Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West [PS4][PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας γράψω 2 κουβέντες και για το συγκεκριμένο παιχνίδι μιας και το τελείωσα πρόσφατα χωρίς να έχω κάνει όλα τα side quests.

Τι μου άρεσε

+Γραφικά/οπτικός τομέας. Οχι ότι περίμενα κάτι λιγότερο από την συνέχεια του πρώτου παιχνιδιού,αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό οπτικά το παιχνίδι αν και cross gen τίτλος.

+ήχος και κυρίως voice acting. Πολύ καλή δουλειά,ειδικά από την Ashly(Aloy),και ναι έιναι παρόν και η Carrie A. Moss(matrix).

+performance mode/υποστήριξη Ελληνικών και πολύ γρήγορο loading.

+ιστορία. Η όλη ιστορία με τους Zen ήταν ωραία και μου άρεσε(το τέλος που επιβεβαιώνει και 3ο μέρος έτσι και έτσι).

+ποικιλία εχθρών και σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι, μπορείς να ανέβεις σε 4 διαφορετικά mounts πάνω.

+gameplay/μάχες με σημαντικότερη βελτίωση στο melee με το spear σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Από τα νέα όπλα δεν μάρεσε το boltcaster λόγω του reload.

Και τα skill trees αρκετά εμπλουτισμένα σε σχέση με το πρώτο.

+mini games/επιπλέον πράγματα να κάνεις. Το παράπονο μου από το Ratchet ήταν ακριβώς αυτή η απουσία.

Στην περίπτωση του horizon πάρα πολύ ευχάριστες προσθήκες και οι αγώνες δρόμου και το νέο mini game machine strike.

+διάρκεια. Ικανοποιητική χωρίς να κουράζει αλλά και χωρίς να το νιώθεις μικρό. Εχει υλικό για να σε κρατήσει για πάνω από 45+ώρες αν θέλεις να ασχοληθείς.

+το highlight για πολλούς που είναι όταν πετάς ή όταν είσαι κάτω από την θάλασσα. Φοβερή προσθήκη.

Δεν μου άρεσε

-οι side characters ,θα ήθελα λίγο παραπάνω ανάπτυξη αυτών,ειδικά του Sylens.

-Αν και δεν έχει game breaking bugs, εχει ακόμα 2-3 bugs για διόρθωση,αλλά ειναι αρκετά stable το παιχνίδι πλέον.

Πολύ γεμάτο sequel και άξιζε το delay με το παραπάνω. Μαζί με το Elden Ring,τα 2 goty του 2022 μέχρι σήμερα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 719
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

 

-οι side characters ,θα ήθελα λίγο παραπάνω ανάπτυξη αυτών,ειδικά του Sylens.

 

 

 

Για τον sylens,  κατι πρέπει να αναπτύξουν παρακάτω ,να χουν να πουλήσουν κανα dlc, spin off , στο τρίτο μέρος ανάπτυξη χαρακτηρα να το γεμίσουν ισως? είδες πως τελειώνει, έχουν κρατήσει μια απόμακρη ουδέτερη στάση για να τον αναπτύξουν. νομίζω! είναι χαρακτηρας που μπορουν να φτιάξουν ξεχωριστό στορυ εύκολα 

 

στους υπόλοιπους αν κάτσεις κ κάνεις side quest νομιζω τους καλύπτει σε μεγάλο βαθμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, sndev είπε

στους υπόλοιπους αν κάτσεις κ κάνεις side quest νομιζω τους καλύπτει σε μεγάλο βαθμό 

Spoiler

Τα έκανα τα side quests(χρειάζονται και για την πλατίνα ούτως ή άλλως),απλά δεν μου άρεσε το γεγονός ότι σε όλο το παιχνίδι οι περισσότεροι ήταν κλεισμένοι στην βάση μέχρι να πάμε στο τελευταίο κομμάτι.

Θα προτιμούσα δηλαδή σε κεντρικές αποστολές,να σε συνοδεύει πχ κάποιος(όπως ο Varl για παράδειγμα στην αποστολή που πεθαίνει),και άρα να υπάρχει εκείνη την στιγμή κουβέντα μεταξύ Aloy και αυτών.

Ταιριάζει πολύ περισσότερο και στο παιχνίδι. Με λίγα λόγια τα side quests να ήταν μέρος των main quest ένα πράγμα,και να είχε άλλα ξεχωριστά side quests/errands με αυτούς.

Για τον Sylens, αν όντως έχουν σκοπό να βγάλουν ξεχωριστά πράγματα, στέκει αυτό. Εγώ το αναφέρω τώρα που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στα τελειώματα με γύρω στις 60ωρες ήδη 

Ερώτηση: είναι πολύ σημαντικό για τις τελευταίες αποστολές να έχουμε legendary όπλα και πανοπλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήρα legendary στολή(Nora thunder warrior) περίπου στη μέση δν ξέρω αν με βοήθησε εν τέλει τόσο πολύ....γιατί θέλει και της Παναγιας τα μάτια για να την αναβαθμίσεις...τόξο όμως υπάρχει ένα συγκεκριμένο(δν θυμάμαι τώρα όνομα) που σπέρνει και αξίζει την επιμονή στην αρένα για να το πάρεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από εμένα.

Τίμια συνέχεια του πρώτου.

Τρομερές εικόνες στο San Francisco.

Νομίζω ότι με κούρασαν λίγο τα γύρω γύρω, έκανα τα περισσότερα όμως και θα επανέλθω κάποια στιγμή να τα τελειώσω όλα.

Το τέλος, χμμ. Θα δούμε στο τρίτο τι έχουν στο μυαλό τους.

Spoiler

Τρομερό το side quest με το καταφύγιο του Faro!! Με τα αγάλματα και τους χρυσούς τοίχους κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Τέλεια με το new game+. Ευκαιρία να το ξαναπαίξω 

αυτο σκευτικα και γω μολις το δα ( το χα τελειώσει στο τέρμα δύσκολο και δινει επιπλέον δυσκολια) απο την αλλη λεω θα σκάσει καποιο dlc λογικά κ ίσως να το έκανα το τότε 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από την καθυστερημένη collection που πηρα 2 μήνες μετά, ήρθε η ώρα και του Lego :P

Έχω ψιλό ξενερώσει λίγο που είναι χτυπημένο κάτω στην ηλικία, αλλά τεσπα. 

 

20220608_153957.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...