Προς το περιεχόμενο

Νυφιτσα στο αμαξι!!


dakangr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διάστημα ενός μήνα ο σκύλος μου έχει ανακαλύψει νυφιτσα 2 φορές στο χώρο της μηχανής. Ξέρει κάποιος κάποια αξιόπιστη λύση για να γλιτώσω;  κάνουν μεγάλη ζημιά έχω ακούσει.

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ποντικια ειχαν κοψει σωληνακια νερου παμοριζ...και η νυφιτσα τρωκτικο ειναι. Βαλε σε τουλι ναφθαλινη και αφηνε το κατω απο το αμαξι....η κρεμασε τα απο κατω.. επθσης κανουν και αυτα τα μπαλακια σκωρου. Τους βρωμαει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, telis είπε

Έτσι όπως διάβασα τον τίτλο, νόμισα ότι έχει μπει η πεθερά στο αυτοκίνητο

Η πεθερά μου είναι κορυφή.

Με το παλιοτρωκτικο τι θα κάνω; 

1 ώρα πριν, ELTASSOS1 είπε

Εμενα ποντικια ειχαν κοψει σωληνακια νερου παμοριζ...και η νυφιτσα τρωκτικο ειναι. Βαλε σε τουλι ναφθαλινη και αφηνε το κατω απο το αμαξι....η κρεμασε τα απο κατω.. επθσης κανουν και αυτα τα μπαλακια σκωρου. Τους βρωμαει.

Το θέμα από ότι διάβασα είναι ότι πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά που βάζω μπροστά σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dakangr είπε

Με το παλιοτρωκτικο τι θα κάνω; 

Όπως γράφτηκε η νυφίτσα δεν είναι τρωκτικό. Είναι σαρκοφάγο θηλαστικό και τρέφεται με τρωκτικά. Στην Αρχαία Αθήνα την είχαν σαν οικόσιτο ζώο αλλά της έφαγε τη θέση η γάτα που ήρθε από την Αίγυπτο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα τρωκτικά θηλαστικά είναι. Υπάρχει ορνιθώνας εκεί κοντά;

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Και τα τρωκτικά θηλαστικά είναι

Είπε κανένας το αντίθετο?

Και το λιοντάρι θηλαστικό είναι όπως και η φάλαινα, είναι τρωκτικά δηλαδή? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, G.TH. είπε

Και τα τρωκτικά θηλαστικά είναι. Υπάρχει ορνιθώνας εκεί κοντά;

Υπάρχει ναι αλλα αναμεσα στο σπιτι μου και το κοτετσι ειναι 2 αλλα σπιτια. Τι βρισκει και ερχεται σε μενα; Με δεδομενο οτι εχω σκυλο, που λυσσαει να γαβγιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dakangr είπε

Υπάρχει ναι αλλα αναμεσα στο σπιτι μου και το κοτετσι ειναι 2 αλλα σπιτια. Τι βρισκει και ερχεται σε μενα; Με δεδομενο οτι εχω σκυλο, που λυσσαει να γαβγιζει.

Ισως   ποντικοφωλια....

Χρειαζεται   ψαξιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dakangr είπε

Υπάρχει ναι αλλα αναμεσα στο σπιτι μου και το κοτετσι ειναι 2 αλλα σπιτια. Τι βρισκει και ερχεται σε μενα; Με δεδομενο οτι εχω σκυλο, που λυσσαει να γαβγιζει.

Άρα μάλλον τις κότες στοχεύει και την έχει βολέψει η μηχανή. Σε γείτονα έχει τύχει κάτι παρόμοιο;. Ίσως, θα μπορούσες να την ξεβολέψεις και να αφήνεις αλλού το αυτοκίνητο. Ή πιο κοντά στο σκύλο για να την τρομάξει ή πιο μακριά από τα πτηνά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Άρα μάλλον τις κότες στοχεύει και την έχει βολέψει η μηχανή. Σε γείτονα έχει τύχει κάτι παρόμοιο;. Ίσως, θα μπορούσες να την ξεβολέψεις και να αφήνεις αλλού το αυτοκίνητο. Ή πιο κοντά στο σκύλο για να την τρομάξει ή πιο μακριά από τα πτηνά.

Ειναι μεσα στην αυλη του σπιτιου το αμαξι.  Και δίπλα είναι το σπιτάκι του σκύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μύθος λέει ότι η νυφίτσα είναι εκδικητική αν της φερθείς άσχημα και δεν ξεχνάει. Για αυτό το λόγο δεν την παίρνεις κυνήγι αλλά την διώχνεις με όμορφο τρόπο αν τη δεις. Πιθανώς το χειμώνα διαπίστωσε ότι είναι ζεστό το μέρος όταν σβήνει το αυτοκίνητο και πάει για τη ζεστασιά. Τώρα που καλοκαίριασε το πιο πιθανό θα την κάνει.

Είναι σπάνιο ζώο και δεν πρέπει να του φερόμαστε άσχημα.

https://www.willowisps.gr/main/-/1/10/2019

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μύθος λέει ότι η νυφίτσα είναι εκδικητική αν της φερθείς άσχημα και δεν ξεχνάει. Για αυτό το λόγο δεν την παίρνεις κυνήγι αλλά την διώχνεις με όμορφο τρόπο αν τη δεις. Πιθανώς το χειμώνα διαπίστωσε ότι είναι ζεστό το μέρος όταν σβήνει το αυτοκίνητο και πάει για τη ζεστασιά. Τώρα που καλοκαίριασε το πιο πιθανό θα την κάνει.

Είναι σπάνιο ζώο και δεν πρέπει να του φερόμαστε άσχημα.

https://www.willowisps.gr/main/-/1/10/2019

Καλα τα λες παππου, αλλά ουτε τη μια ουτε την αλλη της φερθηκα ασχημα. Ανοιξα το καπο και εφυγε κατευθειαν.

Επισης, αν μου διαλυσει το αμαξι δεν νομιζω οτι θα του δειξω και ιδιαιτερη φιλοξενια.

Επισης, ελα να το εξηγησεις αυτο που μου λες, στο 25 κιλων σκυλο μου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...