Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, icystack είπε

Εννοείται, μπορείς να θεωρείς άσχετα και ανενημέρωτα όσα λέω, δεδομένου οτι δεν έχω πρόσβαση στον backend κώδικα για να σου δείξω τι παίζει. Έγραψα τις ενδείξεις, δεν υπάρχουν αποδείξεις. Εαν δέχεσαι οτι λέει ο συγκεκριμένος χωρίς να θέλεις να δείς με κριτική ματιά τα κίνητρά του, το πώς βγάζει λεφτά και το γιατί κάνει τέτοια επίθεση τη συγκεκριμένη στιγμή, προφανώς και μπορείς να βγάλεις ο,τι συμπέρασμα θέλεις.
 

Δεν χρειάζεται να έχεις τον κώδικα, το IDFA ή το ζητάει ή δεν το ζητάει μια εφαρμογή, δεν είναι κρυφό

Εγώ έχω κριτική και είδα τι έγραψε και το θέμα κάνει τζιζ εδώ και χρόνια οι σχέσεις Apple-Κίνας, εσύ είπες 350 άσχετα και ανενημέρωτα και ψάχνεις για "κίνητρο και timing" για να μας πεις τι, ότι δεν ισχύει ότι δεν παίρνει τρίτες εφαρμογές το iOS, γελάει ο κόσμος.

  

4 λεπτά πριν, icystack είπε

Όπως επίσης και για το android. Εαν βολεύεσαι με τους ενσωματωμένους trackers και το bloatware, δεν τίθεται κανένα ζήτημα. Είναι 100% θεμιτό να νιώθεις ελεύθερος στο κλουβί σου εξ'άλλου.
 

Άσχετο με το θέμα που αναφέρει ο ιδρυτής του Telegram. Πες μου επίσης τη γνώμη σου για το νέο Ad Network της Apple

https://digiday.com/media/apple-skadnetwork/

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Και σου εξηγώ, για 5η φορά, αυτά που λες ΔΕΝ ισχύουν. Δεν μπορείς να πουλάς ΟΤΙ θες με ΟΤΙ ανταλλάγμα θες απλά επειδή συμφώνησε ο πελάτης. Δεν καταλαβαίνω πως σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις. Η τελοσπάντων, σε καμιά τεταρτοκοσμική χώρα ίσως, στην Ευρωπή πάντως ΔΕΝ μπορείς.

Εσύ ουσιαστικά λες πως μπορώ να σου πουλήσω ένα προιόν χωρίς εγγύηση και με την ιδιότητα να ανατινάζεται και να προκαλεί θάνατο στον χρήστη της με αντάλλαγμα ένα νεφρό, και αφού οι ιδιότητες αυτές υπάρχουν στην περιγράφη του προιόντος και ο χρήστης τις δέχτηκε, όλα κομπλέ. Ε δεν είναι έτσι, τι να κάνουμε τώρα.

Τι λες ανθρωπε μου?  Ολες οι συσκευες ακολουθουν και εναρμονιζονται με κανονες και οδηγιες ασφαλειας. Που τα σκαρφιζεσαι αυτα? τι θανατους μου λες και πρασσινα αλογα?

Και ναι, ΜΠΟΡΩ Να πουλαω ΟΤΙ θελω! ΟΤΙ ΘΕΛΩ..Αρκει να μην σε εξαπατησω. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ το κανουν αυτο. Δες τι γινεται στα audio-video, στα ρολογια , στα αμαξια , ΠΑΝΤΟΥ!..

Βρωσιμα ΣΚΑΤΑ αποξηραμενα να σου πουλησω , εφοσον τηρουνται οι απαραιτητοι κανονες/νομοι , και εσυ τα αγορασεις για χαβιαρι, τοτε ΕΣΥ φταις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις τον κώδικα, το IDFA ή το ζητάει ή δεν το ζητάει μια εφαρμογή, δεν είναι κρυφό

Εγώ έχω κριτική και είδα τι έγραψε και το θέμα κάνει τζιζ εδώ και χρόνια οι σχέσεις Apple-Κίνας, εσύ είπες 350 άσχετα και ανενημέρωτα και ψάχνεις για "κίνητρο και timing" για να μας πεις τι, ότι δεν ισχύει ότι δεν παίρνει τρίτες εφαρμογές το iOS, γελάει ο κόσμος.

  

Άσχετο με το θέμα που αναφέρει ο ιδρυτής του Telegram

Μόλις το δεις λιγότερο οπαδικά, θα καταλάβεις πολλά πράγματα και ίσως προσέξεις και πράγματα που επιλεκτικά δεν διαβάζεις.

Για παράδειγμα οτι η φάση Apple-Κινα ήρθε τώρα στο προσκήνιο γιατί τώρα άλλαξε η κατάσταση, ενώ πχ με όλα τα android κινητά η κατάσταση ήταν δεδομένη με το καλημέρα.

ή οτι σου έχω γράψει 100 φορές (και έχουν γράψει και άλλοι) οτι δεν είναι δείκτης της ελευθερίας το απο που βάζεις την εφαρμογή. Τι να το κάνω να βάζω εφαρμογή με sideload εαν όλη μου η προσωπική ζωή καταγράφεται και μοιράζεται σε 3 εταιρίες και 2-3 κυβερνήσεις ανα τον κόσμο. Δηλαδή έχουμε ήδη φτάσει σε ένα οργουελικό μέλλον όπου το idiocracy επικροτεί το mass surveillance?

Πρέπει να είσαι εντελώς οπαδός με μηδέν κριτική άποψή για να θεωρείς θέσφατο αυτό που έγραψε ο συγκεκριμένος τύπος.

Σου συνιστώ να διαβάσεις περι Carrier IQ, μιας και θεωρείς το android πιο ελεύθερη πλατφόρμα. Όταν σχολιάζουμε αυτά που αναφέρει ο ιδρυτής του Telegram, προφανώς θα τα αποδομήσουμε και θα αμφισβητήσουμε - δεν σχολιάζουμε για να πούμε "τι ωραία που τα λέει".

Και ναι, για να δείξεις με ποιόν τρόπο σε κάνει tracking στο backend, πρέπει να έχεις τον κώδικα - ειδικά όταν μιλάς με έναν τύπο που δεν καταλαβαίνει οτι αριθμός κινητού + λίστα επαφών = tracking

Αυτά απο μένα!

PS: Εδώ ο ιδρυτής του telegram μας λέει πώς θα βγάλει λεφτά το telegram για να υποστηρίξει μια υποδομή εκατοντάδων εκατομμυρίων χρηστών. Ειλικρινέστατος!
https://t.me/durov/142

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakalos! είπε

Τι λες ανθρωπε μου?  Ολες οι συσκευες ακολουθουν και εναρμονιζονται με κανονες και οδηγιες ασφαλειας. Που τα σκαρφιζεσαι αυτα? τι θανατους μου λες και πρασσινα αλογα?

Και ναι, ΜΠΟΡΩ Να πουλαω ΟΤΙ θελω! ΟΤΙ ΘΕΛΩ..Αρκει να μην σε εξαπατησω. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ το κανουν αυτο. Δες τι γινεται στα audio-video, στα ρολογια , στα αμαξια , ΠΑΝΤΟΥ!..

Βρωσιμα ΣΚΑΤΑ αποξηραμενα να σου πουλησω , εφοσον τηρουνται οι απαραιτητοι κανονες/νομοι , και εσυ τα αγορασεις για χαβιαρι, τοτε ΕΣΥ φταις!

Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα. Οπότε το επιχείρημα "εφόσον συμφωνήσει ο πελάτης κάνω ότι θέλω" δεν ισχύει. Δεν έχει σημασία αν θα συμφωνήσει ο πελάτης, αυτό που πουλάς πρέπει να εναρμονίζεται με κάποιους κανονισμούς. Γιαυτό πχ την τρέχουν τώρα στα δικαστήρια την Apple για το right to repair. Δεν έχει σημασία που συμφώνησε ο πελατής να αγοράσει συσκευή που δεν του επιτρέπεται να την επισκευάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icystack είπε

Για παράδειγμα οτι η φάση Apple-Κινα ήρθε τώρα στο προσκήνιο γιατί τώρα άλλαξε η κατάσταση, ενώ πχ με όλα τα android κινητά η κατάσταση ήταν δεδομένη με το καλημέρα.

Δεν ήρθε τώρα, χρόνια υπάρχει αν είσαι ενημερωμένος για θέματα ιδιωτικότητας. Εκτός αν τώρα εκτός από τον ιδρυτή του Telegram, παρατράγουδο και πληρωμένοι από το Facebook είναι και οι New York Times. Το ψέκασμα έχει φτάσει στο θεό

2 λεπτά πριν, icystack είπε

ή οτι σου έχω γράψει 100 φορές (και έχουν γράψει και άλλοι) οτι δεν είναι δείκτης της ελευθερίας το απο που βάζεις την εφαρμογή. Πρέπει να είσαι εντελώς οπαδός με μηδέν κριτική άποψή για να θεωρείς θέσφατο αυτό που έγραψε ο συγκεκριμένος τύπος.

Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, από πάντα είναι κριτήριο ελευθερίας να βάζεις δικές σου εφαρμογές, από το iPhone 1 του 2007 και το πρώτο jailbreak που έκανε ο geohot. Δεν περιμέναμε το 2021 να το θεωρήσουμε κριτήριο ελευθερίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, icystack είπε

αλλά μπορείς να χώσεις πειρατικό apk στο android και να αλλάξεις και τον launcher, οπότε ελευθερία ;)

Τα ίδια κάναμε και με ios όταν είχα το 3G iphone και κατεβάζαμε σπασμένα,δεν θυμάμαι το site,από ότι ξέρω ακόμη τα κάνουν,αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι εν γνώση των εταιριών όλα αυτά και τα αφήνουν επίτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα. Οπότε το επιχείρημα "εφόσον συμφωνήσει ο πελάτης κάνω ότι θέλω" δεν ισχύει. Δεν έχει σημασία αν θα συμφωνήσει ο πελάτης, αυτό που πουλάς πρέπει να εναρμονίζεται με κάποιους κανονισμούς. Γιαυτό πχ την τρέχουν τώρα στα δικαστήρια την Apple για το right to repair. Δεν έχει σημασία που συμφώνησε ο πελατής να αγοράσει συσκευή που δεν του επιτρέπεται να την επισκευάσει. 

Αυτο το θεμα, δηλαδη το right to repair, ειναι τεραστιο θεμα συζητησης, και ισως το μονο που η apple κατα την γνωμη μου το παρα κανει.. αν και παλι υπαρχουν πολλα κ ισχυρα (και δεν μ ερεσουν)  επιχειρηματα στο να μην σ αφηνει να επισκευαζεις. 

αλλα στο θεμα shop εφαρμογων, κλειστο λογισμικο κτλ, καλα κανει η apple. Συμφωνω απολυτα κ επαυξανω κ γιαυτο την προτημω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψέκασε κανείς και ξαφνικά πετάχτηκαν τόσοι να μας ανοίξουν τα μάτια και να μας σώσουν; Σε λίγο και με χαρτόνια στις διασταυρώσεις, σαν τους «Ξύπνα» ένα πράμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, moican είπε

Ψέκασε κανείς και ξαφνικά πετάχτηκαν τόσοι να μας ανοίξουν τα μάτια και να μας σώσουν; Σε λίγο και με χαρτόνια στις διασταυρώσεις, σαν τους «Ξύπνα» ένα πράμα…

sandwich man !

καλο😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τον ενοχλεί το iMessage που με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει γίνει πολύ ασφαλές.

Τώρα για τις δηλώσεις τους αυτές, δεν το περίμενα από εκπρόσωπο εταιρίας. Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

Παντως με έπεισε να μην χρησιμοποιήσω ποτέ την εφαρμογή του.  🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Αν και ψιλό ισχύει... βλέπω κόσμο το 2021 να αγοράζει iPhone 5-6 , μόνο και μόνο για να έχει iPhone. Το βρίσκω πολύ λυπηρό... δηλαδή τόσο "υποταγμένοι" ? δεν έχεις λεφτά? ε κράτα τα και στο μέλλον πάρε ένα low-specs iPhone 10 ξέρω γω......

 

αυτό που λες ισχύει .... για αυτούς που θέλουν να πάρουν  μια συσκευή στα 100-200 ευρω,

από καινούργια συσκευή δεν υπάρχει κατι καλύτερο από ενα μεταχειρισμένο iphone 

αυτή είναι αλήθεια!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dasimo είπε

ο ψηφιακός σκλάβος, μόλις ενημερώθηκε αν θέλει το Facebook να με κάνει τracking και να μου στέλνει προσωποποιημένες διαφημίσεις.....απάντησε όχι ο σκλάβος....

Ε ναι, ειμαστε σκλαβοι τωρα που δεν μπορουν να μας κανουν track πλεον και να μας δειχνουν οτι γουσταρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για χρονια είχα και android και ios. Η διαφορα ειναι οτι με ios συσκευη πας πιο πολλα χρονια αν εισαι φυσιολογικος χρηστης ενω με android εχεις ταχυτερες φορτισεις και πιο ελευθερο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση μου θυμίζει κάτι ποστ στο FB για τα εμβολιά που δεν κάνουν για να μην μας παρακολουθούν,και τα γραφουν στο Fb...Ειτε iOS είτε Android η φάση είναι ίδια..εμείς είμαστε το προϊον,,Απλα στην apple το κάνεις με στυλ και σου βγαίνει λίγο πιο ακριβά...Όλα τα άλλα είναι για να λέγαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...