Προς το περιεχόμενο

Έρχεται και NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti, σύμφωνα με τη… ZOTAC


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι πλέον οι εταιρείες έχουν σταματήσει να απευθύνονται στο καταναλωτικό κοινό και οι gaming κάρτες γραφικών είναι όπως και αυτές για τους επαγγελματίες γραφίστες δλδ απευθύνονται σε ένα πολύ εξειδικευμένο κοινό με κοστολόγηση κάτι χιλιάρικα η κάθε μια.

Λες και έχουν αποφασίσει να εγκαταλείψουν τελείως το χώρο του mainstream gaming στα pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Το pc είναι σαν την πολύ ωραία γυναίκα, ζητάει συνέχεια για να διατηρηθεί στην πένα.

Η πολυ Ωραια γυναικα ειναι  εκ φύσεως  όμορφη δεν χρειαζεται κατι για να ειναι στην πενα.  Ολες οι αλλες ζητανε  .....

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλειεται,ας το κανουν υπαρχουν και αλλοι τροποι διασκεδασης.Οτι θελουν ας κανουν δεν πειραζει,αφου ετσι κι αλλιως οπως ειναι κ λογικο φυσικα το κερδος κοιτανε οποτε ας στραφουν σε αλλους πορους κερδους εκτος των gamer πλεον.εχει καταντησει ενα πισι να περνας τον χρονο σου να κοστιζει οσο ενα μεταχειρισμενο honda civic του 2000 ας πουμε οπως αυτο π εχω,ειναι ΑΘΛΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,δεν λεω οποιος εχει παιρνει και ολα τα σχετικα,εγω μενω με 2080ti και ας κανουν οτι καταλαβαινουν οπως και εγω.Εμας σαν καταναλωτες πρεπει να κοιταμε οχι τις εταιριες,δεν μας συμφερει δεν παιρνουμε απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Το pc είναι σαν την πολύ ωραία γυναίκα, ζητάει συνέχεια για να διατηρηθεί στην πένα.

Eγω το βλεπω σαν μωρο με αναγκες ο καθενας με την οπτικη του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, michael92 είπε

Με την διαφορά ότι η μηχανή της Ferrari και η μηχανή του Hyundai δεν κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο. Η TSMC και η Samsung μπορούν να παράξουν πεπερασμένο αριθμό wafers κάθε μήνα. Η 3090 παρασύρει τον λόγο $/mm^2 προς τα πάνω.

  ε ειναι λοιπον σα να παραπονιεσαι που η 812 superfast κοστιζει περισσοτερο απο μια roma. το καταλαβαμε το παραδειγμα τωρα η να δουμε που κατασκευαζονται τα παραθυρα?

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

μαλιστα δλδ θεωρείς φυσιολογικό ότι στο ξαφνικά μέσα σε μια γενιά (βλ 2χχχ σε 3χχχχ η τιμές 2 και 3 πλαιαστιαστικαν προφανώς λόγο Mining) για την ίδια κάρτα ειναι οκ? δλδ οταν εφτοιαχνες ενα pc που επαιζε τα παντα με μια 2060 και ξαφνικά για το ίδιο pc με μια 3060 θέλεις ένα νεφρό (καθαρά και μόνο λόγο κάρτας) ειναι οκ?

οχι τπτ άλλο αλλά από τους 10 που έπαιζαν pc games θα μείνουν 2 και αυτό θα πονέσει πολλους και διάφορους

ΝΑΙ το θεωρω φυσιολογικο που οι τιμες εχουν φτασει δυο και τρεις φορες πανω απο προπερσυ με λιγες ενστασεις

ποτε δεν εφτιαχνες pc που επαιζε τα παντα με μια 2060. αν εννοεις σε 1080p, ναι μπορεις να παιξεις τα παντα. πρεπει να καταλαβετε ενα πραγμα οι miners ΔΕΝ ευθυνονται για την ελειψη καρτων. υπαρχει παγκοσμια ελειψη πρωτων υλων για τα υλικα που φτιαχνονται οι καρτες (και αλλα). η nvidia και η καθε nvidia εβαλε ΣΩΣΤΕΣ προτινομενες τιμες για τις καρτες της και πολλοι ακομα τις αγοραζουν σε αυτες τις τιμες(newegg suffle, evga drop) το προβλημα ειναι πως υπαρχουν ανθρωποι με λεφτα που μπορουν και τις αγοραζουν με τα οσα, ειτε η ιδια καρτα εχει 1000 είτε 3000 o miner θα τη χρησιμοποιησει για κερδος προσωπικο ($$$) όπως ακριβως θα εκανε και ενας gamer (fpsfpsfps). το προβλημα ειναι σε μαγαζια με λιγα αποθεματα που πετανε τις τιμες 3 και 4 φορες πανω γιατι ΚΑΠΟΙΟΣ θα βρεθει να τα δωσει και οι scalpers που αυτη τη στιγμη ειναι 9 στα 10 σκρουτζομαγαζα με αρκετες επαφες ωστε να φερουν στοκ να το διαγραψουν κατευθειαν απο το μαγαζι και να τα πουλησουν στο insomnia (Και καθε insomnia) διπλασια λεφτα. γκουχου γκουχου ξερουμε ποιοι ειναι αυτοι

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Εδω κάνεις ένα λάθος. Η 3090 δεν είναι η FXX και η 3060 (για παράδειγμα) το Atos. To παραδειγμα που φέρνεις θυμιζει περισσοτερο συγκριση αναμεσα σε Quadro 8000 και GT 1030. Προφανως το τι τιμη έχει η μια, δεν επηρεάζει το τι τιμη θα έχει άλλη. 3090 και 3060 ειναι πολυ πιο κοντα μεταξυ τους στο product stack και απευθύνονται στο ίδιο (με την πολυ γενικη εννοια) κοινο. Εξ'ου και οι φοβιες μου.

δε κανω κανενα λαθος, υπαρχει και η πορτοφινο του εμποριου υπαρχει και η λαφεραρι που καποιοι σπαζονται που ενω εχουν εκατομυρια δε μπορουν να την αγορασουν.

τι να κανουμε τωρα ελευθερη αγορα εχουμε ψαξε να βρεις καποιον να τη δωσει φθηνα μεταχειρο. 

οπως ειπα και πιο πανω η nvidia ΚΑΙ ΜΑΜΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΕΔΩΣΕ. τα μικρα μαγαζακια κανουν τη ζημια.

και το ps5 εχει καινουριο 500€ αλλα οταν δεν το πουλαει ΚΑΝΕΝΑΣ καινουριο retail θα το παρεις απο καποιον ιδιωτη, οποτε ο ιδιωτης θα το δωσει σε οποια τιμη θελει αυτος, αν θες τα δινεις αν οχι περιμενεις ποτε θα ξαναβγει στοκ

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γελάω με αυτούς τους κολλημένους/πορωμένους που πάντα θελουν να έχουν την καλύτερη κάρτα γραφικών της NVIDIA και θα τρέξουν να πουλήσουν την 3090 που έχουν για να πάρουν 3090 Ti... 🤣

Καλά τους τρολάρει NVIDIA.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον οι ειδησεις ειδικα για τις hi end καρτες γραφικων με αφηνουν πλεον αδιαφορο εφοσον οι τιμες ειναι απλησιαστες. αν δεν αλλαξει η κατασταση , τσαμπα η διαφημηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jackess είπε

δεν εχω 3000 χιλιαρικα να σκασω μονο σε μια καρτα. ειχα λιγοτερα, πηρα φθηνοτερη και πορευομαι με αυτα που εχω.

 

αυτο που λετε ειναι σαν να λεμε πως η τιμη των μεταχειρισμενων ferrari τραβαει πανω τη τιμη των hyundai atos.

γιατι εφοσον εχει μια gallardo 100 χιλιαρικα γιατι να μην πουλησω το megane 50Κ? καταλαβαμε ποσο ακυρο ειναι αυτο τωρα?

στο κατω κατω αν το πορτοφολι δεν εχει ενα-εναμιση χιλιαρικο για καρτα που θα παιξει τα παντα 4K maxxed out, να βολευτειτε με μια μεταχειρισμενη 1070 που παιζει πολυ καλα ακομα και σημερα

και εγω θελω το τουτου μου να πιανει 0-100 πιο γρηγορα απο οτι η ζυγαρια μου δε παραπονιεμαι στη bmw που η νεα M3 130 χιλιαρικα και δεν εχω να την αγορασω

Καλά για το πόσο άστοχη είναι η σύγκριση με τα αυτοκίνητα δεν θα μιλήσω…

Θα σταθώ όμως σε 2 πράγματα τα οποία τα βρίσκεις οκ.

1.Τον τριπλασιασμό τιμής μέσα σε 1 χρόνο

2.Το οτι προτείνεις την 1070 σαν λύση.Έχεις δει πόσο παίζουν οι 1070 ; Θα έδινες εσύ σήμερα 400-450 ευρώ για κάρτα εκτός εγγύησης που του χρόνου τα 1080p ultra δεν θα τα βλέπει ούτε στο fortnite ? 
 

Προφανώς και είναι απόλυτα λογικό οι pc gamers να είναι δυσαρεστημένοι όταν η προτεινόμενη κάρτα για 1080p gaming είναι η 3060 με τιμή 600+ ευρώ.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, chek2fire είπε

νομίζω ότι πλέον οι εταιρείες έχουν σταματήσει να απευθύνονται στο καταναλωτικό κοινό και οι gaming κάρτες γραφικών είναι όπως και αυτές για τους επαγγελματίες γραφίστες δλδ απευθύνονται σε ένα πολύ εξειδικευμένο κοινό με κοστολόγηση κάτι χιλιάρικα η κάθε μια.

Λες και έχουν αποφασίσει να εγκαταλείψουν τελείως το χώρο του mainstream gaming στα pc. 

gaming pc of 2022 με ενσωματωμενα γραφικα.

δλδ θα ζωντανεψουν οι σπασμενες κονσολες κ μεταχειρισμενα δεκαετιας.

οσοι δεν ψαχνονται θα αγοραζουν τα καινουρια 300,500,1000 ευρω

αντι για μεταχειρισμενα των 100,200 κλπ.

ειδικα οι επαγγελματιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Agony είπε

Η πολυ Ωραια γυναικα ειναι  εκ φύσεως  όμορφη δεν χρειαζεται κατι για να ειναι στην πενα.  Ολες οι αλλες ζητανε  .....

κάποτε μέχρι το 90/95, τώρα το πρωί που θα ξυπνήσεις μόλις την δεις χωρίς βάψιμο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περιεργο ειναι οτι ακομη κ καρτες των 40,80 ευρω ανεβαινουν στα 100,200 κλπ.

αμα συνεχισει ετσι οι εταιριες που γραφουν παιχνιδια 

θα βγαλουν νεες εκδοσεις στα υπαρχοντα για ενσωματωμενα γραφικα 250p

7 λεπτά πριν, ICE-T είπε

κάποτε μέχρι το 90/95, τώρα το πρωί που θα ξυπνήσεις μόλις την δεις χωρίς βάψιμο ...

ποιο βαψιμο..

αν κατι ειναι ακριβο η μιλαει πολυ

δεν το παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, youraccount είπε

Εμένα ότι έχω δει τα τελευταία 5 χρόνια μου κάνει πολύ μικρή διαφορά. Οτιδήποτε. Ή παίζω στα 1080p ή στα 4Κ μου φαίνεται το ίδιο.

Προσοχή δεν λέω είναι το ίδιο, εμένα μου φαίνεται το ίδιο. Γιατί το 95% αυτού που με ενδιαφέρει είναι το gameplay.

Η μεγάλη αλλαγή θα γίνει μόνο αν υποστηρίξουν άλλου είδους γραφικά, πχ φωτορεαλιστικά. Αλλιώς ψεύτικα είναι, ψεύτικα θα μείνουν.

Είναι μια πολύ σωστή παρατήρηση αυτή,  κ εγώ από αυτή την οπτική το βλέπω και αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι βγάζουν προς τα έξω έναν πανικό για κάρτες γραφικών,  ιδιαίτερα την περίοδο που βγήκαν οι νέες κάρτες από AMD & nVidia δεν έχει βγει και τίποτα το ιδιαίτερο. 

Πάντως 3.000 ευρώ για μια gaming κάρτα γραφικών είναι ο ορισμός της αισχροκέρδειας και μιλάμε για χρήματα έτσι,  δεν είναι στραγάλια, και το μόνο καλό που μπορεί να βγει από αυτή την ιστορία είναι να πεθάνει έτσι ξαφνικά το gaming στο PC,  δεν πειράζει άλλο ένα χαζοκούτι λιγότερο καλό θα μας κάνει. 

* ακόμα και 3.000 στραγάλια πολλά μου φαίνονται για να αγοράσεις κάτι τόσο εφήμερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...