Προς το περιεχόμενο

πεταει την 5η ταχυτητα σε toyota corolla ετους 1991


johnmegarythmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Toυλάχιστον γυαλίζει το χρωμα!!!!!!!!!!!!1

Αν δεν μας δουλευεις τότε είστε επικίνδυνοι ,απορώ πως δεν το καταλαβαίνετε!! 

Δεν κοιτάει τον δρόμο για να δενει με το χταπόδι τον λεβιέ!!!Τι άλλο θα ακούσουμε!!!!!!!!!!!!

μην το κατακρινεις παντως δεν το λεω για κακο αλλα το αμαξι δουλευει κανουμε μακρυνα ταξιδια χωρις αλλα θεματα. Εγω ζητησα βοηθεια για να ξερω και οντως με βοηθησατε παρα πολυ , ευχαριστω παρα πολυ ολους!. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

μην το κατακρινεις παντως δεν το λεω για κακο αλλα το αμαξι δουλευει κανουμε μακρυνα ταξιδια χωρις αλλα θεματα. Εγω ζητησα βοηθεια για να ξερω και οντως με βοηθησατε παρα πολυ , ευχαριστω παρα πολυ ολους!. 

Τι να μην κατακρίνω;

Δεν καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι να μην κατακρίνω;

Δεν καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι;

 

ναι ειναι αλλα και παλι το κανει τοσο γρηγορα που δεν χανει το ελενχο του αμαξιου , εξαλλου τοσα χρονια το κανει εμενα μου φαινεται πολυ ζορικο να το κανω οποτε , οποτε το οδηγω παω με την 4η , με φοβιζει οταν πεταει την 5η  και επειδη το αμαξι δεν ειναι δικο μου το αποφευγω. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toyota ρε!

Δε σπάει, δε χαλάει...βάζεις βενζίνα και πάει!

Μην τους ακούς @johnmegarythmos!

Κράζουν γιατί δεν ξέρουν από ποιότητα Toyota!

Σκάνε από τη ζήλια...που είναι αναγκασμένοι να αλλάζουν αμάξι κάθε 5-10 χρόνια μην πουληθούν στα συνεργεία!

Μια χαρά είναι το χταπόδι...σιγά μην κάνουμε πλούσιο τον κάθε μηχανικό που θα κοιτάει να σου πάρει όσα γλύτωσε ο πατέρας σου από όταν το πήρε μέχρι σήμερα!

Λόγικα θα βγάλει άνετα άλλα τόσα χρόνια στους δρόμους!

 

ΥΓ. Που να έρθει και η Παρασκευή!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε φωτο με λάστιχακι φίλε σε όλες τις πλατφόρμες και μια ωριμη συζήτηση με τον πατέρα σου για το ότι πρότιμας fiat αντί Toyota ..μετά θα πάρεις άλλο αμάξι με τόσα κλικ που θα πάρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Toyota ρε!

Δε σπάει, δε χαλάει...βάζεις βενζίνα και πάει!

Μην τους ακούς @johnmegarythmos!

Κράζουν γιατί δεν ξέρουν από ποιότητα Toyota!

Σκάνε από τη ζήλια...που είναι αναγκασμένοι να αλλάζουν αμάξι κάθε 5-10 χρόνια μην πουληθούν στα συνεργεία!

Μια χαρά είναι το χταπόδι...σιγά μην κάνουμε πλούσιο τον κάθε μηχανικό που θα κοιτάει να σου πάρει όσα γλύτωσε ο πατέρας σου από όταν το πήρε μέχρι σήμερα!

Λόγικα θα βγάλει άνετα άλλα τόσα χρόνια στους δρόμους!

 

ΥΓ. Που να έρθει και η Παρασκευή!

το ιδιο λεει και ο πατερας μου για την toyota οπως και ο θειος μου που μονο toyota εχουνε ! αν και εγω δεν την συμπαθησα την toyota την θεωρουσα οχι νεανικη για τα νεα ατομα για αυτο μου αρεσε η φιατ απο την αλλη πολλα θεματα και προβληματα το φιατ uno 45 που εγω εχω και οδηγω μοντελο του 1989, αλλα καμια σχεση τα φρενα τις toyota corolla με το fiat uno 45 αλλα και το τιμονι του φιατ πουπουλο και ελαφρυ ενω της toyota βαρυ. Αμαξι δεν μπορεις να αλλαξεις διοτι δουλευει θα πεταξεις κατι που δεν μπορεις να το φτιαξεις ή δεν αξιζει αλλιως το κρατας αυτην ειναι η γνωμη μου , εξαλλου δεν ξερει κανενας τι μεταχειρισμενο αυτοκινητο που θα παρει απο τι ειχε πριν ή τι εχει βγαλει πριν το αγορασει μετα, επισης δεν μπροεις να παρεις δανειο για να παρεις ενα αμαξι καινουργιο για αυτο και δεν παιρνει ευκολα κανενας  καινουργιο αμαξι μονο καποια ατομα που εχουνε συνηθησει να παιρνουνε δανεια και ακομα ξεχρεωνουνε το αμαξι τους . 

1 λεπτό πριν, sarakats85 είπε

Ανέβασε φωτο με λάστιχακι φίλε σε όλες τις πλατφόρμες και μια ωριμη συζήτηση με τον πατέρα σου για το ότι πρότιμας fiat αντί Toyota ..μετά θα πάρεις άλλο αμάξι με τόσα κλικ που θα πάρεις..

ο καθενας μπορει να κοροειδευει οσο θελει , η προσωπικη μου γνωμη ειναι αυτη ενα toyota δεν το αγοραζεις ευκολα και ακομα και μεταχειρισμενο επισης τα ανταλλακτικα του ειναι πιο ακριβα ενω σε φιατ ειναι πιο προσιτα τα αμαξια μεταχειρισμενα παντα και τα ανταλλακτικα πιο προσιτα ακομα και σε μαντρα μεταχειρισμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί και ο συνοδηγός να κρατάει την 5η για να μην βγαίνει. Το λέει και η λέξη συν-οδηγός

Το επόμενο θέμα που θα ανοίξεις θα ναι για renault 5? 2cv? 

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

το ιδιο λεει και ο πατερας μου για την toyota οπως και ο θειος μου που μονο toyota εχουνε ! αν και εγω δεν την συμπαθησα την toyota την θεωρουσα οχι νεανικη για τα νεα ατομα για αυτο μου αρεσε η φιατ απο την αλλη πολλα θεματα και προβληματα το φιατ uno 45 που εγω εχω και οδηγω μοντελο του 1989, αλλα καμια σχεση τα φρενα τις toyota corolla με το fiat uno 45 αλλα και το τιμονι του φιατ πουπουλο και ελαφρυ ενω της toyota βαρυ. Αμαξι δεν μπορεις να αλλαξεις διοτι δουλευει θα πεταξεις κατι που δεν μπορεις να το φτιαξεις ή δεν αξιζει αλλιως το κρατας αυτην ειναι η γνωμη μου , εξαλλου δεν ξερει κανενας τι μεταχειρισμενο αυτοκινητο που θα παρει απο τι ειχε πριν ή τι εχει βγαλει πριν το αγορασει μετα, επισης δεν μπροεις να παρεις δανειο για να παρεις ενα αμαξι καινουργιο για αυτο και δεν παιρνει ευκολα κανενας  καινουργιο αμαξι μονο καποια ατομα που εχουνε συνηθησει να παιρνουνε δανεια και ακομα ξεχρεωνουνε το αμαξι τους . 

ο καθενας μπορει να κοροειδευει οσο θελει , η προσωπικη μου γνωμη ειναι αυτη ενα toyota δεν το αγοραζεις ευκολα και ακομα και μεταχειρισμενο επισης τα ανταλλακτικα του ειναι πιο ακριβα ενω σε φιατ ειναι πιο προσιτα τα αμαξια μεταχειρισμενα παντα και τα ανταλλακτικα πιο προσιτα ακομα και σε μαντρα μεταχειρισμενων.

Σιγά το ακριβό μοντέλο https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&condition=used&make=248&model=798&registration-from=>1991&registration-to=<1991&drive_type=FWD&significant_damage=f

Οτι αμάξι και να είναι η συμπεριφορά σας στον δρομο είναι επικίνδυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

εγω εχω ενα φιατ uno 45 του 1989 που κυκλοφορω το πρωτο μου αμαξι και με αυτο ειμαι ακομα εχει βγαλει αρκετο. ασχολιαστο το κτεο , πριν ενα μηνα με εκοψαν , λογω καυσαεριων, λογω πισω φρενων και πισω λαστιχων . Και βρηκα τον Τζανη στην Παιανια που καθαριζει καρμπιρατερ και 60 ευρω το μαλι για καθαρισμα ποτε δεν το εχω καθαρισει , και 2 μεταχειρισμενα λαστιχα πισω 30 ευρω και ελενχο φρενων και εξαερωση και αλλαγη πισω φρενα ταμπουρα και φρενουι πως λεγονται 100 ευρω το μαλλι, περυσι ειχα αλλαξει μπροστα φρενα και δισκους , συνολο 190 ευρω , και εχτες το ξανα περασα κτεο με επανελενχο και περασε κανονικα . Αλλα φρικαρα με ενα golf 4 με εναν πακιστανο που το ειχε και ειχε βαλει τον αριθμο κυκλοφοριας και το ειχε βαλει δεξια με 2 βιδες τα ξεκολλησαν και τα εβαλαν σωστα , και ο ανθρωπος ειχε ερθει για καρτα καυσαεριων και τελικα μετα το πολυ γκαζι για να δει τα καυσαερια βαζει μπροστα και σκαει το ψυγειο!! εβγαζε καπνους μπροστα και ετρεχαν νερα απο πισω, και το εσπρωξαν για να βγει απο το διαδρομο , το αμαξι περασε κανονικα τα καυσαερια. Οποτε σιγουρα θα πρεπει να κοιταμε την μηχανη μας πριν ξεκινησουμε ή ανα τακτα χρονια διαστηματα σωστο ελενχο , διοτι πολυς κοσμος δεν εχει χρηματα για συντηρησει το αμαξι του αλλα ενα οπτικο ελενχο να κανεις ξερεις που βρισκεσαι. Οποτε οπως βλεπεται δεν φταιει το καθε αμαξι νεο αμαξι και αχρηστο και παλιο αμαξι και καλυτερο , απλα ετυχε, αν και εχω ακουσει για φιατ τα χειροτερα αλλα τα νεα συνχρονα φιατ παντα και tipo αλλα και multijet μηχανη ειναι αξιοπιστα και δεν βγαζουνε τιποτα αλλα και παλι σχετικο ειναι δεν ξερεις τι παρνεις οταν παιρνεις ενα μεταχειρισμενο αμαξι. Αφου γενικα ο κοσμος δεν μπορει να αγορασει καινουργιο αμαξι οποτε δεν ξερει τι παιρνει στο μεταχειρισμενο και αμα του τα πει ο προηγουμενως ιδιοκτητης ολα /. 

χρησιμοποιει το λαστιχο <χταποδι >> και την δενει την πεμπτη https://www.skroutz.gr/s/24152173/Auto-Gs-Χταπόδι-Μονό-8mmx100cm-17384.html 

οταν την βαζει για την μην την πεταει αλλα οταν ζοριζεται το αμαξι ή ανεβαινει ανηφορα την πεταει και πρεπει να αλλαξεις σε 4η. Γενικα ολα μας ταξιδια με αυτο αμαξι τα κανουμε και με το λαστιχο χταποδι τοσα χρονια και δεν εχουμε κανενα θεμα αλλα εμενα δεν με βολευει το λαστιχο και μου φαινεται δυσκολο να κρατας το τιμονι και να μην κοιτας μπροστα για να δεσεις το λεβιε με το λαστιχο για μην την πεταξει την 5η. Το αμαξι ειναι εμφανισιακα καινουργιο και του γκαραζ! ολο στο γκαραζ το εχει  δεν καθεται εξω οταν δεν το χρησιμοποιει και για αυτο εχει αντεξει τοσα χρονια . 

το πιστευω οτι θα ειναι ακριβο το μεταχειρισμενο κιβωτιο και αμα βρεις!! εννοειτα βαλβολινες καινουργιες . Αλλα για να μην το αλλαζει ο πατερας μου τοσο καιρο μαλλον δε εμπιστευεται κανεναν. 

 

 

το μεταχειρισμενο σασμαν ποσο μπορει να φτασει; . πανω απο 300 ευρω; . 

Θα στο πω ωμά και δεν με νοιάζει: Είσαι εγκληματίας που κυκλοφορείς με τέτοια επικίνδυνα αυτοκίνητα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Θα στο πω ωμά και δεν με νοιάζει: Είσαι εγκληματίας που κυκλοφορείς με τέτοια επικίνδυνα αυτοκίνητα.

οταν ενα αμαξι το συντηρεις και το φτιαχνεις και το προσεχεις δεν το αλλαζεις ειναι ακριβα να αλλαξεις αμαξι και δεν ξερεις τι παιρνεις. Φτιαχνεις λιγο λιγο το παλιο και κανεις την δουλεια σου! Επισης στις εποχες που ζουμε ολοι μεταχειριμενα αμαξια και παμπαπαλαια χρησιμοποιουνε και ακομα πιο παλαια απο το 1989 και λες για εμενα; . Για χαλαρωστε λιγο λες και εχουμε τα χρηματα για να παρουμε αλλο!!!. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

οταν ενα αμαξι το συντηρεις και το φτιαχνεις και το προσεχεις δεν το αλλαζεις ειναι ακριβα να αλλαξεις αμαξι και δεν ξερεις τι παιρνεις. Φτιαχνεις λιγο λιγο το παλιο και κανεις την δουλεια σου! Επισης στις εποχες που ζουμε ολοι μεταχειριμενα αμαξια και παμπαπαλαια χρησιμοποιουνε και ακομα πιο παλαια απο το 1989 και λες για εμενα; . Για χαλαρωστε λιγο λες και εχουμε τα χρηματα για να παρουμε αλλο!!!. 

Άμα δεν έχεις χρήματα, να μην κυκλοφορείς με αμάξι. Ο άλλος δεν σου φταίει σε τίποτα να τον σκοτώσεις και να αφήσει πΐσω του ορφανά, αν δεν τα σκοτώσεις κι αυτά.

Είσαι εγκληματίας και οι δικαιολογίες σου είναι για γέλια.

Αυτοκίνητο με διαφορετικά λάστιχα και εντελώς απορρυθμισμένα φρένα, που κάθε τροχός φρενάρει διαφορετικά, είναι άκρως επικίνδυνο. Για το λάστιχο στο κιβώτιο τι να πούμε τώρα.

Αλλά που μυαλό και γνώση. Απλά εγκληματίας.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Άμα δεν έχεις χρήματα, να μην κυκλοφορείς με αμάξι. Ο άλλος δεν σου φταίει σε τίποτα να τον σκοτώσεις και να αφήσει πΐσω του ορφανά, αν δεν τα σκοτώσεις κι αυτά.

Είσαι εγκληματίας και οι δικαιολογίες σου είναι για γέλια.

Αυτοκίνητο με διαφορετικά λάστιχα και εντελώς απορρυθμισμένα φρένα, που κάθε τροχός φρενάρει διαφορετικά, είναι άκρως επικίνδυνο. Για το λάστιχο στο κιβώτιο τι να πούμε τώρα.

Αλλά που μυαλό και γνώση. Απλά εγκληματίας.

ολα εχουνε φτιαχτει και εχω περασει και κτεο και ολα δουλευουνε τελεια και τα φρενα ( δεν εγραψα οτι μου αλλαξε τα πισω φρενα και μου εκανε εξαιερωση;  οπως ειπα παραπανω ετρεχα στο μηχανικο . Καλα δεν διαβαζεις !! ) .  Αυτο βεβαια αφορα το φιατ και οχι το toyota .Αν και εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα ! . Παντως εγκληματιας ειναι αυτος που δεν συντηρει το αμαξι εγω ολα τα εχω φτιαξει ,.απλα εσυ δεν ξερεις να διαβασεις!  μενω σε περιοχη που δεν υπαρχει προσβαση στην πολη χωρις αμαξι δεν υπαρχει ουτε κτελ ουτε λεωφορειο να περναει εδω και ολοι κυκλοφορουνε με αμαξι!! . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnmegarythmos είπε

ολα εχουνε φτιαχτει και εχω περασει και κτεο και ολα δουλευουνε τελεια και τα φρενα ( δεν εγραψα οτι μου αλλαξε τα πισω φρενα και μου εκανε εξαιερωση;  οπως ειπα παραπανω ετρεχα στο μηχανικο . Καλα δεν διαβαζεις !! ) .  Αυτο βεβαια αφορα το φιατ και οχι το toyota .Αν και εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα ! . Παντως εγκληματιας ειναι αυτος που δεν συντηρει το αμαξι εγω ολα τα εχω φτιαξει ,.απλα εσυ δεν ξερεις να διαβασεις!  μενω σε περιοχη που δεν υπαρχει προσβαση στην πολη χωρις αμαξι δεν υπαρχει ουτε κτελ ουτε λεωφορειο να περναει εδω και ολοι κυκλοφορουνε με αμαξι!! . 

 

Δεν το έφτιαξες ταυτόχρονα. Το έφτιαξες σταδιακά, πρώτα τα μπροστινά φρένα και λάστιχα και κυκλοφορούσες έτσι, φτάνοντας να κοπείς στο Κτέο, δηλαδή κίνδυνος θάνατος. Και μετά μεταχειρισμένα λάστιχα μόνο πίσω, δηλαδή ότι να 'ναι. Στο πρώτο απότομο φρενάρισμα σε γλιστερό δρόμο, βροχή κλπ. θα φας τε τα κε και όποιον πάρει ο χάρος.

Και μετά διαβάζουμε ξεκληρίστηκε οικογένεια, από τύπους σαν εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι ένα αμάξι παλιό και να μην έχει τα συστήματα ασφαλείας που έχει ένα νεότερο,ίσως είναι επικίνδυνο για τον οδηγό που το οδηγεί.Τουλαχιστον έχει ζώνες. 

Το σημαντικό είναι να μην είναι επικίνδυνο για τους άλλους. 

Οποτε το πιο σημαντικό σε ένα παλιό αμάξι είναι να έχει καλά ελαστικά, καλά φρένα,καλά αμορτισέρ, να το έχει άριστα συντηρημένο και το κυριότερο αμυντική οδήγηση, η οποία είναι και το κυριότερο για την ασφάλεια σε κάθε αμάξι, παλιό ή καινούριο.Ολα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα όσο αφορά την ασφάλεια. 

Τώρα αυτά περί νεκροφορα επειδή είναι παλιό, ειναι μπαρουφες.Η κατάσταση του οχήματος παίζει ρόλο και ΚΥΡΙΩΣ ο τρόπος οδήγησης και η εμπειρία. 

Το ιδανικό φυσικά είναι ο συνδυασμός όλων αυτών μαζί με ένα σύγχρονο όχημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...