Προς το περιεχόμενο

Πως διαχειρίζετε ένα team το οποίο ολοένα μικραίνει;


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 2 ποιο πρόσφατες εταιρείες που είχα αντιμετόπισα ένα πρόβληματάκι:

Τα dev teams ολοένα μίκραιναν αντί να έμεναν σταθερά η να μεγάλωναν. Ειδικά στην δεύτερη μου εργασία πρακτικά από αρχικά 3 developers μείναμε 2 με 2 αποχωρίσεις και 1 πρόσληψη εργαζομένων. Σε έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις και πως το διαχειριστήκατε στην περίπτωση που δεν είστε manager;

 

Στην πρόσφατή μου εργασία to βλέπω σαν yet another hardship. Έτσι εμπλέκομαι και με περισσότερες τεχνολογίες Πχ. android dev. Ενώ παράλληλα  το βλέπω και σαν ena change to fix that bastard τον κώδικα and make the project in my bitch. Στην προηγούμενη εργασία όμως δεν το έβλεπα έτσι παρόλο που ήταν οι τελευταίες js τεχνολογίες.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Στις 2 ποιο πρόσφατες εταιρείες που είχα αντιμετόπισα ένα πρόβληματάκι:

Τα dev teams ολοένα μίκραιναν αντί να έμεναν σταθερά η να μεγάλωναν. Ειδικά στην δεύτερη μου εργασία πρακτικά από αρχικά 3 developers μείναμε 2 με 2 αποχωρίσεις και 1 πρόσληψη εργαζομένων. Σε έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις και πως το διαχειριστήκατε στην περίπτωση που δεν είστε manager;

 

Στην πρόσφατή μου εργασία to βλέπω σαν yet another hardship. Έτσι εμπλέκομαι και με περισσότερες τεχνολογίες Πχ. android dev. Ενώ παράλληλα  το βλέπω και σαν ena change to fix that bastard τον κώδικα and make the project in my bitch. Στην προηγούμενη εργασία όμως δεν το έβλεπα έτσι παρόλο που ήταν οι τελευταίες js τεχνολογίες.

Το θεμα ειναι γιατι μικραινει ομως, πχ μειωνετσι η δουλεια και το product  δεν παει καλα ειτε γινεται micromanagement κια φευγει κοσμος ?
το οτι φευγει για οποιονδηποτε λογω κατι δεν παει καλα..

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2021 στις 9:08 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Ενώ παράλληλα  το βλέπω και σαν ena change to fix that bastard τον κώδικα and make the project in my bitch. Στην προηγούμενη εργασία όμως δεν το έβλεπα έτσι παρόλο που ήταν οι τελευταίες js τεχνολογίες.

Δεν καταλαβαίνω τί θες να πεις εδώ αλλά αν βλέπεις τους devs γύρω σου να φεύγουν, ή ο team lead φταίει, ή το product, ή εσύ συνήθως.

Από την εμπειρία μου συνήθως 1-2 κακοί συνάδελφοι σε συνδυασμό με έναν κακό μάνατζερ είναι αρκετά για να αποφασίσω να φύγω ασχέτως του τί θα μου προσφέρουν για να αλλάξω γνώμη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Δεν καταλαβαίνω τί θες να πεις εδώ αλλά αν βλέπεις τους devs γύρω σου να φεύγουν, ή ο team lead φταίει, ή το product, ή εσύ συνήθως.

Από την εμπειρία μου συνήθως 1-2 κακοί συνάδελφοι σε συνδυασμό με έναν κακό μάνατζερ είναι αρκετά για να αποφασίσω να φύγω ασχέτως του τί θα μου προσφέρουν για να αλλάξω γνώμη.

 

οσα και να σου προσφερουν λεφτα,τιτλους οι συμπεριφορες δεν αλλαζουν απο τα ατομα με κακο και τοξικο mentality, ιδιοι θα μεινουν και μην σου πω και χεοροτεροι γιατι στο τελος θα σου πουν οτι τους εκβιασες για παραπανω λεφτα.
γενικα ειμαι κατα του counter offer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά ένα counter offer δεν είναι πάντα στη μορφή χρημάτων. Μια προαγωγή ή μια αλλαγή ομάδας/project μπορεί να λύσει το πρόβλημα από όλες τις μεριές (βέβαια ένας κακός μάνατζερ παραμένει πρόβλημα αλλά όχι δικό μου πλέον) και τουλάχιστον να με βάλει να ξανασκεφτώ τις επιλογές μου. Δεν είναι όλοι οι εργοδότες καθίκια και προσωπικά έχω τύχει πολύ καλής μεταχείρισης σχεδόν σε όποια εταιρία και για όποιον εργάστηκα, χωρίς βέβαια να υποννοώ ότι δεν υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λένε, αλλάζεις manager, όχι δουλεία. 
Έχω την ευτυχία να δουλεύω ίσως στη Νο1 εταιρεία αυτή τη στιγμή με συνδυασμό mentality-τεχνολογίες-μισθό (προφανώς δεν είναι ελληνική). Είμαι απο Σεπτέμβρη, δεν έχω κάνει ΟΥΤΕ ΜΙΑ υπερορία και στο project που είμαι είναι ολοκαίνουριο με τεχνολογίες state of the art. Μου έχουν δώσει και full remote που ήθελα. Μια μικρή αύξηση να μου δίνουν κάθε χρόνο, και εγώ δεν πρόκειται να φύγω ποτέ.
Κάθε υπάλληλος ζητάει διαφορετικά πράγματα από την εταιρεία. Αν κάνει έναν κόπο το hr και οι manager και τους ρωτήσουν, θα δουν ποιος είναι ευχαριστημένος και ποιος όχι.
Επίσης καιρός είναι να σταματήσει αυτή την κοροϊδία όπου έρχεται ο άλλος να ζητήσει αύξηση,  η εταιρεία του λέει όχι και όταν ανακοινώνει ότι θα φύγει, η εταιρεία του προσφέρει αύξηση. Πραγματικά σε κοροϊδεύουν μεσα στα μουτρα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Επίσης καιρός είναι να σταματήσει αυτή την κοροϊδία όπου έρχεται ο άλλος να ζητήσει αύξηση,  η εταιρεία του λέει όχι και όταν ανακοινώνει ότι θα φύγει, η εταιρεία του προσφέρει αύξηση. Πραγματικά σε κοροϊδεύουν μεσα στα μουτρα σου.

Ετσι οπως εχουν τα πραγματα πιστευω οτι ο dev εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι. Δεν υπαρχουν devs ουτε για δειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις εδώ αλλά αν βλέπεις τους devs γύρω σου να φεύγουν, ή ο team lead φταίει, ή το product, ή εσύ συνήθως.

Από την εμπειρία μου συνήθως 1-2 κακοί συνάδελφοι σε συνδυασμό με έναν κακό μάνατζερ είναι αρκετά για να αποφασίσω να φύγω ασχέτως του τί θα μου προσφέρουν για να αλλάξω γνώμη.

Εννοώ ότι στην προηγούμενη μου εργασία έφυγε το 50% του team έτσι έφυγα και εγώ.

 

Στην σημερινή μου εργασία σε ένα team 3 ατόμων με έναν να είναι CTO & Dev έφυγε ο CTO και ο ένας DEV και ήλθε άλλος 1 ενώ παράλληλα ΟΛΟ το εταιρικό software είναι ένα spaghetti που σταδιακά γίνετε refactor ( 2 web app σε Codeigniter & άλλα 2 σε laravel <= 5.8 ).
 

Και ενώ πριν το σκεφτόμουν να φύγω παρόλο που τα άτομα σαν άτομα δεν άσχημα αλλά γαμάτοι σαν χαρακτήρες. Τώρα δεν θέλω να φύγω παρόλο που έχω spaggetti να χτενίζω + occational internal tech support και ούτε πήρα παραπάνω € + από το spaghetti να βγάζω specs και documentation που δεν υπάρχει) + ότι το frotnend είναι σε Bootstrap 3.

Γενικά με ενοχλούσε το ότι αφορούσε την εργασία όλα έπρεπε να τα πω προφορικά που δυσκολεύομαι να το εξηγήσω + στο codereview ένιωθα interogation. Όλα δεν λέγονται με λόγια πρέπει να εκμαιεύεις λίγα πράγματα. Δλδ εγώ πως μπορώ και εκμαιεύω την πληροφορία και εξηγώ ενώ ο ποιο έμπειρος από  εμένα CTO δεν ήμουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Εννοώ ότι στην προηγούμενη μου εργασία έφυγε το 50% του team έτσι έφυγα και εγώ.

 

Στην σημερινή μου εργασία σε ένα team 3 ατόμων με έναν να είναι CTO & Dev έφυγε ο CTO και ο ένας DEV και ήλθε άλλος 1 ενώ παράλληλα ΟΛΟ το εταιρικό software είναι ένα spaghetti που σταδιακά γίνετε refactor ( 2 web app σε Codeigniter & άλλα 2 σε laravel <= 5.8 ).
 

Και ενώ πριν το σκεφτόμουν να φύγω παρόλο που τα άτομα σαν άτομα δεν άσχημα αλλά γαμάτοι σαν χαρακτήρες. Τώρα δεν θέλω να φύγω παρόλο που έχω spaggetti να χτενίζω + occational internal tech support και ούτε πήρα παραπάνω € + από το spaghetti να βγάζω specs και documentation που δεν υπάρχει) + ότι το frotnend είναι σε Bootstrap 3.

Γενικά με ενοχλούσε το ότι αφορούσε την εργασία όλα έπρεπε να τα πω προφορικά που δυσκολεύομαι να το εξηγήσω + στο codereview ένιωθα interogation. Όλα δεν λέγονται με λόγια πρέπει να εκμαιεύεις λίγα πράγματα. Δλδ εγώ πως μπορώ και εκμαιεύω την πληροφορία και εξηγώ ενώ ο ποιο έμπειρος από  εμένα CTO δεν ήμουν.
 

Έχεις ενημερώσει την εταιρεία για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, filip123go είπε

Έχεις ενημερώσει την εταιρεία για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις;

Στην προηγούμενη εταιρεία ήταν γνωστά και φύγαμε.
Στην υπάρχουσα είμαι μια χαρά και το πρόβλημα λύθηκε (αποχώριση CTO). Βέβαια, μίλησα με το HR as well όταν υπήρχε το πρόβλημα και έθισα το ζήτημα του staffing as well. Πλέον Its not my business. Εγώ θα κάνω ότι μπορώ εξάλλου έχω την ευκαιρία να λερώνω με αρκετές τεχνολογίες τα χέρια μου και να λύνω αιώνια προβλήματα once and for all, like it or not.

Και σε άλλη εταιρεία να πάω πάλι probs θα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2021 στις 5:26 ΜΜ, Predatorkill είπε

Ετσι οπως εχουν τα πραγματα πιστευω οτι ο dev εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι. Δεν υπαρχουν devs ουτε για δειγμα.

η πλακα ειναι , απο αυτα που ακουω σε καποιες δουλεις εντος ελλαδα , τον ντεβ τον εχουν σαν το παιδι για το μηχανακι για τις εξωτερικες δουλειες..😂
και μετα οταν φευγει το process του recruit και της εκπαιδευσης κοστιζει αρκετα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν διαχειρίζεται. Συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις οι καλοί φεύγουν και αντικαθίστανται από χειρότερους. Ως αποτέλεσμα το προϊόν και η εταιρεία παίρνει την κάτω βόλτα.

Ζυγίζεις από την πλευρά σου τα συν και τα πλην και πράττεις αναλόγως.

Το θέμα είναι ότι οι εργοδότες και ως επέκταση οι HRs, δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι η δουλειά του προγραμματιστή απαιτεί εξειδίκευση και συνεχής μάθηση και κάποιος καλός δεν είναι εύκολα αντικαταστάσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 2 χρόνια που μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο, απο 7 ατομα Devs, είχα μείνει One Man Show στο τέλος, είχα γκρινιάξει πολύ ασχημα σε μανατζερ και διευθυντή, πως αν δεν μου φέρει κόσμο να μοιράσω την δουλειά, δεν θα βγεί ποτέ η δουλειά. Την άλλη ημέρα μου έφερε 3 ατομα που τους είχε και τους νοικιαζε σε άλλη εταιρεία. Εμειναν 3 μήνες περίπου μέχρι που τους ξανανοικιασαν σε άλλες εταιρείες. Εκει το πήρα απόφαση πως θα βρώ άλλη εταιρεία και να φύγω. Δεν υπήρχε σωτήρία, έβλεπαν πως βγάζω όλη την δουλεια μόνος μου ή αν δεν προλάβαινα, προτίμουσαν να κλαφτουν στον πελάτη πως δεν υπάρχει άλλο άτομο που να ξέρει την δουλειά. Αφου έφυγα λοιπόν, πήραν πάλι 8 άτομα στο ίδιο in house project της εταιρείας και έτρεχαν και δεν έφταναν γιατί δεν είναι καλά εκπαιδευμένοι στο συγκεκριμένο έργο. 

Πλέον δουλευω σε μεγαλη εταιρεία, με μεγάλη ομάδα και η δουλειά είναι πιο ομαλή όσο αφορα τους συναδέλφους. Υπάρχουν εταιρείες πληροφορικής στην Ελλάδα, όπου έχουν αρκετά μεγάλο κέρδος και διατηρούν μικρές ομάδες. Ναι , ίσως είναι πιο "οικογενειακό" το κλίμα, αλλά δεν είναι για να μείνεις πολύ εκει , καθώς μόνο κακό στην καριέρα σου θα κάνουν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποχωρήσεις πάντοτε θα υπάρχουν. Είναι μέρος της δουλειάς.
Ειδικά στους προγραμματιστές  είναι αρκετά σύνηθες να αλλάζουν εταιρία κάθε 1.5 με 2.3 χρόνια.

Η διαχείρηση των αποχωρήσεων εξαρτάται από την περίπτωση, και δεν είναι πάντα εύκολη.
Καταρχάς πρέπει να υπάρχει alignment με όλους τους stakeholders, ότι μείωση της ομάδας σημαίνει σημαντικές καθυστερήσεις σε όλα τα project που δουλεύει η ομάδα. 
Αν αναλογιστείς πως μπορεί να σου πάρει 2 μήνες για να γεμίσεις μια θέση, 2-3 μήνες για να κάνεις onboard το νέο μέλος (αναλόγως του complexity και των process σας ίσως ακόμα παραπάνω), χρόνος που απαιτείται από την ομάδα να βοηθήσει το νέο μέλος καθώς και άλλες καθυστερήσεις, όλο το roadmap πρέπει να αλλάξει, και αυτό το κάνουν οι καλές εταιρίες.

Από την μεριά σου πρέπει να κάνεις callout τα παραπάνω συνεχώς. Επιπλέον είναι στο χέρι σου να κρατάς accountable τους manager και τους υπόλοιπους υπεύθυνους. Όπως αυτοί περιμένουν από εσένα συγκεκριμένα deliverables, έτσι και εσύ μπορείς να ζητάς συχνή και τακτική ενημέρωση (πχ κάθε βδομάδα) σχετικά με το τι κάνανε για να γεμίσουν την θέση (πόσους applicants είχατε, πόσες συνεντεύξεις έγιναν, πόσοι είναι στο pipeline, κλπ).

Τώρα το να αλλάζουν οι ομάδες, να μικραίνουν ή να μεγαλώνουν, δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά αντίθετα θεμιτό.
Εννοείται βέβαια ότι ομάδα προγραμματιστών 2 ατόμων δεν είναι καν ομάδα και ούτε θα πρέπει να ονομάζεται έτσι.
Είναι θεμιτό να αλλάζεις τις ομάδες, όταν αλλάζει η αρχιτεκτονική των services σας, το business focus, τα products, κλπ. Αν δεν το κάνεις, τότε καταλείγεις στο γνωστό Conways law.

 

Επεξ/σία από c-minor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/7/2021 στις 4:24 ΜΜ, c-minor είπε

Από την μεριά σου πρέπει να κάνεις callout τα παραπάνω συνεχώς. Επιπλέον είναι στο χέρι σου να κρατάς accountable τους manager και τους υπόλοιπους υπεύθυνους. Όπως αυτοί περιμένουν από εσένα συγκεκριμένα deliverables, έτσι και εσύ μπορείς να ζητάς συχνή και τακτική ενημέρωση (πχ κάθε βδομάδα) σχετικά με το τι κάνανε για να γεμίσουν την θέση (πόσους applicants είχατε, πόσες συνεντεύξεις έγιναν, πόσοι είναι στο pipeline, κλπ).

Μου φαίνεται εξωπραγματικό για Ελλάδα αυτό που λες. Δηλαδή ως Software Engineer να ζητάς αναφορά από τους Managers για το αν και πότε θα καλυφθεί μια θέση.

Κατ' εμέ το καλύτερο είναι να πηδήξεις από το καράβι που αυτοί θέλουν να βουλιάξουν, γιατί στο φινάλε φινάλε ούτε την ευθύνη έχεις αλλά ούτε και κάποιο όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...