Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 minutes ago, geostratis said:

Aσ'τους να φαγωθούν μεταξύ τους ... Ετσι κι αλλιώς, για μας τους χρήστες δεν νοιάζεται κανένας. Το πορτοφολάκι τους μετράνε. Αλλά από το μαδομ... που γίνεται, μόνο όφελος μπορεί να βγεί για μάς. Ισως πάλι και μερικοί να ξυπνήσουν. Οφελος κι αυτό για την κοινωνία, ανεβαίνει το IQ !

Το iq ειδικά, ανεβαίνει αυτόματα με το που κατεβάσεις το πρώτο σπασμένο app! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Συνεχίζεις όμως να απαντάς λες και σου είπα να παίρνει 0 για τις υπηρεσίες της.

Αν το Fortnite κάνει τζίρο 10 δις από τα in-app purchases, η Apple θα πάρει 3 δις μόνο και μόνο επειδή παρείχε υπηρεσίες πληρωμής μέσα στην εφαρμογή (κάτι που αν δεν υλοποιήσεις όπως το θέλει αυτή δεν σε αφήνει να ανεβάσεις τις εφαρμογές σου) και το έκανε host.

Αυτές οι υπηρεσίες δεν αξίζουν 3 δις, δεν αξίζουν 1.5 δις, αξίζουν πολύ λιγότερο και η Apple όπως και να το κάνουμε βρίσκεται σε προνομιακή θέση να παίρνει τρελό χρήμα για μικρή συμβολή. Μιλάμε για 3 δις από ένα παιχνίδι από τα εκατομμύρια παιχνίδια που υπάρχουν στο App store. Δεν νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος των ποσών που μιλάμε

Ναι ρε φίλε, σου δίνει όμως την πλατφόρμα για να βγάλεις αυτά τα 3 δις. Με την ίδια λογική μπορείς να βρεις μία οικοδομή στην Times Square, και άλλη μία στην Ερμού. Και τα δύο κτήρια είναι όπου μπορείς να χτίσεις τα γραφεία σου / κατάστημά σου, αλλά άλλη κίνηση θα έχεις στη μία, και άλλη στην άλλη. Το να πάω και να απαιτώ απ'τον ιδιοκτήτη του καταστήματος στην Times Square να μου αλλάξει την πολιτική του μισθώματος διότι το προϊόν που πουλάω το φτιάχνω εγώ ο ίδιος και θα είναι το ίδιο και στην Times Square (iOS) και το ίδιο και στην Ερμού (Microsoft) και να του λέω πως ας πούμε στην ίδια δυναμικότητας δρόμο στην Αθήνα ή στο Παρίσι (ή δεν ξέρω και εγώ σε ποια άλλη πόλη μπορώ να κάνω σύγκριση) έχει διαφορετική πολιτική, είναι αστείο.

Και ξαναλέω, σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις τα 3 δις, και βγαίνεις και κερδισμένος. Και στην τελική πουλάει δικαιώματα παιχνιδιών, είτε πουλήσει 100, είτε πουλήσει 10.000.000 κλειδιά. Εκτός από τους servers που θα πρέπει να μισθώσει για να σηκώσει τους παραπάνω χρήστες, δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου ένα ακόμη πάγιο έξοδο του οποίου να κάνει το 30% ασύμφορο.

Και συνεχίζω να σου λέω, πως όχι δεν απαντάω για το πόσο ποσοστό θα παίρνει, αλλά για το γεγονός πως κάποιος θέλει να κάνει κουμάντο σε μία άλλη εταιρία και να υποδείξει την πολιτική που θα πρέπει να ακολουθήσει.

5 λεπτά πριν, mirrage είπε

Οταν αγοραζεις κατι σου ανηκει και το κανεις οτι θες. Ειναι σαν νου σου πει η ford πως σου απαγορευει να βαλεις οτι ανταλλακτικα θες εσυ και να βελτιωσεις το οχημα σου, η πως δεν σου επιτρεπει να το πας σε οποιον τεχνικο θες περα απο τους δικους της. Αν θεωρεις κομμουνιστικο το να σου ανηκει αυτο που πληρωσες για να σου μεταβιβαστει η κυριοτητα του τοτε εχεις μπερδεψει τι ειναι ο κομμουνισμος, τι ειναι το μονοπωλιο και τι ειναι ο καπιταλισμος.

Βεβαια ολοι αυτοι δεν τρωγονται για να σου ανηκει εσενα περισσοτερο αυτο που αγορασες αλλα για να αποκτησουν κομματι στην πιτα.

Μη μου συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Με την ίδια λογική ζάντες = θήκες κινητών, συνεργείο αυτοκινήτων = τεχνικοί υπολογιστών εκτός δικτύου Apple. Δε σου απαγόρευσε η Apple να κάνεις κοσμιτικές αλλαγές στο κινητό σου ή να το πας όπου γουστάρεις. Όπως και με αρκετές πολιτικές όμως και πολλών αυτοκινητοβιομηχανιών, αν θέλεις να ισχύει η εγγύηση σου λένε πως σε κάποια πράγματα δε μπορείς να βάλεις χέρι. Αν σου λήξει η εγγύηση δε σε αναγκάζει η Apple να πηγαίνεις συνέχεια σε αυτήν. Υπάρχουν πολλές επιλογές για να πας να επισκευάσεις το κινητό σου.

Και δεν ισχύει πάντα το ότι όταν αγοράζεις κάτι το κάνεις ότι θέλεις.

Και στην τελική αν θέλεις, κάνεις Jailbrake και βάζεις Cydia όπως είπαν οι άλλοι παραπάνω. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί θα έπρεπε η Apple να σε αφήσει να το βάζεις έτσι ελεύθερα.

Και αυτό που είπα για τον κομουνισμό μάλλον ανάποδα το κατάλαβες, αλλά οκ καλή καρδιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποια και να ειναι η αποφαση ο πελατης κυριε θα πλερωνει.Απλα πραγματα αυτα ειναι για τα φωτα μεσα στα δωματια ομως κλεινονται οι πραγματικες συμφωνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το iq ειδικά, ανεβαίνει αυτόματα με το που κατεβάσεις το πρώτο σπασμένο app! 

Αυτό πάλι, δεν το καταλαβαίνω. Τα περισσότερα apps κοστίζουν λιγότερο από έναν σάπιο καφέ στην Αθήνα, δεν έχει νόημα να κάνεις πειρατεία για 2 και 3 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Epic θα υποστηρίξει τα συμφέροντά της όπως ακριβώς και η Apple. Απλά η Apple είναι η "μάνα" και οι παίχτες (spotify, facebook) πρέπει να έχουν καλά χαρτιά για να τη χτυπήσουν στο "φύλλο"... Είναι όμως δύσκολο για μια "στρωμένη" επιχείρηση (είτε είναι το fb , είτε η Epic, ή οποιοσδήποτε) να πάρει την απόφαση να αποχωρήσει από μία μεγάλη κερδοφόρα αγορά...(όπως είναι τα δεδομένα των πιο εύρωστων -σχετικά- κατόχων apple συσκευών). Θα είχε πάντως τεράστιο ενδιαφέρον να αποφάσιζε πχ το fb να έχει επί πληρωμή ή ακόμα και να αποχωρήσει από το ios ως εφαρμογή (αλλά να έχει πχ τη δυνατότητα να μπαίνεις από τον chrome!!).To insta, το fb, το messanger είναι εξαιρετικά διαδεδομένες εφαρμογές...και χωρίς αυτές θα το σκεφτούν πολλοί - κυρίως νέοι - να μεταβούν σε apple συσκευές. Η κίνηση της Apple για τα δεδομένα είναι το πιο μεγάλο ρίσκο που παίρνει σαν εταιρία...ποντάρει στον καλό συγκερασμό του hardware και του software. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο κόσμος πλέον ζει "κοινωνικά" μέσα από τα social media...και επί του παρόντος δεν βρίσκω πολύ δυνατές εναλλακτικές από τον κολοσσό FB στον δυτικό κόσμο (στην ΚΙνα κλπ η apple και η Google  έχουν κάνει ήδη τις υποχωρήσεις τους...). Επίσης, το gaming είναι πολύ δυνατό χαρτί, και αν πολλοί ακολουθήσουν το πείραμα της Epic το...νωχελικό arcade δεν θα σταθεί πουθενά...το ίδιο και η Apple TV (καλό αλλά...λίιιιγο). \

Αναμένω η Apple τελικά να ρίξει τους τόνους με την Epic και να αφήσει τα in-app purchases...όπως και να ζητήσει από το fb "κομμάτι" από τις διαφημίσεις...

Δεν θα μου κάνει καθόλου έκπληξη αν όλα τελειώσουν με εκατέρωθεν αβρότητες και φιλοφρονήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν επιχείρηση στην Ελλάδα γνωρίζουν από πρώτο χέρι ότι ένα 30% για εργαλεία δουλειάς (developing tools), χώρο και παρουσίασης προιόντος (appStore), ασφαλές σύστημα πληρωμών (appStore), πρόσβαση σε πελάτες σε ολόκληρο τον πλανήτη (appStore) είναι ένα μικρό τίμημα σε σχέση με αυτά που σου ζητά το ίδιο το κράτος σου χωρίς να σου προσφέρει κυριολεκτικά τίποτα (εκτός από άγχος, γραφειοκρατία, προκαταβολή φόρου κ.α.)

Υπάρχει αρκετός χώρος για κουβέντα για το ότι δεν υπάρχει τρόπος να  κάνεις build και submit iOS apps έξω από το MacOS ώστε να υπάρξουν openSource cross-platform developing tools για iOS, για το ότι δεν επιτρέπει με κανένα τρόπο την εγκατάσταση εφαρμογών πέρα από το store αλλά όχι για τα ποσοστά που ζητά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yazidis είπε

Ναι την ίδια αντίδραση θα είχα αν μου απαγόρευε να εγκαθιστώ ότι θέλω ακόμη και στο Mac μου, αλλά πολύ απλά θα με έχανε από πελάτη διότι θα επέλεγα μετά διαφορετική πλατφόρμα.

Να προσέχουμε όμως τι λέξεις να χρησιμοποιούμε. Δεν είναι μονοπώλιο. Υπάρχει τουλάχιστον ένα ακόμη λειτουργικό στον κόσμο το οποίο κατέχει μεγάλη μερίδα στην αγορά, το Android, οπότε μονοπώλιο δεν το λες. Το κωλαρ***κι όμως των εταιριών τύπου Epic πονάει διότι έχει μεγάλη μερίδα στην αγορά το λειτουργικό το οποίο λέγεται iOS. Αν είχε ένα 5%, ούτε που θα ασχολιόταν να κάνει αγωγές.

Επίσης μπορώ να βρω πάρα πολλά παραδείγματα. Κατέχω εγώ μια επιχείρηση χονδρικής, και θα μου έρθει πχ ο πελάτης λιανικής να μου απαιτήσει ας πούμε να του πουλήσω πράγματα και να του τα παραδώσω δωρεάν;
Πηγαίνω και νοικιάζω ένα χώρο πχ στη λαϊκή και θα πρέπει ας πούμε να απαιτήσω να τον πάρω τον χώρο δωρεάν χωρίς να πληρώσω ενοίκιο της θέσης μου;

Επίσης εσύ που είχε προγραμματιστής, και mobile developer, δε σου έδωσε εργαλεία για να μπορέσεις να βγάλεις τις εφαρμογές σου πιο εύκολα;

Εμένα αυτό που μου τη δίνει, είναι πως έρχεται και απαιτεί να μην δίνει προμήθεια, και να δουλεύει ας πούμε στις πλάτες της Apple και να κερδίζει μόνο αυτή. Αυτό είναι τεράστια μπούρδα.

Και για να μη με λέτε απόλυτο, για το μόνο που ίσως να συμφωνήσω, είναι με την αγωγή της Spotify, το οποίο όμως στηρίζεται στο γεγονός πως επίτηδες "άλλαξε κανόνες" και δε τη διευκόλυνε πχ για να έχει κέρδος μόνο από το Apple Music. Εκεί ίσως και να υπάρχει ένα δίκαιο.

Η Apple δεν είναι μονοπώλιο, αλλά ανήκει στο ολιγοπώλιο. Επίσης, η εταιρεία έχει τρομερή επιρροή στη βιομηχανία πλέον. Οπότε δεν είναι απλά ένας τύπος που πουλάει στη λαϊκή, αλλά ένα μεσάζοντας με τεράστια ισχύ.

Επίσης, τα παραδείγματα σου είναι λίγο άκυρα. Δε μιλάμε για μια απλή εταιρεία χονδρικής, εδώ. Δεν μπορεί κάποιος να αγνοήσει το αγοραστικό κοινό της Apple απλά και μόνο επειδή διαφωνεί με τις πρακτικές της. Στην ουσία, η εταιρεία χρησιμοποιεί το κοινό της ως leverage απέναντι στις προγραμματιστές. Και, φυσικά, αυτό βολεύει και τη Google που έχει δημιουργήσει το έτερο σκέλος του ολιγοπωλίου.

Επίσης, please, λίγο προσοχή όταν μιλάμε για κοινωνικό οικονομικές θεωρίες όπως ο κομμουνισμός. Δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά πονέσανε τα μάτια μας με αυτό που έγραψες περί Βενεζουέλας!

Η Epic δε ζητάει κομμουνισμό, αλλά ελεύθερη αγορά. Μην μπλέκουμε τις έννοιες. Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός: κάθε εταιρεία και καταναλωτής επιδιώκει το προσωπικό του κέρδος και (υποτίθεται ότι) η αγορά βρίσκει τη βέλτιστη λύση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα δεν καταλαβαίνω.... Κάποιοι κάνετε λες και τα χρήματα απο το store μπαίνουν στις δικες σας τσεπες και θα τα χάσετε εσεις αντι η apple.....

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yazidis Και εσύ και άλλοι κάθεστε και γράφετε κατεβατά δίχως ουσία. Ειλικρινά η σκέψη σας είναι πολύ συγκεχυμένη. Λες δηλαδή πως η microsoft & apple που μπορείς στα windows & mac να βάλεις ό,τι πρόγραμμα θέλεις, δίνουν τσάμπα την πλατφόρμα τους; Καλά δεν πληρώνονται για αυτά; Πρέπει να πληρώσει ο ένας κι ο άλλος και γιατί να τα θέλει τσάμπα και το R&D και βλακείες.

Αντί να κοιτάτε λέω εγώ να λύσετε τα θέματα των εταιρειών πώς θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος λες κι είστε μεγαλομέτοχοι, κοιτάξτε λίγο πιο απελευθερωμένα από τα μικρο και μεγαλο-συμφέροντα των εταιρειών και της υποστήριξης του status quo. Γιατί και η apple ούτε την τεχνολογία touchscreen ανέπτυξε η ίδια, ούτε το gps, ούτε την τηλεφωνία. Με χρήματα κρατικά κυρίως έγιναν όλα αυτά.

Και ξεφεύγοντας από το κατεστημένο, όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές θα έπρεπε να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολα επισκευάσιμες, να υπάρχουν τα schematics και όσο περισσότερα standards ώστε να μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικά ανταλλακτικά (και καλώδια ας πούμε) σε πολλές συσκευές. Θα έπρεπε τα λογισμικά που τρέχουν να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ελεύθερα (F/LOSS) γιατί αυτή είναι η μόνη ουσιαστικά ηθική λύση που έχουμε αυτή τη στιγμή.

Αν θέλουμε να υπάρχει πλανήτης να ζούμε πρέπει να δούμε και τις επιπτώσεις που έχει αυτός ο υπερκαταναλωτισμός και η δήθεν "πρόοδος". Και τι έκανες που πήρες το τελευταίο κινητό της τάδε εταιρείας; Σου δίνουν λύσεις σε επίπλαστες ανάγκες αλλά τα βασικά προβλήματα παραμένουν, κι όχι μόνο παραμένουν αλλά παραγκωνίζονται. Ένα καλό πράγμα να κάνουν αυτό έρχεται με 100 κακά μαζί, περισσότερο αποσπούν κι αποξενώνουν τους ανθρώπους. Και μήπως δεν βγάζουν τρομερά κέρδη για τα οποία πληρώνουν ελάχιστους φόρους με διάφορα κόλπα, μήπως δεν εκμεταλλεύονται φτηνά εργατικά χέρια σε Κίνα και προσεχώς και στην Ινδία, μήπως δεν καταπατούν αξίες, ελευθερίες και την ιδιωτικότητα των ανθρώπων κατά πως βολεύει (πάλι βλέπε Κίνα και Ινδία);

Εταιρείες όπου πάνω και πρώτα από όλα έχουν το κέρδος, με τεράστιο πολύπλευρο αρνητικό αντίκτυπο για τις κοινωνίες των ανθρώπων και αμφίβολα οφέλη. Κι αν δεν υπήρχαν οι εταιρείες αυτές, κι αν το κομμάτι της προόδου της τεχνολογίας που τους αναλογεί απουσίαζε, θα ήταν ο κόσμος χειρότερος; Δε νομίζω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Αυτο δεν ειναι μονοπωλιο, τα εχεις μπερδεψει.

Το μονοπωλιο ή οχι μετριεται με ποσοστο (%) που κατεχει στην αγορα.

Παραδειγμα το android εχει 85% (;) στα κινητα, ειναι μονοπωλιο. Η microsoft εχει 85% στα desktop , ειναι μονοπωλιο. Η apple εχει 15% στα κινητα (;) ,δεν ειναι μονοπωλιο, και αρα κανει ο,τι θελει

Μόνο που η δίκη γίνεται στις ΗΠΑ και αφορά τις ΗΠΑ.

Το δικαστήριο θα βγάλει απόφαση για την αμερικανική αγορά και θα αφορά τις ΗΠΑ.

Θα το χάσει η Epic το δικαστήριο και κατά τη ταπεινή μου άποψη καλώς θα το χάσει γιατί έχει άδικο αλλά...

To ποσοστό του iOS δεν είναι 15% στη χώρα που γίνεται η δίκη, τη χώρα που αφορά η δίκη.

Είναι στα επίπεδα του 60% και αν φτάσει κάποια στιγμή σε κανένα 70% τότε θα βρεθεί αμερικανικό δικαστήριο που θα βγάλει απόφαση για μονοπώλιο στην αμερικανική αγορά όσον αφορά το app store όσο κι αν προσωπικά διαφωνώ.

https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/united-states-of-america

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Μπα; Πως δεν μπορεί να το κάνει; Δεν μπορεί αύριο να βγάλει μια ενημέρωση και να κόψει ότι είναι εκτός Windows store; Δεν λέμε αν την συμφέρει να το κάνει ή όχι, λέμε αν μπορεί. Φυσικά και μπορεί.

Δεν υπάρχει το δικό της το store κάνει ότι θέλει, όταν είναι το μοναδικό store που επιτρέπεται στις συσκευές της και έχει τέτοιο τεράστιο μερίδιο αγοράς, αναγκαστικά θα συμμορφωθεί σε νόμους και απλά τώρα βρέθηκε η Epic που έχει λεφτά να το πολεμήσει και το έκανε.

Έτσι είναι, τα μονοπώλια στην αγορά κάνουν μεγάλο κακό στην ίδια την αγορά, γι'αυτό άλλωστε μπορεί και την πάει στα δικαστήρια.

Γι'αυτό υπάρχουν και αντιμονοπωλιακοί νόμοι.

Παλαιότερα μεγάλα μονοπώλια, όπως πχ στην ενέργεια τα έσπασαν σε μικρότερες επιχειρήσεις στην Αμερική.

Μόνο η microsoft τη γλύτωσε και δες που καταλήξαμε και μετά από πόσα χρόνια στασιμότητας στο χώρο των λειτουργικων συστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχαχαχ

Ερώτηση γτ θέλετε 30% προμήθεια? Απάντηση λόγω ιδιωτικότητας. Μάλλον κάποιος παίρνει ληγμένα γτ τον ρωτάνε Α και απαντάει Β. 

 

Όσον αφορά τους χρήστες Apple 🍏 είναι σαν να αγοράζουν ένα αμάξι και πάντα ότι βάζουν πάνω του να παίρνει προμήθεια η κατασκευάστρια εταιρεία, επομένως όσα επαγγέλματα είχαν σχέση με το αυτοκίνητό σου θα έπρεπε να δίνουν προμήθεια στην εταιρεία θα ήθελα να δω εδώ ποσους χουβαρνταδες επαγγελματίες με το χώρο του αυτοκινήτου  θα είχαμε να δίνουν προμήθεια 30% από τη δουλειά τους και εννοείται χωρίς να αλλάξει κάτι στις τιμές τους όχι να το μετακυλισουν στον πελάτη.

Επεξ/σία από v2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...