Προς το περιεχόμενο

Κόψιμο εικονικού κανβά σε εικόνες που χωρούν σε κόλλες A4.


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν personal project προσπαθώ να κάνω ένα script προκειμένου να υπολογίζω τις θέσεις της εκάστοτε ώρας ενός ρολογιού με ακτίνα r.

Σαν input θα έχω κάποιο μια ακτίνα r σε εκατοστά

Ο αλγόριθμός που σκεύτικα χωρίζετε στις εξής φάσεις:

Το κέντρο μου θα είναι (r,r) ενώ ο εικονικός μου κανβάς/αρχική εικόνα θα είναι σε διαστάσεις 2*r X 2*r.

Υπολογισμός θέσης για τις 12, 3, 9, 6

3: (x+r,y)

9: (x-r,y)

12: (x,y+r)

6: (x,y-r)

 

Υπολογισμός θέσης 1 η ώρα:

t=60 // γωνία σε μοίρες
float x_1 = r*cos(t) + h;
float y_1 = r*sin(t) + k;

Και από αυτό μπορώ να παράγω τις θέσεις για τις 11,4,8

11: (-x_1,y_1)

4: (x_1,-y_1)

8 (-x_1,-y_1)

Μετά μπορώ να υπολογίζω και τις θέσεις για τις 2 η ώρα (έχω x_2,y_2) με 30 μοίρες γωνία και αλλάζοντας το πρόσιμο στο υπολογιζόμενο coordinate.

Σαν αποτέλεσμα θα έχω ένα array/hashmap με τα εξής

[1: (x_1,y_1),2: (x_2,y_2), 3:(x+r,y),4: (x_1,-y_1), 5: (x_2,-y_2) 6: (x,y-r), 7: (-x_2,-y_2), 8: (-x_1,-y_1), 9: (x-r,y),10:(-x_1,y_1), 11: (-x_2,y_2)]

 

Που αυτό μπορώ να το σχεδιάζω σε έναν κανβά-χαρτί  κα'τ ελάχιστον 2*r Χ 2*r. Αλλά τον κανβά αυτόν θέλω να τον κόψω σε μικρότερες εικόνες που θα χωρά σε κόλλες Α4. Αλλά κάθε κόλλα θα πρέπει να έχει σημάδια ευθυγραμισμού ώστε όταν πάω να τις ενώσω να μπορώ να το κάνω.

Έχετε ιδέα ποιος είναι ο καλύτερος αλγόριθμός που να τοποθετεί εικονικά πλαίσια κοψίματος στην αρχική μου εικόνα με τον ελάχιστο αριθμό Α4. Μπορεί σε μια κόλλα Α4 να υπάρχουν περισσότερες εικόνες που όταν κόβονται με το ψαλίδι και περιστρέφονται να κάνουν την αρχική εικόνα. Θα πρέπει όμως το τελικό αποτέλεσμα να αξιοποιεί τον ελάχιστο αριθμό χεράτων κοψιμάτων με ψαλίδι όποτε είναι απαραίτητο.

Ακόμα όταν κάνω μια εικόνα συνήθως έχω pixel αντί για cm πως μπορώ να μεταφράσω μια εικόνα από cm σε pixel για να κάνω τους υπολογισμούς μου και μετά απλά την κάνω crop.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η εφαρμογή σου αφορά έντυπο δουλεύεις κατευθείαν σε cm. Όλα τα σχεδιαστικά προγραμμάτα έχουν cm. Η μετρατροπή από cm σε pixel ή αντίστροφα διαφέρει από οθόνη σε οθόνη.

Για το υπολογισμό των χ,ψ καλύτερα να χρησιμοποιείς πάντα μια στανταρ μέθοδο. χρησιμοποίησα αυτή τη συνάρτηση σε python και δουλεύει

def x(a, k1,k2 ,r):
    return math.sin(a*2*math.pi/60)*r+k1, math.cos(a*2*math.pi/60)*r+k2

όπου α τα λεπτα κ1,κ2 το κέντρο και r η ακτίνα.

 

To άλλο δεν το κατάλαβα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well δεν απεφάνθη ακόμη αλλά σκεύτομαι την Pillow και να το κάνω σε python.

Στα examples είδα την εικόνα σε pixels:
https://pythonexamples.org/python-pillow-create-image/

Όμως εγώ θέλω σε Centimetre. Ακόμα και να κάνω μια function πχ που να δίνω και τα DPI του εκτυπωτή πως θα λαμβάνω/γνωρίζω την τιμή αυτήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...