Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Πολύ απλά ο χρήστης θα έμπαινε και θα αγόραζε τη συνδρομή του Netflix μέσω της σελίδας της εταιρίας και όχι μέσω του in-app purchase της Apple. Δεν σε υποχρεώνει η Apple να αγοράσεις τη συνδρομή του Netflix μόνο μέσω του AppStore για να μπορείς να παρακολουθείς το Netflix. Αν σε υποχρέωνε, τότε ναι εκεί θα υπήρχε πρόβλημα.

Και επειδή το πας αλλού, τι έχεις να πεις για το νέο μοντέλο των εταιριών όπου αντί πλέον να σου παρέχουν one-time purchase, όπως πχ έκανε το 1password μέχρι πριν από λίγα χρόνια, πλέον σε χρεώνουν ένα μηνιαίο μοντέλο για να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους; Θα έπρεπε δηλαδή να εναντιωθούμε διότι πλέον ένα πρόγραμμα μας βγαίνει πολύ ακριβότερο σε σχέση με το παρελθόν;

Στην περίπτωση του Netflix το έλυσες το πρόβλημα προς το παρόν, μέχρι να σου πει η Apple ή Google ότι για να μπορείς να δεις Netflix θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και να πάρεις τη συνδρομή από το αντίστοιχο Store. Στο fornite πχ που γίνεται και ο λόγος η Apple στην ουσία είπε στην Epic αν δε σου αρέσει φύγε, εγώ δε σε αφήνω να κάνει ο άλλος sideload το παιχνίδι γιατί δε θα πάρω λεφτά (όχι γιατί με νοιάζει η ασφάλειά του). Μαγκιά και δικαίωμά της, το ίδιο όμως και της Epic που την κυνηγά για αθέμιτες πρακτικές.

Γενικότερα, και το όλο ζουμί της απάντησης του Cook είναι ενοχλητικό, αν και κατανοητό, θα αγοράσετε τη συσκευή και θα τη χρησιμοποιείτε όπως θέλουμε εμείς, όχι εσείς, για το δικό σας καλό. Δεν σου λέω ότι πρέπει να ανοίξει το οικοσύστημά της, και δε σου λέω ότι χρειάζεται ο πελάτης της να εγκαταστήσει κάτι εφόσον θεωρεί πως τα έχει όλα, αλλά σου αρέσει σαν άκουσμα αυτή η πρόταση; Θα πας σε μαγαζί να πιεις καφέ και θα σου πει ο μαγαζάτορας εδώ τον καφέ τον πίνουμε από τον κ@λο όχι από το στόμα και θα τον ακούσεις; 

Ναι, το συνδρομητικό μοντέλο με ενοχλεί και αναζητώ εναλλακτικές λύσεις που δεν το απαιτούν, και ναι, θεωρώ ότι θα έπρεπε και σε αυτό να γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, SeaLion είπε

 

 

Μείνε στο Android!

Ή δώσε (προαιρετικά) άλλα $99 και βάλε ό,τι θες! https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_iOS

Έλεος κάπου με την μίρλα πως δεν μπορείς να βάλεις ένα app στο iOS.

καιποιος σου ειπε οτι δεν το εχω βαλει το κοντι παντου και χωρις να δωσω 99$

και δεν μιλαω επι προσωπικου γιατι εγω εχω βρει λυσεις γιατι μου αρεσει να ψαχνομαι

ή δεν καταλαβαινεις το νοημα ή απλα θες να πεις τα δικα σου

 

για την πλειοψηφία των end users:

το ιδιο προγραμμα που ειναι δωρεαν αλλου

το ιδιο ακριβως εχει χρεωση στο απλ στορ

ελεος δηλαδη

για ονομα δηληδη σωνει και καλα πρεπει να πληρωνουμε τις δωρεαν παροχες;;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δηλαδή σου ακούγεται παράλογο το γεγονός πως επιλέχτηκε το συγκεκριμένο business model?

Αγνοείτε μάλλον το business model που η Apple τους τρέχει τους developers συνεχώς (άρα έχουν και συνεχώς δουλειά!) και φυσικά δεν κοστίζει τίποτα το να τους τρέχει έτσι.
Αγνοείτε το ότι η είσοδος στο macOS/iOS etc είναι $99, χαρακτηριστικά πιο φτηνά από το να αγοράσεις ένα cheap signing certificate και μόνο για Windows!

Όοοχι θα πρέπει να ευαισθητοποιηθώ για τα coins, τον αέρα κοπανιστό, που θέλει να πουλά η Epic από το δικό της unmonitored store με τις εφαρμογές που δεν θα σέβονται τίποτα προφανώς.

Next thing: Play Store στο iOS γιατί.... είναι δικαίωμά μας!

Καλά (λέμε τώρα, απλά τα παραβλέπω) όλα αυτά άλλα άσχετα, γιατί δεν αφήνει εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής όπως κάνει για τα e-shop ή banking apps και όχι αυτό απλώς, δεν αφήνει ΚΑΝ να αναφέρεις ότι μπορείς να πληρώσεις αλλού;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

δεν μπορω πραγματι να σε αντιμετωπισω πραγματικα ειχε δικιο η ιδιοφυια του προηγουμενου αιωνα

αγοραζω μια android tv και κατεβαζω kodi netflix ertflix appletv disney+ κτλ απο οπου θελω

στοαυτοκινητο ποιος σου ειπε οτι τα λαστιχα ειναι μαιμου ή τα μπουζι ή μια τουρμπινα ή οι ζαντες που θα φορεσεις

 

στα δε παντελονια κι εκει ακομα ολοι οι οικοι εχουν προνοησει να μπορει να ανοιξει το παντελονι σε περιπτωση που παχυνεις

 

οποτε αστο φιλαρακι...ειπαμε εσυ ανηκεις στην κατηγορια οτι σου πει η apple

Φίλε μου για απάντησε μου σε κάτι απλά ερωτήματα και σύμφωνα με την λογική σου… αγοράζω Android TV και θέλω να βάλω Windows, μπορώ? Αγοράζω αυτοκίνητο και θέλω να βάλω ελπίστριες, μπορώ? Αγοράζω παντελόνι και θέλω να το κάνω μπουφάν, μπορώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

"Ψηφιακός σκλάβος" ενημερώθηκα πως είμαι προχτές από τον Ρώσο Ζούκι και ουκ ολίγους που συμφώνησαν παθιασμένα! Μη με βάλεις τώρα να κάνω cherry picking σχολίων που θεωρούν πως η Apple με κρατά από τ@@ και δεν μπορώ να φύγω...

Δεν δίνει ο κόσμος "το νεφρό του για ένα iPhone" κυριολεκτικά, οπότε η παρανομία πού είναι;
Ποιοι κανόνες καταπατούνται; Ποια δικαιώματά μου;

Στο right to repair θα μου το γυρίσεις, φαντάζομαι, με το οποίο συμφωνώ, αλλά το κλειστό λειτουργικό, το κλειστο store, το όποιο ποσοστό απαιτεί από τους app publishers, που κολλάει και πού είναι η παρανομία;

Μα το ψηφιακός σκλάβος δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να αλλάξεις εταιρία. Θα μου πείς τότε λάθος επιλογή λέξης, θα το δεχτώ. Απλά το point του ήταν ότι ο χρήστης iPhone είναι έρμαιο των ορέξεων της Apple. Ασφαλώς μπορείς να αλλάξεις εταιρεία, αλλά τότε δεν είσαι χρήστης iPhone πλέον.

Υπήρχε μια είδηση που κάποιος κυριολεκτικά έδωσε το νεφρό του, δεν το είπα μεταφορικά. 

To "σπίτι" της Apple είναι το store της. Κατά την άποψη μου, είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει στο σπίτι της. Ας χρεώσει και 150% ταρίφα για κάθε πώληση τους developers της. Θα πρέπει όμως να έχουν την επιλογή , εφόσον δεν συμφωνούν με αυτήν την ταρίφα, να έχουν το δικό τους store. Όπως γίνεται πχ. στα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι απλά. Η apple ως επιχειρηματική εταιρία με σκοπό το κέρδος, επένδυσε χρήμα, χρόνο, και ανθρώπινο δυναμικό για να φτιάξει αυτό που όλοι σήμερα θέλουν να γίνουν συνεργάτες σε αυτό. Το προϊόν λέγεται IOS και θεωρείται από τεράστια μερίδα ανθρώπων ασφαλές, εύκολο στην διαχείρηση, και κάτι γνώριμο τόσα χρόνια. Όποιος θέλει να γίνει συνεργάτης αποδέχεται τους όρους με τους οποίους ο ιδιοκτήτης του προϊόντος (ios) του προσφέρει αυτό. Εάν οι όροι δεν είναι ευνοϊκοί πολύ απλά μπορεί να επιλέξει άλλο συνεργάτη, προϊόν, μαγαζί όπως θέλετε πείτε το. το να υπογράφεις συμφωνητικό και να αθετείς τους όρους του συμβολαίου μονόπλευρα δεν είναι έντιμο αλλά ούτε και νόμιμο. ΑΝ δεν σου αρέσει λύνεις την συνεργασία και πας παρακάτω.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά αλλά κάποια κοθώνια δε μπορούν να το καταλάβουν. Κύριοι υπάρχουν δύο κατάστημα που πουλάνε παρόμοιο προϊόν, επιλέγεις το ένα ή το άλλο ανάλογα τι σε συμφέρει. αν δεν σε ικανοποιεί κανένα από τα δύο κινείσαι ανάλογα και φτιάχνεις δικό σου ξεχωριστό προϊόν με το όποιο κόστος έχει αυτό σε χρήμα, χρόνο και ανθρώπινο δυναμικό. εάν δε μπορείς πολύ απλά αναγκαστικά επιλέγεις το ένα από τα άλλα δύο.
Σαν να έρχεσαι στο δικό μου κατάστημα και να μου λες θέλω το Χ προϊόν ή υπηρεσία 15% φθηνότερα (που δεν υφίσταται έκπτωση για κανέναν) και αν δε το δεχτώ να σε πάω στα δικαστήρια επειδή είμαι μονοπώλιο και το θεωρείς άδικο... Με συνοπτικές διαδικασίες έρχομαι και σε πετάω έξω, σ αρέσει δε σ αρέσει διότι το προϊον είναι δικό μου ο χώρος είναι δικός μου και δεν έχεις συνεισφέρει σε τίποτα.. απλά και  σκληρά πράγματα αλλά αυτή είναι η ζωή. τίποτα δε χαρίζεται σε κανέναν.  Καπιταλισμός λέγεται σε μια ελεύθερη αγορά. Πας ανάλογα με τις δυνάμεις σου και τα λεφτά σου. απλή ξερή στεγνή πραγματικότητα παιδιά.

Επεξ/σία από tamis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αγοράζω παντελόνι και θέλω να το κάνω μπουφάν, μπορώ?

Με τα κατάλληλα skills μπορείς!😂

23 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

καιποιος σου ειπε οτι δεν το εχω βαλει το κοντι παντου και χωρις να δωσω 99$

Case closed λοιπόν. Άμα ψάχνεις και τελικά βρίσκεις το πρόβλημα ποιό είναι; Απλοί, άπειροι χρήστες δεν μπορούν να βάλουν και να σετάρουν το Kodi ούτε στο Android τους χωρίς καθοδήγηση. 

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Υπήρχε μια είδηση που κάποιος κυριολεκτικά έδωσε το νεφρό του, δεν το είπα μεταφορικά

Οοοοκ. Σοβαρό επιχείρημα δεν το λες πάντως αυτό. 
 

14 λεπτά πριν, Herald είπε

To "σπίτι" της Apple είναι το store της. Κατά την άποψη μου, είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει στο σπίτι της. Ας χρεώσει και 150% ταρίφα για κάθε πώληση τους developers της. Θα πρέπει όμως να έχουν την επιλογή , εφόσον δεν συμφωνούν με αυτήν την ταρίφα, να έχουν το δικό τους store. Όπως γίνεται πχ. στα android.

Το σπίτι της είναι το λειτουργικό. 

Αμφιβάλλω πως θα υποχρεωθεί από τον νόμο να ανεχτεί την ύπαρξη άλλου store. Θα μπορούσα να κάνω σενάρια πως θα πήγαινε αυτό, αλλά το κουράζω μάλλον.

 

31 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

δεν αφήνει ΚΑΝ να αναφέρεις ότι μπορείς να πληρώσεις αλλού;

Αυτό είναι χοντρό όντως, αν και όχι αδικαιολόγητο, και το μόνο που βλέπω να κερδίζει η Epic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Αν κάνεις την αγορά από συσκευή Apple (χρησιμοποιείς την κάρτα που έχεις στο Apple account σου δηλαδή) παίρνει το 15% ή 30% η Apple (το ποσοστό ανά περίπτωση μπορεί να διαφέρει, στο Fortnite πάντως ήταν 30%)
Αν αγοράζεις από αλλού δεν παίρνει κάτι η Apple μόνο και μόνο για να παίξεις στο iPad.

Ένα σημείο που ενοχλεί και το πιθανότερο να χάσει η Apple στην εν λόγω δίκη (γιατί είναι όντως λίγο υπερβολικό) είναι πως απαγορεύει να αναφέρεται μέσα σε μια εφαρμογή πως μπορείς να ψωνίσεις και από αλλού και να σε παραπεμπει εκεί - το Netflix δεν επιτρέπεται να λέει στην εφαρμογή του "γίνε συνδρομητής στο site μας'

Fortnite τώρα δεν υπάρχει στο iPhone/iPad.

Οκ τότε, δεν πολυκαταλαβαίνω, εκτός από την ευκολία του θέματος...

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί (και πόσοι είναι αυτοί) που θα επιλέξουν το Mac ή το Ipad για...παιχνιδομηχανή (??).

Αντε ...με το M1 chip και τα A12 bionic και πάνω οκ...αλλά εκτός των pro ούτε οθόνες 120 hz δεν έχουν (και έχω ήδη τελευταίο μοντέλο iphone και Ipad air 4...)

O γιος μου ούτε να το φτύσει - πάντα σε σχέση με το pc και το ps4 - και είναι μόλις 11 !!!!

Άρα υποθέτω για να "κόπτεται" τόσο η Epic θα έχει πολυ ψωμί !!!

Για τα insta και Fb καταλαβαίνω λόγω κάμερας (τα ίδια λεφτά περίπου θα δώσεις για τόσο καλή κάμερα, 4K και OIS σε οποιοδήποτε android , ακόμα και από Κίνα, εννοώ δύσκολα θα πέσεις κάτω από 500αρικό στην Ελλάδα.. τόσο κάνει και το SE)

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Στην περίπτωση του Netflix το έλυσες το πρόβλημα προς το παρόν, μέχρι να σου πει η Apple ή Google ότι για να μπορείς να δεις Netflix θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και να πάρεις τη συνδρομή από το αντίστοιχο Store. Στο fornite πχ που γίνεται και ο λόγος η Apple στην ουσία είπε στην Epic αν δε σου αρέσει φύγε, εγώ δε σε αφήνω να κάνει ο άλλος sideload το παιχνίδι γιατί δε θα πάρω λεφτά (όχι γιατί με νοιάζει η ασφάλειά του). Μαγκιά και δικαίωμά της, το ίδιο όμως και της Epic που την κυνηγά για αθέμιτες πρακτικές.

Γενικότερα, και το όλο ζουμί της απάντησης του Cook είναι ενοχλητικό, αν και κατανοητό, θα αγοράσετε τη συσκευή και θα τη χρησιμοποιείτε όπως θέλουμε εμείς, όχι εσείς, για το δικό σας καλό. Δεν σου λέω ότι πρέπει να ανοίξει το οικοσύστημά της, και δε σου λέω ότι χρειάζεται ο πελάτης της να εγκαταστήσει κάτι εφόσον θεωρεί πως τα έχει όλα, αλλά σου αρέσει σαν άκουσμα αυτή η πρόταση; Θα πας σε μαγαζί να πιεις καφέ και θα σου πει ο μαγαζάτορας εδώ τον καφέ τον πίνουμε από τον κ@λο όχι από το στόμα και θα τον ακούσεις; 

Ναι, το συνδρομητικό μοντέλο με ενοχλεί και αναζητώ εναλλακτικές λύσεις που δεν το απαιτούν, και ναι, θεωρώ ότι θα έπρεπε και σε αυτό να γίνει κάτι.

Αθέμιτες πρακτικές; Οκ.

Περιμένω μετά τη δικαίωση της Epic, να γίνουν άλλες 10-20 μηνύσεις και στις Sony, Microsoft, Nintendo. Δεν είναι δυνατόν να έχω εγώ το Nintendo Switch και να πωλούνται τα παιχνίδια 50-60 ευρώ ενώ στο Playstation κάποια να τα βρίσκεις με 15-20.

Επίσης θα πρέπει ας πούμε και στο switch να επιτρέψει η εταιρία να γίνεται sideload άλλο store εκτός του Nintendo Shop, γιατί η Nintendo πλατφόρμα είναι ακριβή και άλλες εταιρίες πωλούν φθηνότερα κάποια παιχνίδια σε διαφορετικές πλατφόρμες

Και φυσικά στο τέλος θέλω να αγοράσω και μια PS5 κονσόλα, μιας και έχει καλύτερο hardware, και θέλω εκεί να παίζω τα πάντα και να είναι ανοιχτά όλα τα stores για να κατεβάζω ότι θέλω.

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αυτό είναι χοντρό όντως, αν και όχι αδικαιολόγητο, και το μόνο που βλέπω να κερδίζει η Epic. 

Ρεαλιστικά μόνο αυτό μπορεί να αλλάξει από την συγκεκριμένη δίκη, να επιτρέπονται άλλοι τρόπου πληρωμής ή αν όχι αυτό να μπορεί να δίνεται link για πληρωμές από το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yazidis είπε

Αθέμιτες πρακτικές; Οκ.

Περιμένω μετά τη δικαίωση της Epic, να γίνουν άλλες 10-20 μηνύσεις και στις Sony, Microsoft, Nintendo. Δεν είναι δυνατόν να έχω εγώ το Nintendo Switch και να πωλούνται τα παιχνίδια 50-60 ευρώ ενώ στο Playstation κάποια να τα βρίσκεις με 15-20.

Επίσης θα πρέπει ας πούμε και στο switch να επιτρέψει η εταιρία να γίνεται sideload άλλο store εκτός του Nintendo Shop, γιατί η Nintendo πλατφόρμα είναι ακριβή και άλλες εταιρίες πωλούν φθηνότερα κάποια παιχνίδια σε διαφορετικές πλατφόρμες

Και φυσικά στο τέλος θέλω να αγοράσω και μια PS5 κονσόλα, μιας και έχει καλύτερο hardware, και θέλω εκεί να παίζω τα πάντα και να είναι ανοιχτά όλα τα stores για να κατεβάζω ότι θέλω.

Για τη Sony τρέχει μήνυση γι' αυτόν τον λόγο πάντως. Ίσως τρέξει και για τις άλλες. Με τις κονσόλες όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης, όταν η Sony αφαίρεσε τη λειτουργία linux στο ps3 έφαγε μήνυση και την έχασε. Και εκεί δεν ίσχυε το αν δε σου αρέσει φύγε;

Εσένα σαν καταναλωτή δηλαδή σου αρέσει να μην μπορείς να βάλεις το fornite στο iOS γιατί δεν τα βρίσκουν οι δυο εταιρείες στο ποσοστό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dkmaster είπε

Για τη Sony τρέχει μήνυση γι' αυτόν τον λόγο πάντως. Ίσως τρέξει και για τις άλλες. Με τις κονσόλες όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης, όταν η Sony αφαίρεσε τη λειτουργία linux στο ps3 έφαγε μήνυση και την έχασε. Και εκεί δεν ίσχυε το αν δε σου αρέσει φύγε;

Εσένα σαν καταναλωτή δηλαδή σου αρέσει να μην μπορείς να βάλεις το fornite στο iOS γιατί δεν τα βρίσκουν οι δυο εταιρείες στο ποσοστό; 

Και σου φαίνεται λογικό δηλαδή εσένα μια εταιρία όπως η Sony, που ξεκ*λόθηκε να φτιάξει από το 0 μία παιχνιδομηχανή, και μιλάω για το 1ο Playstation, να χτίζει τόσα χρόνια το brandname της, να γίνεται η νο1 παιχνιδομηχανή εκθρονίζοντας τότε την Nintendo και τη 2η Sega, για να έρχονται τώρα και να της λένε τι; Ότι θα πρέπει να ανοίξει το λειτουργικό της για να μπορούν να μπαίνουν εταιρίες παιχνιδιών να βάζουν τα παιχνίδια της εκεί μέσα και να μην μπαίνουν στο Playstore της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Φίλε μου για απάντησε μου σε κάτι απλά ερωτήματα και σύμφωνα με την λογική σου… αγοράζω Android TV και θέλω να βάλω Windows, μπορώ? Αγοράζω αυτοκίνητο και θέλω να βάλω ελπίστριες, μπορώ? Αγοράζω παντελόνι και θέλω να το κάνω μπουφάν, μπορώ?

δεν μπορει ρε φιλε

πρεπει να σε βαλουν μπροστα συνηγορο στην απλ

διαβασες εγω να γραψω καπου οτι σε ταμπλετ ή σε κινητο της απλ να διαμαρτηρηθω για το λειτουργικο τους;

(που θα μπορουσα ανετα να το κανω διοτι κοβει τις αναβαθμισεις μετα απο λιγα χρονια και σου βγαινει αχρηστο το προιον που ακριβοπληρωσες κατι που αρχιζει και το κανει και η κρομ σιγα σιγα)

εγραψα εγω να κατσαβιδιασεις το μακ ή το πισι σου να διαλυσεις το χαρντγουερ;

γιατι τα παραδειγματα που δινεις αυτο υπονοουν...(αραγε τι ειναι οι ελπίστριες; αν το μαθω μπορει να βαλω 😁 )

επειδη με κουλασες με την εμμονη σου στα πλοιοντα της απλ

το σοφτγουερ πρεπει να εχεις δικαιωμα να το κανεις οτι γουσταρεις να βαλεις οτι γουσταρεις, εχεις δικαιωμα να πληρωνεις και να αγοραζεις προιοντα απο οπου γουσταρεις

και ναι αν βγει περιβαλον windows για android tv  και είναι σταθερο και πληρεί της προϋποθέσεις του χαρντγουερ ναι αμε γιατι να μην το κανω δηλαδη;

13 λεπτά πριν, yazidis είπε

Και σου φαίνεται λογικό δηλαδή εσένα μια εταιρία όπως η Sony, που ξεκ*λόθηκε να φτιάξει από το 0 μία παιχνιδομηχανή, και μιλάω για το 1ο Playstation, να χτίζει τόσα χρόνια το brandname της, να γίνεται η νο1 παιχνιδομηχανή εκθρονίζοντας τότε την Nintendo και τη 2η Sega, για να έρχονται τώρα και να της λένε τι; Ότι θα πρέπει να ανοίξει το λειτουργικό της για να μπορούν να μπαίνουν εταιρίες παιχνιδιών να βάζουν τα παιχνίδια της εκεί μέσα και να μην μπαίνουν στο Playstore της;

δεν νομιζω καποιος να ειπε να μην μπαινουν τα προιοντα στο playstοre της θα ηταν παραλογο

το θεμα ειναι να μπορεις να ψωνισεις κι απο αλλου μεσα απο την πλατφορμα της sony οχι σωνει και καλα μονο απο αυτην

γιατι οπως καλα γνωριζεις ποσοι και ποσοι τιτλοι λογο ανταγωνισμου θα πωλιουνται φθηνοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yazidis είπε

Και σου φαίνεται λογικό δηλαδή εσένα μια εταιρία όπως η Sony, που ξεκ*λόθηκε να φτιάξει από το 0 μία παιχνιδομηχανή, και μιλάω για το 1ο Playstation, να χτίζει τόσα χρόνια το brandname της, να γίνεται η νο1 παιχνιδομηχανή εκθρονίζοντας τότε την Nintendo και τη 2η Sega, για να έρχονται τώρα και να της λένε τι; Ότι θα πρέπει να ανοίξει το λειτουργικό της για να μπορούν να μπαίνουν εταιρίες παιχνιδιών να βάζουν τα παιχνίδια της εκεί μέσα και να μην μπαίνουν στο Playstore της;

Ακριβώς όπως στο είπε ο @yiorgos7 σου φαίνεται παράλογο δηλαδή να μπορείς να αγοράσεις digital key από το public στα 50 ευρώ από το να δώσεις 70 στο playstore; Εκεί πατάει και η μήνυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

δεν μπορει ρε φιλε

πρεπει να σε βαλουν μπροστα συνηγορο στην απλ

διαβασες εγω να γραψω καπου οτι σε ταμπλετ ή σε κινητο της απλ να διαμαρτηρηθω για το λειτουργικο τους;

(που θα μπορουσα ανετα να το κανω διοτι κοβει τις αναβαθμισεις μετα απο λιγα χρονια και σου βγαινει αχρηστο το προιον που ακριβοπληρωσες κατι που αρχιζει και το κανει και η κρομ σιγα σιγα)

εγραψα εγω να κατσαβιδιασεις το μακ ή το πισι σου να διαλυσεις το χαρντγουερ;

γιατι τα παραδειγματα που δινεις αυτο υπονοουν...(αραγε τι ειναι οι ελπίστριες; αν το μαθω μπορει να βαλω 😁 )

επειδη με κουλασες με την εμμονη σου στα πλοιοντα της απλ

το σοφτγουερ πρεπει να εχεις δικαιωμα να το κανεις οτι γουσταρεις να βαλεις οτι γουσταρεις, εχεις δικαιωμα να πληρωνεις και να αγοραζεις προιοντα απο οπου γουσταρεις

και ναι αν βγει περιβαλον windows για android tv  και είναι σταθερο και πληρεί της προϋποθέσεις του χαρντγουερ ναι αμε γιατι να μην το κανω δηλαδη;

δεν νομιζω καποιος να ειπε να μην μπαινουν τα προιοντα στο playstοre της θα ηταν παραλογο

το θεμα ειναι να μπορεις να ψωνισεις κι απο αλλου μεσα απο την πλατφορμα της sony οχι σωνει και καλα μονο απο αυτην

γιατι οπως καλα γνωριζεις ποσοι και ποσοι τιτλοι λογο ανταγωνισμου θα πωλιουνται φθηνοτερα

δεν μπορει ρε φίλε να μην καταλαβαίνεις πόσο ωραίο που είναι όταν φέρνεις τον άλλον αντιμέτωπο με το ίδιο του το σκεπτικό και αναιρείται… 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...