Προς το περιεχόμενο
Δέσμευση μισής μνήμης γιατί;;;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει ο τίτλος αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω 2 μνήμες HyperX Predator 8GB DDR4-3000MHz. Όταν τις κουμπώνω σε dual channel slot (1-3 ή 2-4) παρόλο που στο bios επιλέγω το xmp profile των 3000mhz το αγνοεί και τις δουλεύει στα 2133 (φαίνεται στο task manager) και δεσμεύει τη μισή μνήμη σαν hardware reserved, άρα μένουν μόνο 8 γίγα διαθέσιμα. Όταν τις κουμπώνω στα σλοτ 1-2 όλα κομπλέ αλλά δουλεύουν σαν single channel.
το σύστημα είναι Gigabyte AX370-DS3H με το τελευταίο bios, Ryzen 5 2600 (δεν έχει onboard gpu), RX570 4gb.
Έχω δοκιμάσει και με patriot Viper 3200mhz (2x4gb) και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.
Κανείς που να έχει παρόμοιο θέμα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αναφορές κι απο άλλους με την ίδια μητρική - θέματα, για κάθε ένα δούλεψε κάτι διαφορετικό. Άλλος άλλαξε θέσεις, άλλος ανακάτεψε μεταξύ τους τρα modules, γενικά είναι λίγο περίεργη περίπτωση.

Σύμφωνα με το manual της μητρικής(page9-10) είναι προτιμότερο να βάλεις στις θέσεις DDR4_1 and DDR4_2

Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα τη συχνότητα και όχι με xmp

Αν χρειαστεί να βρεις αναφορές που ίσως βοηθήσουν

Γοουγλης αναζήτηση

https://support.microsoft.com/en-us/topic/the-usable-memory-may-be-less-than-the-installed-memory-on-windows-7-based-computers-3d194dc3-39b9-fae7-74d8-59931b53d2c2

https://forum.gigabyte.us/thread/1064/ax370-gaming-hardware-reserved-grab

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα φώτα σας οι γνώστες. Στο σάιτ της Gigabyte για τη συγκεκριμένη μητρική στον τομέα της συμβατότητας με τις μνήμες έχει (μεταξύ άλλων) τα παρακάτω:

RAM.jpg.033dbab540e96c132159d35c5d4ef140.jpg

Οι μνήμες μου είναι οι τελευταίες και έχω 2 dimm-ακια. Τι σημαίνει το SS/DS;

Έχω δοκιμάσει reseat memory, άλλες μνήμες, bios downgrade σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Μέχρι και τον επεξεργαστή ξεκούμπωσα μήπως τυχόν και έχει στραβώσει κάποιο πινάκι.

Το πρόβλημα είναι μόνο όταν τις κουμπώνω σε dual channel slots. Η μισή μνήμη γίνεται αμέσως hardware reserved και δεν δέχεται με την καμμία overclock/xmp profile.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η gigabyte με τρολάρει παρόλο που οι μνήμες μου είναι μέσα στη λίστα με τις QVL μνήμες. Τι φάση;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
32 λεπτά πριν, Piterakos83 είπε

Τα φώτα σας οι γνώστες. Στο σάιτ της Gigabyte για τη συγκεκριμένη μητρική στον τομέα της συμβατότητας με τις μνήμες έχει (μεταξύ άλλων) τα παρακάτω:

RAM.jpg.033dbab540e96c132159d35c5d4ef140.jpg

Οι μνήμες μου είναι οι τελευταίες και έχω 2 dimm-ακια. Τι σημαίνει το SS/DS;

Έχω δοκιμάσει reseat memory, άλλες μνήμες, bios downgrade σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Μέχρι και τον επεξεργαστή ξεκούμπωσα μήπως τυχόν και έχει στραβώσει κάποιο πινάκι.

Το πρόβλημα είναι μόνο όταν τις κουμπώνω σε dual channel slots. Η μισή μνήμη γίνεται αμέσως hardware reserved και δεν δέχεται με την καμμία overclock/xmp profile.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η gigabyte με τρολάρει παρόλο που οι μνήμες μου είναι μέσα στη λίστα με τις QVL μνήμες. Τι φάση;

ss -> single side

ds -> dual side

αναφέρεται σε πόσες μεριές έχει τσιπ η μνήμη. Χειροκίνητα παίρνει να ορίσεις συχνότητα; Αν ναι με απενεργοποιημένο xmp δοκίμασες; Να τις βάλεις 2933 ή 2666;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ναι το δοκίμασα, τα ίδια. Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο η συχνότητα όσο ότι σε dual channel κάνει hardware reserve τη μισή μνήμη χωρίς λόγο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  1. Type msconfig

2. Go under the "Boot" tab

3. Click "Advanced options" button

4. Uncheck "Maximum memory"

Untitled.jpg.17ada8332fecdd94c7f34609884aa5a2.jpg

κοιτάς και αυτό στο bios 
85MgK.png.993bd7da5f5de5ddb08fc992a1845dd7.png

μπορεί να μην εχει igpu αλλα ποτέ δεν ξέρεις τι ενεργοποιείται στο bios shrug_001.gif.30fd034d1fdbbcf9bee73bcdef21afb9.gif 

δες και memory remaping 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

πρέπει να κοιτάξεις τι σου δεσμεύει την μνήμη από το device manager είναι ολόκληρη διαδικασία αλλα απο ότι διάβασα τα ryzen έχουν θέμα με ορισμένα densities στις μνήμες που φτιάχνει η με bios/agesa η με άλλες μνήμες

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.