Προς το περιεχόμενο

Κάθετη πτώση για το bitcoin και την αγορά των κρυπτονομισμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

To ξέρω, έχω κολλημένους φίλους με τα crypto. Εδώ άτομο είχε αγοράσει Dogecoin κανα 2 μέρες πριν πιάσει ταβάνι αλλά δεν πούλησε....

 

Βασικο ρολο παιζουν το ποσα αγορασε τι κερδος εχασε και αν εχει την υπομονη να περιμενει να ξανα ανεβει. Αν δεν εχει αναγκη χρηματων και απλα θελει να τζογαρει συνετα κρατησε τα νομισματα του. Αν ειχε και δεν πουλησε οταν επιασε ταβανι και αρχισε να πεφτει κακο του κεφαλιου του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Τα πρώτα μου 3 bitcoin τα πούλησα για 800 δολάρια αρχές του 2014 :D

μου τα είχε χαρίσει ένας συνάδελφος στην δουλειά ;)

μετά διάβασα και δεν ξαναέκανα τα ίδια λάθη :D

 

τουλαχιστον εσυ δεν κερασες πιτσες στη δουλεια με 25 btc , οχι εγω ενας απο το χωριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν βαζεις ομως στην εξισωση το μεγαλυτερο ΑΝ που ειναι το αν αυτος που μπηκε πριν 4-5-6 χρονια θα κρατουσε τα νομισματα μεχρι σημερα. Το 99.9% απο μας τους θνητους αν αγοραζε πριν 6 χρονια στα 50 ευρω στα 500 θα το ειχε πουλησει να εισαι σιγουρος. Αυτος που αγορασε στα 500 θα το ειχε πουλησει στα 2000-3000 το πολυ. Ποσοι απο εμας νομιζεις εχουν το σθενος να κρατησουν κατι που αγορασαν 100 ευρω εχει παει στα 5000 ευρω και δεν πηραν τα ευρω να αγορασουν καποιο αγαθο οτιδηποτε? Με το αν λενε κανεις δεν γ....ε. Ετσι ειναι και εδω. 

Μια χαρά, παλι είναι τεραστιο το κερδος(~1000%) στα παραδείγματα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Μια χαρά, παλι είναι τεραστιο το κερδος(~1000%) στα παραδείγματα σου. 

Ναι ειναι και εγω εχω βγαλει αυτο το 1000% δηλαδη 10 φορες πανω και τα πηρα ακομα και 100 φορες πανω που ομως δεν τα πηρα και εχασα χρηματα. Σιγουρα παντως κανεις απο μας δεν θα ειχε btc το 2014 και θα τα κρατουσε μεχρι σημερα. Αυτα τα κανουν αυτοι που παιζουν με δις οποτε δεν τους ενδιαφερει οτι και αν γινει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

τουλαχιστον εσυ δεν κερασες πιτσες στη δουλεια με 25 btc , οχι εγω ενας απο το χωριο

Δεν έχει να κάνει με το αν κέρδισα ή έχασα. όλα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Πρώτον διάβασα και έμαθα για τα cryptos... κερδισμένος

Δεύτερον γνώρισα μια απίστευτη κοινότητα ανθρώπων που ασχολούνται και έκανα φιλίες ... κερδισμένος

Διάβασα technical analysis -  3 καλοκαίρια - scalptαρα - έχασα - κέρδισα , έμαθα .. κερδισμένος

Τώρα για τα εκατομμύρια και τις lambo ποτέ δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός.

έμαθα να βάζω έναν στόχο και να κάθομαι στα αυγά μου ( μετά απο 3 bear markets στο πετσί μου - αισθάνομαι βετεράνος ) :D

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια. Όταν ανεβαίνει θα σκάσει και όταν πέφτει έσκασε. Να είμαστε γεροί χρόνο παρά χρόνο τα ίδια θα λέμε και τα crypto θα ναι μεγαλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsakfot είπε

δεν νομίζω αλλά η χειρότερη μόδα είναι το GPU scalping (δλδ. να έχεις διαθέσιμο ένα ευσεβές ποσό στην άκρη και με bots να εξαφανίζεις απο τα καταστήματα ότι GPU απόθεμα βγαίνει - και να το μεταπωλείς) , 

Το GPU scalping δεν σχετίζεται με το mining και δεν ξέρω γιατί το συγχέουν άσχετοι σαν τον καημένο τον @dimtsef

Υπάρχει μια συσχέτιση με το mining.
Πιθανόν οι scalpers θέλουν να τις μοσχοπουλήσουν και σε miners που χρησιμοποιούν gpu.
Πιθανόν κάποιοι scalpers είναι ταυτόχρονα και miners.
Υπάρχει βέβαια και αυτό που αναφέρει ο @nzeppos

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Νομίζω η λέξη-κλειδί είναι το "σοβαρό". Αν με τον όρο αυτό εννοούμε τις επενδύσεις πολλών δεκάδων/εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, τις φάρμες, τις ομάδες που έχουν κάνει επάγγελμά τους το mining κλπ, τότε ναι το άθλημα μέσω GPU έχει πεθάνει.

Εμένα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός ή να με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) μου φαίνεται ότι πολύς κόσμος αγοράζει 1-10 κάρτες γραφικών για να σκάψει όσο προλαβαίνει, διαφορετικά δεν θα είχαμε όλη αυτή την ιστορία με τη Nvidia και τους περιορισμούς στο mining, τις CPM HX κλπ. Δεν λέω ότι ευθύνεται το mining για τις ελλείψεις, αλλά ότι έχει συμβάλλει σε αυτές. Ελλείψεις θα υπήρχαν και χωρίς το mining, όπως θα υπήρχαν και χωρίς την αυξημένη ζήτηση για container, χωρίς τα προβλήματα με τις θαλάσσιες μεταφορές, τους έξτρα δασμούς κλπ. 

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Εδώ ναι, θα συμφωνήσουμε. Άλλο το mining που το hardware χρησιμοποιείται σαν εργαλείο για συγκεκριμένο σκοπό και άλλο το scalping, ειδικά όταν το τελευταίο βασίζεται σε bots και πρακτικά αλλοιώνει την αγορά που υποτίθεται θα έπρεπε να είναι ελεύθερη.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εγώ βλέπω πτώση 50%, κάτι που σίγουρα ενισχύει την άποψη μου ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι καθαρά για τζόγο και τίποτα άλλο και σίγουρα δεν γίνεται να αντικαταστήσει σκληρά νομίσματα (ευρώ δολάριο ελβετικό φράγκο κλπ)

Το μόνο που εύχομαι είναι όσοι έχουν παίξει να έχουν βάλει μικρά ποσά και απλά να κλαίγονται για κανα 100ρικο

Είναι τζόγος υπό το σκεπτικό ότι το κεφάλαιο που επένδυσες σε bitcoin είναι εξαρχής χρήματα χαμένα.
Αν η επένδυσή σου αποδώσει θα είναι γιατί σε ευνόησε η συγκυρία και το timing (δεν πιστεύω στην τύχη και στον παράγοντα τύχη που πολλοί επικαλούνται).

 

2 ώρες πριν, litoslitos είπε

Τώρα πραγματικά χωρίς να χρειάζεται να αναλύσω το θέμα οχι οτι με ενδιαφέρει κιόλας το Crypto-Trading. Εγώ αναγκαστικά ασχολήθηκα με τα Crypto μονο και μόνο οτι πουλάω NFT και αναγκαστικά πληρώνομαι με crypto, τα οποία μερικά γίναν trade, μερικά cashout και τελοσπαντων αφου ειναι side project δε με απασχολει και πολυ. Απλα αυτό που θέλω να πω στα άτομα που περιμένουν 1,2,5 η 10 χρόνια για να πουν "ΦΟΥΣΚΑ ΗΤΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΕΛΕΓΑ" υπάρχει μια παροιμια που λέει Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας. 

Η θεωρία της φούσκας ενισχύεται περισσότερο από την αστάθεια που το περιβάλλει ως επένδυση και όχι τόσο από την ημιμάθεια.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει χαρακτηριστικά παρόμοια με αυτά μιας επένδυσης υψηλού ρίσκου, αλλά ταυτόχρονα είναι και πιο σύνθετο.

2 ώρες πριν, petasis είπε

Υπάρχουν στοιχεία που στηρίζουν αυτή την θέση; Γιατί εγώ είμαι της άποψης ότι το mining είναι η πηγή παγκόσμιας αναστάτωσης. Ξεκίνησε από τις κάρτες, πέρασε στα τροφοδοτικά, πλέον στους δίσκους όλων των τύπων, και σε λίγο στις τηλεοράσεις και συναφή. Όλοι θέλουν μερίδιο από την πίτα της αισχροκέρδιας.

Δυστυχώς, αυτός είναι και ο λόγος που στο τέλος πάλι πλουτίζουν οι λίγοι.

1 ώρα πριν, coffeex είπε

To ξέρω, έχω κολλημένους φίλους με τα crypto. Εδώ άτομο είχε αγοράσει Dogecoin κανα 2 μέρες πριν πιάσει ταβάνι αλλά δεν πούλησε....

Αυτό το λάθος κάνουνε και όσοι παίζουν χρηματιστήριο. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί υπάρχουν εγκλωβισμένοι.

Επεξ/σία από svartevarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηξερα παλια πολλα χρονια πριν εναν παπατζη μου ειχε πει ενα ρητο, ο πινων μεθα και ο παιζων χανει.

Αυτο που μου ειχε κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι πως ερχοταν κοσμος και τον ρωτουσε ρε φιλε πως το παιζουμε αυτο;

Η απαντηση του ηταν οσα ποιο πολλα λεφτα βαλεις τοσα ποιο πολλα λεφτα θα σου παρω και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου φωναζε βαλτε πολλα να παρω πολλα.

Ο καθε λογικος ανθρωπος θα περιμενε να εφευγαν ολοι τρεχοντας. Σε αντιθεση μεχρι και ξυλο επεφτε γιατι καποιοι δεν μπορουσαν να παιξουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λέτε για το Bitcoin...

Υπάρχουν και κάποιοι (σαν εμένα) που δοκίμασαν  να βάλουν στο shiba και έχασαν το 70% πριν αρχίσουν τα tweet του Μusk!
Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε τον 'γκαντέμη' κάθε φορά. αν μπεις με ποσό που αντέχεις να το χάσεις όλα καλά. Γίνεται πιο σοφός.

Εξάλλου όπως λέει το ρητό, αν δεν πουλήσεις, δεν έχεις χάσει (ακόμα)

ΥΓ: Το λέω με ελαφριά καρδιά γιατί έβαλα μόνο 100€ για πλάκα. τώρα αν κάποιος πάρει δάνειο για να παίξει κάτι δεν υπολόγισε καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ηξερα παλια πολλα χρονια πριν εναν παπατζη μου ειχε πει ενα ρητο, ο πινων μεθα και ο παιζων χανει.

Αυτο που μου ειχε κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι πως ερχοταν κοσμος και τον ρωτουσε ρε φιλε πως το παιζουμε αυτο;

Η απαντηση του ηταν οσα ποιο πολλα λεφτα βαλεις τοσα ποιο πολλα λεφτα θα σου παρω και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου φωναζε βαλτε πολλα να παρω πολλα.

Ο καθε λογικος ανθρωπος θα περιμενε να εφευγαν ολοι τρεχοντας. Σε αντιθεση μεχρι και ξυλο επεφτε γιατι καποιοι δεν μπορουσαν να παιξουν.

Συμμορία ήταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ηξερα παλια πολλα χρονια πριν εναν παπατζη μου ειχε πει ενα ρητο, ο πινων μεθα και ο παιζων χανει.

Αυτο που μου ειχε κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι πως ερχοταν κοσμος και τον ρωτουσε ρε φιλε πως το παιζουμε αυτο;

Η απαντηση του ηταν οσα ποιο πολλα λεφτα βαλεις τοσα ποιο πολλα λεφτα θα σου παρω και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου φωναζε βαλτε πολλα να παρω πολλα.

Ο καθε λογικος ανθρωπος θα περιμενε να εφευγαν ολοι τρεχοντας. Σε αντιθεση μεχρι και ξυλο επεφτε γιατι καποιοι δεν μπορουσαν να παιξουν.

Έτσι είναι και όπως λέει μια μεγάλη μορφή στη Ψυρρή: Κορόιδα; Ένα πεθαίνει, δέκα γεννιούνται...

ΟΠΑΠ - ΖΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ - ΧΑΣΕ ΤΗ ΖΩΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Όλοι λέτε για το Bitcoin...

Υπάρχουν και κάποιοι (σαν εμένα) που δοκίμασαν  να βάλουν στο shiba και έχασαν το 70% πριν αρχίσουν τα tweet του Μusk!
Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε τον 'γκαντέμη' κάθε φορά. αν μπεις με ποσό που αντέχεις να το χάσεις όλα καλά. Γίνεται πιο σοφός.

Εξάλλου όπως λέει το ρητό, αν δεν πουλήσεις, δεν έχεις χάσει (ακόμα)

ΥΓ: Το λέω με ελαφριά καρδιά γιατί έβαλα μόνο 100€ για πλάκα. τώρα αν κάποιος πάρει δάνειο για να παίξει κάτι δεν υπολόγισε καλά...

Έβαλα 50 ευρώ σε ένα νόμισμα πριν 3 μήνες από χρήματα που έκανα mining το 2017 είχα κάψει 10 ευρώ περίπου ρεύμα. Σε 40 μέρες έγιναν 1400 ευρώ 10 ευρώ του 2017 δηλαδή έγιναν 1400. Πήρα τα 300 στην τσέπη σε ευρω και τα άλλα τώρα αξίζουν 100 ευρώ γιατί έπεσε. Έχασα 1000 ευρώ η κέρδισα 300? Επειδή έχω υγεία λέω ότι κέρδισα 300 και καλή καρδιά. Αυτοί που παίζουν δικά τους χρήματα δουλεμένα με το μεροκάματο η περνουν δάνεια για να παίξουν και μετά τα χάνουν και κλαίνε κακό του κεφαλιού τους δεν βγαίνουν έτσι τα χρήματα. Ούτε lambo θα επερνα αν είχα εκατομμύρια ούτε θα άλλαζα κάτι. Απλά δεν θα είχα το άγχος πως θα πάει η κανονική μου δουλειά μου η πόσο θα με πάρει η εφορία ούτε lambo ούτε πισίνες κτλ χαζομάρες. Δεν βρίσκεται εκεί η ευτυχία. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πρέπει να το καταλάβετε ότι τα κρυπτονομισματα στη πορεία μεταλλάχτηκαν και πλέον δεν εξυπηρετούν τον σκοπό για τον οποιον δημιουργήθηκαν , από τι στιγμή που έχει γίνει χρηματιστήριο και τζόγος είναι σαν τι μάνα στα χαρτιά , κέρδος σίγουρο βγάζουν μονο τα ανταλλακτήρια , για τους υπολοιπους λογικό είναι ότι όταν κάποι κερδίζουν χρήματα , κάποιοι άλλοι θα χάσουνε , δεν γίνετε να κερδίζουνε όλοι , τα 150 εκατομμύρια που έβγαλε ο Musk και ο κάθε Musk σε λιγες μερες κάποιος άλλος θα τα κλάψει γιατί θα λείπουνε από το ταμείο 

19 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Όλοι λέτε για το Bitcoin...

Υπάρχουν και κάποιοι (σαν εμένα) που δοκίμασαν  να βάλουν στο shiba και έχασαν το 70% πριν αρχίσουν τα tweet του Μusk!
Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε τον 'γκαντέμη' κάθε φορά. αν μπεις με ποσό που αντέχεις να το χάσεις όλα καλά. Γίνεται πιο σοφός.

Εξάλλου όπως λέει το ρητό, αν δεν πουλήσεις, δεν έχεις χάσει (ακόμα)

ΥΓ: Το λέω με ελαφριά καρδιά γιατί έβαλα μόνο 100€ για πλάκα. τώρα αν κάποιος πάρει δάνειο για να παίξει κάτι δεν υπολόγισε καλά...

σοβαρό νόμισμα βρήκες και εσύ να ποντάρεις , από τα 200+ νομίσματα που υπάρχουν αυτά που αξίζει να επενδύσεις τα μετράς στα δάχτυλα ενός χεριού , τα υπόλοιπα είτε είναι scam είτε δεν προσφέρουνε τίποτα μακροπρόθεσμα αν τα μελετήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καμια γνωση με crypto αλλα εχω μια απορια, λιγες μερες μετα την ανακοινωση της tesla οτι αναστελλει αγορες οχηματων μεσω bitcoin, ειχαν καμια εσωτερικη πληροφορηση για το τι θα επακολουθουσε η λειτουργησε καταλυτικα απαξιωνοντας στα ματια των αγορων κοινως χειραγωγηθηκε τινα με τετοιον τροπο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...