Προς το περιεχόμενο

Κάθετη πτώση για το bitcoin και την αγορά των κρυπτονομισμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

 

Μεροκάματο έκανε ίσως η κάρτα γραφικών, ο επεξεργαστής, ο σκληρός δίσκος και η RAM όπου και δεν πληρώθηκαν για την εργασία που έκαναν

 

Lol προτείνω να δημιουργήσουμε τον Σ.Ε.Ρ.Κ.Ε. (Σύνδεσμος Επεξεργαστών Ραμ Καρτών Γραφικών Ελλάδος) για να εργαστούμε για τα δικαιώματα τους και τις σωστές και δίκαιες απολαβές που πρέπει να έχουν.

Επεξ/σία από 3m3Rg3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimtsef είπε

εβγαλες εκατομμυρια και ασχολείσε ακόμα με 3D εκτυπώσεις να φανταστώ ;

ναι και με λέιζερσ αλλα δεν έχω ενημερώσει την υπογραφή μου ;) 

θέλεις να σε βολέψω αγαπητέ μου πελάτη ?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Επίσης πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι η έλλειψη στις κάρτες γραφικών δεν οφείλεται στο mining,  αν γίνει ένα κραχ στο mining σαν επακόλουθο θα έχει μια μείωση στις τιμές των μεταχειρισμένων για μια μικρή περίοδο. 

Χωρίς να παρακολουθώ ιδιαίτερα την αγορά, νομίζω ότι οι ελλείψεις σε διαθεσιμότητα και άρα οι εξωπραγματικές τιμές δεν οφείλονται μόνο (ή πρωτίστως) στο mining, αλλά έχει παίξει κι αυτό το ρόλο του. Τουλάχιστον αν κρίνω από όσα διαβάζω από ανθρώπους που φαίνονται να ασχολούνται με το άθλημα.

Πάει να πει ότι οι gamers που δεν ασχολούνται με cryptocurrency, πιθανώς θα είναι σήμερα πιο ευχαριστημένοι ακόμα κι από τους τραπεζίτες που το πολεμάνε, χωρίς φυσικά να χαίρεται κανένας σώφρων άνθρωπος αν ο γείτονας χάσει την επένδυσή του. Τώρα αν έχω καταλάβει λάθος πάω πάσο. Θα φανεί από τις εξελίξεις.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nzeppos είπε

Χωρίς να παρακολουθώ ιδιαίτερα την αγορά, νομίζω ότι οι ελλείψεις σε διαθεσιμότητα και άρα οι εξωπραγματικές τιμές δεν οφείλονται μόνο (ή πρωτίστως) στο mining, αλλά έχει παίξει κι αυτό το ρόλο του. Τουλάχιστον αν κρίνω από όσα διαβάζω από ανθρώπους που φαίνονται να ασχολούνται με το άθλημα. Πάει να πει ότι οι gamers που δεν ασχολούνται με cryptocurrency πιθανώς θα είναι πιο ευχαριστημένοι σήμερα και από τους τραπεζίτες που το πολεμάνε. Τώρα αν έχω καταλάβει λάθος πάω πάσο. Θα φανεί από τις εξελίξεις.

Σοβαρό mining παιδιά γίνεται με ASICs όχι με κάρτες γραφικών του εμπορίου .. το άθλημα αυτό πέθανε πριν απο μια 4ετία.

Η έλλειψη οφείλεται καθαρά στα εργοστάσια της TSMC (7νμ) που απλά δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση, ειδικά και μετά απο μια μαμημένη διετία λόγω κορονοιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gus8511q είπε

φιλε μου και PS5 εχω και 3080. δεν ειμαι πονεμενος και οικονομικα ειμαι ανετος. Απλα το 99% των τσογαδορων κλαινε τα λεφτα τους και ειναι κριμα να συμβαινουν τετοιες καταστασεις ειδικα σε οικογενειες. Ειναι απλα αισχροκερδια. Τωρα αν εισαι ανηκεις στο 1% χαιρομαι για σενα αλλα λυπαμαι για το υπολοιπο 99%

Ο τζόγος έχει και την χασούρα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Azerothakis είπε

Τώρα και τις καλτσες ΜΕΣΑ! Παμε δυνατα επανατοποθετηση κεφαλαιων!

ΠΙΑΣΕ 1000 bitcoins τωρα που το ξευτιλησαν, να το ανεβασουμε λιγο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsakfot είπε

Σοβαρό mining παιδιά γίνεται με ASICs όχι με κάρτες γραφικών του εμπορίου .. το άθλημα αυτό πέθανε πριν απο μια 4ετία.

Η έλλειψη οφείλεται καθαρά στα εργοστάσια της TSMC (7νμ) που απλά δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση, ειδικά και μετά απο μια μαμημένη διετία λόγω κορονοιού..

Νομίζω η λέξη-κλειδί είναι το "σοβαρό". Αν με τον όρο αυτό εννοούμε τις επενδύσεις πολλών δεκάδων/εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, τις φάρμες, τις ομάδες που έχουν κάνει επάγγελμά τους το mining κλπ, τότε ναι το άθλημα μέσω GPU έχει πεθάνει.

Εμένα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός ή να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) μου φαίνεται ότι πολύς κόσμος αγοράζει 1-10 κάρτες γραφικών για να σκάψει όσο προλαβαίνει, διαφορετικά δεν θα είχαμε όλη αυτή την ιστορία με τη Nvidia και τους περιορισμούς στο mining, τις CPM HX κλπ. Δεν λέω ότι ευθύνεται το mining για τις ελλείψεις, αλλά ότι έχει συμβάλλει σε αυτές. Ελλείψεις θα υπήρχαν και χωρίς το mining, όπως θα υπήρχαν και χωρίς την αυξημένη ζήτηση για container, χωρίς τα προβλήματα με τις θαλάσσιες μεταφορές, τους έξτρα δασμούς κλπ. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nzeppos είπε

Νομίζω η λέξη-κλειδί είναι το "σοβαρό". Αν με τον όρο αυτό εννοούμε τις επενδύσεις πολλών δεκάδων/εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, τις φάρμες, τις ομάδες που έχουν κάνει επάγγελμά τους το mining κλπ, τότε ναι το άθλημα μέσω GPU έχει πεθάνει. Εμένα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός ή να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) μου φαίνεται ότι πολύς κόσμος αγοράζει 1-10 κάρτες γραφικών για να σκάψει όσο προλαβαίνει, διαφορετικά δεν θα είχαμε όλη αυτή την ιστορία με τη Nvidia και τους περιορισμούς στο mining, τις CPM HX κλπ. Δεν λέω ότι ευθύνεται το mining για τις ελλείψεις, αλλά ότι έχει συμβάλλει σε αυτές.

δεν νομίζω αλλά η χειρότερη μόδα είναι το GPU scalping (δλδ. να έχεις διαθέσιμο ένα ευσεβές ποσό στην άκρη και με bots να εξαφανίζεις απο τα καταστήματα ότι GPU απόθεμα βγαίνει - και να το μεταπωλείς) , 

Το GPU scalping δεν σχετίζεται με το mining και δεν ξέρω γιατί το συγχέουν άσχετοι σαν τον καημένο τον @dimtsef

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ο κόσμος βλέπει το "30-40-70κ" και λέει "πωωωω ρε να είχα αγοράσει* 1 bitcoin πριν 10 χρόνια.

Δεν κοιτάνε το ποσοστό κέρδους. Κάποιος που μπήκε 500 ευρώ (η πλειοψηφία meanwhile μπαίνει κάτω απο 100 αλλα τεσπα) στα 30κ, θα τα είχε κάνει 1500 όταν έφτασε τα 60κ. Μια χαρά!!!! αλλά lambo δεν αγοράζεις :)

Η πλειοψηφία πάλι μπαίνει όταν μπαίνει και αν βγάλει τπτ, αν, βγάζει ένα 10-15 (άντε και 30% επειδή έχεις δει τοσα yt βιδεος και ξέρεις... :) ). Ok, έκανες τα 50? 150???. and?

ΥΓ: μια συμβουλή ενός άσχετου. αν έχετε μπει μικροποσά 20-30 ευρώ μην σας τρομάζει αυτό που έγινε και έφτασε 30κ. στην τετοια σας. #HODL

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Ασχολούμαι απο το 14', έχω βγάλει τα λεφτά μου - σε ευρώ εδώ και 2 μήνες (και έχουν γίνει ήδη αυτοκίνητο καινούριο):)

δεν είμαι νιούφης - αλλά σέβομαι και τον άλλον που τώρα ξεκίνησε και μπορεί να έχασε λεφτά ή να έχει πανικοβληθεί με την κατάσταση. χαλαρώστε όλοι οι πονεμένοι με τις GPU και τα PS5 .. 

δεν είπε αυτό βασικά .. τσουβάλιασε όσους ασχολούνται, ότι είναι scalpers - υπεύθυνοι για το global warming - για την άλωση της Κων/πολης.. δεν θέλει πολύ iq

Εντελώς καλοπροαίρετα ρωτάω:

Aν ασχολείσαι με κάτι από το 2014 όπως λες, και είχες 5 bitcoin τότε (σα να λέμε είχες επενδύσει ένα χιλιάρικο, κλάιν μάιν ποσό), η κεφαλαιοποίηση της επένδυσής σου στο peak του πανηγυριού θα έπρεπε να είναι πάνω κάνα 300άρι χιλιάδες.

Εγώ πάντως αν ήμουν στον χώρο 7 χρόνια και το κέρδος μου ήταν μόνο 15-20 χιλιάρικα (εκτός αν αγόρασες κάνα McLaren) θα έψαχνα για σαπούνι και σχοινί...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

δεν νομίζω αλλά η χειρότερη μόδα είναι το GPU scalping (δλδ. να έχεις διαθέσιμο ένα ευσεβές ποσό στην άκρη και με bots να εξαφανίζεις απο τα καταστήματα ότι GPU απόθεμα βγαίνει - και να το μεταπωλείς) , 

Το GPU scalping δεν σχετίζεται με το mining και δεν ξέρω γιατί το συγχέουν άσχετοι σαν τον καημένο τον @dimtsef

Εδώ ναι, θα συμφωνήσουμε. Άλλο το mining που το hardware χρησιμοποιείται σαν εργαλείο για συγκεκριμένο σκοπό και άλλο το scalping, ειδικά όταν το τελευταίο βασίζεται σε bots και πρακτικά αλλοιώνει την αγορά που υποτίθεται θα έπρεπε να είναι ελεύθερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...