Προς το περιεχόμενο

Οι ενεργές Android συσκευές ξεπέρασαν τα 3 δισεκατομμύρια


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ βλέπω 3 πράγματα:

1) Συμφέροντα Google (πουλάει διαφημίσεις, βάσει των δεδομένων που συλλέγει από τους χρήστες της)

2) Συμφέροντα κατασκευαστών Android (πουλάνε συσκευές, κυρίως, και διαφημίσεις, βάσει των δεδομένων που συλλέγουν από τους χρήστες)

3) Συμφέροντα Apple (πουλάνε συσκευές και υπηρεσίες)

Το ότι υπάρχουν 3 δις χρηστών Android ποιους ενδιαφέρει πραγματικά; Πιστεύω ότι η Google ενδιαφέρεται κυρίως γι αυτό το ποσοστό. Όσοι περισσότεροι χρήστες, ανεξαρτήτως αν έχουν κινητά 100 ή 2000€, τόσα περισσότερα τα δεδομένα, άρα περισσότερα χρήματα. Η Apple έχει δικό της κοινό και δεν τη νοιάζει, ειδικά από τη στιγμή που βγάζει τόσα πολλά χρήματα. Τέλος, οι κατασκευαστές ενδιαφέρονται, γιατί έχουν πιθανότητα να πάρουν περισσότερους πελάτες από μεγαλύτερη "πίτα" της αγοράς.

Οι χρήστες δεν υπάρχουν πουθενά σε αυτό. Πραγματικά, ένας χρήστης Android ή iOS δεν έχει κανένα λόγο να χαρεί ή να λυπηθεί. Αν πχ οι χρήστες του Android ήταν 2 δις και της Apple 1,5 δις δεν θα έκανε καμία διαφορά για τους χρήστες. Αυτό το άρθρο αφορά μόνο εταιρείες ΚΑΙ το να ανοίξουν ατελείωτες συζητήσεις περί του ποιο είναι καλύτερο λειτουργικό... Λες και δεν έχουν και τα 2 λειτουργικά τα θετικά και τα αρνητικά τους ή λες και όλοι οι χρήστες έχουν τις ίδιες ανάγκες και υπάρχει 1 λειτουργικό που τους καλύπτει όλους 100%... Τί να πω...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, deceit είπε

Το ότι κατάφερε και αυτό το άρθρο να γίνει "vs"  με ξεπερνάει.  

Εγώ πάλι με το που διαβασα το άρθρο πήγα στα σχόλια περιμένοντας να δω σχόλιο για την apple και δεν κουράστηκα καν να ψάξω 😂😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Εγω ειπα κατι τεκμηριωμενα,τωρα αν καποιοι θιχτηκαν ε να φερουν κ τη μυγα πισω.

αληθεια τωρα πιστευεις οτι ειπες κατι τεκμηριωμενα  ? 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Σορυ αν εμμεσως η τοποθετηση μου δυσαρεστει αλλα η εμπειρια μου με το ios δεν ειναι αρεστη.

Το να μη μπορει πχ να στειλει βιντεο που τραβηξε σε μια συσκευη android η τουμπαλιν χωρις να ανεβει σε μια τριτη πλατφορμα δεν ειναι τοσο "τεχνολογικο" κ αντικειμενικο τεχνολογικα.

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα επιτέλους. Νομιζω ήρθε η ώρα. Δεν είναι η apple αυτή που δεν μπορεί να στείλει βίντεο σε συσκευή Android. Τα Android δεν μπορούν να δεχτούν τα βίντεο 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Φίλε μου λέγοντας ότι η Apple πουλάει μόνο λόγω μόδας και status δείχνεις πόσο άσχετος είσαι με το θέμα. Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά. Μην λέμε συνέχεια τα ίδια! Πάρε εσύ ότι γουστάρεις και άσε τους υπόλοιπους να κάνουν τις επιλογές τους χωρις να τους χαρακτηρίζεις...

Θελεις να μας πεις πχ οτι τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν iphone τα επελεξαν επειδη εχουν A1x bionic και οχι επειδη εχουν το μηλο πισω ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leolipop είπε

Θελεις να μας πεις πχ οτι τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν iphone τα επελεξαν επειδη εχουν A1x bionic και οχι επειδη εχουν το μηλο πισω ;

ενω τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν android το επελεξαν επειδη μπορουν να βαλουν custom roms η να κανουν root η να κατεβασουν torrents και οχι επειδη κοστισε 150 ευρω ??

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, leolipop said:

Θελεις να μας πεις πχ οτι τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν iphone τα επελεξαν επειδη εχουν A1x bionic και οχι επειδη εχουν το μηλο πισω ;

Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγο "επιθετικό" το "είσαι άσχετος" γιατί εν μέρει ισχύει αυτό που λες. Αλλά δεν μπορούμε να "υποβαθμίσουμε" την ποιότητα τους. Η υπερβολή είναι το θέμα.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leolipop είπε

Θελεις να μας πεις πχ οτι τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν iphone τα επελεξαν επειδη εχουν A1x bionic και οχι επειδη εχουν το μηλο πισω ;

Τα κοριτσάκια αγοράζουν με την ίδια λογική είτε αυτό είναι Apple, είτε Samsung, είτε Xiaomi… κοινός ως επιχείρημα δεν στέκει μιας και οι “κανόνες” είναι ίδιοι για όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Σορυ αν εμμεσως η τοποθετηση μου δυσαρεστει αλλα η εμπειρια μου με το ios δεν ειναι αρεστη.

Το να μη μπορει πχ να στειλει βιντεο που τραβηξε σε μια συσκευη android η τουμπαλιν χωρις να ανεβει σε μια τριτη πλατφορμα δεν ειναι τοσο "τεχνολογικο" κ αντικειμενικο τεχνολογικα.

Τωρα αληθεια υπαρχουν ατομα εν ετη 2021 να λενε τετοια πραγματα?...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

ενω τα κοριτσακια του γυμνασιου που εχουν android το επελεξαν επειδη μπορουν να βαλουν custom roms η να κανουν root η να κατεβασουν torrents και οχι επειδη κοστισε 150 ευρω ??

Και που είναι το κακό μια συσκευή να κοστίζει 150-200€; Θέλουν ένα smartphone που να μπορεί να κάνει τα βασικά π.χ. fb, insta κτλ και να μην επιβαρύνουν οικονομικά του γονείς τους. Εσύ που αγοράζεις τις ακριβές συσκευές τις apple νομίζεις ότι είσαι ανώτερος από τους υπόλοιπους ανθρώπους ή καλύτερος γνώστης της τεχνολογίας; Ο κάθε ένας αγοράζει μια συσκευή με βάσει τις ανάγκες του και όχι με βάσει να πουλήσει μούρη όπως κάνεις εσύ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tombyraider13 είπε

Τι είπες;; apple δεν σε ακούω, είσαι πολύ μακριά...

Εγώ το Samsung S7 έχω αλλά πού είναι μακριά η Apple; Αν παρήγαγε κινητά και τάμπλετ των 80-100€ θα είχε παραπάνω πωλήσεις, αλλά οι συσκευές της είναι top notch που λένε και έχουν και το ανάλογο κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Και που είναι το κακό μια συσκευή να κοστίζει 150-200€; Θέλουν ένα smartphone που να μπορεί να κάνει τα βασικά π.χ. fb, insta κτλ και να μην επιβαρύνουν οικονομικά του γονείς τους. Εσύ που αγοράζεις τις ακριβές συσκευές τις apple νομίζεις ότι είσαι ανώτερος από τους υπόλοιπους ανθρώπους ή καλύτερος γνώστης της τεχνολογίας; Ο κάθε ένας αγοράζει μια συσκευή με βάσει τις ανάγκες του και όχι με βάσει να πουλήσει μούρη όπως κάνεις εσύ.

ειπα εγω οτι ειναι κακο να αγορασει κανεις φτηνο κινητο? απλα σου λεω οτι τα κοριτσακια δεν θα αγορασουν ενα anroid για τις τεχνολογιες η τις ευκολιες  που παρεχει, αλλα για αλλους λογους , οπως κανουν και για τα iphone που ειπες !

πραγματικα πρεπει να σταματησεις να βγαζεις συμπερασματα για τους αλλους χωρις να εχεις ιδεα ! ειμαι 45 χρονων με 2 μικρα παιδια και πιστευεις οτι εχω αναγκη να πουλησω μουρη με ενα κινητο ??  σε ποιον ακριβως ? πρεπει να καταλαβεις οτι καθε ενας εχει της δικες του αναγες και δεν θα σου δωσει λογαριασμο για το τι αγοραζει ! Σταματα λοιπον τους προσωπικους υποτιμητικους χαρακτηρισμους !
Αν εσυ γουσταρεις να κανεις τη δουλεια σου με ενα android των 100 euro καλα κανεις! καποιος αλλος μπορει να γουσταρει το ios η να θελει να εχει το apple watch η οτιδηποτε αλλο γουσταρει, δεν θα σου δωσει λογαριασμο για το που δινει τα λεφτα του ουτε θα ανεχεται να τον χαρακτηριζει ο καθε ασχετος !!

πραγματικα αυτη η καραμελα οτι  καποιος αγοραζει iphone μονο για να πουλησει μουρη καταντησε αστεια και προσβλητική! Αυτα τα λεγαμε πριν 10 χρονια , οχι τωρα !

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Οι χρήστες δεν υπάρχουν πουθενά σε αυτό. Πραγματικά, ένας χρήστης Android ή iOS δεν έχει κανένα λόγο να χαρεί ή να λυπηθεί. 

Εδω χαιρονται με ποιανου χρωματος σωβρακοφανελα θα κερδιζει στο γηπεδο κ ποιανου εφοπ ληστη ιδιωτικη ΑΕ θα πλυντηριαζει χρημα παιρνοντας εισητηρια κ τρεχουν με τα μηχανακια να απλωσουν πανω στην ακροπολη η να ανοιξουν τα κεφαλια των "αλλοθρησκων".Το IOS vs Android σου κανει εντυπωση?

FFS 2021 εχουμε

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Τα κοριτσάκια αγοράζουν με την ίδια λογική είτε αυτό είναι Apple, είτε Samsung, είτε Xiaomi… κοινός ως επιχείρημα δεν στέκει μιας και οι “κανόνες” είναι ίδιοι για όλους!

Επειδη το αντιμετωπισα αυτο με τα κοριτσακια που λετε , αν και για τα αγορακια πιστευω το ιδιο ειναι αλλα αγορι δεν εχω.

Η επιλογη γινεται συμφωνα με το ποσες καμερες εχει απο πισω σε πρωτη επιλογη και μετα το χρωμα.

Στο λεω γιατι οταν εντοπιστηκε το Product Red δεν ξεκολλησανε τα ματια απο εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...