tidal αλλα μολις ειδα το apple one ειπα εδω ειμαστε μιας και περα απο iPhone εχω και Mac , τωρα μετα απο ολα αυτα δεν το αλλαζω με τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, billdanos είπε

Για πες κι εσυ… 

Ποιες πλατφόρμες μουσικής σου προσφέρουν αυτή τη στιγμή lossless κωδικοποίηση και Dolby Atmos (αφήνω απ έξω το spatial μιας είναι κάτι που χρησιμοποιεί η apple) και πόσο κοστίζει η συνδρομή; 

Tο Tidal - το spatial δεν είναι κάτι τρομερό γιατί εδώ και καιρό υπάρχουν εφαρμογές music player που έχει ένα κάρο ρυθμίσεις - αν κι εγώ πάντα προτιμούσα να τα έχω σε αρχεία FLAC και τότε έβρισκα τραγούδια 24bit/96KHz (συνήθως VinylRip) και γενικά χρησιμοποιούσα το Neutron Music + έβαζα μια mini κάρτα ήχου USB (μέσω OTG - τότε είχα το Galaxy S3).
Κανονικά η Apple θα έπρεπε να φέρει εδώ και χρόνια την HiRes μουσική υπηρεσία και όχι τώρα εν έτη 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, KnightRider said:

Tο Tidal - το spatial δεν είναι κάτι τρομερό γιατί εδώ και καιρό υπάρχουν εφαρμογές music player που έχει ένα κάρο ρυθμίσεις - αν κι εγώ πάντα προτιμούσα να τα έχω σε αρχεία FLAC και τότε έβρισκα τραγούδια 24bit/96KHz (συνήθως VinylRip) και γενικά χρησιμοποιούσα το Neutron Music + έβαζα μια mini κάρτα ήχου USB (μέσω OTG - τότε είχα το Galaxy S3).
Κανονικά η Apple θα έπρεπε να φέρει εδώ και χρόνια την HiRes μουσική υπηρεσία και όχι τώρα εν έτη 2021

Το έχω το tidal όπως είπα και κοστίζει 18 ευρώ περίπου το μήνα… Επίσης επειδή σχετικά πρόσφατα έβαλαν και αυτοί atmos, έχουν αρκετά θεματάκια με τη συνολική ένταση αυτών των κομματιών. Άρα το 2021 μια χαρά ακούγεται ξαφνικά…

Επίσης τα 256 aac ξαφνικά μας φαίνονται «αρχαία» ε; 

:) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Δεν θα σχολιάσω την πεισματάρα την Apple με το κόλημα εδώ και χρόνια στο ALAC (ενώ υπήρχε το FLAC).

Spatial Audio ... Γιατί όμως;

Δεν είναι ταινία που θες να ακούς πράγματα να ακούγονται από μπρος/πίσω/δεξιά/αριστερά. Μουσική είναι. Την μουσική την ακούμε Stereo. Προσπάθειες στο παρελθόν για πολυκάναλα τραγούδια με τα Super Audio CD (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) δεν είχαν απήχηση (pun intended). Είτε γιατί ακούγεται περίεργα, είτε γιατί δεν ηχογραφήθηκε συγκεκριμένα για αυτό το σκοπό.

Ακόμη και σε συναυλία όταν πας, από μπροστά ακούς να έρχεται ο ήχος, και είναι σε Stereo. Δεν προσπαθούν να το κάνουν αλλιώς για να νομίζεις ότι παίζουν τα μισά όργανα από πίσω σου και τα άλλα μισά από πάνω σου.

Τέλος πάντων, μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος και να είναι το next big thing στη μουσική. Αλλά αμφιβάλλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή θα έχω spatial audio ξαφνικά στα παλιά μου Airpods αλλά μόνο για Apple Music και όχι για ταινίες; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...