Προς το περιεχόμενο

πεταει την 5η ταχυτητα σε toyota corolla ετους 1991


johnmegarythmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, piiii είπε

Εγώ είμαι της άποψης ότι μπορείς να κυκλοφορείς ένα 30ετίας αυτοκίνητο με πρώτη προϋπόθεση ότι αυτά τα οποία σε κρατάνε στο δρόμο(αναρτήσεις, λάστιχα κτλ) είναι καινούργια. Αλλιώς είσαι άκρως επικίνδυνος για τον εαυτό σου και για τους άλλους. Και επίσης ένα ακόμα κομμάτι που πρέπει να θίξω είναι ότι θα πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΑ στο μυαλό σου ότι πρόκειται για αυτοκίνητο 30  ετών όπου ακόμα και στην εργοστασιακή του κατάσταση, θα έχει υποδεέστερα φρένα με πολύ μεγαλύτερο χρόνο για ακινητοποίηση, δεν θα μπορείς να παίρνεις στροφές όπως τα σύγχρονα κτλ. Με αυτά κατα νού δεν βλέπω κάτι μεμπτό να κυκλοφορείς με παλιό αμάξι αρκεί να θυμάσαι ότι είναι παλιό.... και να συμπεριφέρεσαι ανάλογα στον δρόμο.

Αυτά που περιγράφεις στα bold ανήκουν στον τομέα της ενεργητικής ασφάλειας, και ναι, αν είναι σε άψογη κατάσταση (ούτε ένα στα 10 δεν είναι) και αν θυμάσαι πως είναι παλιό και οδηγείς ανάλογα μπορείς να αποφύγεις ατυχήματα που θα προκαλέσεις εσύ.

Το πρόβλημα όμως είναι η - σχεδόν ανύπαρκτη - παθητική ασφάλεια που προσφέρει, σε μερικές περιπτώσεις όσο και να προσέχεις δεν θα μπορέσεις να αποφύγεις τα λάθη των άλλων οδηγών και τις συνέπειες τους.

Και φυσικά όταν λέμε για άψογη κατάσταση επ ουδενί δεν λέμε για αυτοκίνητα σαν αυτά που περιγράφει ο ts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, piiii είπε

Εγώ είμαι της άποψης ότι μπορείς να κυκλοφορείς ένα 30ετίας αυτοκίνητο με πρώτη προϋπόθεση ότι αυτά τα οποία σε κρατάνε στο δρόμο(αναρτήσεις, λάστιχα κτλ) είναι καινούργια. Αλλιώς είσαι άκρως επικίνδυνος για τον εαυτό σου και για τους άλλους. Και επίσης ένα ακόμα κομμάτι που πρέπει να θίξω είναι ότι θα πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΑ στο μυαλό σου ότι πρόκειται για αυτοκίνητο 30  ετών όπου ακόμα και στην εργοστασιακή του κατάσταση, θα έχει υποδεέστερα φρένα με πολύ μεγαλύτερο χρόνο για ακινητοποίηση, δεν θα μπορείς να παίρνεις στροφές όπως τα σύγχρονα κτλ. Με αυτά κατα νού δεν βλέπω κάτι μεμπτό να κυκλοφορείς με παλιό αμάξι αρκεί να θυμάσαι ότι είναι παλιό.... και να συμπεριφέρεσαι ανάλογα στον δρόμο.

Εγω πρωτα πιστευω στη συνείδηση και την ικανοτητα του καθενος και μετα στο αυτοκινητο! Δεν ειπα να ειναι χρεπi αλλα εχουμε εστιασει στις δυνατοτητες του αυτοκινητου λες και μας παει μονο του!

Επισης εχω ακουσει απο πρωην κατοχους παλιων αυτοκινητων οτι τα παλια τα διαβαζαν καλυτερα στο δρομο το πως θα συμπεριφερθουν.. ενω μετα που πηραν πιο συγχρονα τα θεωρησαν υπουλα!!! Και μιλαω για κατοχους που εκαναν ταρζανιες!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, piiii είπε

Εγώ είμαι της άποψης ότι μπορείς να κυκλοφορείς ένα 30ετίας αυτοκίνητο με πρώτη προϋπόθεση ότι αυτά τα οποία σε κρατάνε στο δρόμο(αναρτήσεις, λάστιχα κτλ) είναι καινούργια. Αλλιώς είσαι άκρως επικίνδυνος για τον εαυτό σου και για τους άλλους.

Αυτό ισχύει και τα καινούρια αυτοκίνητα όμως

4 ώρες πριν, piiii είπε

ότι θα πρέπει να έχεις ΠΑΝΤΑ στο μυαλό σου ότι πρόκειται για αυτοκίνητο 30  ετών όπου ακόμα και στην εργοστασιακή του κατάσταση, θα έχει υποδεέστερα φρένα με πολύ μεγαλύτερο χρόνο για ακινητοποίηση, δεν θα μπορείς να παίρνεις στροφές όπως τα σύγχρονα κτλ

Κι αν σου πω ότι με ένα BMW E34 αισθάνομαι πιο ασφαλής και παίρνω τις στροφές πολύ καλύτερα από ένα Kia Picanto? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτό ισχύει και τα καινούρια αυτοκίνητα όμως

Κι αν σου πω ότι με ένα BMW E34 αισθάνομαι πιο ασφαλής και παίρνω τις στροφές πολύ καλύτερα από ένα Kia Picanto? 

Ναι γιατι μπορει να ειναι παλιο αλλα ειναι αλλη κατηγορια! Το καθε αυτοκινητο αναλογα την κατηγορια και μαρκα καπου μπορει να υπερτερει και σε αυτο το συγκεκριμενο κομματι να ειναι παραπανω απο εφαμιλλο σε σχεση με ενα καινουργιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nabuko είπε

Αυτό ισχύει και τα καινούρια αυτοκίνητα όμως

Κι αν σου πω ότι με ένα BMW E34 αισθάνομαι πιο ασφαλής και παίρνω τις στροφές πολύ καλύτερα από ένα Kia Picanto? 

Οχι και τόσο καλό παράδειγμα νομίζω. Και εγώ θεωρώ ότι η supra του 1996 κρατιέται πολύ καλύτερα απο το octavia 5 του 2005 που έχω.

Σύγκριση θα είχε νόημα αν μιλούσαμε για κοντινές κατηγορίες.

Εν πάση περιπτώση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...