Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πολύ σύντομα η παρουσίαση της «επόμενης γενιάς των Windows»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και πολλα χρονια δεν εχω καταλαβει να εχω καποιο προβλημα.

Ισως γιατι δεν δουλευω με pc που εχει windows μονο σπιτι οικιακη χρηση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το εχω ξαναγράψει αλλα ευτυχώς ήρθε η apple και η google και πήγαμε τεχνολογικά ένα βήμα παρακάτω. αλλιως θα ημασταν ακομα με λειτουργικα τυπου xp με καινουργια εικονίδια. τα win ειναι το de facto λειτουργικο σε ολο τον πλανητη για desktop και ακόμα δεν κάνει πολύ βασικα πράγματα ενω καταφέρνει σε καθε update να χαλάει κάτι. δεν μπορω παντως να πω, τον τελευταιο χρόνο ειναι καλύτερα τα πράγματα. απο καινοτομία ομως μηδεν κυριολεκτικα.

Προσωπικά αναπολώ εκείνες τις εποχές. Τώρα έχουμε γίνει σκλάβοι της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 7 με ESU και 8.1

ακομα usable εν ετη 2021 ,εαν θες χρηση Web surfing,Ταινιες,Office, Netflix,Spotify.

υπαρχουν ακομα επιλογες,εφοσουν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katisjimmis είπε

Ο Πίνακας Ελέγχου υπάρχει ακόμη γιατί κάποιοι εν έτη 2021 λένε ακόμη για ΧΡ και Windows 7 και δεν μπορούν να προσαρμοστούν στα νέα GUIs. Επίσης υπάρχουν παράλληλα για πιο ομαλή μετάβαση στο νέο περιβάλλον. Ίσως αυτή να είναι και μια καινοτομία στα επερχόμενα Windows. 

Ρε φίλε βοήθησε με λίγο γιατί είμαι από αυτούς που δεν μπορούν να προσαρμοστούν προφανώς.

Που διάολο είναι το Device Manager στα Settings? Δεν έπρεπε να διαλέγω το Devices και να μπορώ να έχω πρόσβαση στο ρημάδι το Device Manager?

Γιατί πρέπει να κάνω κωλοτούμπες για να το βρω? Επειδή οι νιούφηδες μπορεί να μπερδευτούν και να ξηλώσουν κάτι, πρέπει να κάνω εγώ κύκλους?

Το GUI των Windows 10 είναι ηλίθιο. Δε χρειάζεται να προσαρμοστώ εγώ, να εξορθολογίσουν τα αυτονόητα πρέπει στην MS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sv398 είπε

Ρε φίλε βοήθησε με λίγο γιατί είμαι από αυτούς που δεν μπορούν να προσαρμοστούν προφανώς.

Που διάολο είναι το Device Manager στα Settings? Δεν έπρεπε να διαλέγω το Devices και να μπορώ να έχω πρόσβαση στο ρημάδι το Device Manager?

Γιατί πρέπει να κάνω κωλοτούμπες για να το βρω? Επειδή οι νιούφηδες μπορεί να μπερδευτούν και να ξηλώσουν κάτι, πρέπει να κάνω εγώ κύκλους?

Το GUI των Windows 10 είναι ηλίθιο. Δε χρειάζεται να προσαρμοστώ εγώ, να εξορθολογίσουν τα αυτονόητα πρέπει στην MS. 

Δεξί κλικ στο Start button κάτω αριστερά και επιλέγεις Device Manager. Εναλλακτικά με Windows button + x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

τυχαια θα πω το autoshutdown που θέλει εν ετη 2021 cmd για να παιξει. Α και το cmd line που υπήρχε σαν εντολή να ανοιγει μέσα στον explorer το βγάλανε!

Συγνώμη αλλά αυτά που αναφέρεις είναι αστεία. Καταλαβαίνω αν εσένα σου χρειάζονται αλλά δεν ανήκουν στα "πολύ βασικά" που αναφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ουτε γω ειχα κανα ιδιαιτερο προβλημα με τα 10αρια , οχι οτι κανω τιποτα ιδιαιτερο δλδ με το pc, παιχνιδια και ανοιγω και ενα media server για να δινω το content απο το σκληρο στις συσκευες του σπιτιου. Μια φορα μονο μετα απο 1 update μου εχει πεταξει οθονη error εκανα 1 restart και αυτο ηταν. Τωρα επισης δεν κατανοω γτ ψαχνετε μερικοι ρυθμισεις επι ρυθμισεων στα UI κτλ. Απλα αναζητηση εγω παω γραφω μια λεξη κλειδι και μ εχει βγαλει οτι ειναι σχετικο απο ρυθμισεις. Γτ ταλαιπωρηστε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, ManowaR said:

Καλά δεν είχαν πει ότι δε θα υπάρχει επόμενη έκδοση, αλλά θα αναβαθμίζουν για πάντα τα 10αρια?

Ναι κι αυτό ουσιαστικά θα είναι η "επόμενη γενιά", επόμενη μεγάλη αναβάθμιση. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katisjimmis είπε

Δεξί κλικ στο Start button κάτω αριστερά και επιλέγεις Device Manager. Εναλλακτικά με Windows button + x

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν έχω πρόσβαση σε αυτό το μενού από το Settings -> Devices.

Τι ποιο λογικό από το να βλέπεις ένα μενού Devices και πραγματικά να έχεις πρόσβαση σε όλες τις συσκευές μέσω αυτού.

Κατάλαβες τι εννοώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά το WSL και τις εφαρμογές με GUI, μπορούμε να έχουμε κάτι σαν Windows με Linux kernel, να τρέχει native Linux εφαρμογές και κάτι σαν translation layer από πάνω να τρέχει και Windows Apps; Ένα πράγμα σαν το WSL, αλλά αντίστροφο και χωρίς να μπαίνουν στη μέση στοιχεία VMs. Make it happen Μικρομαλακή και θα σε αγαπήσουν όλοι (δεν είμαι προγραμματιστής, οπότε μπορεί να έχω λάθος στα τεχνικά, αλλά τη γενικότερη ιδέα την πιάνετε). Ή να έχει εναλασσόμενα kernels.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sv398 είπε

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν έχω πρόσβαση σε αυτό το μενού από το Settings -> Devices.

Τι ποιο λογικό από το να βλέπεις ένα μενού Devices και πραγματικά να έχεις πρόσβαση σε όλες τις συσκευές μέσω αυτού.

Κατάλαβες τι εννοώ;

Εγώ κατάλαβα τι εννοείς απλά την πληροφορία την έχεις πλέον πολύ ευκολότερα. Με ένα απλό δεξί κλικ κάτω αριστερά. Δεν χρειάζεται λοιπόν κάτι που στο δίνει στο...πιάτο να στο έχει και σε άλλα μενού. Όσο περνάνε τα χρόνια πάμε να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη.

 

Δε λέω, δύσκολο πράμα η συνήθεια. Παρόλα αυτά όμως με λίγη καλή διάθεση ίσως δεις τα πράγματα διαφορετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Μετά το WSL και τις εφαρμογές με GUI, μπορούμε να έχουμε κάτι σαν Windows με Linux kernel, να τρέχει native Linux εφαρμογές και κάτι σαν translation layer από πάνω να τρέχει και Windows Apps; Ένα πράγμα σαν το WSL, αλλά αντίστροφο και χωρίς να μπαίνουν στη μέση στοιχεία VMs. Make it happen Μικρομαλακή και θα σε αγαπήσουν όλοι (δεν είμαι προγραμματιστής, οπότε μπορεί να έχω λάθος στα τεχνικά, αλλά τη γενικότερη ιδέα την πιάνετε). Ή να έχει εναλασσόμενα kernels.

Μμμμμ ναι..... Εδώ δεν βάζουν tabs στον explorer, θέλεις να μας φτιάξουν ουσιαστικά μια διανομή Linux By Microsoft (Μην παρεξηγηθώ.... Kαλη ιδέα' αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμφέρει το οικοσύστημα της Microsoft (Αν ωστόσο γίνει κάνα θαύμα κερνάω μπύρες & θα εκτυπώσω μπλουζάκια Steve Ballmer Χ Satya Nadella for the lolz )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, blizl0x είπε

Μμμμμ ναι..... Εδώ δεν βάζουν tabs στον explorer, θέλεις να μας φτιάξουν ουσιαστικά μια διανομή Linux By Microsoft (Μην παρεξηγηθώ.... Kαλη ιδέα' αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμφέρει το οικοσύστημα της Microsoft (Αν ωστόσο γίνει κάνα θαύμα κερνάω μπύρες & θα εκτυπώσω μπλουζάκια Steve Ballmer Χ Satya Nadella for the lolz )

Αν το καλοσκεφτούμε, έχει πολλά θετικά. Τα Windows έχουν γίνει πολύ bloated στον κώδικά τους και στηρίζουν τεχνολογίες έως και 20-25 ετών. Θα μπορούσε να κάνει κάτι όπως η Apple όταν μετέβη από το MacOS 9 στο OSX στηριζόμενη πάνω στο NeXTSTEP. Win-win είναι για την MS, καθώς παίρνει έτοιμο stable kernel, γλιτώνει χρόνο και χρήμα ανάπτυξης και με πολύ λιγότερες ευπάθειες μιας και στην ουσία θα βάλει στο σύνολο των ατόμων που ελέγχουν τον κώδικα και τους δικούς της devs. Αν το δέσουμε με το ότι πλέον τα Windows αποτελούν μόλις το 12% περίπου των κερδών της, νομίζω ότι έχει λογική. Ούτως ή άλλως πλέον μετατρέπεται σε υπηρεσία που παρέχει κυρίως υπηρεσίες (Azure, Office κλπ) σε πολλές πλατφόρμες, οπότε το να έχεις ένα σταθερό λειτουργικό ως βάση με το ελάχιστο κόστος δεν το θεωρώ αρνητικό. Όσο για το σκόπελο της συμβατότητας των υπαρχόντων προγραμμάτων, θεωρώ ότι μπορεί να γίνει. Εδώ έχει κάνει εκπληκτική δουλειά το WINE χωρίς να έχει πρόσβαση στον κώδικα των Windows, ολόκληρη MS θα πρέπει να τα κάνει να τρέχουν τέλεια.

Και πάλι, όλα αυτά είναι ευσεβείς πόθοι. Αν γίνει το θαύμα, θα φέρω ψητά να πάνε παρέα με τις μπύρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράδοση στο μικρομαλακή από την εποχή του DOS μετά από μία καλή έκδοση λειτουργικού  να ακολουθεί μία εντελώς μάπα που και η ίδια θέλει να ξεχάσει.

Για αυτό είμαι σίγουρος τί θα είναι η νέα έκδοση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...