Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, icystack είπε

Στο privacy policy του telegram σου λέει οτι χρησιμοποιεί device identifiers. Το ban στο 14.5 σου λέει οτι Δεν θα στέλνει device identifiers.

Μάλλον δεν το γνωρίζεις καλά και τα έχεις μπερδέψει, το 14.5 κάνει ban συγκεκριμένο πράγμα, το IDFA (Identifier for Advertisers), ΚΑΜΙΑ σχέση με γενικά τα "device intentifiers" που μπορεί να χρησιμοποιεί μια εταιρεία στο app της για να αναγνωρίζει η ίδια μια συσκευή.

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Herald είπε

Αν ίσχυαν αυτά που λές τότε δεν θα χρειάζοταν να είναι κλειδώμενο το iOS. Θα άφηνε και αλλά stores να τρέχουν στις συσκευές τους, και αφού όπως λές είναι άχρηστα, δεν θα τα χρησιμοποιούσε κανείς. Για να μην το κάνει η apple κάτι παραπάνω από εσένα ξέρει.

Όχι φίλε μου εσύ είσαι λάθος. Αυτό που περιγράφεις λέγεται ασυδόσια. Δηλαδή αν βγάλω ένα προιόν που για να το αγοράσεις πρέπει να μου δώσεις ένα νεφρό, όλα καλά, αν σου κάνει το αγοράζεις, αν όχι δεν το αγοράζεις. ΤΟΣΟ απλά. Σωστά? Ε μάλλον όχι. 

Υπάρχουν κανόνες και νομοθεσίες, το σου κάνει δεν σου κάνει ίσχυαν πριν 300 χρόνια στην Άγρια Δύση. Ο καταναλωτής έχει θεσπισμένα δικαιώματα πχ. για repair της συσκευής του. Τό ότι εσύ θες να παραχωρήσεις όλα σου τα δικαιώματα για να υποστηρίξεις μια πολυεθνική εταιρεία δεν σε τιμά.

Τι λες ανθρωπε μου?. Σου βαλε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο να αγορασεις iphone? Ειναι ξεκαθαρο το τι σου πουλαει!.Αν σου κανει το παιρνεις, αν οχι το προσπερνας! τοσο απλα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ψηφιακός σκλάβος, μόλις ενημερώθηκε αν θέλει το Facebook να με κάνει τracking και να μου στέλνει προσωποποιημένες διαφημίσεις.....απάντησε όχι ο σκλάβος....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Εντάξει, και εγώ έχω ένα προιόν που δεν το πουλάω σε € αλλά με harvesting οργάνων. Σου κάνει το αγοράζεις. Δεν σου κάνει δεν το αγοράζεις. Νόμιμα πράματα 😜 

οτι να ναι ρε σεις ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγάλο θέμα φυσικά δεν είναι αν παίρνει το iOS τρίτες εφαρμογές, άλλο σημαντικό τόνισε στο αρχικό ποστ

Αναφορά σε κείμενο

https://t.me/s/durov/161

The worst part of Apple’s tech though is not clunkier devices or outdated hardware. Owning an iPhone makes you a digital slave of Apple – you are only allowed to use apps that Apple lets you install via their App Store, and you can only use Apple’s iCloud to natively back up your data.

It’s no wonder that Apple’s totalitarian approach is so appreciated by the Communist Party of China, which – thanks to Apple – now has complete control over the apps and data of all its citizens who rely on iPhones.

αναφερόμενος στο άρθρο των New York Times της προηγούμενης βδομάδας για το ξεπούλημα της Apple στην Κίνα και στο απολυταρχικό της καθεστώς

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakalos! είπε

Τι λες ανθρωπε μου?. Σου βαλε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο να αγορασεις iphone? Ειναι ξεκαθαρο το τι σου πουλαει!.Αν σου κανει το παιρνεις, αν οχι το προσπερνας! τοσο απλα!

 

Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις. Δεν έχει σημασία αν σου έβαλε κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό. Κάποιοι όροι εκ της νομοθεσίας απαγορευόνται, είτε σου βάλει κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό είτε όχι. Πχ. ακόμα και αν δεχτείς να μου δώσεις το νεφρό σου για ένα iPhone, παραμένω παράνομος. Οπότε το επίχειρημα "αν θες το παίρνεις αν όχι προσπερνάς" δεν στέκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Niki92 είπε

Ενώ τα iPhone με retina screen που κρατάνε μισή μέρα είναι καλύτερα;! 

Θεωρεις αποδεκτο κινητο με 5αρα μπαταρια, να μενει μεχρι το απογευμα με απολυτα φυσιολογικη χρηση μονο και μονο για να χεις 120hz τα οποια ισως καπου να κανουν κατι καλο?

απτην αλλη ειχες ποτε συγχρονο iphone (απο x και μετα) η απλα επαναλαμβανεις οτι διαβαζεις σε διαφορα ριβιουζ?

Να μου πεις για τα 6s-7-8 , οκ το καταλαβαινω, που και παλι για το μεγεθος τους, και κυριως για το παχος τους ηταν μετρια εως απλα αξιοπρεπεις.

αλλα να χεις παντοφλα με μπαταρια τερας και να κρατα χειροτερα απο το 6s, απλα για να χω 120hz ΟΧΙ φιλε μου.. για μενα ειναι απαραδεκτο..

.. γιατι το 11 αρι , με δυο καρτες sim, αλλη μια voip γραμμη αναμονη, data - bluetooth ολη μερα φωτεινοτητα στην μισαδα, μια χαρα κραταει 2 μερες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Το μεγάλο θέμα φυσικά δεν είναι αν παίρνει το iOS τρίτες εφαρμογές, άλλο σημαντικό τόνισε στο αρχικό ποστ

αναφερόμενος στο άρθρο των New York Times για το ξεπούλημα της Apple στην Κίνα και του απολυταρχικού της καθεστώτος

https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html

Το συγκεκριμένο θέμα είναι moot point απο τη φύση του - γι αυτό δεν βλέπεις να το σχολιάζει πολύ ο κόσμος.

- Οι βασικοί χρήστες χρησιμοποιούν το προεγκατεστημένο app store. Αυτή τη στιγμή και στο App Store και στο Google Play υπάρχει διαδικασία ελέγχου και απόρριψης απο τη μαμά εταιρία.

- Οι προχωρημένοι χρήστες μπορούν να κάνουν sideload ή να εγκαταστήσουν μια εφαρμογή με δικό τους ρίσκο - και ιδανικά έχουν jailbroken / rooted συσκευή.

Το απο που εγκαθιστάς την εφαρμογή δεν σε κάνει σκλάβο. Έχεις απλά μια παραπάνω επιλογή. Ειδικά στο Google μιας και οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν monetize με διαφημίσεις, δεν έχεις και σοβαρό λόγο να κάνεις sideload - το λέω γιατί συνήθως παρεξηγείται η ελευθερία με την πειρατία. Δυστυχώς το Google ecosystem γίνεται και αυτό όλο και πιο κλειστό στο θέμα ασφάλειας εφαρμογών.

Και μην ανησυχείς, οι κινέζοι έχουν εκτεθημένα τα δεδομένα τους στη κυβέρνηση της Κίνας είτε έχουν ios, είτε android είτε nokia 3310 :P Απλά με την Apple έγινε θέμα γιατί τόσο καιρό δεν έδινε πρόσβαση αλλά τελικά υπέκυψε στις πιέσεις.

Τώρα σχετικά με το argument για το IDFΑ και το tracking, αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι Apple κρύβει και άλλα δεδομένα και όχι μόνο το IDFA. Σίγουρα το telegram κάπως βγάζει λεφτά και πιθανότατα το tracking είναι μέρος του monetization. Λέει οτι κάνει collect αριθμό τηλεφωνου, ονόματα απο τον τηλεφωνικό κατάλογο και location, εαν την μοιραστείς - και σου απαγορεύει να φτιάξεις ένα ανώνυμο email πχ. Τώρα πως δουλεύει εσωτερικά, δεν το έχω ψάξει, δεν είμαι security researcher.

Θεωρώ όμως το timing πολύ περίεργο. Ή το λέει λόγω του ATT, ή το λέει λόγω του δικαστηρίου που παίζει με epic, ή -το πιθανότερ- το λέει για να προλάβει τυχόν αυστηρότερα μέτρα που θα χάλαγαν το functionality σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icystack είπε

Σίγουρα το telegram κάπως βγάζει λεφτά και πιθανότατα το tracking είναι μέρος του monetization. Λέει οτι κάνει collect αριθμό τηλεφωνου, ονόματα απο τον τηλεφωνικό κατάλογο και location, εαν την μοιραστείς - και σου απαγορεύει να φτιάξεις ένα ανώνυμο email πχ. Τώρα πως δουλεύει εσωτερικά, δεν το έχω ψάξει, δεν είμαι security researcher.

Θεωρώ όμως το timing πολύ περίεργο. Ή το λέει λόγω του ATT, ή το λέει λόγω του δικαστηρίου που παίζει με epic, ή -το πιθανότερ- το λέει για να προλάβει τυχόν αυστηρότερα μέτρα που θα χάλαγαν το functionality σε βάθος χρόνου.

Άρα συμπεραίνουμε ότι τα σχόλια περί σχέσης Telegram-14.5 ban είναι άσχετα και ανενημέρωτα.

Επέτρεψε μου να μην θεωρώ σοβαρές τις θεωρίες συνωμοσίας περί timing. Τόνισε ένα κακό που βρίσκει iOS (για κάποιους είναι τεράστιο αρνητικό, τι να κάνουμε) που όλοι ξέρουμε ότι ισχύει (ΟΧΙ το jailbreak δεν συγκρίνεται με το sideload με ένα κομπί στο android) για να αναδείξει ένα θέμα που προέκυψε από τους New York Times την προηγούμενη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις. Δεν έχει σημασία αν σου έβαλε κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό. Κάποιοι όροι εκ της νομοθεσίας απαγορευόνται, είτε σου βάλει κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό είτε όχι. Πχ. ακόμα και αν δεχτείς να μου δώσεις το νεφρό σου για ένα iPhone, παραμένω παράνομος. Οπότε το επίχειρημα "αν θες το παίρνεις αν όχι προσπερνάς" δεν στέκει.

Aυτος ειναι ο ορισμος της ελευθερης αγορας.

Μπορω να πουλαω φυκια για μεταξωτες κορδελες αρκει να  περιγραφω το τι ακριβως πουλαω.  . εαν εσυ συμφωνησεις και αγορασεις το προιον μου τοτες δεν εχεις δικαίωμα να κανεις ΚΙΧ.  Εαν εσενα δεν σ αρεσουν τα φυκια, ειναι θεμα δικο σου. 

Και σου ξανα λεω, δεν ειναι μονοπωλιακή μια τακτικη η οποια δεν σου βαζει το μαχαιρι στον λαιμο. Η apple ειναι η μονη εταιρια που ακολουθει την ιδια μεθοδο απο εποχες Iphone 3g ρε συ. Ειναι αυτη και τελος.. απλα και ξεκαθαρα.. Σου εκρυψε κατι?.. εκμεταλευθηκε καποια βασικη σου αναγκη ?

Σου λεει ευθεως ΑΥΤΗ ειμαι, αυτό ειναι το προιον. το θες? καλως.. δεν το θες? γεια σας..  Εαν δεν συμφωνεις ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.  

 τα αλλα σχολια για νεφρα, οργανα και λοιπα ειναι απλα να χουμε να λεμε...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπόλοιποι είμαστε σκλάβοι της google... πατάμε στις διαφημίσεις της για να κονομάει,διαβάζει τις συμπεριφορές μας,τα ενδιαφέροντά μας,ξέρει τι πρόκειται να κάνουμε και μας κατευθύνει με εφαρμογές και διαφημίσεις και πολλά πολλά άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα συμπεραίνουμε ότι τα σχόλια περί σχέσης Telegram-14.5 ban είναι άσχετα και ανενημέρωτα.

Εννοείται, μπορείς να θεωρείς άσχετα και ανενημέρωτα όσα λέω, δεδομένου οτι δεν έχω πρόσβαση στον backend κώδικα για να σου δείξω τι παίζει. Έγραψα τις ενδείξεις, δεν υπάρχουν αποδείξεις. Εαν δέχεσαι οτι λέει ο συγκεκριμένος χωρίς να θέλεις να δείς με κριτική ματιά τα κίνητρά του, το πώς βγάζει λεφτά και το γιατί κάνει τέτοια επίθεση τη συγκεκριμένη στιγμή, προφανώς και μπορείς να βγάλεις ο,τι συμπέρασμα θέλεις.

Όπως επίσης και για το android. Εαν βολεύεσαι με τους ενσωματωμένους trackers και το bloatware, δεν τίθεται κανένα ζήτημα. Είναι 100% θεμιτό να νιώθεις ελεύθερος στο κλουβί σου εξ'άλλου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakalos! είπε

Aυτος ειναι ο ορισμος της ελευθερης αγορας.

Μπορω να πουλαω φυκια για μεταξωτες κορδελες αρκει να  περιγραφω το τι ακριβως πουλαω.  . εαν εσυ συμφωνησεις και αγορασεις το προιον μου τοτες δεν εχεις δικαίωμα να κανεις ΚΙΧ.  Εαν εσενα δεν σ αρεσουν τα φυκια, ειναι θεμα δικο σου. 

Και σου ξανα λεω, δεν ειναι μονοπωλιακή μια τακτικη η οποια δεν σου βαζει το μαχαιρι στον λαιμο. Η apple ειναι η μονη εταιρια που ακολουθει την ιδια μεθοδο απο εποχες Iphone 3g ρε συ. Ειναι αυτη και τελος.. απλα και ξεκαθαρα.. Σου εκρυψε κατι?.. εκμεταλευθηκε καποια βασικη σου αναγκη ?

Σου λεει ευθεως ΑΥΤΗ ειμαι, αυτό ειναι το προιον. το θες? καλως.. δεν το θες? γεια σας..  Εαν δεν συμφωνεις ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.  

 τα αλλα σχολια για νεφρα, οργανα και λοιπα ειναι απλα να χουμε να λεμε...

Και σου εξηγώ, για 5η φορά, αυτά που λες ΔΕΝ ισχύουν. Δεν μπορείς να πουλάς ΟΤΙ θες με ΟΤΙ ανταλλάγμα θες απλά επειδή συμφώνησε ο πελάτης. Δεν καταλαβαίνω πως σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις. Η τελοσπάντων, σε καμιά τεταρτοκοσμική χώρα ίσως, στην Ευρωπή πάντως ΔΕΝ μπορείς.

Εσύ ουσιαστικά λες πως μπορώ να σου πουλήσω ένα προιόν χωρίς εγγύηση και με την ιδιότητα να ανατινάζεται και να προκαλεί θάνατο στον χρήστη της με αντάλλαγμα ένα νεφρό, και αφού οι ιδιότητες αυτές υπάρχουν στην περιγράφη του προιόντος και ο χρήστης τις δέχτηκε, όλα κομπλέ. Ε δεν είναι έτσι, τι να κάνουμε τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, albabis είπε

Οι υπόλοιποι είμαστε σκλάβοι της google... πατάμε στις διαφημίσεις της για να κονομάει,διαβάζει τις συμπεριφορές μας,τα ενδιαφέροντά μας,ξέρει τι πρόκειται να κάνουμε και μας κατευθύνει με εφαρμογές και διαφημίσεις και πολλά πολλά άλλα...

αλλά μπορείς να χώσεις πειρατικό apk στο android και να αλλάξεις και τον launcher, οπότε ελευθερία ;)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...