Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , αλλά άσχετο με τη περίπτωση προμήθειας

δεν εχω πληρη ενημερωση ομολογουμενως οποτε δεν γνωριζω.Απλως λεω οτι αυτες οι παρομοιασεις,

Κολλοσών με μικρά μαγαζιά,η το πιο σύνηθες οικονομία χώρας με οικονομικά ενός νοικοκυριού στο 99% των περιπτώσεων είναι εντελώς άστοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Θα είχες την ίδια αντίδραση αν η Apple σου απαγόρευε να βάζεις προγράμματα τρίτων στο Mac ή αν η Microsoft έκανε το ίδιο στα Windows; Επειδή ήταν η πρώτη, δεν σημαίνει ότι θα κάτσουμε να μας γ@μήσει κιόλας. Έχει δημιουργηθεί ένα μονοπώλιο. Αν η Apple έβαζε αυτή την επιλογή σαν opt-in, στο υπογράφω ότι η ελάχιστη ποσότητα χρηστών που θα επέλεγε εφαρμογές εκτός app-store, δεν θα φαινόταν καν στα νούμερα. Είναι τόσο μαθημένοι οι χρήστες iPhone στο App store που δεν θα το άλλαζαν ποτέ.

Αυτό που έχει σημασία και δικαίως παλεύει η Epic, είναι το 30% στα in-app purchases. Δηλαδή το Netflix που είναι μια cross platform υπηρεσία, το βοήθησε το iOS για να βγάλει κέρδος που θέλει και 30% προμήθεια; Προφανώς και όχι ή αν το βοήθησε, σίγουρα δεν το βοήθησε σε βαθμό που να αξίζει 30%.

Όλα αυτά τα λέω από την όψη mobile developer, δεν έχω τίποτα ενάντια στην Apple γιατί είναι η δουλειά μου να βγάζω καλά mobile applications και να ασχολούμαι ταυτόχρονα με τις δύο πλατφόρμες για να συμφωνούν οι εμπειρίες της ομάδας που δουλεύω (Android) με το iOS.

Έχουμε γίνει παρά πολύ ευαίσθητοι λέω εγώ..

Ειδικά στην εποχή μας!! Το που θα πάει δε ξέρω..

Μια ιδιωτική επιχείρηση είναι ακριβώς αυτό. Ιδιωτική επιχείρηση και πρεπει να έχει το ελεύθερο να κινηθεί με οποίο επιχειρηματικό μοντέλο αυτή επιθυμεί.

Το αν θα είναι βιώσιμη η' όχι αυτό εξαρτάται απ τους καταναλωτές.

Αν λοιπόν το επιθυμεί η κάθε apple, Microsoft, google κ.α. κανουν και επιτρεπουν οτι θελουν στο λειτουργικο τους. Ολα κρινονται απ τους καταναλωτες ετσι κ αλλιως.

Τώρα το κάθε τσουτσέκι που λέγεται Epic ή οπως αλλιως, δε μπορει να κανει κουμαντο στην επιχειρηση του καθενος με δικαιολογια τη μονοπωλιακη πρακτικη..

Ναι ρε βλάχο ο κόσμος έχει ήδη κρίνει μια εταιρεία και την έχει πάει εκεί και θα την ξανακρινει πάλι.. Άρα εσύ που κολλάς??

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως αν ειχα την Apple θα εβαζα καπελο 50% και σε οποιον αρεσε.

Οποιος δεν ηθελε μεταβολη και δρομο.

Αν εγω ημουν νομιμος και πληρωνα κανονικα τους φορους για αυτο το κερδος θα εκανα οτι ηθελα.

Και αν πηγαινα και καλα θα το πηγαινα και στο 60%.

Τι θα με εμποδιζε δηλαδη?

Σαν να λεμε να κανουμε μηνυση στην BMW γιατι πουλαει τοσο ακριβα αυτοκινητα***.

Γιατι μπορει!

τοσο απλα.

 

 

***τον μαιντανο περιμενω να μου πει δεν ειναι το ιδιο με τα αυτοκινητα.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Apple  ως συνηθως λειτουργει σαν νταβατζης

30% δικα μου κι αν γουσταρεις

κομμουνιστικη πρακτικη σε φιλελευθερο περιβαλλον

τα δικα μας δικα μας και τα δικα σας 30% δικα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

η Apple  ως συνηθως λειτουργει σαν νταβατζης

30% δικα μου κι αν γουσταρεις

κομμουνιστικη πρακτικη σε φιλελευθερο περιβαλλον

τα δικα μας δικα μας και τα δικα σας 30% δικα μας

Φίλε μου μάλλον κάτι μπερδεύεις… το φιλελεύθερο περιβάλλον υποστηρίζει ότι τόσο το πουλάω και αν γουστάρεις το αγοράζεις… το κομμουνιστικό λέει αυτό που υποστηρίζεται ότι όλα ανήκουν στον λαό και όλοι θα πουλάνε στις ίδιες τιμές…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου μάλλον κάτι μπερδεύεις… το φιλελεύθερο περιβάλλον υποστηρίζει ότι τόσο το πουλάω και αν γουστάρεις το αγοράζεις… το κομμουνιστικό λέει αυτό που υποστηρίζεται ότι όλα ανήκουν στον λαό και όλοι θα πουλάνε στις ίδιες τιμές…

φτιάχνω υποδομή δικιά μου αλλά ό,τι κινείτε πρέπει υποχρεωτικά να περάσει μέσα από την δικιά μου υποδομή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι κομμουνιστική πρακτική

μάλλον ΕΣΥ μπερδεύεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε
7 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

φτιάχνω υποδομή δικιά μου αλλά ό,τι κινείτε πρέπει υποχρεωτικά να περάσει μέσα από την δικιά μου υποδομή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι κομμουνιστική πρακτική

μάλλον ΕΣΥ μπερδεύεσαι

Φιλικά στο λέω 

αλλα γράφεις ότι ναναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, intensobank είπε

 

κι εγω ομοιος

τα πραγματα στην Αμερικη ειναι απλα

δεν υπαρχουν κλειστες υποδομες ολοι εχουν δικαιωμα στο εμποριο

τωρα εσενα αν σου πει(οχι προσωπικα εσενενα) η apple  η microsoft  η google  δεν εχει σημασια ποια εταιρια να κυκλοφορεις με μια κουραδα στο κεφαλι κι εσυ το κανεις τι να σου πω.... εχουν ολες οι εταιριες εκει δικαιωμα να πουλησουν σε οποιαδηποτε πλατφορμα θελουν. οι εταιριες πληροφορικης δεν ειναι ιδιωτικου καθαρα δικαιου αφορουν δημοσια αγαθα γι αυτο και κανουν παρεμβασεις οι κυβερνησεις και τα δικαστηρια. Αν εσυ αδυνατεις να καταλαβεις τι σημαινει μονοπωλειο δεν φταιω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Θα είχες την ίδια αντίδραση αν η Apple σου απαγόρευε να βάζεις προγράμματα τρίτων στο Mac ή αν η Microsoft έκανε το ίδιο στα Windows; Επειδή ήταν η πρώτη, δεν σημαίνει ότι θα κάτσουμε να μας γ@μήσει κιόλας. Έχει δημιουργηθεί ένα μονοπώλιο. Αν η Apple έβαζε αυτή την επιλογή σαν opt-in, στο υπογράφω ότι η ελάχιστη ποσότητα χρηστών που θα επέλεγε εφαρμογές εκτός app-store, δεν θα φαινόταν καν στα νούμερα. Είναι τόσο μαθημένοι οι χρήστες iPhone στο App store που δεν θα το άλλαζαν ποτέ.

Αυτό που έχει σημασία και δικαίως παλεύει η Epic, είναι το 30% στα in-app purchases. Δηλαδή το Netflix που είναι μια cross platform υπηρεσία, το βοήθησε το iOS για να βγάλει κέρδος που θέλει και 30% προμήθεια; Προφανώς και όχι ή αν το βοήθησε, σίγουρα δεν το βοήθησε σε βαθμό που να αξίζει 30%.

Όλα αυτά τα λέω από την όψη mobile developer, δεν έχω τίποτα ενάντια στην Apple γιατί είναι η δουλειά μου να βγάζω καλά mobile applications και να ασχολούμαι ταυτόχρονα με τις δύο πλατφόρμες για να συμφωνούν οι εμπειρίες της ομάδας που δουλεύω (Android) με το iOS.

Προσωπικα νιωθω πως θα το κλειδωσει ακομη περισσοτερο η apple το macos, δες την ειδηση με τον Craig Federighi πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις αγορές σε φυσικό και ιντερνετικό περιβάλλον και φυσικά όχι εντός του θεσμού της ημιελευθερης (και θα εξηγήσω) οικονομίας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Η Apple (και παρά πολλές πολυεθνικές εταιρίες) μπορούν να κινούνται όπως θέλουν και αναλόγως να κάνουν κουμάντο στα του οίκου τους. 
Προφανως είναι «άδικο» μια εταιρία σαν την Apple πχ να έχει στην Ιρλανδία τα HQ γιατί εκεί πληρώνει λιγότερο φόρο, και όχι πχ στην Ελλάδα, ενώ ταυτόχρονα υπάρχει ελεύθερη διακίνηση εμπορική μεταξύ των δυο χωρών λόγω ΕΕ… αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα της Apple… Είναι πρόβλημα της ΕΕ. Αντιθέτως η Apple στην Κίνα έχει θέμα … καθώς οι περιορισμοί γι αυτήν εκεί είναι πολλοί (όπως πχ και για την google) και θα ήταν ωραίο να μάθουμε ποια ειναι η προμήθεια των εφαρμογών για το iOS εκεί!

Την EPIC και άλλες εταιρίες προφανώς και την συμφέρει να παραμένει στο iOS αλλιώς θα είχε ήδη φύγει με ελαφρά πηδηματάκια και δεν θα έκανε μηνύσεις κλπ. 
Περιμενω πάντως με μεγάλο ενδιαφέρον τι θα γίνει μεταξύ τους και με το fb επίσης.

Αν απότομα έφευγαν όλοι πάντως θα ήταν τεράστιο πλήγμα για την apple… αναμένω λοιπόν να καταλήξουν σε συμφωνία «κυριων»(εδώ γελάμε ναι) και να υποχωρήσουν κάπου αμοιβαία.

Ωραια τα iPhones, σταθερο το λογισμικό  κλπ κλπ αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας … η ψυχαγωγία και τα social media κινούν τον κόσμο του internet σε επίπεδο smart συσκευών επι του παρόντος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

φτιάχνω υποδομή δικιά μου αλλά ό,τι κινείτε πρέπει υποχρεωτικά να περάσει μέσα από την δικιά μου υποδομή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι κομμουνιστική πρακτική

μάλλον ΕΣΥ μπερδεύεσαι

Αν δικαιολογήσεις την υπερβολή στο υποχρεωτικά τότε ίσως βγάλουμε άκρη…

πχ είναι υποχρεωτικό το iOS???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, teovag είπε

Ωραια τα iPhones, σταθερο το λογισμικό  κλπ κλπ αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας … η ψυχαγωγία και τα social media κινούν τον κόσμο του internet σε επίπεδο smart συσκευών επι του παρόντος 

Το παρουσιάζουν όλοι σα να είμαστε δέσμιοι οι χρήστες macOS/iOS κάποιου διαβολικού σχήματος, και δεν μπορούν απλά να δεχτούν πως είναι θέμα προτιμήσεων.

Είναι το iMessage δηλαδή και το iCloud τόσο δυνατά χαρτιά που αν το iOS με εμπόδιζε στη δουλειά μου θα καθόμουν μαζοχιστικά απλά για λέω πως έχω iPhone? Τίποτα δεν είναι μη αντικαταστήσιμο. Στην παρούσα φάση είναι θέμα επιλογών.

Ο Tim Cook έχει εν τέλει δίκιο πως το μοντέλο της Apple ωφελεί την ασφάλεια των χρηστών, δεν είναι δύσκολο να το αποδείξει. Τα "μα θα μπορούσε κι αλλιώς..." σενάρια μου ακούγονται άσχετα για το δικαστήριο. Το πιθανότερο είναι τελικά να γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί ως προς π.χ. το να αναφέρεται που και πως μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι εκτός store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν δικαιολογήσεις την υπερβολή στο υποχρεωτικά τότε ίσως βγάλουμε άκρη…

πχ είναι υποχρεωτικό το iOS???

με καθε αγορα apple υπολογιστη ναι και συμπεριλαμβανεται στην τιμη αγορας

το να βαλεις αλλο λειτουργικο ειναι στη δικια σου γνωση

τα υπολοιπα μηχανηματα μπορεις αν θες να τα αγορασεις χωρις λειτουργικο με μικροτερο κοστος

αρα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης βαζεις οτι θες windows linux η ακομα hackindos

θα το συζητησουμε αν η apple  πουλαγε τα μηχανηματα της και χωρις λειτουργικο

αρα ναι κατα την αποψη μου ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  το ios 

και μην μου πεις apple επελεξες αρα επιλογη σου

το εχουμε εξαντλησει το θεμα

δικο μου το εργαλειο εγω το πληρωσα και θελω να βαλω οτι με φωτισει ο θεος απο λειτουργικο

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...