Προς το περιεχόμενο

[Free EPIC Store Game] NBA 2K21 (!)


Gulik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μόλις μέσω του launcher της epic κατέβηκε ένα αρχείο 15.7 mb .

Ήδη έχει ξεκινήσει και το ingame download.

Λογικά επιλύθηκε το πρόβλημα.

* Όλα καλώς πλέον. Παίζει τέλεια.

 

Επεξ/σία από Hiddenite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα μας πισω 😁 Δεν εχει Γιουρολιγκ! Ξερει κανεις αν μπαινει με αρχειο? Τι ακουγεται για το αυριανο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχω κατεβάσει κι εγώ το nba 2k221 και το τρέχω από CPU:AMD Ryzen 5 1600 3.2Ghz, GPU:Palit GeForce GTX1050 Ti 4GB StormX, RAM:ADATA XPG Z1 8 GB DDR4 2800 MHz CL17 και monitor:LG 23MP68VQ-P. Το λειτουργικό (windows 10) τρέχει από έναν SSD PATRIOT 256GB και το παιχνίδι είναι εγκατεστημένο σε ένα εξωτερικό σκληρό:Toshiba Canvio Basics 1TB. Όλες οι ρυθμίσεις σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών είναι οι προεπιλεγμένες (δεν έχω κάνει κάποιο overclock).

Επειδή χθες δοκίμασα έναν fps counter μέσα από την πλατφόρμα του Nvidia Experience και είδα ότι το μέγιστο που έδινε ήταν 60 fps θα μπορούσα να βελτιώσω κάτι στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή για να αυξήσω τα fps;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marsele είπε

Καλημέρα,

έχω κατεβάσει κι εγώ το nba 2k221 και το τρέχω από CPU:AMD Ryzen 5 1600 3.2Ghz, GPU:Palit GeForce GTX1050 Ti 4GB StormX, RAM:ADATA XPG Z1 8 GB DDR4 2800 MHz CL17 και monitor:LG 23MP68VQ-P. Το λειτουργικό (windows 10) τρέχει από έναν SSD PATRIOT 256GB και το παιχνίδι είναι εγκατεστημένο σε ένα εξωτερικό σκληρό:Toshiba Canvio Basics 1TB. Όλες οι ρυθμίσεις σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών είναι οι προεπιλεγμένες (δεν έχω κάνει κάποιο overclock).

Επειδή χθες δοκίμασα έναν fps counter μέσα από την πλατφόρμα του Nvidia Experience και είδα ότι το μέγιστο που έδινε ήταν 60 fps θα μπορούσα να βελτιώσω κάτι στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή για να αυξήσω τα fps;;;

Αν η οθόνη σου είναι στα 60Hz τότε μάλλον είναι ενεργοποιημένο κάποιο Vsync. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να αυξήσεις τα μέγιστα FPS, αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο διότι δημιουργεί εμφανές πρόβλημα είναι τα ελάχιστα FPS να μην είναι χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mcgerger said:

Αν η οθόνη σου είναι στα 60Hz τότε μάλλον είναι ενεργοποιημένο κάποιο Vsync. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να αυξήσεις τα μέγιστα FPS, αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο διότι δημιουργεί εμφανές πρόβλημα είναι τα ελάχιστα FPS να μην είναι χαμηλά.

Ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης LG είναι 75hz και μέσα στα settings του NBA 2K21 υπάρχει επιλογή για 75hz(αυτή την στιγμή στο παιχνίδι είναι ρυθμισμένο στα 60hz) Εάν αλλάξω την τιμή στα 75hz θα αλλάξει κάτι;;; Όταν αναφέρεις τα ελάχιστα FPS τι τιμή πρέπει να έχουν για να μην είναι πολύ χαμηλά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α μάλιστα, δεν έχω δει τις ρυθμίσεις μέσα στο παιγνίδι. Το ιδανικό είναι να είναι matched τα Hz της οθόνης με τα fps, γι αυτό υπάρχουν και τεχνολογίες όπως freesync κλπ. Αν δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η οθόνη σου τότε ίσως είναι καλύτερο να ενεργοποιήσεις το Vsync είτε από την κάρτα είτε μέσα από τα παιγνίδια όταν έχουν τέτοια επιλογή (ίσως η επιλογή 75 μέσα στο ΝΒΑ να σημαίνουν αυτό το πράγμα). Αυτό κάνει limit τα max fps στα Hz της οθόνης για να είναι ίδια. Το πρόβλημα με το vsync είναι ότι όταν δεν φτάνει η κάρτα σου (δηλαδή τα fps) τα Hz της οθόνης τότε τα fps πέφτουν ακριβώς στο μισό, δηλαδή αν έχεις 60Hz οθόνη και η κάρτα δεν μπορεί να δώσει 60 fps τότε θα δώσει 30fps, οπότε τα fps σου θα παίζουν μεταξύ 60 και 30 και τίποτε ενδιάμεσο και αυτό δεν είναι καλό επειδή το 30 είναι πολύ χαμηλό, θεωρώ ότι κάτω από τα 40-50 fps γενικά είναι αισθητό και προβλήματικό, αναλόγως το παιγνίδι πάντα. Αν απενεργοποιήσεις το Vsync τότε δεν θα υπάρχει αυτός ο περιορισμός, αλλά μπορεί να έχεις tearing στην εικόνα. Όπως είπα και πριν, πιθανόν η επιλογή 75 μέσα στο ΝΒΑ να σημαίνει ταίριασμα των fps με τα Hz της οθόνης, αλλά δεν το έχω τσεκάρει.

Επεξ/σία από mcgerger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2021 στις 6:16 ΜΜ, eko13 είπε

Τα λεφτα μας πισω 😁 Δεν εχει Γιουρολιγκ! Ξερει κανεις αν μπαινει με αρχειο? Τι ακουγεται για το αυριανο??

Για το 2κ20 υπαρχουν πολλα οπως αυτο , στο 21 εψαξα και δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους, μετά από μια μικρή αναβάθμιση μέσω του epic launcher έχω κάποιους παίκτες στη myteam  οι οποίοι είναι αόρατοι. Πριν από την τελευταία αναβάθμιση δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό;

Έχει κανείς λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα παρα τις οποιες προσπαθειες δεν το καταφερα να παιξει 

Κρασάρει μολις παει να ξεκινησει το ματς. 

Βρήκατε καποια λύση οσοι ' εχετε παρομοιο πρόβλημα?

 

Επεξ/σία από yansta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yansta είπε

Εμένα παρα τις οποιες προσπαθειες δεν το καταφερα να παιξει 

Κρασάρει μολις παει να ξεκινησει το ματς. 

Βρήκατε καποια λύση οσοι ' εχετε παρομοιο πρόβλημα?

 

Καλημέρα, το κρασαρισμα υπήρχε τις πρώτες ημέρες. Μετά με μια μικρή αναβάθμιση το έφτιαξαν.

Ο υπολογιστής σου πληροί τα κριτήρια του παιχνιδιού;

Αν ναι τότε κανε επαλήθευση των δεδομένων, πιθανών να φτιάξει. Αλλιώς απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...