Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου μέχρι 13,000 ευρώ


vraskil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vraskil είπε

Αξιόπιστο μοτέρ αν του έχεις φερθεί σωστά. Σε πολλά τρίζει η οροφή. Μεγάλη κατανάλωση, υψηλά τέλη, ακριβά service. Το παραθέτω ως εξαίρεση, επειδή είναι ένα μοντέλο που μου αρέσει από παλιά.

Ωραίο το slk. Σαν αμάξι γενικά. 

Βέβαια αν αυτό είναι full extra όπως λέει ο τύπος εγώ ειμαι αστροναύτης. 

Πέρα από το airscarf, όλα τα άλλα είναι βασικός εξοπλισμός. 

Ακόμα και οι ζάντες aftermarket amg look είναι. Οπότε μακριά από ψεύτες. 

Γενικά να τσεκάρετε πολύ καλά την περιγραφή του πωλητή, και να ψάχνετε τι ισχύει για το εκάστοτε αμάξι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ γνωρίζεις καλύτερα και η απόφαση δική σου . Και ξέρω πως δεν σε βοηθώ στην ερώτησή σου. Αλλά  με κάτω από 13Κ αγοράζεις καινούργιο Opel Corsa να μπεις μέσα και να μυρίζει καινούργιο. Θες να πάρεις μεταχειρισμένο με τα ίδια χρήματα απλά για να έχεις καλύτερο εξοπλισμό και αυτόματο σασμάν. Πίστεψε με, είμαι παθών, την διαφορά στη τιμή του μεταχειρισμένου που θα πάρεις από ένα ίδιο καινούργιο θα την πληρώσεις και με το παραπάνω σε βλάβες και καινούργιο αυτοκίνητο δεν θα έχεις ποτέ. Μην πιστεύεις στο μύθο του προσεγμένου σα καινούργιο μεταχειρισμένου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kikos7 είπε

Εσύ γνωρίζεις καλύτερα και η απόφαση δική σου . Και ξέρω πως δεν σε βοηθώ στην ερώτησή σου. Αλλά  με κάτω από 13Κ αγοράζεις καινούργιο Opel Corsa να μπεις μέσα και να μυρίζει καινούργιο. Θες να πάρεις μεταχειρισμένο με τα ίδια χρήματα απλά για να έχεις καλύτερο εξοπλισμό και αυτόματο σασμάν. Πίστεψε με, είμαι παθών, την διαφορά στη τιμή του μεταχειρισμένου που θα πάρεις από ένα ίδιο καινούργιο θα την πληρώσεις και με το παραπάνω σε βλάβες και καινούργιο αυτοκίνητο δεν θα έχεις ποτέ. Μην πιστεύεις στο μύθο του προσεγμένου σα καινούργιο μεταχειρισμένου.... 

Πολύ σωστό αυτό που λες όπως και αυτό που λέει ο φίλος από πάνω. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο ψάξιμο αλλά και πάλι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Είμαι και εγώ υπέρ του καινούργιου αυτοκινήτου γενικά αλλά όσο πάει οι τιμές ανεβαίνουν. Το νέο Polo που θα πωλείται και στην χώρα μας σε μερικούς μήνες, ξεκινάει από 20,175 ευρώ στην Γερμανία! Και όλα αυτά για ένα Polo με 5 ταχύτητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vraskil είπε

Πολύ σωστό αυτό που λες όπως και αυτό που λέει ο φίλος από πάνω. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο ψάξιμο αλλά και πάλι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Είμαι και εγώ υπέρ του καινούργιου αυτοκινήτου γενικά αλλά όσο πάει οι τιμές ανεβαίνουν. Το νέο Polo που θα πωλείται και στην χώρα μας σε μερικούς μήνες, ξεκινάει από 20,175 ευρώ στην Γερμανία! Και όλα αυτά για ένα Polo με 5 ταχύτητες!

Ηλεκτρικα παραθυρα εχει?

Αφου πανε ολοι και αγοραζουν απο τους Γερμανους τους εχουμε κανει μαγκες, 8 στα 10 αυτοκινητα ειναι γερμανκα

Απο ενα καλουπι βγαζουν το ιδιο μοντελο σε 10 μαρκες και αν τα δεις δεν ξεχωριζεις ποιο ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vraskil είπε

Πολύ σωστό αυτό που λες όπως και αυτό που λέει ο φίλος από πάνω. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο ψάξιμο αλλά και πάλι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Είμαι και εγώ υπέρ του καινούργιου αυτοκινήτου γενικά αλλά όσο πάει οι τιμές ανεβαίνουν. Το νέο Polo που θα πωλείται και στην χώρα μας σε μερικούς μήνες, ξεκινάει από 20,175 ευρώ στην Γερμανία! Και όλα αυτά για ένα Polo με 5 ταχύτητες!

Το νέο polo facelift ξεκινάει στη Γερμανία κάτω από 16 χιλιάρικα,οχι τα 20 που λες. Ψαξτο σε γερμανικά sites. 

 

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Ηλεκτρικα παραθυρα εχει?

Αφου πανε ολοι και αγοραζουν απο τους Γερμανους τους εχουμε κανει μαγκες, 8 στα 10 αυτοκινητα ειναι γερμανκα

Απο ενα καλουπι βγαζουν το ιδιο μοντελο σε 10 μαρκες και αν τα δεις δεν ξεχωριζεις ποιο ειναι 

Δεν σε υποχρεώνει κανένας τι αμάξι να πάρεις. Όταν κάτι είναι καλό, πουλάει.

Όλα τα άλλα ειναι κολλημένες ιδεοληψίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Ηλεκτρικα παραθυρα εχει?

Αφου πανε ολοι και αγοραζουν απο τους Γερμανους τους εχουμε κανει μαγκες, 8 στα 10 αυτοκινητα ειναι γερμανκα

Απο ενα καλουπι βγαζουν το ιδιο μοντελο σε 10 μαρκες και αν τα δεις δεν ξεχωριζεις ποιο ειναι 

Όντως δεν έχουν χαρακτήρα αυτά τα μικρά Γερμανικά.

7 ώρες πριν, xsterg είπε

το ibiza με dsg γιατι δεν το συζητας?

Το συζητάω αλλά βλέπω στον τιμοκατάλογο την πρώτη έκδοση με DSG Style 110hp να κοστίζει 17,590. Μέχρι πρόσφατα υπήρχε η πιο βασική έκδοση Reference DSG 115 με 13,990 αλλά τώρα δεν την βρίσκω.

5 ώρες πριν, jmmys είπε

Το νέο polo facelift ξεκινάει στη Γερμανία κάτω από 16 χιλιάρικα,οχι τα 20 που λες. Ψαξτο σε γερμανικά sites. 

 

Δεν σε υποχρεώνει κανένας τι αμάξι να πάρεις. Όταν κάτι είναι καλό, πουλάει.

Όλα τα άλλα ειναι κολλημένες ιδεοληψίες. 

Το νέο Polo, 5 ταχύτητες, έκδοση Life, 95 άλογα κοστίζει 20,175. Αυτό με τα 80 άλογα έκδοση Polo κοστίζει 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ένα αμαξι από τι τιμή ξεκινάει, αναφέρεσαι πάντα στην πιο μικρή έκδοση. 

Αν σου φαίνεται ακριβό, πάρε ένα κορεάτικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, jmmys είπε

Όταν λες ένα αμαξι από τι τιμή ξεκινάει, αναφέρεσαι πάντα στην πιο μικρή έκδοση. 

Αν σου φαίνεται ακριβό, πάρε ένα κορεάτικο. 

Σε κάθε περίπτωση το καινούργιο αυτόματο Polo με 95 άλογα ξεκινάει από 21,770. Που σημαίνει ότι είναι πιο ακριβό από το αυτόματο Golf με 110 άλογα (21,710)!  Και επειδή με ενδιαφέρουν μόνο τα αυτόματα ποια είναι η γνώμη σας για i10 με 12,500; Το ρομποτικό αυτόματο θα είναι πολύ κακό; Σίγουρα είναι πιο μικρό από αυτό που θέλω και δεν είναι ευρωπαϊκό αλλά φαίνεται καλή περίπτωση.

Επεξ/σία από vraskil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2021 στις 3:46 ΜΜ, jmmys είπε

Ωραίο το slk. Σαν αμάξι γενικά. 

Βέβαια αν αυτό είναι full extra όπως λέει ο τύπος εγώ ειμαι αστροναύτης. 

Πέρα από το airscarf, όλα τα άλλα είναι βασικός εξοπλισμός. 

Ακόμα και οι ζάντες aftermarket amg look είναι. Οπότε μακριά από ψεύτες. 

Γενικά να τσεκάρετε πολύ καλά την περιγραφή του πωλητή, και να ψάχνετε τι ισχύει για το εκάστοτε αμάξι. 

Αυτό το full extra στις ελληνικές αγγελίες άλλο πράγμα. Λένε full extra και πολλές φορές δεν εχει καν δερμάτινο εσωτερικό, ηλιοροφή σχεδόν ποτέ. Πείτε με πολλά έξτρα... Σε Μερσεντέs full extra σημαινει 30-40k πάνω της βασικής τιμής.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adi32 είπε

Γελάνε και τα λουκάνικα Φρανκφούρτης 

Για κάποιο λόγο ξεκινάνε από την Life σειρά. Το golf ξεκινα απο την basic, και σαν αποτελεσμα το golf ειναι πιο φτηνο απο το Polo. Oτι πιο περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vraskil είπε

Όντως δεν έχουν χαρακτήρα αυτά τα μικρά Γερμανικά.

Το συζητάω αλλά βλέπω στον τιμοκατάλογο την πρώτη έκδοση με DSG Style 110hp να κοστίζει 17,590. Μέχρι πρόσφατα υπήρχε η πιο βασική έκδοση Reference DSG 115 με 13,990 αλλά τώρα δεν την βρίσκω.

Το νέο Polo, 5 ταχύτητες, έκδοση Life, 95 άλογα κοστίζει 20,175. Αυτό με τα 80 άλογα έκδοση Polo κοστίζει 16.

20+ χιλιάρικα για 5τάχυτο και 95 άλογα Polo, ΕΛΕΟC.
 

Επίσης σε Σουηδία δεν το διαθέτουν πια.
Μόνο golf και πάνω από συμβατικούς κινητήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ αυτών ποιό είναι το value for money;

Sandero Streetway CVT 1,0 90: 15,580

C3 EAT6 1,2 110: 16,900

Ibiza DSG 1,0 110: 17,590

Corsa EAT 8 1,2 100 Corsa Edition: 17,780, 18700 GS 1,2 με 130hp

Clio CVT 1,0 90 Expression: 18,835

Fiesta DCT 7 Connected 1,0 125: 18,975

208 EAT8 active plus 1,2 100: 19,100

Leon DSG 1,0 110: 21,490 

Golf DSG 1,0 110: 21,710

Polo DSG facelift 1,0 95: 21,770

Mini Steptronic One 1,5 102: 22,000

A1 DSG 1,0 110: 23,189

Επεξ/σία από vraskil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vraskil είπε

Μεταξύ αυτών ποιό είναι το value for money;

Sandero Streetway CVT 1,0 90: 15,580

C3 EAT6 1,2 110: 16,900

Ibiza DSG 1,0 110: 17,590

Corsa EAT 8 1,2 100 Corsa Edition: 17,780, 18700 GS 1,2 με 130hp

Clio CVT 1,0 90 Expression: 18,835

Fiesta DCT 7 Connected 1,0 125: 18,975

208 EAT8 active plus 1,2 100: 19,100

Leon DSG 1,0 110: 21,490 

Golf DSG 1,0 110: 21,710

Polo DSG facelift 1,0 95: 21,770

Mini Steptronic One 1,5 102: 22,000

A1 DSG 1,0 110: 23,189

Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω ξεχωριστά για κάθε μοντέλο αλλά θα σου πω αυτό

Αν θέλεις αξιοπιστία στο κιβώτιο  από την παραπάνω λίστα θα κοιτάξεις μόνο τα CVT και τα EAT8

Αν θέλεις να έχει και ωραία αίσθηση το κιβώτιο θα κοιτάξεις μόνο το EAT8 που είναι με μετατροπέα ροπής

Βέβαια από τα 13.000 έφτασες στα 23.000€ με το A1

Αν είναι να δώσεις τόσα πες να κάνουμε προτάσεις με αυτό το budget

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...