Προς το περιεχόμενο

Rx8, πονεμένο θέμα..


billyfs7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έχω μείνει καιρό από αμάξι και γυρνάω με των δικών μου.. Έχω βρει ένα rx8 σε καλή τιμή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός. Εννοείται θα το ελέγξει ο μηχανικός μου για όλες τις μετρήσεις κλπ να δούμε σε τι κατάσταση είναι δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ. Το θέμα μου είναι τα καύσιμα. Καθημερινά κάνω συνήθως από 50 έως 100 χλμ αν κάνω διαδρομές κυρίως σε παράδρομους και όχι συχνά μέσα σε κίνηση κλπ. (φυσικά υπάρχουν και αυτά). Θα πονέσει πολύ η τσέπη μου? Υπαρχουν μέρες που κάνω και λίγοτερα χλμ, αναλόγως. Θα καταλήξω να δίνω πάνω από 30-50 ευρώ την εβδομάδα για τις βασικές μετακινήσεις με φυσιολογική οδήγηση χωρίς να του πίνω το αίμα σε φυσιολογικά επίπεδα οδήγησης δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθημερινά 50-100 χιλιόμετρα, ίσον 1500-3000 το μήνα. To RX8 έχει ελάχιστη κατανάλωση κοντά στα 10 λίτρα. Δηλαδή, θα θέλεις ... από 150 έως 300 λίτρα το μήνα ... στο πιο καλό σενάριο! :)

Το αν θα πονέσει η τσέπη σου, εσύ το ξέρεις.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωι μου ελεγε συναδελφος που εχει ενα,πως μεση καταναλωση του γραφει 17λτ/100χλμ.

Do the maths...Βαζει 50 ευρω για καμια 150αρια χλμ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, billyfs7 είπε

δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ

Μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξει μηχανή, αν δεν έχει αλλάξει ήδη (χλωμό, γι' αυτό το πουλάει) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις καθόλου με τι αυτοκίνητο πας να μπλέξεις; Δεν είναι μόνο η κατανάλωση που πρέπει να σε ανησυχεί! Αν δεν έχεις ιδέα και απλά σου αρέσει εμφανισιακά,απλά μείνε μακριά!

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το αυτοκίνητο δε κάνει. Κοίτα κάτι άλλο. Εκτός αν σου περισσεύουν τα χρήματα και θέλεις να τα πετάξεις. Αλλά αν σου περισσσευαν η πρώτη σου ερώτηση δε θα ήταν τα καύσιμα. Διάβασε στο internet πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billyfs7 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μείνει καιρό από αμάξι και γυρνάω με των δικών μου.. Έχω βρει ένα rx8 σε καλή τιμή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός. Εννοείται θα το ελέγξει ο μηχανικός μου για όλες τις μετρήσεις κλπ να δούμε σε τι κατάσταση είναι δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ. Το θέμα μου είναι τα καύσιμα. Καθημερινά κάνω συνήθως από 50 έως 100 χλμ αν κάνω διαδρομές κυρίως σε παράδρομους και όχι συχνά μέσα σε κίνηση κλπ. (φυσικά υπάρχουν και αυτά). Θα πονέσει πολύ η τσέπη μου? Υπαρχουν μέρες που κάνω και λίγοτερα χλμ, αναλόγως. Θα καταλήξω να δίνω πάνω από 30-50 ευρώ την εβδομάδα για τις βασικές μετακινήσεις με φυσιολογική οδήγηση χωρίς να του πίνω το αίμα σε φυσιολογικά επίπεδα οδήγησης δηλαδή. 

Αμάξι αυστηρά για χομπίστες που δεν τους νοιάζει να δίνουν το κάτι παραπάνω για να κάνουν τις βόλτες τους (ή τις γύρες τους σε καμιά πίστα).

Αν ψάχνεις καθημερινό οικονομικό αμάξι (από όλες τις απόψεις) το RX8 σίγουρα δεν είναι τέτοιο (ακόμα και αν βλέπεις να το πουλάνε φθηνά ορισμένοι που δεν άντεξαν να το συντηρούν άλλο).

Επίσης αν η αγγελία λέει, ιατρού, χιλιόμετρα μόνο σε εθνική οδό, φυλασσόταν σε γκαράζ, δεν χρειάζεται ούτε ευρώ, μην βάλεις το χέρι σου στη φωτιά οτί ισχύουν.

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα αμαξια δεν ειναι για μεσα στην πολη ρε παιδια !!!

Αντε για καμμια βολτα τον μηνα εκτος.

Για υγραεριο ξερω οτι ειναι δυσκολα αμαξια αλλα οχι ακατορθωτο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Στα σοβαρα τώρα, με 50-100 χλμ την ημέρα τα 3 γραμματα που πρεπει να κοιτας δεν ειναι rx8 αλλα CNG !!!

μπορει να παρει το rx8 και να του βαλει την μηχανη cng απο το up του προηγουμενου θεματος, 

ωστε να εχει 0-100 : οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ένα αυτοκίνητο επιδόσεων άσχετα αν λόγω χαμηλής τιμής και κυβισμού το πήραν διάφοροι...

Σαν αυτοκίνητο επιδόσεων λοιπόν, έχει κ ανάλογο κόστος συντήρησης, καυσίμου κτλ.

Αν το πάρεις να ξέρεις ότι η μεταπώληση θα είναι δύσκολη ή ακατόρθωτη....

Από την άλλη θα έχεις ένα αυτοκίνητο επιδόσεων με άριστο ζύγισμα, κ επιδόσεις που δεν πρόκειται να δεις σε αυτοκίνητο κάτω των 60.000 ευρώ.

Υπόψιν όσο συντηρητικά κ να το πας η μέση κατανάλωση είναι υψηλότερη από την αντίστοιχη της Cayenne

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα περιεργα τα αυτοκινητα αυτα, και ιδιοτροπα ταυτοχρονα, για καθημερινο αυτοκινητο οπως γραφουν και τα παιδια παραπανω.

εγω για σεπτεμβρη εψησα εναν να του παρω το ΡΧ7 του, εκεινο που ειναι ακομα πιο ευκολο σαν αμαξι θα το εχω μονο για βολτες και για χομπι αλλα με τιποτα για καθημερινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δεύτερο να το πάρεις.

Για πρώτο ούτε για αστείο και ειδικά με τόσα χιλιόμετρα που κανείς.

Ανακατασκευή μοτέρ αν δεν κάνω λάθος πάει 4000€

Υπολόγισε στην τιμή και ένα λίτρο λάδι ανά 100χλμ νομίζω

Εγώ πριν κάποια χρόνια με σχετικά καλό εισόδημα, χωρίς άλλες υποχρεώσεις και με το 1/5 των χιλιομέτρων που αναφέρεις αποφάσισα να μην το πάρω αν και είχα τρελαθεί με το αμάξι.

Τώρα τα γούστα πληρώνονται αν θες το αγοράζεις να τα δεις και μόνος σου απλά δυστυχώς θα το παντρευτείς γιατί με τόσα χιλιόμετρα άντε δωστο σε άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...