Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

με καθε αγορα apple υπολογιστη ναι και συμπεριλαμβανεται στην τιμη αγορας

το να βαλεις αλλο λειτουργικο ειναι στη δικια σου γνωση

τα υπολοιπα μηχανηματα μπορεις αν θες να τα αγορασεις χωρις λειτουργικο με μικροτερο κοστος

αρα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης βαζεις οτι θες windows linux η ακομα hackindos

θα το συζητησουμε αν η apple  πουλαγε τα μηχανηματα της και χωρις λειτουργικο

αρα ναι κατα την αποψη μου ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  το ios 

και μην μου πεις apple επελεξες αρα επιλογη σου

το εχουμε εξαντλησει το θεμα

δικο μου το εργαλειο εγω το πληρωσα και θελω να βαλω οτι με φωτισει ο θεος απο λειτουργικο

Mac αγοραζεις για το macOS, iphone αγοραζεις για το iOS. Ποιος ο λογος να παρεις mac αν θες να δουλευεις linux? Γι αυτο και κοστιζουν τοσο λογω λειτουργικου.

Τα μηχανηματα γτ να τα πουλαει χωρις λειτουργικο? Και να τα πουλουσε ειναι αρκετα αδυναμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο, η τουλαχιστον ητανε pre-m1. Αυτο που κανει τη διαφορα ειναι το λειτουργικο και ολα οσα προσφερει, το ποσο smooth af τρεχουν τα παντα, με bash terminal, με 1002.

Δε καταλαβαινω πως η συζητηση απο την epic πηγε αν θα πουλαει η apple macbooks χωρις λειτουργικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

με καθε αγορα apple υπολογιστη ναι και συμπεριλαμβανεται στην τιμη αγορας

το να βαλεις αλλο λειτουργικο ειναι στη δικια σου γνωση

τα υπολοιπα μηχανηματα μπορεις αν θες να τα αγορασεις χωρις λειτουργικο με μικροτερο κοστος

αρα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης βαζεις οτι θες windows linux η ακομα hackindos

θα το συζητησουμε αν η apple  πουλαγε τα μηχανηματα της και χωρις λειτουργικο

αρα ναι κατα την αποψη μου ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  το ios 

και μην μου πεις apple επελεξες αρα επιλογη σου

το εχουμε εξαντλησει το θεμα

δικο μου το εργαλειο εγω το πληρωσα και θελω να βαλω οτι με φωτισει ο θεος απο λειτουργικο

Πολύ απλά η Apple δεν πουλά αυτό που θες και δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις αυτή την απαίτηση όταν υπάρχουν δεκάδες άλλοι κατασκευαστές. Δεν πουλάει open computing systems η Apple. 

Δικό σου είναι όντως το hardware που αγόρασες. Κάνε ό,τι θες με αυτό αλλά μην απορείς αν σταματήσει να λειτουργεί κιόλας. Κανείς κατασκευαστής δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίζει κάθε απίθανο σενάριο.

Η λογική του "αγόρασα κάτι θα το κάνω ό,τι θέλω" στα περισσότερα μηχανήματα δεν εφαρμόζεται. Κάνεις ό,τι θες στην τηλεόρασή σου; Κάνεις ό,τι θες στην παιχνιδομηχανή σου; Κάνεις ό,τι θες στον υπολογιστή του αυτοκινήτου σου; Κάνεις ό,τι θες στο smart hub του σπιτιού σου; Θεωρείς πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κλειστά συστήματα γενικώς; 

Πάρε ένα PC ή ένα Android smartphone και βγάλε το άχτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

Mac αγοραζεις για το macOS, iphone αγοραζεις για το iOS. Ποιος ο λογος να παρεις mac αν θες να δουλευεις linux? Γι αυτο και κοστιζουν τοσο λογω λειτουργικου.

Τα μηχανηματα γτ να τα πουλαει χωρις λειτουργικο? Και να τα πουλουσε ειναι αρκετα αδυναμα σε σχεση με τον ανταγωνισμο, η τουλαχιστον ητανε pre-m1. Αυτο που κανει τη διαφορα ειναι το λειτουργικο και ολα οσα προσφερει, το ποσο smooth af τρεχουν τα παντα, με bash terminal, με 1002.

Δε καταλαβαινω πως η συζητηση απο την epic πηγε αν θα πουλαει η apple macbooks χωρις λειτουργικο.

η απαντηση δωθηκε στην ερωτηση περι μονοπωλειου και υποχρεωτικου περιβαλλοντος εργασιας

αν εκανες το κοπο να διαβαζες 2 σειρες πιο πανω θα δεις πως εξελιχθηκε η κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
52 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

κι εγω ομοιος

τα πραγματα στην Αμερικη ειναι απλα

δεν υπαρχουν κλειστες υποδομες ολοι εχουν δικαιωμα στο εμποριο

τωρα εσενα αν σου πει(οχι προσωπικα εσενενα) η apple  η microsoft  η google  δεν εχει σημασια ποια εταιρια να κυκλοφορεις με μια κουραδα στο κεφαλι κι εσυ το κανεις τι να σου πω.... εχουν ολες οι εταιριες εκει δικαιωμα να πουλησουν σε οποιαδηποτε πλατφορμα θελουν. οι εταιριες πληροφορικης δεν ειναι ιδιωτικου καθαρα δικαιου αφορουν δημοσια αγαθα γι αυτο και κανουν παρεμβασεις οι κυβερνησεις και τα δικαστηρια. Αν εσυ αδυνατεις να καταλαβεις τι σημαινει μονοπωλειο δεν φταιω εγω

Θα ήθελα να μου πεις (χωρίς να γκουγκλάρεις βέβαια )τον ορισμό του Μονοπωλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

με καθε αγορα apple υπολογιστη ναι και συμπεριλαμβανεται στην τιμη αγορας

το να βαλεις αλλο λειτουργικο ειναι στη δικια σου γνωση

τα υπολοιπα μηχανηματα μπορεις αν θες να τα αγορασεις χωρις λειτουργικο με μικροτερο κοστος

αρα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης βαζεις οτι θες windows linux η ακομα hackindos

θα το συζητησουμε αν η apple  πουλαγε τα μηχανηματα της και χωρις λειτουργικο

αρα ναι κατα την αποψη μου ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  το ios 

και μην μου πεις apple επελεξες αρα επιλογη σου

το εχουμε εξαντλησει το θεμα

δικο μου το εργαλειο εγω το πληρωσα και θελω να βαλω οτι με φωτισει ο θεος απο λειτουργικο

Να κάνω μια ερώτηση… αυτή την άποψη την έχεις για όλα τα προϊόντα που εχεις αγοράσει??? Πχ για την τηλεόραση σου, ή το αυτοκίνητο, ή στα ρούχα…

25 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

η απαντηση δωθηκε στην ερωτηση περι μονοπωλειου και υποχρεωτικου περιβαλλοντος εργασιας

αν εκανες το κοπο να διαβαζες 2 σειρες πιο πανω θα δεις πως εξελιχθηκε η κουβεντα

Αυτό που νομίζεις ότι απαντάς να το προσέξεις…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να κάνω μια ερώτηση… αυτή την άποψη την έχεις για όλα τα προϊόντα που εχεις αγοράσει??? Πχ για την τηλεόραση σου, ή το αυτοκίνητο, ή στα ρούχα…

Αυτό που νομίζεις ότι απαντάς να το προσέξεις…

ομοιως η εξυπναδα δεν ειναι απαντηση

και ναι στο σπιτι που θα μεινω θα βαλω οτι επιπλα γουσταρω θα γκρεμισω κι εναν τοιχο και θα το διαμορφωσω οπως θελω εγω

στο αυτοκινητ θα βαλω λαστιχα μπουζι βενζινη ραδιοφωνο που θελω εγω θα το βαψω με ενα μπαμπα μην τρεχεις ειναι δικια μου περιουσια

στα ρουχα σαφεστατα θα τα κοντινω θα τα μικρινω θα βαλω ενα στικερ αμα γουσταρω

και οταν θα παω σε ενα εμπορικο κεντρο (apple) θελω να ψωνιζω οτι θελω εγω γιατι εχει 10 διαφορετικα καταστηματα σε 5 διαφορετικους οροφους

αυτο θα κανω εγω

εσυ κανε οτι θες, και επειδη η epic  και καθε epic που θα κερδιζει καθε φορα σε δικαστηριο και καθε φορα που θα χανει η apple  νο προβλεμ τα χαμενα θα τα βγαλει απο τους χρηστες θα αφησει 1 θυρα και θα πρεπει να παρεις 200 ανταπτορες

αλλα θα εχεις apple

 

ξερω ξερω θα το προσεξω νομιζω οτι απαντησα παλι

και δεν απανταω ξανα

εμεις ολοι οι τσοπαναραιοι ειμαστε αντι-μακ εσεις ξερετε καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

ξερω ξερω θα το προσεξω νομιζω οτι απαντησα παλι

και δεν απανταω ξανα

εμεις ολοι οι τσοπαναραιοι ειμαστε αντι-μακ εσεις ξερετε καλυτερα

Εγω θα ηθελα να μου πεις τι ειναι ενα Μονοπωλιο.

Σε ρωτησα και πριν, αλλα δεν απαντησες.

Βεβαια οταν νομισες οτι μου την ειπες ησουν λαλιστατος.

Για πες ομως, τι ειναι ενα Μονοπωλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, intensobank είπε

Εγω θα ηθελα να μου πεις τι ειναι ενα Μονοπωλιο.

Σε ρωτησα και πριν, αλλα δεν απαντησες.

Βεβαια οταν νομισες οτι μου την ειπες ησουν λαλιστατος.

Για πες ομως, τι ειναι ενα Μονοπωλιο?

δαιν κσαιρο

ιμε χαζως τζομπανις

δαιν αιχο τιν αιφιεία τον μακμποϊς

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

θα γκρεμισω κι εναν τοιχο και θα το διαμορφωσω οπως θελω εγω

Όχι, θα σου την πέσει η πολεοδομία.

18 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

στο αυτοκινητ θα βαλω λαστιχα μπουζι βενζινη ραδιοφωνο που θελω εγω θα το βαψω με ενα μπαμπα μην τρεχεις ειναι δικια μου περιουσια

Μπορείς να το φτάσεις και στο σημείο που δεν περνάει ΚΤΕΟ αν θες... your point?

19 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

η epic  και καθε epic που θα κερδιζει καθε φορα σε δικαστηριο

χλωμό να "κερδίσει" αυτά που απαιτεί. ίσως κάτι λίγο...

3 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

δαιν κσαιρο

ιμε χαζως τζομπανις

δαιν αιχο τιν αιφιεία τον μακμποϊς

Thanks, αισθάνομαι λίγο πιο βλάκας που κάθομαι και σου απαντάω.

Δεν είσαι "χαζως τζομπανις" - butthurt για άγνωστο λόγο είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όχι, θα σου την πέσει η πολεοδομία.

Μπορείς να το φτάσεις και στο σημείο που δεν περνάει ΚΤΕΟ αν θες... your point?

χλωμό να "κερδίσει" αυτά που απαιτεί. ίσως κάτι λίγο...

Thanks, αισθάνομαι λίγο πιο βλάκας που κάθομαι και σου απαντάω.

Δεν είσαι "χαζως τζομπανις" - butthurt για άγνωστο λόγο είσαι.

η ειρωνια ηταν για αλλον που χωρις να του κανω οποιαδηποτε παραθεση ηταν ειρωνικος

παμε

1)οχι η πολεοδομια ΔΕΝ θα μου την πεσει στην εσωτερικη διαμορφωση του χωρου δεν το κανει ουτε σε διατηρητεα

2)οταν ειναι τιμολογιμενα και σωστα εγκατεστημενα δεν σε κοβει κανενα κτεο

3)θα το δουμε

4)παιζει να εχω περισσοτερα μακ στην κατοχη μου απο οτι εσυ,(απο G4 εως Α1466) το οτι τα εχω ψωνισει και πληρωσει δεν θα πει οτι δεν θα ειμαι επικριτικος και θα τα φαω αμασητα οτι μου πρσφερει η καθε εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, yiorgos7 said:

 

4)παιζει να εχω περισσοτερα μακ στην κατοχη μου απο οτι εσυ,(απο G4 εως Α1466) το οτι τα εχω ψωνισει και πληρωσει δεν θα πει οτι δεν θα ειμαι επικριτικος και θα τα φαω αμασητα οτι μου πρσφερει η καθε εταιρια

Γιατί τα επιλέγεις όμως όλα αυτά τα χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

δαιν κσαιρο

ιμε χαζως τζομπανις

δαιν αιχο τιν αιφιεία τον μακμποϊς

Συ είπας.

5 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

η ειρωνια ηταν για αλλον που χωρις να του κανω οποιαδηποτε παραθεση ηταν ειρωνικος

 

Εγω ημουν ειρωνικος?

Εσυ αρχισες να γραφεις για κουραδες και τα λοιπα.

Και στο τελος κατεληξες να μου πεις οτι δεν μπορω να καταλαβω οτι η Apple ειναι Μονοπωλιο.

Και σε ρωταω> Τι ειναι Μονοπωλιο?

Χωρις να γκουγκλαρεις μπορεις να απαντησεις?

οχι οι αλλοι ΕΣΥ μπορεις να απαντησεις?

2 ώρες πριν, yiorgos7 είπε

κι εγω ομοιος

τα πραγματα στην Αμερικη ειναι απλα

δεν υπαρχουν κλειστες υποδομες ολοι εχουν δικαιωμα στο εμποριο

τωρα εσενα αν σου πει(οχι προσωπικα εσενενα) η apple  η microsoft  η google  δεν εχει σημασια ποια εταιρια να κυκλοφορεις με μια κουραδα στο κεφαλι κι εσυ το κανεις τι να σου πω.... εχουν ολες οι εταιριες εκει δικαιωμα να πουλησουν σε οποιαδηποτε πλατφορμα θελουν. οι εταιριες πληροφορικης δεν ειναι ιδιωτικου καθαρα δικαιου αφορουν δημοσια αγαθα γι αυτο και κανουν παρεμβασεις οι κυβερνησεις και τα δικαστηρια. Αν εσυ αδυνατεις να καταλαβεις τι σημαινει μονοπωλειο δεν φταιω εγω

Αυτο δεν ειναι παραθεση σε εμενα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όχι, θα σου την πέσει η πολεοδομία.

Μπορείς να το φτάσεις και στο σημείο που δεν περνάει ΚΤΕΟ αν θες... your point?

Αυτά τα 2 φανερώνουν ακριβώς αυτό: Κρατική παρέμβαση.

Οπότε, κανένας δεν είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει.

Αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο η Apple, δεν χρειάζεται να λογοδοτεί πουθενά.

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν δικαιολογήσεις την υπερβολή στο υποχρεωτικά τότε ίσως βγάλουμε άκρη…

πχ είναι υποχρεωτικό το iOS???

Είναι και θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα.

Αγοράζει κάποιος iphone και μετά από λίγο καιρό ανακαλύπτει ότι δεν του αρέσει το περιβάλλον. Δεν του κάνει. Δεν το βρήκε όπως το φανταζόταν.

Γιατί να μην μπορεί να περάσει στο hardware που αγόρασε άλλο λειτουργικό ή άλλες εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, yiorgos7 είπε

1)οχι η πολεοδομια ΔΕΝ θα μου την πεσει στην εσωτερικη διαμορφωση του χωρου δεν το κανει ουτε σε διατηρητεα

2)οταν ειναι τιμολογιμενα και σωστα εγκατεστημενα δεν σε κοβει κανενα κτεο

Άρα υπάρχουν προϋποθέσεις υπό τις οποίες κάνεις "ό,τι θες" και κάποια όρια.
Σαν το App Store ένα πράγμα....

5 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

4)παιζει να εχω περισσοτερα μακ στην κατοχη μου απο οτι εσυ,(απο G4 εως Α1466) το οτι τα εχω ψωνισει και πληρωσει δεν θα πει οτι δεν θα ειμαι επικριτικος και θα τα φαω αμασητα οτι μου πρσφερει η καθε εταιρια

Ναι, το πρώτο μου Mac, Intel ήταν οπότε +1 πόντος στον παλιό;

Ούτε εγώ ψωνίζω ό,τι βγάλουν χωρίς σκέψη, με σχετικά παλιό gear είμαι αυτή την στιγμή, αλλά η κριτική μου δεν είναι στα λογιστικά μεταξύ εταιριών μεγέθους Epic/Apple. Όπως είπε και άλλος νωρίτερα, για τους μικρούς developers το 15% για όσα προσφέρονται είναι καλό deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το τι λετε μερικοι πραγματικα. ρε συ @fwtonio τρολλαρεις? που ζουμε? σιγα μην αγορασεις κατι απο καποιον και να χεις και 100 χιλιαδες δικαιωματα μετα συντονιστειτε. θα πρεπε??

(edit - με μια επιφυλαξη δε ξερω αν το λες σοβαρα η υπερβαλλεις για να δειξεις κατι αλλο - χαθηκα...)

καλα αυτο με το πως παραμετροποιεις το "δικο σου" αγορασμενο αντικειμενο @yiorgos7 θεικο. και γω παιρνω iphone και του αλλαζω τα φωτα... αυτοκολλητα θηκες background αλλες θεσεις στα εικονιδια οτι επαφες θελω μεσα οχι αυτες που μου βαλε καποιος... ειδες πως κανω το ιδιο με σενα με το αμαξι?

ελεος ντρεπομαι που συμμετειχα τωρα

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...