Προς το περιεχόμενο

Η Samsung «τρολάρει» το iPhone 12 Pro Max σε νέες διαφημίσεις της


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dsiropoulos είπε

security update   .. δεν κολλάει ..θες και άλλα?

Καλά επειδή τυχαίνει απλά να έχω δουλέψει για χρόνια και iOS  και αντροιτ , Δεν μου έχει λείψει τίποτα όσο είχα Android και συγκεκριμένα Samsung συσκευές , αντίθετα; , Κάθε φορά που χρησιμοποιούσα iOS  , μου έλειπαν πολλα πράγματα . 

Βέβαια αυτό είναι προσωπικά για εμένα , ο κάθε χρήστης έχει τις δικές του ανάγκες ... Σεβαστές οι ανάγκες του καθένα . 

Έχω προτείνει σε πολλά άτομα iPhones αναλόγως την χρήση που κάνουν... 

Όμως κακα τα  ψέματα ,ο power user θα πάρει Android .... Μόνο και μόνο το Dex είναι ένας λόγος για Samsung Galaxy σύμφωνα με τις ανάγκες μου ...

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, DVaderLa said:

Iphone 12 στα 880. Με απείρως καλύτερο επεξεργαστή και update λογισμικού για 4 - 5 χρόνια. Και απόλυτη σταθερότητα. Στα λέω αυτά ως χρήστης Android από το htc wildfire. Από το iphone 11 το απλό και μετά δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τίποτε  άλλο. Και για κάμερες δεν ασχολούμαι καν, κουβαλάω φωτογραφική μηχανή.

Ως χρήστης Android από το HTC Magic βρίσκω πολλούς λόγους να συνεχίσω να αγοράζω Android. 

Εννοείται πως όπως και η πλειοψηφία ασχολούμαι και με τις κάμερες αφού είναι μια συσκευή που έχεις πάντα μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Καλά επειδή τυχαίνει απλά να έχω δουλέψει για χρόνια και iOS  και αντροιτ , Δεν μου έχει λείψει τίποτα όσο είχα Android και συγκεκριμένα Samsung συσκευές , αντίθετα; , Κάθε φορά που χρησιμοποιούσα iOS  , μου έλειπαν πολλα πράγματα . 

Βέβαια αυτό είναι προσωπικά για εμένα , ο κάθε χρήστης έχει τις δικές του ανάγκες ... Σεβαστές οι ανάγκες του καθένα . 

Έχω προτείνει σε πολλά άτομα iPhones αναλόγως την χρήση που κάνουν... 

Όμως κακα τα  ψέματα ,ο power user θα πάρει Android .... Μόνο και μόνο το Dex είναι ένας λόγος για Samsung Galaxy σύμφωνα με τις ανάγκες μου ...

 

Εμένα δεν μου λείπει τίποτα πλέον. Μπορώ να ανοίξω ssh στον server άμα χρειαστεί κάτι και είμαι εκτός; Μπορώ. Μπορώ να κατεβάσω ένα zip και να το ανοίξω; Μπορώ. Τι παραπάνω κάνει ένας power user με ένα κινητό δηλαδή; Παίζει fortnite;

Έχω αλλάξει από Android σε iOS 2-3 φορές. Αυτό που μου έλλειψε και είπα ότι δεν αλλάζω ξανά, είναι η σταθερότητα του iPhone που δεν θα χρειαστεί reboot ποτέ και δεν ασχολούμαι μαζί του για κάτι άλλο πέρα από αυτό που θέλω να κάνω. 

Κατανοώ ότι σε κάποιους φουσκώνει το παντελόνι μόλις ακούν root και magisk και κάνουν flash kernel κατεβασμένο από xda που δίνει 120Hz στην οθόνη του Xiaomi τους, αλλά στον περισσότερο κόσμο περνάνε αδιάφορα. Στο τέλος της ημέρας, θες απλά να δουλεύει σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, aromeo είπε

Εμένα δεν μου λείπει τίποτα πλέον. Μπορώ να ανοίξω ssh στον server άμα χρειαστεί κάτι και είμαι εκτός; Μπορώ. Μπορώ να κατεβάσω ένα zip και να το ανοίξω; Μπορώ. Τι παραπάνω κάνει ένας power user με ένα κινητό δηλαδή; Παίζει fortnite;

Έχω αλλάξει από Android σε iOS 2-3 φορές. Αυτό που μου έλλειψε και είπα ότι δεν αλλάζω ξανά, είναι η σταθερότητα του iPhone που δεν θα χρειαστεί reboot ποτέ και δεν ασχολούμαι μαζί του για κάτι άλλο πέρα από αυτό που θέλω να κάνω. 

Κατανοώ ότι σε κάποιους φουσκώνει το παντελόνι μόλις ακούν root και magisk και κάνουν flash kernel κατεβασμένο από xda που δίνει 120Hz στην οθόνη του Xiaomi τους, αλλά στον περισσότερο κόσμο περνάνε αδιάφορα. Στο τέλος της ημέρας, θες απλά να δουλεύει σωστά. 

Δεν μιλάω για παιχνίδια ... Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια στο κινητό ..

Ποτέ δεν έχω κάνει ρουτ . Δεν μου χρειάζεται .

Αλλά Unzip πως κάνεις ακριβώς στην συσκευή σου ? Γιατί και σε ipad iOS 13  που είχα και σε iphone , ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ..Άσε τους σέρβερ κλπ ... 

Σε Samsung μπορείς να εγκαταστήσει Linux και να τρέξεις κανονικά Linux μέσω dex σε οποιαδήποτε οθόνη θες  ... Αν αυτό δεν είναι για χαρακτηριστικό για power user , τότε τι είναι ? 

εφαρμογές πως δουλεύεις(τορρεντ δεν είναι μόνο για παράνομο λογισμικό και πειρατικά , υπάρχουν άπειρα πράγματα νομιμότητα σε torrent ) ?

File manager σωστός όπως τον ξέρουμε τόσα χρόνια και όπως ειναι στα windows και στα Android  με όλους τους φακέλους της συσκευής , κλπ δεν υπάρχει ... Παρά μόνο μια άθλια απομίμηση file manager μίξης με iCloud storage ...

Τα 120hz ΔΕΝ είναι gimmick ... Είναι γεγονός και μάλιστα δεν θα ξαναγυρνάς πίσω στα 60 ποτέ ... Επίσης δεν μιλάω για xiaomi , μιλάω για Android σε Samsung (One  UI ) και για iOS ... Μιας και το miui του xiaomi είναι ακόμα πολύ πίσω και με πολλά bugs .

Reboot  χρειάστηκε να κάνω 2-3  στο s20+ μου  ... , Όπως είχε χρειαστεί και το ipad αρκετές φορές μετά απο κάποια προβληματικά updates , και ευτυχώς είχε διορθωθεί σε 2-3 μέρες ...

Τα κολλήματα στο αντροιτ υπήρχαν μέχρι και πριν λίγα χρόνια , αλλά πλέον σε ναυαρχίδες δεν έχω συναντήσει ποτέ κολλήματα . 

Αλλά εντάξει καθένας αγοράζει ότι τον ευχαριστεί ! 

 

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αλλά Unzip πως κάνεις ακριβώς στην συσκευή σου ? Γιατί και σε ipad iOS 13  που είχα και σε iphone , ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ..Άσε τους σέρβερ κλπ ... 

Με ένα απλό tap στο αρχείο μέσω Files. 

14 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Torrent εφαρμογές πως δουλεύεις(τορρεντ δεν είναι μόνο για παράνομο λογισμικό και πειρατικά , υπάρχουν άπειρα πράγματα νομιμότητα σε torrent ) ?

Δεν κατεβάζω torrent στο κινητό αλλά αν χρειαστεί έχω seedbox. Ένας power user δεν θα κατέβαζε ποτέ torrent locally, αυτά είναι για ερασιτέχνες. Επίσης, δεν έχω κατεβάσει ποτέ κάτι νόμιμο από torrent 😅.

17 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

File manager σωστός όπως τον ξέρουμε τόσα χρόνια και όπως ειναι στα windows και στα Android  με όλους τους φακέλους της συσκευής , κλπ δεν υπάρχει ... Παρά μόνο μια άθλια απομίμηση file manager μίξης με iCloud storage ...

Το ζητούμενο ποιο είναι; Πόσους φακέλους βλέπεις ή αν μπορείς να κάνεις αυτό που θες; Εγώ στο Files έχω συνδεδεμένα Cloud Services (Onedrive, Dropbox, iCloud, Google Drive) και το NAS μου (είπαμε, power user), άρα έχω πρόσβαση σε όλα μου τα αρχεία. Μπορώ να κάνω edit ένα excel, μπορώ να το εκτυπώσω, μπορώ να κάνω zip/unzip, να δω ένα video, να κάνω attach ένα αρχείο σε email και γενικά οτιδήποτε προκύψει στην καθημερινότητα. Παράλληλα κάνεις save και στην συσκευή, αλλά εμένα μου φαίνεται άχρηστο. 

26 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Τα 120hz ΔΕΝ είναι gimmick ... Είναι γεγονός και μάλιστα δεν θα ξαναγυρνάς πίσω στα 60 ποτέ ...

Το iPad Pro που έχω έχει 120Hz, δεν κατάλαβα τόσο μεγάλη διαφορά και ούτε ήταν λόγος αγοράς, για εμένα. 

29 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αλλά εντάξει καθένας αγοράζει ότι τον ευχαριστεί !

Συμφωνούμε απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι χρήμα και χρόνο μπορεί να διαθεσει.

Εγω πχ αλλάζω τα πάντα στο κινητό launcher εικονίδια, φτιάχνω δικά μου widget που μου κάνουν τη χρήση πιο εύκολη, βάζω άλλες εφαρμογές, browser,, προσαρμόζω τις φώτο όπως μου αρέσουν με gcam......

Οποτε το iPhone και τζάμπα να μου το δώσεις δεν με βολεύει ούτε θέλω να δώσω χιλιάρικο για κινητό υπηρεσίες συνδρομές, οικοσύστημα κλπ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gdriver είπε

samsung τρολάρεις τώρα , αλλά μην ξεχάσεις να αντιγράψεις την επόμενη κίνηση της apple.

Να αντιγραψει(αφαιρεσει) τι πλεον?

Και οι δυο εχουν αφαιρεσει τα παντα εκτος απο το κουτι, η innovative εταιρεια ειναι πλεον η Samsung και οχι η Apple εδω και πολυ καιρο οποτε τεχνολογικα δεν εχει να αντιγραψει κατι.

Προτιμω ομως να την ακολουθει στις αφαιρεσεις που προφανως την συμφερει, παρα να την αντεγραφε π.χ. στην εμφανιση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickTG είπε

Ως χρήστης Android από το HTC Magic βρίσκω πολλούς λόγους να συνεχίσω να αγοράζω Android. 

Εννοείται πως όπως και η πλειοψηφία ασχολούμαι και με τις κάμερες αφού είναι μια συσκευή που έχεις πάντα μαζί. 

Καλά κάνεις και ασχολείσαι και με τις κάμερες, απλά λέω ότι για μένα είναι δευτερεύον, από τη στιγμή που λίγο πολύ όλα τα κινητά το ίδιο κάνουν, και η διαφορά σε ποιότητα εικόνας με μια μηχανή των 300 ευρώ είναι χάος. Δε θα έδινα, λοιπόν, παραπάνω χρήματα για να πάρω "καλύτερη" κάμερα στο κινητό. Το μόνο χρήσιμο που έχω δει σε κάμερα κινητού είναι η λειτουργία live στα iphone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DVaderLa said:

Καλά κάνεις και ασχολείσαι και με τις κάμερες, απλά λέω ότι για μένα είναι δευτερεύον, από τη στιγμή που λίγο πολύ όλα τα κινητά το ίδιο κάνουν, και η διαφορά σε ποιότητα εικόνας με μια μηχανή των 300 ευρώ είναι χάος. Δε θα έδινα, λοιπόν, παραπάνω χρήματα για να πάρω "καλύτερη" κάμερα στο κινητό. Το μόνο χρήσιμο που έχω δει σε κάμερα κινητού είναι η λειτουργία live στα iphone. 

Δεν κάνουν το ίδιο σίγουρα. 

Το αν αξίζει η εκάστοτε διαφορά για το παραπάνω που κάνουν είναι σχετικό για τον καθένα. 

Εγώ για παράδειγμα καθώς και όλοι σχεδόν όσοι ξέρω αλλά και από άλλους που διαβάζω και να έπαιρναν ένα κινητό 300€ φθηνότερο δεν θα τα έδιναν για μηχανή και να έχουν ακόμα μια συσκευή μαζί τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2021 στις 9:57 ΜΜ, NickTG είπε

Δεν κάνουν το ίδιο σίγουρα. 

Το αν αξίζει η εκάστοτε διαφορά για το παραπάνω που κάνουν είναι σχετικό για τον καθένα. 

Εγώ για παράδειγμα καθώς και όλοι σχεδόν όσοι ξέρω αλλά και από άλλους που διαβάζω και να έπαιρναν ένα κινητό 300€ φθηνότερο δεν θα τα έδιναν για μηχανή και να έχουν ακόμα μια συσκευή μαζί τους. 

 

Αξίζουν όμως τα 300 παραπάνω μόνο για τη φωτογραφική του κινητού; Παίρνεις τόση διαφορά; Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι η φωτογραφία είναι δευτερεύουσα χρήση για τα τηλέφωνα. Τέλος ένας που ενδιαφέρεται για τη φωτογραφία θα κουβαλήσει μηχανή. Δε λέω ότι δε θα βγάλει με το κινητό αν χρειαστεί, αλλά στην εκδρομή ή όταν βγαίνει με σκοπό να φωτογραφήσει θα κουβαλήσει. Και φυσικά υπάρχουν και οι χτυπημένοι, μεταξύ των οποίων κι εγώ, που κουβαλάν πάντα μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Αξίζουν όμως τα 300 παραπάνω μόνο για τη φωτογραφική του κινητού; Παίρνεις τόση διαφορά; Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι η φωτογραφία είναι δευτερεύουσα χρήση για τα τηλέφωνα. Τέλος ένας που ενδιαφέρεται για τη φωτογραφία θα κουβαλήσει μηχανή. Δε λέω ότι δε θα βγάλει με το κινητό αν χρειαστεί, αλλά στην εκδρομή ή όταν βγαίνει με σκοπό να φωτογραφήσει θα κουβαλήσει. Και φυσικά υπάρχουν και οι χτυπημένοι, μεταξύ των οποίων κι εγώ, που κουβαλάν πάντα μηχανή.

Όλοι βγαίνουν για να φωτογραφηθούν, και ένας στους 100 κουβαλάει μηχανή μαζί του. Έτσι πιστεύω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, DVaderLa said:

Αξίζουν όμως τα 300 παραπάνω μόνο για τη φωτογραφική του κινητού; Παίρνεις τόση διαφορά; Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι η φωτογραφία είναι δευτερεύουσα χρήση για τα τηλέφωνα. Τέλος ένας που ενδιαφέρεται για τη φωτογραφία θα κουβαλήσει μηχανή. Δε λέω ότι δε θα βγάλει με το κινητό αν χρειαστεί, αλλά στην εκδρομή ή όταν βγαίνει με σκοπό να φωτογραφήσει θα κουβαλήσει. Και φυσικά υπάρχουν και οι χτυπημένοι, μεταξύ των οποίων κι εγώ, που κουβαλάν πάντα μηχανή.

Δεν αγοράζεις μόνο καλύτερη κάμερα συνήθως σε μια πιο ακριβή συσκευή. 

Για παράδειγμα εγώ πήρα πρόσφατα το P40 Pro ενώ μπορούσα με 170€ λιγότερα να πάρω το P40. 

Με τα 170€ αυτά είχε καλύτερη κάμερα, καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη προστασία από το νερό, καλύτερο ήχο, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και πιο γρήγορη φόρτιση, ασύρματη φόρτιση, περισσότερη εσωτερική μνήμη και RAM καθώς και υπέρυθρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 25/5/2021 στις 8:22 ΜΜ, ChimairaX είπε

Στο μεταξύ οι φεγγαροφωτογραφίες είμαι 1000% σίγουρος ότι τρώνε ΑΙ processing για να φαίνονται ωραίες 

Ήσουν  πολύ μπροστά😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...