Προς το περιεχόμενο

Δεν μου αρέσει ο ήχος του αυτοκινήτου μου


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, original911 είπε

Κ όχι δεν εννοώ ο ήχος της εξάτμισης αλλά ο ήχος του μοτέρ σε συγκεκριμένα σενάρια. Πχ όταν είναι κρύο, όταν δουλεύει στο ρελαντί , όταν ανεβαίνω ανηφόρα κ κουμπωνω την 2α σαν να ακούω το μοτέρ να κοπανάει κ βαράει πυρακια κ όταν ξεπερνάει τις 3 με 3300 στροφές έχει γίνει πολύ θορυβώδες κ νιώθω ότι δεν ανοίγει. Το αμάξι είναι στην κατοχή μας από το 18, μέχρι το 20 που άλλαξα καδενα πήγαινε στο συνεργείο γνωστού της οικογένειας της γυναίκας μου, από την αλλαγή της καδενας κ έπειτα στο συνεργείο που πήγαινα το προηγούμενο αμάξι μου το οποίο κ αυτό είχε περίεργο ήχο. Έκανε σαν πετρέλαιο (ωστηρια απ όσο ξέρω) κ βαραγε πυρακια με οποιαδήποτε βενζίνη, ίσως με κάποιες 100αρες λιγότερο. Ο μάστορας έλεγε ότι φταίει η βενζίνη για τα πυρακια κάτι το οποίο δεν το δεχόμουν λόγω ότι αν ήταν έτσι όλα δεν θα βαραγαν πυρακια; 

Το αμάξι είναι ένα seat leon 2010 1.4 tsi με 84000 χλμ από τα οποία τα 15000 είναι από εμένα κ την γυναίκα μου. Γενικά οδηγαμε προσεκτικά και δεν ανεβάζουμε στροφές όταν είναι κρύο κ βενζίνη βάζουμε συνήθως 100αρα από shell με τιμή 1.895. 

Ακούω ερωτήσεις κ γνώμες. 

Το αμαξι δεν εχει επισκευαστει σωστα ή εσεις δεν το δουλευετε σωστα! Γιατι να ακουγεται μετα την επισκευη της καδενας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαξες σετ με το γνησιο και συνεχίζει, θα σε απογοητεύσω αλλα ουτε η βενζινη φταιει, ουτε τα λαδια, κακη τοποθέτηση ειναι ή κακος χρονισμός μεσω vagcom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει επικαθίσεις άνθρακα μπορεί να κάνει πειρακια, γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με soda blasting/μπουζί/αλλαγή λαδιών σε σωστό συνεργείο, αν δεν φτιάξει ότι σου πει το συνεργείο μετά, το κόστος θα ανέβει πολύ όμως.

Αν φτιάξει με τα παραπάνω, θα βάζεις καθαριστικό στην βενζίνη κάθε 3,000~5000 χλμ. Έχεις άμεσου ψεκασμού και θέλει φροντίδα στο συγκεκριμένο κομμάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Το αμαξι δεν εχει επισκευαστει σωστα ή εσεις δεν το δουλευετε σωστα! Γιατι να ακουγεται μετα την επισκευη της καδενας? 

 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αν αλλαξες σετ με το γνησιο και συνεχίζει, θα σε απογοητεύσω αλλα ουτε η βενζινη φταιει, ουτε τα λαδια, κακη τοποθέτηση ειναι ή κακος χρονισμός μεσω vagcom

Φίλοι μου έχει περάσει 1. 5 χρόνος περίπου από την αλλαγή καδενας. Ο θόρυβος που έκανε όταν άρχιζε να χρίζει επισκευής η καδενα ήταν διαφορετικός. Όλα αυτά που αναφέρω στο πρώτο post συμβαίνουν τον τελευταίο μήνα ίσως κ λίγο παραπάνω. 

Το βίντεο που ανέβασα είναι τραβηγμένο 2 βδομάδες πριν κ ο ήχος ακούγεται σαν να βρίσκεται στο σημείο εκείνο που φαίνεται στο βίντεο κ όχι αριστερά που είναι η καδενα. 

Κάτι άλλο που με είχε χαλάσει κ μου έχουν μπει ψύλλοι είναι ότι μετά την αλλαγή καδενας ακουγόταν ένας θόρυβος από την αντλία νερού. Την άλλαξα κ μετά από λίγους μήνες άρχιζε να σφυρίζει! Εν τέλει, σταμάτησε μετά από λίγο καιρό κ ξανάρχισε μετά από λίγο ακόμα. Το πήγα στο συνεργείο κ μου είπε ότι οι γνήσιες καμία φορά βγάζουν αυτό το πρόβλημα κ αν είναι να την αλλάξω κ να πληρώσω μόνο την αντλία, την εργασία όχι. 

Σκεφτόμουν να πάρω αυτό κ να αλλάξω λάδια κ φίλτρο. Λάδι σκεφτόμουν αυτό

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

 

Φίλοι μου έχει περάσει 1. 5 χρόνος περίπου από την αλλαγή καδενας. Ο θόρυβος που έκανε όταν άρχιζε να χρίζει επισκευής η καδενα ήταν διαφορετικός. Όλα αυτά που αναφέρω στο πρώτο post συμβαίνουν τον τελευταίο μήνα ίσως κ λίγο παραπάνω. 

Το βίντεο που ανέβασα είναι τραβηγμένο 2 βδομάδες πριν κ ο ήχος ακούγεται σαν να βρίσκεται στο σημείο εκείνο που φαίνεται στο βίντεο κ όχι αριστερά που είναι η καδενα. 

Κάτι άλλο που με είχε χαλάσει κ μου έχουν μπει ψύλλοι είναι ότι μετά την αλλαγή καδενας ακουγόταν ένας θόρυβος από την αντλία νερού. Την άλλαξα κ μετά από λίγους μήνες άρχιζε να σφυρίζει! Εν τέλει, σταμάτησε μετά από λίγο καιρό κ ξανάρχισε μετά από λίγο ακόμα. Το πήγα στο συνεργείο κ μου είπε ότι οι γνήσιες καμία φορά βγάζουν αυτό το πρόβλημα κ αν είναι να την αλλάξω κ να πληρώσω μόνο την αντλία, την εργασία όχι. 

Σκεφτόμουν να πάρω αυτό κ να αλλάξω λάδια κ φίλτρο. Λάδι σκεφτόμουν αυτό

Τοτε δεν ειναι τα λαδια.. Ο μηχανικος τι σου λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαινόμαστε. Ο ήχος δεν είναι από την ποιότητα του λαδιού. Οποιοδήποτε καλό φουλ συνθετικό εντός προδιαγραφών είναι ΟΚ. Προσωπικά σε Toyota το Castrol Edge 5w-30 έχει καλύτερη απόδοση και ελάχιστα λιγότερη κατανάλωση -3-4% σε σχέση με Μagnatec 5w-40. Ο ήχος παραπέμπει σε καδέν ακλασικό πρόβλημα VAG group TSi. Υποψιάσου ότι κάτι δεν πήγε καλά στην αντικατάσταση της καδένας και ψάξε κανένα καλύτερο συνεργείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάδι να το αγοράζετε μόνοι και να το πηγαίνετε για αλλαγή στα συνεργεία και να ζητάτε να είστε μπροστά κατά την αλλαγή.

Βάζουν ότι νάναι και έχουν σε καμιά βιτρίνα για ξεκάρφωμα μερικά άδεια δοχεία cstrol ή mobil κ.λ.π. . Την τελευταία φορά που έβαλα συνεργείο είδα ότι μου έβαζε λάδι από ένα δοχείο μάρκα που δεν την ήξερε ούτε μάνα του.😁 Από τότε αλλάζω μόνος και βάζω ότι εγώ επιλέξω και δεν πληρώνω φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τοτε δεν ειναι τα λαδια.. Ο μηχανικος τι σου λεει?

Δεν το έχω πάει, λόγω εγκυμοσύνης της γυναίκας μου είναι αρκετά περιορισμένος ο χρόνος. 

20 ώρες πριν, kalmik είπε

Μην τρελαινόμαστε. Ο ήχος δεν είναι από την ποιότητα του λαδιού. Οποιοδήποτε καλό φουλ συνθετικό εντός προδιαγραφών είναι ΟΚ. Προσωπικά σε Toyota το Castrol Edge 5w-30 έχει καλύτερη απόδοση και ελάχιστα λιγότερη κατανάλωση -3-4% σε σχέση με Μagnatec 5w-40. Ο ήχος παραπέμπει σε καδέν ακλασικό πρόβλημα VAG group TSi. Υποψιάσου ότι κάτι δεν πήγε καλά στην αντικατάσταση της καδένας και ψάξε κανένα καλύτερο συνεργείο 

Θεωρώ πως δεν είναι καδενα γιατί ακούγεται από διαφορετικό σημείο.

Αυτό είναι το θέμα, πως θα βρω ένα σωστό συνεργείο με ανθρώπους τίμιους γνώστες κ έξυπνους; 

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λάδι να το αγοράζετε μόνοι και να το πηγαίνετε για αλλαγή στα συνεργεία και να ζητάτε να είστε μπροστά κατά την αλλαγή.

Βάζουν ότι νάναι και έχουν σε καμιά βιτρίνα για ξεκάρφωμα μερικά άδεια δοχεία cstrol ή mobil κ.λ.π. . Την τελευταία φορά που έβαλα συνεργείο είδα ότι μου έβαζε λάδι από ένα δοχείο μάρκα που δεν την ήξερε ούτε μάνα του.😁 Από τότε αλλάζω μόνος και βάζω ότι εγώ επιλέξω και δεν πληρώνω φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.

Μακάρι να μπορούσα να κάνω το service μόνος μου μόνο έτσι θα ήμουν σίγουρος 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...