Προς το περιεχόμενο

Η ARM αποκάλυψε τους νέους Armv9 επεξεργαστές Cortex για τα νέας γενιάς κινητά και υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πάντως η σύγκριση M1 με 5800U δεν λαμβάνει υπόψιν τον πιο σημαντικό παράγοντα που είναι η λιθογραφία. Ο M1 είναι 5nm chip ενώ ο 5800U 7nm chip. Οπότε το υποτιθέμενο perf/watt πλεονέκτημα λόγω «αρχιτεκτονικής» πάει περίπατο.

Το στηρίζεις κάπου αυτό;

Από όσο διαβάζουμε (π.χ anandtech) τα 2nm δε μπορούν να καλύψουν το perf/watt πλεονέκτημα. Από την άλλη η αρχιτεκτονική μπορεί. Το πλάτος, η τεχνολογία της cache, οι controllers, το power management και χίλια-δυο άλλα μπορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οταν βγαλουν arm για λαπτοπ που μπορουν να παιξουν και παιχνιδια θα τους τιμησω με χαρα μαλιστα... Ειναι απαραδεκτο το super douper x plus speed apple m1 να μην μπορει να παιξει ουτε gta v με πανω απο 5!!! fps... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Οταν βγαλουν arm για λαπτοπ που μπορουν να παιξουν και παιχνιδια θα τους τιμησω με χαρα μαλιστα... Ειναι απαραδεκτο το super douper x plus speed apple m1 να μην μπορει να παιξει ουτε gta v με πανω απο 5!!! fps... 

Εδώ βλέπεις το Air μέσω Parallels να εξομοιώνει Windows 10  ARM που εξομοιώνει x86 εφαρμογή που τυχαία είναι το GTA-V

Εδώ με Crossover  έχει 60fps emulated

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πόσο εντυπωσιακό τεχνολογικά είναι αυτό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω μαζί αυτά που έγραψες και τα αφήνω εδώ:

35 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πάντως η σύγκριση M1 με 5800U δεν λαμβάνει υπόψιν τον πιο σημαντικό παράγοντα που είναι η λιθογραφία. Ο M1 είναι 5nm chip ενώ ο 5800U 7nm chip. Οπότε το υποτιθέμενο perf/watt πλεονέκτημα λόγω «αρχιτεκτονικής» πάει περίπατο.

 

2 λεπτά πριν, michael92 είπε

Ναι, η κατανάλωση δεν αυξάνεται αναλογικά με το clockspeed εδώ και καμιά 15ετία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amav είπε

Εδώ βλέπεις το Air μέσω Parallels να εξομοιώνει Windows 10  ARM που εξομοιώνει x86 εφαρμογή που τυχαία είναι το GTA-V

Εδώ με Crossover  έχει 60fps emulated

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πόσο εντυπωσιακό τεχνολογικά είναι αυτό

 

Στην τελευταια προσπαθεια να το παιξω σε m1 chipaki ειχα 5fps με το ζορι!!! Τωρα και παλι οταν αγοραζω λαπτοπ με bencharks μεγαλυτερα απο 1050ti και παιζει ακομα και ετσι το gtav δεν το λες και παιχνιδομηχανη... 

Αλλα ευτυχως υπαρχει κοσμος που τα αγοραζει! Οσο γινονται πειραματα πανω σας ειναι καλο για μενα! Σε μερικα χρονακια θα παρω και γω το δικο μου arm laptop που θα παιζω ολη μερα με την μπαταρια του... Ευελπιστω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Αλλα ευτυχως υπαρχει κοσμος που τα αγοραζει! Οσο γινονται πειραματα πανω σας ειναι καλο για μενα!

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; 

Έβαλα τα δύο επιχειρήματα σου μαζί, για να φαίνεται η σκέψη σου, έτσι μπορεί ο καθένας που διαβάζει το thread να καταλάβει καλύτερα την σκέψη σου η οποία χωρίς να αλλάξω λέξη από ότι γράφεις είναι:

Το υποτιθέμενο perf/watt πλεονέκτημα λόγω «αρχιτεκτονικής» πάει περίπατο γιατί οφείλεται στα 2nm διαφορά που έχουν οι μεταξύ τους οι δύο επεξεργαστές. Αυτό το βασίζεις στο ότι όπως λες (σύμφωνα δηλαδή με τα λεγόμενα σου) η κατανάλωση δεν συμβαδίζει με την αύξηση του clockspeed τα τελευταία 15 χρόνια.

Εγώ τι να προσθέσω εδώ;

Συγκρίνεις 2 άσχετα μεταξύ τους ISA, διαφορετικές σχεδιάσεις, με τελείως διαφορετικές αρχιτεκτονικές που ειδικά τη μια δεν ξέρουμε ακόμα καλά-καλά πως δουλεύει, δεν είχαμε ξαναδεί κάτι τέτοιο από κοντά σε υπολογιστή και βγάζεις ένα τόσο σίγουρο και ασφαλές συμπέρασμα "φταίει η λιθογραφία" και το βασίζεις στο clockspeed/watt ratio ιστορικό των x86 λες και μιλάμε για x86!

Τόσοι ερευνητές ψάχνουν το τι και πως, βλέπουμε τι γίνεται στο reverse engineering χώρο, το πόσα κεφάλια κάθονται και κοιτάνε το clock timing της κάθε εντολής, γράφονται προγράμματα που δοκιμάζουν τη λειτουργία της cache για να καταλάβουν πως δουλεύει, οι linuxάδες ψάχνουν το power management του επεξεργαστή και εδώ βγάζουμε τόσο ασφαλή συμπεράσματα, έτσι απλά!

Ειλικρινά δεν είχα σκοπό να απαντήσω, δεν χρειάζεται να απατάω σε όλα, αλλά μου βάζεις 2 (στα δικά μου μάτια) ασύνδετα επιχειρήματα δίπλα-δίπλα και στο τέλος ρωτάς "Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις"!

Ε αυτό δεν καταλαβαίνω, πως μπορείς και απαντάς σε τέτοια δύσκολα ερωτήματα τόσο εύκολα, εδώ ο Andrei.F που είναι από τους πιο γνωστούς του χώρου και κάνει υποθέσεις των υποθέσεων στηρίζοντας τις σε μετρήσεις (hard facts) και δε βάζει το χέρι του στη φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, amav είπε

Μα δεν είναι όλοι οι υπολογιστές "DIY", νόμιζα γι' αυτό το είπες AIO. Εκεί παίρνεις πακέτο και όπως και να το κάνουμε είναι desktop, Όταν λοιπόν ο iMac σήμερα έχει πολύ καλύτερη απόδοση από τον iMacPro που είχε XEON και έκανε 5000 μόλις πριν 2 μήνες, όλα τα άλλα δεν είναι "να 'χαμε να λέγαμε";

Και ναι η πλειοψηφία, όχι εγώ κι εσύ, αγοράζει έναν υπολογιστή για να κάνει τη δουλειά του μετά από 5-7 χρόνια θα τον αλλάξει και θα πάρει κάποιον άλλο καλύτερο, πιο γρήγορο και πάει λέγοντας. Τι θα σε χάλαγε αν υπήρχε ένα Raspberry με έναν αντίστοιχο σε επιδόσεις Μ1 αλλά καρφωμένη μνήμη π.χ 16GB στα 2-3 κατοστάρικα;

Εκεί θέλουν να πάνε πιστεύω, low cost αλλά γρήγοροι επεξεργαστές με ευελιξία να σηκώνουν όλα τα φορτία χωρίς τα βαρίδια του παρελθόντος γιατί εκεί ανήκουν οι x86, Ούτε ζέστη, ούτε 1 kW ρεύμα, ούτε north, ούτε south, ούτε 32bit compatibility, ούτε 16bit bios, ούτε τεράστιες κάρτες για GPU, ΑΤΧ,ΒΤΧ, GTi και δε ξέρω γω τι άλλο για να πουμε ότι έχουμε αποδεκτό performance.

Ναι, εκεί θα ήταν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά δεν νομίζω να φτάσουμε σύντομα σε αυτό το σημείο, αυτό γράφω κ εγώ. 

Εμάς μας συμφέρει, σαν καταναλωτές, λόγω οικονομίας, αλλά οι εταιρίες μετά, δεν θα πουλάνε ξεχωριστά μητρικές, επεξεργαστές κλπ κ οι μέτοχοι μετά θα αρχίσουν τις γκρίνιες...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, amav είπε

Σε 2 μήνες θα έχουμε μηχανήματα που δεν θα έχουν τα 16GBs ως πάνω όριο. Παρόλα αυτά κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και την πραγματικότητα. Πόσοι desktop υπολογιστές x86 καθημερινής χρήσης έχουν πάνω από 16GBs αυτή τη στιγμή; Αυτοί δεν είναι desktop; Και γιατί θα πρέπει να έχει με το ζόρι μεγάλη κατανάλωση; Μήπως γιατί υπήρχαν οι τεχνολογικοί περιορισμοί της x86 και είχαμε μάθει ότι αν θέλουμε κάτι πιο γρήγορο θα πρέπει να έχει υψηλή κατανάλωση, θερμότητα, ανεμιστήρες και δε ξέρω γω τι άλλο;

Και καταλήγουμε στο ότι δεν χρειάζονται όλοι υπολογιστή... Ναι, οι περισσότεροι δεν τον χρειάζονται.

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα αυτό δεν καταλαβαίνω, τι είναι ο desktop επεξεργαστής…

πχ να μην έχει ενσωματωμένη στο soc την μνήμη και να μπορείς να βάζεις ότι dimmάκι θέλεις, να μπορείς να τον αγοράσεις ξεχωριστά ή να τον βάζεις να δουλεύει στα 300W? Ρωτάω γιατί, λογικά και λόγο φύσης του προϊόντος, δεν πρόκειται τίποτα από αυτά να δούμε…

 

Δεν είναι θέμα να καρφώσεις τι μνήμη θες αλλά να έχει ποσότητες μνήμης. Και μετά να περιλαμβάνει τα συστήματα που πρέπει, να έχει τους διαύλους που απαιτούνται να βάλεις κάρτες επέκτασης, δίσκους, θύρες usb, κλπ.

Δεν θα ανανεώσει την σειρά που έμοιαζε με τρίφτη; Φαντάζομαι ναι.

11 ώρες πριν, amav είπε

Άρα δεν έχει νόημα να γράφω πάλι τα ίδια, όσα επιχειρήματα και να φέρω στην κουβέντα όλο το internet να φέρω σαν reference, πάντα θα υπάρχει ένα επόμενο thread που θα επαναλάβεις τα ίδια.

Γιατί δεν κάνεις το εξής απλό που πρότεινα και σε άλλο συμφορουμίτη, νοίκιασε για 2-3 ώρες ένα M1 και τρέξε τα δικά σου tests, τα δικά σου φορτία και βγάλε τα δικά σου αποτελέσματα. Αφού δεν δέχεσαι τη γνώμη κανενός από τους μυριάδες devs που καθημερινά λένε όλοι το ίδιο πράγμα γιατί δεν το διαπιστώνεις μόνος σου;

Τις προάλλες έφερα παράδειγμα το docker repo, Μέσα σε 6 μήνες έχουν αλλάξει οι clients κοντά στο 20% σε Arm64 που προφανώς είναι Μ1. Γιατί να πάνε σε κάτι πιο αργό που τρέχει μόνο MacOS; Είναι άσχετοι; Δεν ξέρουν πως να κάνουν τη δουλειά τους πιο αποδοτικά;

Τα C++ compilation benchmarks που αναφέρεις, μπορεί κάποιοι (εγώ) να τα θεωρούν άκρως παραπλανητικά (τουλάχιστον).

Ξέρεις ότι έχεις έναν επεξεργαστή με τις μνήμες μέσα στον επεξεργαστή, αφού η ταχύτητα πρόσβασης στην μνήμη είναι σημαντικότατη (και εκεί που οφείλεται ο ντόρος του Μ1). Και κάνεις σύγκριση με ECC μνήμες.

Κανονικά, έπρεπε να τις υποχρονίσει κιόλας...

Και ας μην αρχίσουμε για τα περί "single core performances", γιατί συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

9 ώρες πριν, amav είπε

CPU   CORES/THREADS  TIME
-------------------------
E-2288G    8/16      131s
M1         4+4       163s
M1         4         207s
M1         1         691s
E-2288G    1         826s

CPU                    CORES/THREADS  TIME
------------------------------------------
AMD   Threadripper 3990X    64/128    56s
AMD   Ryzen        5950X    16/32     71s
Intel Xeon       E-2288G    8/16      131s
Apple                 M1    4+4       163s
AMD   Ryzen        4900HS   8/16      176s*
Apple                 M1    4         207s
AMD   Ryzen        4700U    8/8       222s
Intel Core         1185G    4/8       281s*
Intel Core         1165G    4/8       295s

* Extrapolated.

Δεν έκανα εγώ ο άσχετος τη σύγκριση την έκανε κάποιος που καταλαβαίνει "λίγο" περισσότερα από μένα.

Δεν ξέρω ποιος καταλαβαίνει καλύτερα τι, αλλά ο κάποιος που έκανε τις "μετρήσεις" κάτι παραπάνω από τα βασικά καταλαβαίνει.

8 ώρες πριν, amav είπε

Η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στον κόσμο,

Πώς τα πετάτε αυτά έτσι; 🤣

Επειδή είναι 3-4η, γράψε κάτι πιο αληθοφανές, αυτή με την μεγαλύτερη κεφαλαιοποίηση στο χρηματιστήριο, κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, amav είπε

Το στηρίζεις κάπου αυτό;

Από όσο διαβάζουμε (π.χ anandtech) τα 2nm δε μπορούν να καλύψουν το perf/watt πλεονέκτημα. Από την άλλη η αρχιτεκτονική μπορεί. Το πλάτος, η τεχνολογία της cache, οι controllers, το power management και χίλια-δυο άλλα μπορούν.

Τα υποσυστήματα που λείπουν... Πόσα PCI lanes είπαμε έχει ο Μ1; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, petasis είπε

Τα υποσυστήματα που λείπουν... Πόσα PCI lanes είπαμε έχει ο Μ1; 🤣

Μπορεις να μου απαντήσεις τι θα συνδέσεις πάνω στα pci???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AtiX είπε

Μπορεις να μου απαντήσεις τι θα συνδέσεις πάνω στα pci???

Όταν συγκρίνουμε επεξεργαστές, και μιλάμε για performance per watt, να θυμόμαστε ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Και μην ρωτάς τα ίδια πράγματα, με ερωτήσεις τύπου τι είναι ο desktop επεξεργαστής και τι να κάνω τα pci lnes. Δίσκους θα βάλεις, usb θύρες θα βάλεις, και κάρτες γραφικών θα βάλεις.

Εδώ πάμε να βγάλουμε ένα ηλεκτρικό πατίνι ποιο αποδοτικό από ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο επειδή φτάνουν την ίδια τελική ταχύτητα όταν κουβαλάνε ένα άτομο, και προσπαθείς να με πείσεις ότι μόνο πατίνι αρκεί και τι να το κάνεις το αυτοκίνητο.

Όχι, το λαπτοπ που υποστηρίζει ο Μ1, χωρίς πολλές θύρες usb, χωρίς ethernet, χωρίς χωρητικότητα και ασφάλεια δίσκων είναι παιχνίδι, καλό μόνο όταν η ψηφιακή σου ζωή είναι ασφαλισμένη σε κανονικό υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...