Προς το περιεχόμενο

Patras broadband γνώμες (πάτρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μου έχει λήξει το συμβόλαιο στη vodafone και επειδή οι ταχύτητες που έπιανα ήταν επιεικώς απαράδεκτες (με το ζόρι 6-7 Mbps) ψάχνομαι να αλλάξω. Μεταξύ των υπολοίπων η cosmote (η μόνη λίγο πιο αξιόλογη) είναι ακριβή και τις υπόλιπες τις θεωρώ ένα πράμα (όλες ίδια δίκτυα, όλες ίδια τιμή, όλες ίδια "ποιότητα"). Οπότε η μόνη που μένει ειναι η patras broadband που υπόσχεται ότι ό,τι ταχύτητα αγοράζεις τόσο θα πιάνεις. Ψάχνοντας όμως δε βρίσκω κανέναν να μιλάει γι'αυτή.

Είναι κανένας εδώ που να την έχει δοκιμάσει ή να ξέρει από γνωστό αν όντως πιάνεις αυτά που λέει και γενικές εντυπώσεις;

Επίσης αυτό το' "Όλα τα πακέτα διατίθενται χωρίς χρονική δέσμευση συμβολαίου" τι ακριβώς σημαίνει; Όντως εγώ τη βάζω σήμερα και σε μια βδομάδα το κόβω αν θέλω χωρίς χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σε ενημερώσω ότι αυτό που αναφέρεις είναι "ασύρματο internet" πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

να σε ενημερώσω ότι αυτό που αναφέρεις είναι "ασύρματο internet" πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

 

Το ξέρω ναι. Δε με νοιάζει. 7 Mbps από ενσύρματο είναι χειρότερο από 20-30 ασύρματο. Παιχνίδια δε με ενδιαφέρουν και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη εφαρμογή που να παίζει πολύ σημασία η οποια καθυστέρηση έχεις από ασύρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά πληρώνεις την εγκατάσταση 75€ χωρίς να υπογράψεις κάποιο συμβόλαιο και όποτε θέλεις το σταματάς. 

Έχω και εγώ ένα αντίστοιχο στην Αθήνα και προπληρωνεις κάθε μήνα. 

Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+https://www.fibair.gr/

παντα να διαλεγετε την μεγαλυτερη ισχυροτερη κεραια-πιατο κ ας διαλεγετε μικρη ταχυτητα

αν εχεις καλο 4-5g εκει που εισαι υπαρχουν και καποια πακετα χωρις οριο δεδομενων ή περιορισμο mb 40-50euro

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Αν και το θέμα είναι παλιό πλέον, απαντώ μόνο και μόνο για τυχόν μελλοντικές αναζητήσεις άλλων μελών.

Ζω στην Πάτρα όπου το θέμα του ίντερνετ είναι μια πολύ πονεμένη υπόθεση.

Άνοιξα την επιχείρησή μου κοντά στο αστικό κέντρο του ΟΤΕ "Σκαγιοπούλειο". Θεώρησα ότι δίπλα στο αστικό κέντρο θα έχω πολύ καλό ίντερνετ. Αβγά!
Ο ΟΤΕ με σύνδεσε σε VDSL της συμφοράς η οποία με το ζόρι έβγαζε 16Mbps download και 1,5Mbps upload.

Έκοψα τον ΟΤΕ επιτόπου και κάλεσα την patras broadband για να μου βάλουν ίντερνετ. Σε μια μέρα είχα ίντερνετ σε ταχύτητα όχι ακριβώς αυτή που διαφημίζει το πακέτο αλλά λίγο παραπάνω!

Χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες τους εδώ και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μηδέν downtime και άμεση απόκριση σε περίπτωση ανάγκης.

Στο σπίτι είχα VDSL 50αρα την οποία έκοψα διότι ο χαλκός είχε μονίμως προβλήματα και έμενα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Επίσης, κοβόταν συνεχώς το ρεύμα στην καμπίνα με αποτέλεσμα να πέφτουν όλα.  Έτσι, έβαλα και στο σπίτι patras broadband.

Εν ολίγοις, αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 3 διαφορετικές συνδέσεις με την patras broadband και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Οι ταχύτητες που δίνουν είναι πάντα λίγο παραπάνω από το συμφωνηθέν, προφανώς για να ισοσταθμίζουν τυχόν καιρικές απώλειες. Μεταξύ μας, ακόμα και στις μεγαλύτερες κακοκαιρίες, δεν έχω δει καμία απώλεια στο δίκτυό τους.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Φίλος μου έκανε σύνδεση σε χωριό εκτός Πατρών σχετικά ορεινό όπου δεν έφτανε καν ο ΟΤΕ να γίνει σύνδεση. Είναι πολύ ευχαριστημένος καθώς πάντα πιάνει την ταχύτητα που πληρώνει (30 mbps) χωρίς να του κάνει ποτέ αποσυνδέσεις ακόμα και σε άστατο καιρό. Συγκριτικά με τα κλασικά πακέτα ίντερνετ είναι πιο τσιμπημένη υπηρεσία σίγουρα, ωστόσο έχεις εγγυημένη ταχύτητα και δεν εξαρτάται από τις αρχαίες γραμμές άλλων εταιριών ( αν κάποιος βέβαια έχει fiber to the home επιλογή, τότε βάζει fiber δεν το συζητώ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...