Προς το περιεχόμενο

Κάθετη πτώση για το bitcoin και την αγορά των κρυπτονομισμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Aris_ είπε


το ότι ιδιώτες κάνουν συμβόλαια αγοράς προϊόντων τους με αυτα είναι δεσμευτικά μόνο για αυτούς και τους όρους που βάζουν  

Έστω, το point μου είναι ότι το βασικό στοιχείο για να θεωρηθεί κάτι νόμισμα είναι να χρησιμοποιείται για την διενέργεια συναλλαγών, όλα τα υπόλοιπα, τεχνικά και μη έπονται. Αυτήν την στιγμή πήγε να γίνει ένα βήμα, να χρησιμοποιείται δηλαδή ως τέτοιο, και το πήραν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Έστω, το point μου είναι ότι το βασικό στοιχείο για να θεωρηθεί κάτι νόμισμα είναι να χρησιμοποιείται για την διενέργεια συναλλαγών, όλα τα υπόλοιπα, τεχνικά και μη έπονται. Αυτήν την στιγμή πήγε να γίνει ένα βήμα, να χρησιμοποιείται δηλαδή ως τέτοιο, και το πήραν 

Δεν υπήρξε ποτέ τέτοια προσπάθεια γιατί δεν πέρασε το κατώφλι των ιδιωτικών συνδιαλαγων και υπόκειται στην ίδια νομοθεσία με όλα τα άλλα παράγωγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουσαν να αγορασουν κρυπτονομισματα μεσω χρεωστικης καρτας στο binance απο χθες(που ειναι ουσιαστικα σημαινει αμεση αγορα ενω μεταφορα μεσω τραπεζας θελει δυο-τρεις μερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Και πως ξέρεις αν αυτός που στα έλεγε πλούτισε η όχι? Εγώ με μια κάρτα (3090) κατέληξα να βγάλω τα λεφτά της κάρτας στο 5πλάσιο. Το "βγάλω" σε εισαγωγικά, μιας και δεν έχω πουλήσει. Και να κρασάρι εντελώς η αγορά δεν με απασχολεί, καθώς θα ακολουθήσει άλλος κύκλος  1-2-3 χρόνια μετά, όπως γίνεται πάντα. Κύκλο με κύκλο η αγορά γιγαντώνεται, όποιος δεν  κάνει panic sell τα crypto του  βγάζει χρήματα. Οπότε μας τα έλεγες, αλλά και τότε που τα έλεγες  λάθος έκανες, και σήμερα λάθος κάνεις, και αύριο λάθος θα κάνεις

Τα πήρες στα χέρια σου σε ευρώ???

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

κάποιοι φίλοι προσπάθησαν να με κάνουν να ασχοληθώ με το BTC μέσω της ιστοσελίδας nicehash λόγω ότι έχω ισχυρά μηχανήματα AMD και κάρτες γραφικών NVIDIA αλλά μπορώ να πω ότι δεν με έχει ενθουσιάσει το γεγονός παρά ότι κάνει optimize την κάρτα γραφικών ώστε να δουλεύει στο 100% αλλά με χαμηλό συγχρονισμό σε GPU Clock/Memory Clock αλλά και Volt ώστε να μην ψήνεται...και ο λόγος είναι δεν θέλω να την κουράζω για να κερδίσω τι.?

κακά τα ψέματα αυτοί που έχουν θησαυρίσει από το BTC είναι αυτοί που επένδυσαν στις αρχές τους και αυτοί που έχουν χρήμα αυτοί που δεν έχουν χρήματα να επενδύσουν δεν πρόκειται να θησαυρίσουν ποτέ

όπως έγινε με το χρηματιστήριο στην ελλάδα και έχασε κόσμος χρήματα

θα συμβεί και στο BTC κάποια στιγμή

από εκεί και πέρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ που θα σας πω αν το BTC είναι επένδυση ή τζόγος

αυτό θα το πουν αυτοί που έχουν σπουδάσει οικονομικά και έχουν τις γνώσεις/εμπειριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

 

κάποιοι φίλοι προσπάθησαν να με κάνουν να ασχοληθώ με το BTC μέσω της ιστοσελίδας nicehash λόγω ότι έχω ισχυρά μηχανήματα AMD και κάρτες γραφικών NVIDIA αλλά μπορώ να πω ότι δεν με έχει ενθουσιάσει το γεγονός παρά ότι κάνει optimize την κάρτα γραφικών ώστε να δουλεύει στο 100% αλλά με χαμηλό συγχρονισμό σε GPU Clock/Memory Clock αλλά και Volt ώστε να μην ψήνεται...και ο λόγος είναι δεν θέλω να την κουράζω για να κερδίσω τι.?

κακά τα ψέματα αυτοί που έχουν θησαυρίσει από το BTC είναι αυτοί που επένδυσαν στις αρχές τους και αυτοί που έχουν χρήμα αυτοί που δεν έχουν χρήματα να επενδύσουν δεν πρόκειται να θησαυρίσουν ποτέ

όπως έγινε με το χρηματιστήριο στην ελλάδα και έχασε κόσμος χρήματα

θα συμβεί και στο BTC κάποια στιγμή

από εκεί και πέρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ που θα σας πω αν το BTC είναι επένδυση ή τζόγος

αυτό θα το πουν αυτοί που έχουν σπουδάσει οικονομικά και έχουν τις γνώσεις/εμπειριά

Δεν θα θυσαυρισει κανενας απο εδω μεσα ισως ενα 0.01% που απλα σταθηκε τυχερο αλλα γιατι να μην βγαλουμε 2-3-4 χιλιαρικα εφοσον μπορουμε ευκολα και ανεξοδα? Δεν τα βρισκουμε στο δρομο τα χρηματα οποτε γιατι οχι αφου εχουμε ηδη τον εξοπλισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν θα θυσαυρισει κανενας απο εδω μεσα ισως ενα 0.01% που απλα σταθηκε τυχερο αλλα γιατι να μην βγαλουμε 2-3-4 χιλιαρικα εφοσον μπορουμε ευκολα και ανεξοδα? Δεν τα βρισκουμε στο δρομο τα χρηματα οποτε γιατι οχι αφου εχουμε ηδη τον εξοπλισμο?

1-2-3-4-5 χιλιάρικα ευρώ (καθαρό κέρδος)

εγώ προσωπικά το βλέπω δύσκολο ως καθότι άσχετος με το BTC

εξηγούμαι

έχω πάρα πολύ καλές κάρτες γραφικών (στους ισχυρούς υπολογιστές μου) με τις οποίες θα γίνει η δουλειά

αλλά το να κάνω εξόρυξη (παραγωγή) BTC

αυτό ισοδυναμεί με κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας το οποίο έχει κόστος

επίσης θα έχω φθορά υλικού (κάρτες γραφικών) το οποίο επίσης έχει κόστος

και πιθανή άλλη φθορά υλικού λόγω λειτουργίας

αυτά δεν με έχουν πείσει προσωπικά να ασχοληθώ καθώς δεν μου αρέσει να ζορίζω κανένα μηχάνημα στα όρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Τα πήρες στα χέρια σου σε ευρώ???

Αν θέλω τα παίρνω σήμερα. Έχει σημασία?

Και ναι έχω πάρει 4k στο χέρι  και έχω άλλα ~6κ σε κρύπτος με σημερινές τιμές

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

1-2-3-4-5 χιλιάρικα ευρώ (καθαρό κέρδος)

εγώ προσωπικά το βλέπω δύσκολο ως καθότι άσχετος με το BTC

εξηγούμαι

έχω πάρα πολύ καλές κάρτες γραφικών (στους ισχυρούς υπολογιστές μου) με τις οποίες θα γίνει η δουλειά

αλλά το να κάνω εξόρυξη (παραγωγή) BTC

αυτό ισοδυναμεί με κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας το οποίο έχει κόστος

επίσης θα έχω φθορά υλικού (κάρτες γραφικών) το οποίο επίσης έχει κόστος

και πιθανή άλλη φθορά υλικού λόγω λειτουργίας

αυτά δεν με έχουν πείσει προσωπικά να ασχοληθώ καθώς δεν μου αρέσει να ζορίζω κανένα μηχάνημα στα όρια του.

Αν εχεις πολλες καρτες ειναι απολυτα εφικτο. Το ρευμα ειναι λιγο μπροστα σε αυτο που βγαινει το μηνα με το mining. Η φθορα πιστεψε με επειδη ειμαι gamer ειναι πολυ μεγαλυτερη οταν παιζουμε σε mining η καρτα δουλευει χαλαρα χαμηλες θερμοκρασιες και ρευμα. Με μια 5700xt σε 4 μηνες καιγοντας 80 ευρω ρευμα εχω βαλει στην τραπεζα πανω απο 550 ευρω δηλαδη πανω κατω 480 ευρω κερδος καθαρο. Καθε μηνα cashout και ας ανεβει ας πεσει δεν με ενοχλει. Και δουλευω και κανονικα και τον υπολογιστη οσο κανει mining εκτος βαρυ gaming προφανως. Με πολλες καρτες σκεψου το κερδος. Μια απλη 5700xt και εβγαλε τοσα μεγαλυτερες καρτες οπως πχ 3080 θα εβγαζε τα διπλασια. 

 

Προφανως δεν μιλαω για trading εκει παμε σε τζογο εκει χανεις κερδιζεις εχει μεγαλο ρισκο. Οπως και δεν μιλαω να παρεις σημερα καρτα γραφικων με τις τιμες που εχουν. Αλλα αν τις ειχες δεν χανεις τιποτα να τις βαλεις να σκαβουν κατι θα βγαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Εγώ να ρωτήσω ως μη σχετικός : Γιατί οι υπηρεσίες που σχετίζονται με το bc, έχουν θέματα, όπως λέει το άρθρο;

Γιατί οι μισοί τρέξανε πανικόβλητοι να αγοράσουν, ώστε να εκμεταλλευθούν τις χαμηλές τιμές, και οι άλλοι μισοί να πουλήσουν, φοβούμενοι ότι θα χάσουν τα λεφτά τους. Χτές Binance δεν μου πέρναγε την κάρτα, και το βράδυ αναγκάστηκα και αγόρασα μέσω Coinbase (μεγαλύτερη χρέωση). Είχε κρασάρει το σύμπαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

1-2-3-4-5 χιλιάρικα ευρώ (καθαρό κέρδος)

εγώ προσωπικά το βλέπω δύσκολο ως καθότι άσχετος με το BTC

εξηγούμαι

έχω πάρα πολύ καλές κάρτες γραφικών (στους ισχυρούς υπολογιστές μου) με τις οποίες θα γίνει η δουλειά

αλλά το να κάνω εξόρυξη (παραγωγή) BTC

αυτό ισοδυναμεί με κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας το οποίο έχει κόστος

επίσης θα έχω φθορά υλικού (κάρτες γραφικών) το οποίο επίσης έχει κόστος

και πιθανή άλλη φθορά υλικού λόγω λειτουργίας

αυτά δεν με έχουν πείσει προσωπικά να ασχοληθώ καθώς δεν μου αρέσει να ζορίζω κανένα μηχάνημα στα όρια του.

Η κατανάλωση ρεύματος είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που βγάζεις. 400watt τραβάει μια 3090 μαζί με το PC και τις απώλειες σε mining. Mηνιαία βγάζεις  από 300 έως 500 ευρώ. Με φυσιολογικές τιμές στις  κάρτες  και χωρίς το bull run που  έγινε αρχές του έτους, όποιος αγόρασε 3090 και έκανε mining για  4-5μήνες έχει βγάλει την κάρτα. Μαζί με το bull run έχει βγάλει 2-3 κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν εχεις πολλες καρτες ειναι απολυτα εφικτο. Το ρευμα ειναι λιγο μπροστα σε αυτο που βγαινει το μηνα με το mining. Η φθορα πιστεψε με επειδη ειμαι gamer ειναι πολυ μεγαλυτερη οταν παιζουμε σε mining η καρτα δουλευει χαλαρα χαμηλες θερμοκρασιες και ρευμα. Με μια 5700xt σε 4 μηνες καιγοντας 80 ευρω ρευμα εχω βαλει στην τραπεζα πανω απο 550 ευρω δηλαδη πανω κατω 480 ευρω κερδος καθαρο. Καθε μηνα cashout και ας ανεβει ας πεσει δεν με ενοχλει. Και δουλευω και κανονικα και τον υπολογιστη οσο κανει mining εκτος βαρυ gaming προφανως. Με πολλες καρτες σκεψου το κερδος. Μια απλη 5700xt και εβγαλε τοσα μεγαλυτερες καρτες οπως πχ 3080 θα εβγαζε τα διπλασια. 

 

Προφανως δεν μιλαω για trading εκει παμε σε τζογο εκει χανεις κερδιζεις εχει μεγαλο ρισκο. Οπως και δεν μιλαω να παρεις σημερα καρτα γραφικων με τις τιμες που εχουν. Αλλα αν τις ειχες δεν χανεις τιποτα να τις βαλεις να σκαβουν κατι θα βγαλεις.

ναι το παρατήρησα αυτό που λες ότι ρίχνει τα GPU Clock/Memory Clock/Voltage για να δουλεύει 100% Usage η κάρτα γραφικών αλλά με χαμηλή θερμοκρασία

ναι παίζω παιχνίδια στους υπολογιστές

ναι γνωρίζω ότι όσο κάνω mining μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα στον υπολογιστή (αν και συνήθως το αφήνω το βράδυ να κάνει mining με την ησυχία του)

επειδή είσαι από τα μέλη εδώ μέσα που σέβομαι και εκτιμώ την άποψη τους

Θα του ξανά δώσω μια ευκαιρία του BTC συγκεκριμένα αναφέρομαι στο nicehash και στο quick miner ειδικά για κάρτες γραφικών NVIDIA GEFORCE GTX/RTX 

Θα δούμε τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

ναι το παρατήρησα αυτό που λες ότι ρίχνει τα GPU Clock/Memory Clock/Voltage για να δουλεύει 100% Usage η κάρτα γραφικών αλλά με χαμηλή θερμοκρασία

ναι παίζω παιχνίδια στους υπολογιστές

ναι γνωρίζω ότι όσο κάνω mining μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα στον υπολογιστή (αν και συνήθως το αφήνω το βράδυ να κάνει mining με την ησυχία του)

επειδή είσαι από τα μέλη εδώ μέσα που σέβομαι και εκτιμώ την άποψη τους

Θα του ξανά δώσω μια ευκαιρία του BTC συγκεκριμένα αναφέρομαι στο nicehash και στο quick miner ειδικά για κάρτες γραφικών NVIDIA GEFORCE GTX/RTX 

Θα δούμε τι θα γίνει...

Να δωσεις μια ευκαιρια ναι δεν χανεις τιποτα με nicehash παιζω και εγω και ειμαι ευχαριστημενος σε 1 μερα τα χρηματα στην τραπεζα και σταθερα payout καθε 4 ωρες. Οτι βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαστε πλουσιοι δεν θα γινουμε αλλα οτι βγει δεν ειναι ασχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Η κατανάλωση ρεύματος είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που βγάζεις. 400watt τραβάει μια 3090 μαζί με το PC και τις απώλειες σε mining. Mηνιαία βγάζεις  από 300 έως 500 ευρώ. Με φυσιολογικές τιμές στις  κάρτες  και χωρίς το bull run που  έγινε αρχές του έτους, όποιος αγόρασε 3090 και έκανε mining για  4-5μήνες έχει βγάλει την κάρτα. Μαζί με το bull run έχει βγάλει 2-3 κάρτες

Μιας και ανήκεις και εσύ σε αυτούς που σέβομαι και εκτιμώ την άποψη τους σε αυτή την κοινότητα 

Θα το δοκιμάσω

να δούμε πως θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...