Προς το περιεχόμενο

Rx8, πονεμένο θέμα..


billyfs7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι 10 λιτρα ρε παιδια το RX8? Οπως ειπε κ το παλικαρι πιο πανω, ισως παρκαρισμένο καίει 10 λιτρα...

9-10/100 καιω εντος πόλης με το 15 χρονων νεότερο μοτέρ 1.5 TFSI 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, billyfs7 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μείνει καιρό από αμάξι και γυρνάω με των δικών μου.. Έχω βρει ένα rx8 σε καλή τιμή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός. Εννοείται θα το ελέγξει ο μηχανικός μου για όλες τις μετρήσεις κλπ να δούμε σε τι κατάσταση είναι δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ. Το θέμα μου είναι τα καύσιμα. Καθημερινά κάνω συνήθως από 50 έως 100 χλμ αν κάνω διαδρομές κυρίως σε παράδρομους και όχι συχνά μέσα σε κίνηση κλπ. (φυσικά υπάρχουν και αυτά). Θα πονέσει πολύ η τσέπη μου? Υπαρχουν μέρες που κάνω και λίγοτερα χλμ, αναλόγως. Θα καταλήξω να δίνω πάνω από 30-50 ευρώ την εβδομάδα για τις βασικές μετακινήσεις με φυσιολογική οδήγηση χωρίς να του πίνω το αίμα σε φυσιολογικά επίπεδα οδήγησης δηλαδή. 

Το καθε αμαξι εχει τον σκοπο του. Σιγουρα το rx8 δεν ειναι για 50-100 χλμ την μερα.  Απο καταναλωση κλαμα.. Φιλος που το εχει κατω απο 12-13 βλεπεις στην εθνικη με 110. Εδω μεσα υπολογιζε κανα 14αρι στο ψιλοηρεμο. Και να αφαιρεσεις βενζινες ειναι η συντηρηση. Λαδια. Λογικο να καιει ειναι στην λειτουργια του. Επισης αν ειναι να το παρεις να το ψαξεις με την συμπιεση γιατι αν εχει θεμα θα πονεσει η τσεπη σου μελλοντικα. Δικα σου τα λευτα βεβαια οτι νομιζεις κανεις. Εγω δεν το προτεινω σε καμια περιπτωση για καθημερινο ομως. Ειναι για σ.κ να βγαζεις τα γουστα σου και μεχρι εκει. Α και υπολογιζε οτι οσο εχεις γκαζι πολυ δυσκολο να το πηγενεις ηρεμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vkngs είπε

πολυ δυσκολο να το πηγενεις ηρεμα... 

Ακριβώς. Αυτό είναι για γκάζια και παντιλικια. Αν είναι να το πηγαίνεις με 30 και να σου ανάβουν φώτα γριές με yugo τι να το κάνεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, billyfs7 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μείνει καιρό από αμάξι και γυρνάω με των δικών μου.. Έχω βρει ένα rx8 σε καλή τιμή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός. Εννοείται θα το ελέγξει ο μηχανικός μου για όλες τις μετρήσεις κλπ να δούμε σε τι κατάσταση είναι δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ. Το θέμα μου είναι τα καύσιμα. Καθημερινά κάνω συνήθως από 50 έως 100 χλμ αν κάνω διαδρομές κυρίως σε παράδρομους και όχι συχνά μέσα σε κίνηση κλπ. (φυσικά υπάρχουν και αυτά). Θα πονέσει πολύ η τσέπη μου? Υπαρχουν μέρες που κάνω και λίγοτερα χλμ, αναλόγως. Θα καταλήξω να δίνω πάνω από 30-50 ευρώ την εβδομάδα για τις βασικές μετακινήσεις με φυσιολογική οδήγηση χωρίς να του πίνω το αίμα σε φυσιολογικά επίπεδα οδήγησης δηλαδή. 

Από τότε που θυμάμαι να έχω πιάσει τιμόνι είχα Honda. Από το 1987 μέχρι το 2005 είχα διάφορα από απλά Civic μέχρι CRX και VTI. Από το 2005 με S2000 και απο το 2008 με Type-R. Καθημερινή χρήση 80χλμ. στην Αθήνα. Τα γρήγορα αυτής της κατηγορίας όπως και το RX8 καίνε [στην πράξη] πάνω απο 15λτ/100χλμ. Εγώ έγραφα από 17-20. Οπότε να υπολογίζεις περίπου €6000 τον χρόνο σε καύσιμα/συνεργεία/λάστιχα, χωρίς έκτακτα...Το 2010 τα ξεφορτώθηκα και τώρα ζώ ήσυχος με εταιρικό Toyota 😉. Συμβουλή: Αν έχεις χρήματα για κάψιμο και χρόνο να είσαι απο πάνω του, τότε πάρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, billyfs7 είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μείνει καιρό από αμάξι και γυρνάω με των δικών μου.. Έχω βρει ένα rx8 σε καλή τιμή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός. Εννοείται θα το ελέγξει ο μηχανικός μου για όλες τις μετρήσεις κλπ να δούμε σε τι κατάσταση είναι δεδομένου ότι έχει γύρω στις 150.000 χλμ. Το θέμα μου είναι τα καύσιμα. Καθημερινά κάνω συνήθως από 50 έως 100 χλμ αν κάνω διαδρομές κυρίως σε παράδρομους και όχι συχνά μέσα σε κίνηση κλπ. (φυσικά υπάρχουν και αυτά). Θα πονέσει πολύ η τσέπη μου? Υπαρχουν μέρες που κάνω και λίγοτερα χλμ, αναλόγως. Θα καταλήξω να δίνω πάνω από 30-50 ευρώ την εβδομάδα για τις βασικές μετακινήσεις με φυσιολογική οδήγηση χωρίς να του πίνω το αίμα σε φυσιολογικά επίπεδα οδήγησης δηλαδή. 

θα κλαψεις.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ένα σκάφος σε καλή κατάσταση με 2-2.5κ και βαλε ένα 1.8 20vt. Είναι η πιο συχνή μετατροπή που γίνεται σε αυτό το αμάξι και μετά θα το χαίρεσαι κάθε μέρα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αμάξι αυστηρά για χομπίστες που δεν τους νοιάζει να δίνουν το κάτι παραπάνω για να κάνουν τις βόλτες τους (ή τις γύρες τους σε καμιά πίστα).

Αν ψάχνεις καθημερινό οικονομικό αμάξι (από όλες τις απόψεις) το RX8 σίγουρα δεν είναι τέτοιο (ακόμα και αν βλέπεις να το πουλάνε φθηνά ορισμένοι που δεν άντεξαν να το συντηρούν άλλο).

Επίσης αν η αγγελία λέει, ιατρού, χιλιόμετρα μόνο σε εθνική οδό, φυλασσόταν σε γκαράζ, δεν χρειάζεται ούτε ευρώ, μην βάλεις το χέρι σου στη φωτιά οτί ισχύουν.

 

Εαν λεει μη-ιατρου,χιλιομετρα μονο σε εθνικη-αττικη,φυλασομενο σε περγολα και οντως να μην χρειαζεται ουτε ρουβλι ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Εαν λεει μη-ιατρου,χιλιομετρα μονο σε εθνικη-αττικη,φυλασομενο σε περγολα και οντως να μην χρειαζεται ουτε ρουβλι ? :) 

Με βάση τα υπόλοιπα δεδομένα που δίνεις αποκλείεται να είναι μη-ιατρού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Βρες ένα σκάφος σε καλή κατάσταση με 2-2.5κ και βαλε ένα 1.8 20vt. Είναι η πιο συχνή μετατροπή που γίνεται σε αυτό το αμάξι και μετά θα το χαίρεσαι κάθε μέρα.

Και δεν θα περνάει ουτε έξω απο ΚΤΕΟ,αστυνομικό τμήμα,αν θα τρακάρει δεν θα αποζημιωθεί και αν φταίει θα πληρώνει απο την τσέπη του.

Ασε που όλο το "μαγικό" στο  rx8 είναι ο κινητηρας και πως δένει με το αμάξωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομο να αλλαξεις μοτερ,δε το συζηταμε,αλλα το μυθο οτι δε θα αποζημιωθει ,βρε παιδια που τον εχετε διαβασει?

Εδω διπλωμα να μην εχεις και αποζημιωνεσαι και απλα σε τρεχουν μετα για τη παρανομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παρανομο να αλλαξεις μοτερ,δε το συζηταμε,αλλα το μυθο οτι δε θα αποζημιωθει ,βρε παιδια που τον εχετε διαβασει?

Εδω διπλωμα να μην εχεις και αποζημιωνεσαι και απλα σε τρεχουν μετα για τη παρανομια.

Οκ ,αν κανω λάθος το δεχομαι .Για αποζημιωση αν φταις 

https://www.nextdeal.gr/asfalistis/diamesolavisi/102801/apozimioneste-apo-asfalistirio-ean-ohima-sas-den-perasei-kteo

kteo-ethniki.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Με βάση τα υπόλοιπα δεδομένα που δίνεις αποκλείεται να είναι μη-ιατρού!

Ειναι το δικο μου και δεν ειμαι γιατρος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οκ ,αν κανω λάθος το δεχομαι .Για αποζημιωση αν φταις 

https://www.nextdeal.gr/asfalistis/diamesolavisi/102801/apozimioneste-apo-asfalistirio-ean-ohima-sas-den-perasei-kteo

kteo-ethniki.jpg

Αν φταις ναι,μπορουν να σε βγαλουν οφ για πολλους λογους.

Αν ομως φταιει ο αλλος και καποια παρανομια να κανεις εκεινη τη στιγμη (δηλαδη περα απο το διαφορετικο μοτερ) αποζημιωνεσαι και απλα τρως το προστιμο/δικαστηριο για τη παρανομια.

 

ΥΓ.Ο γειτονας μου εχει ενα RX8 με ενα SR20DET πανω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, αν και δεν ξερω εαν αληθευει, αμα τρακαρεις με λαστιχα πιστας η ασφαλιστικη μπορει να μην στα αποζημειωσει γιατι δεν προοριζονται για καθημερινη οδηγηση

και παλι λεω, δεν ξερω εαν αληθευει

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

SR20DET

αθανατο σκυλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...