Προς το περιεχόμενο

Κάθετη πτώση για το bitcoin και την αγορά των κρυπτονομισμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, petasis είπε

Η παραγωγή των καρτών δεν έχει επηρεαστεί σχεδόν καθόλου από την πανδημία:

Mwn4jokjybpk7D2wosKWRe-970-80.png.webp

Η nvidia για παράδειγμα το 2018 έστειλε 33.5 εκ. κάρτες, και το 2020 32.εκ κάρτες, δηλαδή μικρή διαφορά. Άρα η προσφορά είναι σταθερή. Που πήγαν 40 εκ. κάρτες; Όχι σε παιχνίδια. Από το steam:

image.png.b40e6cae0a2c2d06700f2ecd175e9a

Ανύπαρκτες οι κάρτες στα παιχνίδια. Από την άλλη το eth hash rate υπερτριπλασιάστηκε μεταξύ Σεπτεμβρίου 2020 και σήμερα: https://ycharts.com/indicators/ethereum_network_hash_rate

Οπότε μόνο για το eth, οι κάρτες που το παράγουν απλά ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ. Και αυτό αύξησε την ζήτηση για τροφοδοτικά, και άλλα εξαρτήματα.

Και είναι 2 μήνες τώρα, που εξαφανίζονται οι δίσκοι με μεγάλες χωρητικότητες. Μειώθηκε η παραγωγή δίσκων, ή ξεκίνησε αυτό το τσία ή πως το λένε, που προκαλεί την ανωμαλία;

Μην κοροϊδευόμαστε, δεν είναι θέμα παραγωγής, είναι αυτά τα κρύπτο που προκαλούν την παγκόσμια ανωμαλία.

Αδερφέ την εποχή της πανδημιας και του lockdown σε παγκόσμιο επίπεδο αγόρασε υπολογιστή και η κουτσή Μαρία ακόμα και τα 10χρονα. Μπορεί η παραγωγή όπως λες να ήταν η ίδια αλλά η ζήτηση ήταν άνευ προηγουμένου. 

Το gaming αυξήθηκε κατακόρυφα όπως και το mining αλλά και η χρήση υπολογιστή. 

Μην στέκεστε σε αυτό που θέλετε να δείτε, υπήρξε σύμπλεγμα συγκυρίων και οδηγηθηκαμε εκεί που οδηγηθηκαμε. Αν νομίζεις ότι η πανδημία δεν έπαιξε τεράστιο ρόλο επίτρεψε μου να σου πω ότι είσαι λάθος.  Γνωρίζω πολύ καλά το εμπόριο από πρώτο χέρι. 

Ένα προϊόν και εισαγόμενο μάλιστα περνάει από πολλά χέρια για να καταλήξει στα ράφια των καταστημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Αδερφέ την εποχή της πανδημιας και του lockdown σε παγκόσμιο επίπεδο αγόρασε υπολογιστή και η κουτσή Μαρία ακόμα και τα 10χρονα. Μπορεί η παραγωγή όπως λες να ήταν η ίδια αλλά η ζήτηση ήταν άνευ προηγουμένου. 

Το gaming αυξήθηκε κατακόρυφα όπως και το mining αλλά και η χρήση υπολογιστή. 

Μην στέκεστε σε αυτό που θέλετε να δείτε, υπήρξε σύμπλεγμα συγκυρίων και οδηγηθηκαμε εκεί που οδηγηθηκαμε. Αν νομίζεις ότι η πανδημία δεν έπαιξε τεράστιο ρόλο επίτρεψε μου να σου πω ότι είσαι λάθος.  Γνωρίζω πολύ καλά το εμπόριο από πρώτο χέρι. 

Ένα προϊόν και εισαγόμενο μάλιστα περνάει από πολλά χέρια για να καταλήξει στα ράφια των καταστημάτων. 

Θες να πεις ότι μέσα στην πανδημία αγοράσανε 10-16-32 κάρτες γραφικών gamers και όχι κονσόλες οι tablet κτλπ για 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, k_dinos said:

Όλοι λέτε για το Bitcoin...

Υπάρχουν και κάποιοι (σαν εμένα) που δοκίμασαν  να βάλουν στο shiba και έχασαν το 70% πριν αρχίσουν τα tweet του Μusk!
Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε τον 'γκαντέμη' κάθε φορά. αν μπεις με ποσό που αντέχεις να το χάσεις όλα καλά. Γίνεται πιο σοφός.

Εξάλλου όπως λέει το ρητό, αν δεν πουλήσεις, δεν έχεις χάσει (ακόμα)

ΥΓ: Το λέω με ελαφριά καρδιά γιατί έβαλα μόνο 100€ για πλάκα. τώρα αν κάποιος πάρει δάνειο για να παίξει κάτι δεν υπολόγισε καλά...

Καλά έκανες!! ελπίζω να μην πούλησες! κράτα τα και δεν θα χάσεις 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NEKROMA είπε

Θες να πεις ότι μέσα στην πανδημία αγοράσανε 10-16-32 κάρτες γραφικών gamers και όχι κονσόλες οι tablet κτλπ για 

Δεν ξέρω τι εννοείς,  αλλά όσοι νομίζετε ότι οι miners ρευστοποιουν και αγοράζουν 16 κάρτες τον μήνα είστε πολύ μακριά από την πραγματικότητα. 

Το έχω πει πολλές φορές,  απλά ψυχραιμία και σ ένα χρόνο περίπου θα είναι τα πράγματα όπως παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Αδερφέ την εποχή της πανδημιας και του lockdown σε παγκόσμιο επίπεδο αγόρασε υπολογιστή και η κουτσή Μαρία ακόμα και τα 10χρονα. Μπορεί η παραγωγή όπως λες να ήταν η ίδια αλλά η ζήτηση ήταν άνευ προηγουμένου. 

Το gaming αυξήθηκε κατακόρυφα όπως και το mining αλλά και η χρήση υπολογιστή. 

Μην στέκεστε σε αυτό που θέλετε να δείτε, υπήρξε σύμπλεγμα συγκυρίων και οδηγηθηκαμε εκεί που οδηγηθηκαμε. Αν νομίζεις ότι η πανδημία δεν έπαιξε τεράστιο ρόλο επίτρεψε μου να σου πω ότι είσαι λάθος.  Γνωρίζω πολύ καλά το εμπόριο από πρώτο χέρι. 

Ένα προϊόν και εισαγόμενο μάλιστα περνάει από πολλά χέρια για να καταλήξει στα ράφια των καταστημάτων. 

Δεν αγόρασαν υπολογιστές, αγόρασαν λαπτοπς. Για την αύξηση του gaming υπάρχουν στοιχεία; Δηλαδή πόσοι δεν ασχολούνταν με τα παιχνίδια, και είπαν λόγω κοροναιού θα ξεκινήσω παιχνίδια; (Εγώ νομίζω κανείς).

Αντίθετα τα στοιχεία δείχνουν ότι μπήκαν μαζικά άτομα να κάνουν mining.

Αισθάνομαι ότι γίνεται προσπάθεια να μειωθεί η καταστροφή που έχει επιφέρει η εξόρυξη αυτών των πραγμάτων, ενώ κανονικά έπρεπε να είμαστε στα πρόθυρα να κηρυχθούν παράνομα.

Δεν θα έπρεπε να πληρώσουμε οι υπόλοιποι το μάρμαρο επειδή κάποιοι αποφάσισαν να βάλουν 2-3 ηλεκτρικές κουζίνες στο σπίτι και στο γραφείο και να τις καίνε όλη μέρα... Ότι και αν είναι η πιθανή συνέπεια, από αύξηση πληθωρισμού ή ανατιμήσεις στο ρεύμα.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι 10 παιχνιδάδες δεν μπορούν να παίξουν με νέες κάρτες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι λετε αλλα μολις εκανε πραξη η nvidia τους οδηγους να μην κανουν mining γ@@@ το συμπαν

απλα και ξεκαθαρα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kinitos είπε

δεν ξερω τι λετε αλλα μολις εκανε πραξη η nvidia τους οδηγους να μην κανουν mining γ@@@ το συμπαν

απλα και ξεκαθαρα λολ

Ναι αλλά από όσο έχω διαβάσει μια χαρά μπορεί να το παρακάμψει κανείς και να βάλει την προηγούμενη έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φταίνε οι miners για την υπερβολική ζήτηση καρτών. (πως θα μπορουσαμε να το ελέγξουμε άλλωστε;;;) Πιστεύω πως εκει ρίχνουν οι εταιρείες παραγωγής το μπαλάκι για να ανεβάσουν τις τιμές, έτσι απλά.

Και αντε να υποθέσουμε πως ναι, φταίνει οι miners. Εχουμε μια ζητηση +τόσο %. Ε, πάραξε κάρτες και πούλα τες.

Αντιθέτως, χαλιναγωγούν ΟΛΟΙ, την αγορά επειδή μας βρήκαν κορόϊσα, τοσο τους miners οσο και τους gamers! 

Εχουμε και τη δικαιολογία του covid και μειωμένης παραγωγής (που ως ενα σημείο ειναι σωστό) και τσούπ πάρε στο κεφάλι τιμή.

Υ.Γ. βέβαια σε πολλα προιοντα υπαρχουν ανατιμήσεις και περιορισμένο στοκ, δεν ειναι μόνον οι κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν ξέρω τι εννοείς,  αλλά όσοι νομίζετε ότι οι miners ρευστοποιουν και αγοράζουν 16 κάρτες τον μήνα είστε πολύ μακριά από την πραγματικότητα. 

Το έχω πει πολλές φορές,  απλά ψυχραιμία και σ ένα χρόνο περίπου θα είναι τα πράγματα όπως παλιά. 

Δέχεσαι αυτό που δείχνουν τα νούμερα, ότι ο αριθμός των καρτών που εξορύσσουν έχει περίπου τριπλασιαστεί από τον Σεπτέμβριο του 2020;

Επίσης να θυμίσω ότι εμείς έχουμε κορονοιό. Η κίνα έχει ξεμπερδέψει με αυτό από τις αρχές καλοκαιριού του 20. Δεν κατάλαβα να υπάρξει δεύτερο κύμα πανδημίας και lockdown εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, kanesaxo said:

Εχουμε μια ζητηση +τόσο %. Ε, πάραξε κάρτες και πούλα τες.

Δεν είναι τόσο εύκολο αυτό. Θέλει δεκάδες δις σε επενδύσεις και κυρίως χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν είναι τόσο εύκολο αυτό. Θέλει δεκάδες δις σε επενδύσεις και κυρίως χρόνο...

συνφορουμίτα, εγω προσωπικα δε πιστεύω πως εχουν προβλημα με τη αυξηση της παραγωγής λόγω της ζητησης. Απλά ελέω κοβιντ (εκει το ΄ριχνω) εχει καθυστερήσεις τεράστιες ολη η εφοδιαστικη αλυσίδα. Συν, οτι πρέπει να λειτουργουν τα περισσοτερα εργοστάσια με μειωμένο προσωπικό.

Τα ιδια προβλήματα και χειρότερα, υπάρχουν στην αγορά ποδηλάτου. Ουτε αλυσίδα των 20ε μπορείς να βρείς...

12 λεπτά πριν, petasis είπε

Δέχεσαι αυτό που δείχνουν τα νούμερα, ότι ο αριθμός των καρτών που εξορύσσουν έχει περίπου τριπλασιαστεί από τον Σεπτέμβριο του 2020;

Ποιος μας λεει οτι ενα μικρο,μεγαλο,τεραστιο ποσοστό απο αυτους ΔΕΝ είχαν ήδη μια καρτα που mina-ρει; οπότε δεν αγόρασαν αποκλειστικα ΓΙΑ το mining.

Θα ηταν ενδιαφέρον αν γνωρίζαμε πόσα κομματια πουλουσαν και πουλάνε οι εταιρείες. Πράγμα που ΔΕΝ θα μάθουμε ποτέ :)

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, kanesaxo said:

συνφορουμίτα, εγω προσωπικα δε πιστεύω πως εχουν προβλημα με τη αυξηση της παραγωγής λόγω της ζητησης. Απλά ελέω κοβιντ (εκει το ΄ριχνω) εχει καθυστερήσεις τεράστιες ολη η εφοδιαστικη αλυσίδα. Συν, οτι πρέπει να λειτουργουν τα περισσοτερα εργοστάσια με μειωμένο προσωπικό.

Τα ιδια προβλήματα και χειρότερα, υπάρχουν στην αγορά ποδηλάτου. Ουτε αλυσίδα των 20ε μπορείς να βρείς...

Έχεις δει τις επίσημες ανακοινώσεις επενδύσεων από TSMC/Samsung/Hynix? Δεκαδες-εκατοντάδες δις για καινούρια fabs και R&D.

https://www.anandtech.com/show/16593/tsmc-to-spend-100b-on-fabs-and-rd-over-three-years-2nm-arizona-fab-more

https://www.anandtech.com/show/16595/sk-hynix-to-build-106-billion-fab-cluster-800000-wafer-starts-a-month

https://www.anandtech.com/show/16483/samsung-in-the-usa-a-17-billion-usd-fab-by-late-2023

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Ναι αλλά από όσο έχω διαβάσει μια χαρά μπορεί να το παρακάμψει κανείς και να βάλει την προηγούμενη έκδοση

μαλλον δεν επιασες το χιουμορ μιας και ξερω οτι ειναι ακριβως το αναποδο

καμια εταιρεια δεν αφηνει εξω κανεναν πελατη και ειδικα καλο

πουλανε σαν τρελες εκει καρτες δεν παιζει με την καμια να τους αφησουν απεξω ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kinitos είπε

μαλλον δεν επιασες το χιουμορ μιας και ξερω οτι ειναι ακριβως το αναποδο

καμια εταιρεια δεν αφηνει εξω κανεναν πελατη και ειδικα καλο

πουλανε σαν τρελες εκει καρτες δεν παιζει με την καμια να τους αφησουν απεξω ....

E βάλε και καμία φατσούλα για εμάς τους πρωινούς που δεν έχουμε πιει καφέ ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...