Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός (κάμερα και μικρόφωνο) για τηλεδιασκέψεις / broadcast(;)


Dr.MikeD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με αγορά εξοπλισμού για video meetings/τηλεδιασκέψεις, ενώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και το youtube broadcast.

- Από κάμερα έχω την Nikon D5500. Προσωπικά δεν μου καλύπτει τις ήδη υπάρχουσες ανάγκες και αυτό είναι ο κύριος λόγος που την πουλάω. Για κάμερα σκέπτομαι να επενδύσω σε μία mirrorless (καινούρια/μεταχειρισμένη), αντί για web camera.

- Από μικρόφωνα, προτιμώ USB. Εχω ξεχωρίσει το Blue Yeti και το Kingston HyperX QuadCast. 

Το budget είναι υποκειμενικό. Μιας και αν βρεθεί εξοπλισμός μεταχειρισμένος σε άριστη κατάσταση, τότε είμαι ανοικτός σε κάθε πρόταση. Εσείς στην προκειμένη περίπτωση τι θα προτείνατε; Κάποιες συμβουλές; 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κοιτάξει καθόλου σε πυκνωτικά ή πας μόνο για USB?
USB interface για το phantom power μαζί με ένα Neewer NW-800 είναι τρομερό Value ξεκίνημα. Μιας και πολύ πιθανό να τρέξεις EQ από το Voicemeter Banana. 

Αν θες να ανέβεις παραπάνω γιατί δεν σε καλύπτει συμπληρώνεις το 100αρι για το AT2020. Καλό όμως είναι να βρεις ένα σετάκι να ξεκινήσεις, arm + shock mount κλπ γιατί μεμονωμένα κοστίζουν αρκετά. 

Για παράδειγμα ένα NW-800 έχει περίπου 40 στο σετ. 
https://www.amazon.de/-/en/Neewer-Professional-Recording-Condenser-Microphone/dp/B01I6LIZ8S

Και για το USB interface ψάχνεις μία Focusrite ή ένα Motu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mp44christos είπε

At 2020 από μικρόφωνο κορυφή. Με μια σονυ 5100 κάνεις καλή δουλειά αρκεί να έχεις έναν καλό φακό. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απ΄όσο διάβασα χρειάζεται εξωτερική κάρτα ήχου. 

Πρόσθεσα στην περιγραφή πως για μικρόφωνο θα προτιμούσα να είναι σε USB. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr.MikeD said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απ΄όσο διάβασα χρειάζεται εξωτερική κάρτα ήχου. 

Πρόσθεσα στην περιγραφή πως για μικρόφωνο θα προτιμούσα να είναι σε USB. :) 

Θοαρχιε έκδοση με usb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.MikeD Εγώ όταν χρειάστηκε να αγοράσω πολλά μικρόφωνα πήρα στην αρχή ένα Blue Yeti, ένα AT2020 USB και ένα Rode NT USB. Αφού τα άκουσα και τα 3 αρκετά κατέληξα στα Rode NT ενώ ο ήχος του AT2020 μου φάνηκε ο πιο φυσικός. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από τον ήχο του Blue Yeti όμως η πλειονότητα των γνωστών που τους έβαζα να τα ακούσουν για να πάρω και άλλες γνώμες προτιμούσαν το Blue Yeti.

Θεωρώ ότι και με τα 3 κάποιος θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του και ότι το καλύτερο είναι κάτι υποκειμενικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω κατασταλάξει για μικρόφωνο, τώρα αυτό που πρέπει να δώ είναι για κάμερα mirrorless (καινούρια/μεταχειρισμένη). Αν είναι μεταχειρισμένη, τότε μπορώ να επενδύσω μέχρι 250 ευρώ (αρχική προσέγγιση). Υπάρχουν κάποιες προτάσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
35 λεπτά πριν, ribo7 είπε

@Dr.MikeD ποιο μικρόφωνο αγόρασες τελικά?
Ψάχνω και εγώ για εξωτερικό μικρόφωνο για τηλεδιασκέψεις.

Τελικά πήρα το hyperx, το έχει σε προσφορά το eshop στα 103 ευρώ. Αν είναι μέσα στο budget σου, τότε αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...