Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, billdanos said:

Τόσες γραμμές αναλυση για την apple και μόνο μισή γραμμή με 13 λέξεις για την Google? Τς τς τς τς 😛 

Πραγματικά θα έχω υπόψιν μου να γράψω τα ίδια και για την Google όταν γίνει κάποιο αντίστοιχο post.

Btw, ασχολούμαστε με την Apple αλλά με την Google τι γίνεται? τι ποσοστά παίρνουν αυτοί?

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δε λέω οτι δεν τη συμφέρει , δεν μπορεί να το κάνει ( μακάρι να μπορούσε.)

Προσπάθησε με τα arm παλιά αλλά κανένας dev δεν τη στήριξε ,το "νέο" SurfaceX μια απο τα ίδια , ούτε καν με το χ86 store και Windows 10S .

 

 

Δεν πρέπει απαραίτητα να τα κάνει arm. Κανονικά x86 προγράμματα θα προσφέρει απλά θα πρέπει να περνάνε όλα από το store της και να εγκρίνει και τις ενημερώσεις και να πρέπει να πληρώνεις και ετήσια συνδρομή για να έχεις το προνόμιο να βάζεις προγράμματα στο Microsoft store. Επειδή έχουμε συνηθίσει να μην είναι έτσι, αυτό θα μας κακοφανεί. Προσπαθώ να εξηγήσω ότι το iOS βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Επιπλέον, κάνε Google τον Κώστα Ελευθερίου και διάβασε λίγο τα ευρήματα του σχετικά με την Apple και τα αμέτρητα scam apps που επιτρέπει στο App store. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Το ίδιο. Απλά κάποια ποσοστά είναι παράλογα. Μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε γιατί δεν είμαστε επιχειρηματίες, αλλά πάνε ρώτα κάποιον επιχειρηματία που αναγκαστικά δίνει 30% στην Google... δεν νομίζω να σου πει: είμαι ευχαριστημένος, το δίνω με χαρά. 30% στην πλατφόρμα, 29% (?) ο φόρος που αποδίδεις στο κράτος ως εταιρία... ε πονάει...

Θέλεις να ρωτήσεις επαγγελματίες που είναι σε νοίκι και τι ποσοστό επί των κερδών τους πιάνει??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Μονοπώλιο με 15% της αγοράς η apple, δεν το λες.

Μονοπωλιο η google ναι, μονοπωλιο η Microsoft ναι

 

Μονοπώλιο είναι που αν θες να κατεβάσεις μια εφαρμογή στο iPhone πρέπει να μπεις στο App store. Δεν μπορώ εγώ να κάνω sign μια εφαρμογή δική μου και να στην στείλω να την τρέξεις όπως τρέχεις ένα .exe ή ένα .app στην πλατφόρμα της Microsoft ή το Mac (ή APK για Android, you get the point). Αν το Netflix δεν θέλει να πληρώσει 30% στην Apple για κάθε συνδρομή που γίνεται από το iOS, πρέπει να χάσει πελάτες από iPhone και iPad και ταυτόχρονα Mac. Κάτι μου λέει ότι αυτή η μερίδα χρηστών δεν είναι μικρή.

4 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Πραγματικά θα έχω υπόψιν μου να γράψω τα ίδια και για την Google όταν γίνει κάποιο αντίστοιχο post.

Btw, ασχολούμαστε με την Apple αλλά με την Google τι γίνεται? τι ποσοστά παίρνουν αυτοί?

15% πλέον

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θέλεις να ρωτήσεις επαγγελματίες που είναι σε νοίκι και τι ποσοστό επί των κερδών τους πιάνει??? 

Στην Ελλάδα *

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Μονοπώλιο είναι που αν θες να κατεβάσεις μια εφαρμογή στο iPhone πρέπει να μπεις στο App store.

Τρόπος λειτουργίας είναι , μη μπερδεύεσαι

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Το ίδιο. Απλά κάποια ποσοστά είναι παράλογα. Μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε γιατί δεν είμαστε επιχειρηματίες, αλλά πάνε ρώτα κάποιον επιχειρηματία που αναγκαστικά δίνει 30% στην Google... δεν νομίζω να σου πει: είμαι ευχαριστημένος, το δίνω με χαρά.

Κοπέλα μου, σου δίνει η εταιρία τη δυνατότητα να μπεις σε μια αγορά με εκατομμύρια, αν όχι δις, συσκευές, και έχεις την απαίτηση να το κάνει τζάμπα; Είτε σας αρέσει το beef είτε απλά είστε haters δεν εξηγείται αλλιώς.

Άντε να στο πάω παραπέρα.

Τομέας Delivery.

Βγήκε στην αρχή η e-food, και δημιούργησε μια Χ πλατφορμα όπου θα μπορούσες να παραγγείλεις online. Στην αρχή όλοι γέλασαν και λέγανε "σιγά τις βλακείες, εμένα με παίρνουνε τηλέφωνο και παραγγέλνουν." Βγήκαν μετά άλλες 3-4 εταιρίες, όπου στο τέλος μετά την εξαγορά του e-food, τις εξαγόρασε και η ίδια εταιρία και αυτές.
Και έρχονται μετά οι πελάτες και παραγγέλνουν από εκεί αποκτώντας ένα τεράστιο μερίδιο στην πίτα, οπότε έρχονται και σου λένε δώσε μας 15% προμήθεια για να είσαι στην πλατφόρμα μας, και φυσικά ΕΣΥ θα συνεχίσεις να παραδίδεις τις παραγγελίες.
..Και έρχεται μετά η Wolt, ένας ακόμη παίχτης στην Ευρώπη και αρχίζει να χαλάει την πρωτοκαθεδρία της efood, και σου λέει εγώ θα έρχομαι και θα στα παίρνω, και θα στα παραδίδω η ίδια. Και σου ζητάει 25% προμήθεια.

Είναι οι επιχειρηματίες ευχαριστημένοι; Θα σου απαντήσω επειδή το έζησα πως όχι. Αν ήθελα θα μπορούσα να βγάλω το κατάστημά μου από τους καταλόγους και θα έπρεπε είτε να μείνω μόνο στις παραγγελίες μέσω τηλεφώνου, ή να φτιάξω δική μου πλατφόρμα. Και άντε πες ότι επενδύω 10.000 ευρώ, και φτιάχνω ένα τέλειο online shop για παραγγελίες. Θα μπαίνει ο πελάτης από μόνος του; Μόνο αν είναι τακτικός πελάτης. Θα πρέπει εγώ ας πούμε να τα σκάσω σε διαφημίσεις και ότι άλλο που δεν ξέρω; ΝΑΙ.

Άρα εγώ τι θα έπρεπε, να πάω να κάνω μηνύσεις στις εταιρίες delivery διότι μου χρεώνουν ληστρικές προμήθειες στις παραγγελίες που φτιάχνω και παρασκευάζω εγώ ο ίδιος;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Dinos_12345 said:

...

15% πλέον

15% για το πρώτο εκατομμύριο... νομίζω μετά από αυτό ένα 25% είναι καλά. Μην είμαστε και παράλογοι δλδ...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Στην Ελλάδα *

Παντού, απλά εδώ πονάει περισσότερο γιατί έχεις και ένα κράτος 🤑 συνέταιρο στα κέρδη… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yazidis said:

Κοπέλα μου, σου δίνει η εταιρία τη δυνατότητα να μπεις σε μια αγορά με εκατομμύρια, αν όχι δις, συσκευές, και έχεις την απαίτηση να το κάνει τζάμπα; Είτε σας αρέσει το beef είτε απλά είστε haters δεν εξηγείται αλλιώς.

...

Και επειδή δίνει πρόσβαση σε τόσο κόσμο τι πάει να πει; όπως έγραψα πιο πριν, 25% είναι καλά...

ΥΓ: έχω ακούσει για περιπτώσεις που δεν μπαίνουν επίτηδες σε κάποιο store/πλατφόρμα (όχι απαραίτητα mobile store) γιατί δεν τους συμφέρει. Στον χώρο της εστίασης πάντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

15% για το πρώτο εκατομμύριο... νομίζω μετά από αυτό ένα 25% είναι καλά. Μην είμαστε και παράλογοι δλδ...

15% για το πρώτο εκατομμύριο είναι fair price. Σου λέει ότι σε αφήνει να πας στο εκατομμύριο (!) δίνοντας σου πρόσβαση στην πλατφόρμα της και μετά επειδή είσαι λευτάς, σου ζητάει παραπάνω. Πρόσεξε όμως, στο Android αν δε θες να είσαι στο Google play και έχεις κοινό (όπως έχει η Epic) κάνει toggle τα third party apps και το κατεβάζεις από το site του developer όπου το Google play δεν παρεμβαίνει πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yazidis είπε

Κοπέλα μου, σου δίνει η εταιρία τη δυνατότητα να μπεις σε μια αγορά με εκατομμύρια, αν όχι δις, συσκευές, και έχεις την απαίτηση να το κάνει τζάμπα; Είτε σας αρέσει το beef είτε απλά είστε haters δεν εξηγείται αλλιώς.

Άντε να στο πάω παραπέρα.

Τομέας Delivery.

Βγήκε στην αρχή η e-food, και δημιούργησε μια Χ πλατφορμα όπου θα μπορούσες να παραγγείλεις online. Στην αρχή όλοι γέλασαν και λέγανε "σιγά τις βλακείες, εμένα με παίρνουνε τηλέφωνο και παραγγέλνουν." Βγήκαν μετά άλλες 3-4 εταιρίες, όπου στο τέλος μετά την εξαγορά του e-food, τις εξαγόρασε και η ίδια εταιρία και αυτές.
Και έρχονται μετά οι πελάτες και παραγγέλνουν από εκεί αποκτώντας ένα τεράστιο μερίδιο στην πίτα, οπότε έρχονται και σου λένε δώσε μας 15% προμήθεια για να είσαι στην πλατφόρμα μας, και φυσικά ΕΣΥ θα συνεχίσεις να παραδίδεις τις παραγγελίες.
..Και έρχεται μετά η Wolt, ένας ακόμη παίχτης στην Ευρώπη και αρχίζει να χαλάει την πρωτοκαθεδρία της efood, και σου λέει εγώ θα έρχομαι και θα στα παίρνω, και θα στα παραδίδω η ίδια. Και σου ζητάει 25% προμήθεια.

Είναι οι επιχειρηματίες ευχαριστημένοι; Θα σου απαντήσω επειδή το έζησα πως όχι. Αν ήθελα θα μπορούσα να βγάλω το κατάστημά μου από τους καταλόγους και θα έπρεπε είτε να μείνω μόνο στις παραγγελίες μέσω τηλεφώνου, ή να φτιάξω δική μου πλατφόρμα. Και άντε πες ότι επενδύω 10.000 ευρώ, και φτιάχνω ένα τέλειο online shop για παραγγελίες. Θα μπαίνει ο πελάτης από μόνος του; Μόνο αν είναι τακτικός πελάτης. Θα πρέπει εγώ ας πούμε να τα σκάσω σε διαφημίσεις και ότι άλλο που δεν ξέρω; ΝΑΙ.

Άρα εγώ τι θα έπρεπε, να πάω να κάνω μηνύσεις στις εταιρίες delivery διότι μου χρεώνουν ληστρικές προμήθειες στις παραγγελίες που φτιάχνω και παρασκευάζω εγώ ο ίδιος;

ξεκίνα της μηνύσεις ρε φίλος είναι για το καλό του καταναλωτή

τους δώσαμε τόσα παραδείγματα και no katalavenei !

εδώ ο άλλος διαφωνεί με την πολιτική της εταιρίας και με τις χρεώσεις και συνεχίζει να γράφει εφαρμογές στο iOS 

μάλλον έχουν πάει και σε αυτόν με τα πιστόλια και τον κάτσανε  με το ζόρι !

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Και επειδή δίνει πρόσβαση σε τόσο κόσμο τι πάει να πει; όπως έγραψα πιο πριν, 25% είναι καλά...

ΥΓ: έχω ακούσει για περιπτώσεις που δεν μπαίνουν επίτηδες σε κάποιο store/πλατφόρμα (όχι απαραίτητα mobile store) γιατί δεν τους συμφέρει. Στον χώρο της εστίασης πάντα.

Και τι σημαίνει αυτό, πως θα πρέπει να σου παρέχει την πλατφόρμα της τζάμπα; Όντως δεν της κόστισε ή και κοστίζει το R&D της τίποτα; Δηλαδή εσύ θα σου άρεσε να δημιουργείς κάτι και να έρχομαι εγώ και να σου ζητάω ή να μου το δώσεις τζάμπα, ή να σου πω "Είσαι πολύ ακριβή, ΠΡΕΠΕΙ να μου το δώσεις φθηνότερα";

Και επίσης, όσους δεν τους συμφέρει ναι, δε μπαίνουν. Αλλά μήπως αυτοί που το κάνουνε είναι αυτοί που έχουν έτσι και αλλιώς τρελή δουλειά και δε χρειάζεται να στηριχθούν εκεί; Φυσικά όμως όπως και να έχει, απαντάς και μόνος σου "Δεν μπαίνουν στις πλατφορμες". Κοινώς αν και η Epic δεν την συμφέρει, θα έπρεπε να φύγει και από την πλατφόρμα.


Btw, δεν υπήρχαν τέτοια beef όταν η Apple είχε PowerPC και οι μισοί την είχαν χεσμένη και δεν επένδυαν στο να δημιουργήσουν τις εφαρμογές τους και τα προγράμματα τους για το τότε λειτουργικό επειδή ήταν ελάχιστο το ποσοστό της στην αγορά. Κάτι το οποίο έγινε και στο Linux όπου πολλά προγράμματα δεν τα έβρισκες. Έγινε όμως τώρα μια απ'τις καλύτερες εταιρίες, και το θεωρούν οι άλλοι αναπόσπαστο δικαίωμά τους να τα χρησιμοποιούν τζάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pao13 είπε

ξεκίνα της μηνύσεις ρε φίλος είναι για το καλό του καταναλωτή

τους δώσαμε τόσα παραδείγματα και no katalavenei !

εδώ ο άλλος διαφωνεί με την πολιτική της εταιρίας και με τις χρεώσεις και συνεχίζει να γράφει εφαρμογές στο iOS 

μάλλον έχουν πάει και σε αυτόν με τα πιστόλια και τον κάτσανε  με το ζόρι !

Μου αρέσει που δεν διαβάζεις καθόλου και γράφεις ότι σου έρθει. Να δουλεύω σε εταιρία που έχει εφαρμογή και στα δύο app-store δεν παίζει ε; Αχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ πρέπει να πάρω το μέρος αυτού που γράφει τις εφαρμογές και να πάρει αυτός περισσότερα 

και όλα αυτά γιατί ο άλλος λέει είναι όφελος για τον καταναλωτή !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, NotAliki177 said:

Πραγματικά θα έχω υπόψιν μου να γράψω τα ίδια και για την Google όταν γίνει κάποιο αντίστοιχο post.

Btw, ασχολούμαστε με την Apple αλλά με την Google τι γίνεται? τι ποσοστά παίρνουν αυτοί?

Ενδιαφέρον επισης υπάρχει και απο την πλευρά των developers. Πόσες χιλιάδες έκαναν ολόκληρες περιουσίες ακριβως επειδή τα προϊόντα τους πωλούνται μέσα απο την πλατφόρμα της apple (και της Google αντίστοιχα) και απολαμβάνουν τις υπηρεσίες και το support που τους προσφέρονται μέσα απο αυτη? Πόσο θα πουλούσαν εκτός store? Πόσο θα τους κόστιζε να υποστηρίξουν δικό τους δίκτυο διανομής με updates κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...