Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δεν μπορεί να το κάνει

απλά φεύγεις , δικό της το Store και οι συσκευές της. Σε όποιον αρέσει .

Μπα; Πως δεν μπορεί να το κάνει; Δεν μπορεί αύριο να βγάλει μια ενημέρωση και να κόψει ότι είναι εκτός Windows store; Δεν λέμε αν την συμφέρει να το κάνει ή όχι, λέμε αν μπορεί. Φυσικά και μπορεί.

Δεν υπάρχει το δικό της το store κάνει ότι θέλει, όταν είναι το μοναδικό store που επιτρέπεται στις συσκευές της και έχει τέτοιο τεράστιο μερίδιο αγοράς, αναγκαστικά θα συμμορφωθεί σε νόμους και απλά τώρα βρέθηκε η Epic που έχει λεφτά να το πολεμήσει και το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου αρέσει που υποστηρίζεται την apple ενώ δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι όλο αυτό είναι υπέρ μας σαν καταναλωτές είτε την θέλουμε την apple είτε όχι. Έγινε παλιότερα και με την Microsoft και έγινε και με την Google σε android και google ads. Σκεφτείτε την ιστορία με την εταιρία που γουστάρετε το λιγότερο στην θέση της apple και ξαφνικά όλα θα βγάζουν νόημα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Το πρόβλημα είναι πως η Apple ανταγωνίζεται μεγάλες εφαρμογές τύπου Netflix, Spotify κτλπ και μπορεί να είναι ΠΟΛΥ πιο ανταγωνιστική καθώς δεν έχει να πληρώσει το 30%, αυτό από μόνο του είναι η έννοια του μονοπώλιού. Αν βγάλει μία δικιά της εφαρμογή για όλες τις μεγάλες εφαρμογές που πληρώνουν το 30%, καμία εφαρμογή δεν μπορεί να την ανταγωνιστεί. 

Όπως ακριβώς έκανε με το Air tag και το tile. Αφήνει ανοιχτή την επιλογή στον χρήστη αλλά σου λέει ότι το Air tag θα χρησιμοποιεί όλο το δίκτυο του Find my device ενώ το tile θα χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυο tile. Δηλαδή στο ένα προϊόν έχεις ένα δίκτυο που αποτελείται από κάθε Macbook, iPad, iPhone, iPod touch και στο άλλο έχεις μόνο όσους έχουν tile και έχουν την εφαρμογή.

Έχεις την επιλογή απλά η επιλογή σιγά σιγά γίνεται μία, αυτή της Apple. Από την στιγμή που έχει ολόκληρο οικοσύστημα, ότι υπηρεσία βγάλει θα έχει προβάδισμα επειδή είναι in-house built και συμβατή με τις συσκευές της χωρίς πολλά πολλά. Το macbook μου έδωσε ένα χρόνο Apple TV+, καμία άλλη υπηρεσία δεν χαρίζει ετήσια συνδρομή, η Apple μπορεί και το κάνει γιατί δεν πληρώνει 30% στην Google και 30% στον εαυτό της επί τον κερδών της υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexzzz είπε

Μου αρέσει που υποστηρίζεται την apple ενώ δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι όλο αυτό είναι υπέρ μας σαν καταναλωτές είτε την θέλουμε την apple είτε όχι. Έγινε παλιότερα και με την Microsoft και έγινε και με την Google σε android και google ads. Σκεφτείτε την ιστορία με την εταιρία που γουστάρετε το λιγότερο στην θέση της apple και ξαφνικά όλα θα βγάζουν νόημα

μα αφού το ίδιο το insomnia γουστάρει αυτην την αντιπαράθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexzzz είπε

Μου αρέσει που υποστηρίζεται την apple ενώ δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι όλο αυτό είναι υπέρ μας σαν καταναλωτές είτε την θέλουμε την apple είτε όχι. Έγινε παλιότερα και με την Microsoft και έγινε και με την Google σε android και google ads. Σκεφτείτε την ιστορία με την εταιρία που γουστάρετε το λιγότερο στην θέση της apple και ξαφνικά όλα θα βγάζουν νόημα

Μα και αυτό το υπέρ του καταναλωτή είναι στον αέρα… πχ και να πέσουν οι κρατήσεις από το 30%, δεν θα μειωθούν οι τιμές… και διακόσια store να επιτρέπουν και πάλι στις ίδιες τιμές θα αγοράζουμε…

μην μου πεις θεωρητικά γιατί εκεί είναι το Android και καμία διαφορά μεταξύ τους στις τιμές δεν υπάρχει…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, alexzzz said:

Μου αρέσει που υποστηρίζεται την apple ενώ δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι όλο αυτό είναι υπέρ μας σαν καταναλωτές είτε την θέλουμε την apple είτε όχι. Έγινε παλιότερα και με την Microsoft και έγινε και με την Google σε android και google ads. Σκεφτείτε την ιστορία με την εταιρία που γουστάρετε το λιγότερο στην θέση της apple και ξαφνικά όλα θα βγάζουν νόημα

Πες τα ρε συ. Ήδη το 15% (για το πρώτο εκατομμύριο) είναι ένα κέρδος για μας. Και ήδη τρέχουν διαδικασίες στην ΕΕ για τέτοια ζητήματα και από το 2022 μπορεί να δούμε και άλλους νόμους.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Προφανώς και το είπα αστειευόμενος για αυτό και τα "". Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι είναι μερικοί που υποστηρίζουν το 30% με τόσο πάθος που πραγματικά δεν ξέρω...

Χωρίς παρεξήγηση, είσαι πολύ επιφανειακή αν δεν σκέφτεσαι παραπέρα.

Ενδεικτικά, προτιμάω μία εταιρία που δουλεύει κανονικά και με κέρδος το οποίο το βγάζει από τους πελάτες της (είτε τους καταναλωτές είτε από τις εταιρίες) παρά να χρησιμοποιώ δωρεάν πλατφόρμες και να είναι εγώ το προϊόν.
Πάρε για παράδειγμα τον άλλον "Μου-φάγαν-το-μπιφτέκι-μου" παραπονεμένο που ακούγεται στο όνομα Facebook, όπου ισχυρίζεται πως μου τα δίνει όλα δωρεάν, αλλά το προϊόν της είμαι εγώ όπου μου παρακολουθεί όλες μου τις κινήσεις. Κλάνω, και μου βγάζει διαφημίσεις για αρωματικά χώρου. Κάνω μια αναζήτηση για κάτι στο ίντερνετ, και σε 1 λεπτό μου βγάζει διαφημίσεις για αντίστοιχα προϊόντα στην πλατφόρμα της.

Και στην τελική, οι αγανακτισμένοι θα έπρεπε να είναι οι καταναλωτές όταν δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποια υπηρεσία σε κάποια πλατφόρμα (και στο τέλος να πούνε πχ "Άι σιχτίρ πάω Android".) και όχι οι εταιρίες που θέλουν να βγάζουν 100% κέρδος στην πλάτη άλλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Μπα; Πως δεν μπορεί να το κάνει; Δεν μπορεί αύριο να βγάλει μια ενημέρωση και να κόψει ότι είναι εκτός Windows store; Δεν λέμε αν την συμφέρει να το κάνει ή όχι, λέμε αν μπορεί. Φυσικά και μπορεί.

Δε λέω οτι δεν τη συμφέρει , δεν μπορεί να το κάνει ( μακάρι να μπορούσε.)

Προσπάθησε με τα arm παλιά αλλά κανένας dev δεν τη στήριξε ,το "νέο" SurfaceX μια απο τα ίδια , ούτε καν με το χ86 store και Windows 10S .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Έχεις την επιλογή απλά η επιλογή σιγά σιγά γίνεται μία, αυτή της Apple. Από την στιγμή που έχει ολόκληρο οικοσύστημα, ότι υπηρεσία βγάλει θα έχει προβάδισμα επειδή είναι in-house built και συμβατή με τις συσκευές της χωρίς πολλά πολλά. Το macbook μου έδωσε ένα χρόνο Apple TV+, καμία άλλη υπηρεσία δεν χαρίζει ετήσια συνδρομή, η Apple μπορεί και το κάνει γιατί δεν πληρώνει 30% στην Google και 30% στον εαυτό της επί τον κερδών της υπηρεσίας.

Μα μόνο και μόνο που επιτρέπει τα ακουστικά της να έχουν καλύτερη μεταχείριση στο λειτουργικό (animations, settings κτλπ), απο εκεί είναι αθέμητος ανταγωνισμός χωρίς να δίνει την δυνατότητα σε κάποιον άλλον να κάνει το ίδιο, έχει ΠΑΡΑ πολλά τέτοια που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Πες τα ρε συ. Ήδη το 15% (για το πρώτο εκατομμύριο) είναι ένα κέρδος για μας. Και ήδη τρέχουν διαδικασίες στην ΕΕ για τέτοια ζητήματα και από το 2022 μπορεί να δούμε και άλλους νόμους. (σύμφωνα με δήλωση στην ΕΡΤ)

Γιατί είδες καμία μειώσει τιμών???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ναι την ίδια αντίδραση θα είχα αν μου απαγόρευε να εγκαθιστώ ότι θέλω ακόμη και στο Mac μου, αλλά πολύ απλά θα με έχανε από πελάτη διότι θα επέλεγα μετά διαφορετική πλατφόρμα.

Να προσέχουμε όμως τι λέξεις να χρησιμοποιούμε. Δεν είναι μονοπώλιο. Υπάρχει τουλάχιστον ένα ακόμη λειτουργικό στον κόσμο το οποίο κατέχει μεγάλη μερίδα στην αγορά, το Android, οπότε μονοπώλιο δεν το λες. Το κωλαρ***κι όμως των εταιριών τύπου Epic πονάει διότι έχει μεγάλη μερίδα στην αγορά το λειτουργικό το οποίο λέγεται iOS. Αν είχε ένα 5%, ούτε που θα ασχολιόταν να κάνει αγωγές.

Επίσης μπορώ να βρω πάρα πολλά παραδείγματα. Κατέχω εγώ μια επιχείρηση χονδρικής, και θα μου έρθει πχ ο πελάτης λιανικής να μου απαιτήσει ας πούμε να του πουλήσω πράγματα και να του τα παραδώσω δωρεάν;
Πηγαίνω και νοικιάζω ένα χώρο πχ στη λαϊκή και θα πρέπει ας πούμε να απαιτήσω να τον πάρω τον χώρο δωρεάν χωρίς να πληρώσω ενοίκιο της θέσης μου;

Επίσης εσύ που είχε προγραμματιστής, και mobile developer, δε σου έδωσε εργαλεία για να μπορέσεις να βγάλεις τις εφαρμογές σου πιο εύκολα;

 

Εμένα αυτό που μου τη δίνει, είναι πως έρχεται και απαιτεί να μην δίνει προμήθεια, και να δουλεύει ας πούμε στις πλάτες της Apple και να κερδίζει μόνο αυτή. Αυτό είναι τεράστια μπούρδα.

 

Και για να μη με λέτε απόλυτο, για το μόνο που ίσως να συμφωνήσω, είναι με την αγωγή της Spotify, το οποίο όμως στηρίζεται στο γεγονός πως επίτηδες "άλλαξε κανόνες" και δε τη διευκόλυνε πχ για να έχει κέρδος μόνο από το Apple Music. Εκεί ίσως και να υπάρχει ένα δίκαιο.

 

Φυσικά και δέχομαι ότι για την υπηρεσία που προσφέρει θα πάρει ένα μερίδιο αλλά όχι σχεδόν το ένα τρίτο επί όλων των κερδών που θα βγάλεις από την πλατφόρμα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, NotAliki177 said:

 

Τα ίδια ισχύουν και για την Google για να μην το πάμε VS

Τόσες γραμμές αναλυση για την apple και μόνο μισή γραμμή με 13 λέξεις για την Google? Τς τς τς τς 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

 Έχει δημιουργηθεί ένα μονοπώλιο

Μονοπώλιο με 15% της αγοράς η apple, δεν το λες.

Μονοπωλιο η google ναι, μονοπωλιο η Microsoft ναι

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, yazidis said:

Χωρίς παρεξήγηση, είσαι πολύ επιφανειακή αν δεν σκέφτεσαι παραπέρα.

Ενδεικτικά, προτιμάω μία εταιρία που δουλεύει κανονικά και με κέρδος το οποίο το βγάζει από τους πελάτες της (είτε τους καταναλωτές είτε από τις εταιρίες) παρά να χρησιμοποιώ δωρεάν πλατφόρμες και να είναι εγώ το προϊόν.
Πάρε για παράδειγμα τον άλλον "Μου-φάγαν-το-μπιφτέκι-μου" παραπονεμένο που ακούγεται στο όνομα Facebook, όπου ισχυρίζεται πως μου τα δίνει όλα δωρεάν, αλλά το προϊόν της είμαι εγώ όπου μου παρακολουθεί όλες μου τις κινήσεις. Κλάνω, και μου βγάζει διαφημίσεις για αρωματικά χώρου. Κάνω μια αναζήτηση για κάτι στο ίντερνετ, και σε 1 λεπτό μου βγάζει διαφημίσεις για αντίστοιχα προϊόντα στην πλατφόρμα της.

Και στην τελική, οι αγανακτισμένοι θα έπρεπε να είναι οι καταναλωτές όταν δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποια υπηρεσία σε κάποια πλατφόρμα (και στο τέλος να πούνε πχ "Άι σιχτίρ πάω Android".) και όχι οι εταιρίες που θέλουν να βγάζουν 100% κέρδος στην πλάτη άλλων.

Το ίδιο. Απλά κάποια ποσοστά είναι παράλογα. Μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε γιατί δεν είμαστε επιχειρηματίες, αλλά πάνε ρώτα κάποιον επιχειρηματία που αναγκαστικά δίνει 30% στην Google... δεν νομίζω να σου πει: είμαι ευχαριστημένος, το δίνω με χαρά. 30% στην πλατφόρμα, 29% (?) ο φόρος που αποδίδεις στο κράτος ως εταιρία... ε πονάει...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Μονοπώλιο με 15% της αγοράς η apple, δεν το λες.

Μονοπωλιο η google ναι, μονοπωλιο η Microsoft ναι

 

15% της αγοράς, πολύ μεγαλύτερο μερίδιο κερδών από έσοδα εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...