Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Manos-Sx είπε

Το πρόβλημα είναι η προμήθεια, για κανένα λόγο δεν θα έπρεπε να ξεπερνά το 10%.

και απο που προκύπτει το 10% και όχι 9 ή 99 ?

Είπαμε ,δικό της το Store , όποιος θέλει .

4 ώρες πριν, liberostelios είπε

Η Epic δε ζητάει κομμουνισμό, αλλά ελεύθερη αγορά. Μην μπλέκουμε τις έννοιες.

αν επιδίωκε ελεύθερη αγορά ,απλά θα πλήρωνε ή θα έφευγε . Δεν έχει απολύτως κανένα δικαίωμα να ζητά οτιδήποτε. Ας βγάλει δικές της συσκευές με το δικό της store

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Apple, πέραν του Right For repair που είναι άλλο ζήτημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον το 30% είναι δίκαιο ποσοστό, όπως και η έλλειψη εναλλακτικής για το οικοσύστημά της είναι δίκαιο (γούστο και καπέλο της σαφώς), τι θα λέγαμε να γίνει το εξής;

Έστω ένας Αμερικανός που έχει iPhone και ο κολλητός του έχει Android, μπαίνει ο iPhone να κάνει netflix με 26 δολάρια και μπαίνει ο φίλος με 20. Πώς θα μας φαινόταν; Τι θα γίνει αν χάσει η Epic τη δίκη και ξεκινήσει το 30% να περνά στον πελάτη γιατί ορισμένες εταιρείες δε το θεωρούν λογικό;

Φαντάζομαι πολλούς δε θα χαλούσε να πληρώνουν 26 δολάρια αντί για 20 το netflix ή ένα in game item 10 δολάρια αντί 7,5 που το αγοράζουν όλοι οι υπόλοιποι.

Θεωρώ πως θα μπορούσε να υπάρξει ένα πιο ελκυστικό μοντέλο χρέωσης για τις εταιρείες από τη στιγμή που για να χρησιμοποιήσουν οι μελλοντικοί πελάτες τις εφαρμογές της, αναγκάζονται να μπουν στο Appstore και δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν το site τους για κατέβασμα της εφαρμογής.

Για εμένα προσωπικά, ναι, να μην ξεκλειδώσει την εγκατάσταση τρίτων εφαρμογών, καλό θα ήταν όμως να υπάρξει μια πιο ανθρώπινη προσέγγιση στο ποσοστό που λαμβάνει. Επίσης, μην ξεχνάμε πως όταν πολλές φορές το σηκώνομαι και φεύγω δεν είναι λύση, σαφώς και έχουν ανάγκη τη μερίδα πελατών τους, αλλά να μη δώσουν και κορμί για να το αποκτήσουν. Αν δώσουν, θα δείτε ότι στο τέλος θα δώσει και ο πελάτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Τι θα γίνει αν χάσει η Epic τη δίκη και ξεκινήσει το 30% να περνά στον πελάτη γιατί ορισμένες εταιρείες δε το θεωρούν λογικό;

Σαν ελεύθερη και δημοκρατική αγορά , ο χρήστης θα επιλέξει αν θα πληρώσει το επιπλέον 30% στη συσκευή του ή θα περάσει σε άλλη πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Σαν ελεύθερη και δημοκρατική αγορά , ο χρήστης θα επιλέξει αν θα πληρώσει το επιπλέον 30% στη συσκευή του ή θα περάσει σε άλλη πλατφόρμα

Άρα λοιπόν και με το Right to repair καλό θα ήταν να γίνει το ίδιο, μεχρι να γίνει καρτέλ, οπως ήδη είναι σε μεγάλο ποσοστό, και να χάσει πάλι ο καταναλωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dkmaster είπε

Άρα λοιπόν και με το Right to repair καλό θα ήταν να γίνει το ίδιο, μεχρι να γίνει καρτέλ, οπως ήδη είναι σε μεγάλο ποσοστό, και να χάσει πάλι ο καταναλωτής. 

τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

 

Αυτές οι υπηρεσίες δεν αξίζουν 3 δις, δεν αξίζουν 1.5 δις, αξίζουν πολύ λιγότερο και η Apple όπως και να το κάνουμε βρίσκεται σε προνομιακή θέση να παίρνει τρελό χρήμα για μικρή συμβολή. Μιλάμε για 3 δις από ένα παιχνίδι από τα εκατομμύρια παιχνίδια που υπάρχουν στο App store. Δεν νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος των ποσών που μιλάμε

 Υπαρχουν εκατονταδες ερευνες που δειχνουν οτι οι πελατες του μηλου αγοραζουν εφαρμογες απο το store σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο τα android, και ξοδευουν περισσοτερα λεφτα σε εφαρμογες και subs. 

Αυτη ειναι η συμβολη της apple. Eιμαι σιγουρος οτι οι εταιρειες βγαζουν πολλα περισσοτερα απο το app store, σε συγκριση με το google play

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

τι εννοείς ?

Ό,τι παρότι προφανώς η Epic δεν κάνει ό,τι κάνει για τους καταναλωτές, στο τέλος και οι καταναλωτές θα κερδίσουν αν το 30% μειωθεί. Όχι επειδή θα πέσουν οι τιμές, αλλά επειδή θα παραμείνουν ίδιες. Αν λοιπόν, εμείς ως καταναλωτές είμαστε σε φάση, έλα μωρέ και τι έγινε, από μενα τα παίρνουν; Ή όπως, σωστά μεν είπες, μπορείς να πας αλλού, σε λίγο το αλλού δεν θα είναι επιλογή και θα είναι πλέον αργά. Έτσι και με το Right to Repair, όλο και περισσότερες εταιρείες "κλείνουν" τις πηγές για άντληση πληροφοριών και ανταλλακτικών για επισκευές με στόχο την πώληση νέων συσκευών, αν δεν περάσει θα ζημιωθούν στο τέλος οι καταναλωτές παρόλο που αρχικά δείχνει, όπως στην περίπτωση του 30%, να μην μας επηρεάζει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Ό,τι παρότι προφανώς η Epic δεν κάνει ό,τι κάνει για τους καταναλωτές, στο τέλος και οι καταναλωτές θα κερδίσουν αν το 30% μειωθεί. Όχι επειδή θα πέσουν οι τιμές, αλλά επειδή θα παραμείνουν ίδιες. Αν λοιπόν, εμείς ως καταναλωτές είμαστε σε φάση, έλα μωρέ και τι έγινε, από μενα τα παίρνουν; Ή όπως, σωστά μεν είπες, μπορείς να πας αλλού, σε λίγο το αλλού δεν θα είναι επιλογή και θα είναι πλέον αργά. Έτσι και με το Right to Repair, όλο και περισσότερες εταιρείες "κλείνουν" τις πηγές για άντληση πληροφοριών και ανταλλακτικών για επισκευές με στόχο την πώληση νέων συσκευών, αν δεν περάσει θα ζημιωθούν στο τέλος οι καταναλωτές παρόλο που αρχικά δείχνει, όπως στην περίπτωση του 30%, να μην μας επηρεάζει πολύ.

Δε νομίζω οτι έχει σχέση το Right to Repair ,με την προμήθεια του Store

Και γενικότερα δε μπορώ να καταλάβω γιατί να έχει το δικαίωμα κάποιος να βάζει χέρι στο μαγαζί άλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

Δε νομίζω οτι έχει σχέση το Right to Repair ,με την προμήθεια του Store

Και γενικότερα δε μπορώ να καταλάβω γιατί να έχει το δικαίωμα κάποιος να βάζει χέρι στο μαγαζί άλλου

Σε βάθος χρόνο και σε περίπτωση που κερδίσει τη δίκη η Apple, θα έχει σχέση και μεγάλη μάλιστα.

Το ό,τι βάζει χέρι στο μαγαζί του άλλου γίνεται γιατί ό,τι νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Δεν ζήτησε κανείς να μη δίνει προμήθεια για να παραμένει η εφαρμογή στο store, δεν είπε κανείς να μην παίρνει ποσοστά από τις αγορές εντός εφαρμογής (ανήθικο), αλλά τουλάχιστον αυτό το δεύτερο ποσοστό να είναι πιο ελκυστικό.

Έστω ότι χάνει η Epic και δημιουργείτε τετελεσμένο, θα φτιάξει ο καθένας δική του εφαρμογή η οποία θα είναι συμβατή με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό και στο τέλος θα βλέπεις διαφημίσεις του τύπου πάρε iPhone, δε μπορεί να παίζει fornite, φιδάκι, κλπ, αλλά τουλάχιστον η εταιρεία απολαμβάνει το 30% στις αγορές εντός εφαρμογής. Ελκυστική διαφήμιση;

Θα δεις ότι στο τέλος σε περίπτωση νίκης της Apple θα χάσουν και οι δύο, όχι μόνο η Epic.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι πρόκειται για ιδιαίτερο προϊόν και δεν είναι εύκολο το αν δεν γουστάρεις φύγε. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η καταναλωτής οκ μπορεί να φύγει, οι εταιρείες-δημιουργοί όμως δεν είναι εύκολο. Αυτό δεν καθιστά και ηθικό τον τρόπο που λειτουργεί η Apple.

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Θα είχες την ίδια αντίδραση αν η Apple σου απαγόρευε να βάζεις προγράμματα τρίτων στο Mac ή αν η Microsoft έκανε το ίδιο στα Windows; Επειδή ήταν η πρώτη, δεν σημαίνει ότι θα κάτσουμε να μας γ@μήσει κιόλας. Έχει δημιουργηθεί ένα μονοπώλιο. Αν η Apple έβαζε αυτή την επιλογή σαν opt-in, στο υπογράφω ότι η ελάχιστη ποσότητα χρηστών που θα επέλεγε εφαρμογές εκτός app-store, δεν θα φαινόταν καν στα νούμερα. Είναι τόσο μαθημένοι οι χρήστες iPhone στο App store που δεν θα το άλλαζαν ποτέ.

Αυτό που έχει σημασία και δικαίως παλεύει η Epic, είναι το 30% στα in-app purchases. Δηλαδή το Netflix που είναι μια cross platform υπηρεσία, το βοήθησε το iOS για να βγάλει κέρδος που θέλει και 30% προμήθεια; Προφανώς και όχι ή αν το βοήθησε, σίγουρα δεν το βοήθησε σε βαθμό που να αξίζει 30%.

Όλα αυτά τα λέω από την όψη mobile developer, δεν έχω τίποτα ενάντια στην Apple γιατί είναι η δουλειά μου να βγάζω καλά mobile applications και να ασχολούμαι ταυτόχρονα με τις δύο πλατφόρμες για να συμφωνούν οι εμπειρίες της ομάδας που δουλεύω (Android) με το iOS.

Αν θέλεις αγοραζεις συσκευή με IOS, δεν σε αναγκαζει κανενας!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Το iq ειδικά, ανεβαίνει αυτόματα με το που κατεβάσεις το πρώτο σπασμένο app! 

Μπα, το iq ανεβαίνει όταν πληρώνεις μια cross platform υπηρεσία σαν το Netflix μέσω Apple και της δίνεις νταβατζιλικι. Και πιστεύεις ότι αυτό είναι υγιές και συμφέρει στον καταναλωτή.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αν θέλεις αγοραζεις συσκευή με IOS, δεν σε αναγκαζει κανενας!!!!!!

Αν δεν ξέρεις (άπειρος κόσμος δεν ξέρει) από τεχνολογία και τι είναι το iOS και τι το Android και πάρεις iPhone, η Apple έχει μονοπώλιο μέσα στην πλατφόρμα που βρίσκεσαι και δεν υπάρχει καμία επιλογή για να το αποφύγεις εκτός αν πάρεις άλλη συσκευή. Είναι μονοπώλιο ή δεν είναι; Είναι. 

Αν είσαι developer έχεις επιλογή να χάσεις κοινό επειδή η Apple χρεώνει 30% επί όλων των κερδών, με το να μην πας σε iOs την εφαρμογή σου ή να πληρώσεις την Apple το 30%. Δεν μπορείς να πεις ότι θα διανεμηθεί η εφαρμογή μου με άλλον τρόπο στο iOS. Όταν δύο παίκτες μονοπωλούν την αγορά όπως και να έχει, αναγκαστικά πρέπει να συμμορφωθούν σε νόμους και αυτή την στιγμή η Apple είναι λάθος γιατί δεν επιτρέπει εναλλακτικές λύσεις για να κατεβάσεις εφαρμογές εκτός app-store, ενώ η Google παρέχει. 

Δεν είναι debatable το παραπάνω, αυτό ισχύει και η συζήτηση είναι αν η Apple επιτρέπεται να συνεχίσει έτσι ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, me3ikan said:

Μπα, το iq ανεβαίνει όταν πληρώνεις μια cross platform υπηρεσία σαν το Netflix μέσω Apple και της δίνεις νταβατζιλικι. Και πιστεύεις ότι αυτό είναι υγιές και συμφέρει στον καταναλωτή.

Με το κατάλληλο iq δεν σε αναγκάζει κανείς να πληρώσεις με το ζόρι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η δικαστής επίσης δεν φαίνεται να συμπαθεί ιδιαίτερα τις μικροσυναλλαγές εντός των βιντεοπαιχνιδιών καθώς αναφέρθηκε αρκετές φορές σε αρπακτικές ή αυθόρμητες αγορές

💘

Κατέβα στις εκλογές να σε ψηφίσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

απλά φεύγεις , δικό της το Store και οι συσκευές της. Σε όποιον αρέσει .

Όπως έχω εξηγήσει, ΔΕΝ πάει έτσι. Δεν είμαστε ζούγκλα. Δυστηχώς για σένα θα πρέπει να αρέσει στα δικαστήρια. Αν δεν αρέσει στα δικαστήρια δυστηχώς θα φύγει η Apple

8 ώρες πριν, AtiX είπε

Θέλεις να ρωτήσεις επαγγελματίες που είναι σε νοίκι και τι ποσοστό επί των κερδών τους πιάνει??? 

 Επί του τζίρου εννοείς, γιατί το appstore επί του τζίρου χρεώνει ,όχι επί των κερδών.

8 ώρες πριν, yazidis είπε

Κοπέλα μου, σου δίνει η εταιρία τη δυνατότητα να μπεις σε μια αγορά με εκατομμύρια, αν όχι δις, συσκευές, και έχεις την απαίτηση να το κάνει τζάμπα; Είτε σας αρέσει το beef είτε απλά είστε haters δεν εξηγείται αλλιώς.

Άντε να στο πάω παραπέρα.

Τομέας Delivery.

Βγήκε στην αρχή η e-food, και δημιούργησε μια Χ πλατφορμα όπου θα μπορούσες να παραγγείλεις online. Στην αρχή όλοι γέλασαν και λέγανε "σιγά τις βλακείες, εμένα με παίρνουνε τηλέφωνο και παραγγέλνουν." Βγήκαν μετά άλλες 3-4 εταιρίες, όπου στο τέλος μετά την εξαγορά του e-food, τις εξαγόρασε και η ίδια εταιρία και αυτές.
Και έρχονται μετά οι πελάτες και παραγγέλνουν από εκεί αποκτώντας ένα τεράστιο μερίδιο στην πίτα, οπότε έρχονται και σου λένε δώσε μας 15% προμήθεια για να είσαι στην πλατφόρμα μας, και φυσικά ΕΣΥ θα συνεχίσεις να παραδίδεις τις παραγγελίες.
..Και έρχεται μετά η Wolt, ένας ακόμη παίχτης στην Ευρώπη και αρχίζει να χαλάει την πρωτοκαθεδρία της efood, και σου λέει εγώ θα έρχομαι και θα στα παίρνω, και θα στα παραδίδω η ίδια. Και σου ζητάει 25% προμήθεια.

Είναι οι επιχειρηματίες ευχαριστημένοι; Θα σου απαντήσω επειδή το έζησα πως όχι. Αν ήθελα θα μπορούσα να βγάλω το κατάστημά μου από τους καταλόγους και θα έπρεπε είτε να μείνω μόνο στις παραγγελίες μέσω τηλεφώνου, ή να φτιάξω δική μου πλατφόρμα. Και άντε πες ότι επενδύω 10.000 ευρώ, και φτιάχνω ένα τέλειο online shop για παραγγελίες. Θα μπαίνει ο πελάτης από μόνος του; Μόνο αν είναι τακτικός πελάτης. Θα πρέπει εγώ ας πούμε να τα σκάσω σε διαφημίσεις και ότι άλλο που δεν ξέρω; ΝΑΙ.

Άρα εγώ τι θα έπρεπε, να πάω να κάνω μηνύσεις στις εταιρίες delivery διότι μου χρεώνουν ληστρικές προμήθειες στις παραγγελίες που φτιάχνω και παρασκευάζω εγώ ο ίδιος;

Ωραίο παράδειγμα. Και μετά ανοίγει το efood και εστιατόριο και επειδή δεν χρειάζεται να πληρώνει προμήθεια στον εαυτό του όλα τα εστιατόρια κλείνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...